Modlitwa w intencji Ojczyzny w sokólskiej cerkwi

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Boską Liturgią w sokólskiej cerkwi rozpoczęły się tegoroczne uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W nabożeństwie w intencji Ojczyzny wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Starosta Sokólski Piotr Rećko.

- Panie Starosto, Pani Burmistrz, serdecznie pozdrawiam z dniem święta państwowego, które akurat w naszej świątyni łączy się z innym świętem - świętem patrona naszej ziemi, do niedawna jedynego świętego Białostocczyzny z naszego środowiska - św. Gabriela. Oba te święta bywały w zapomnieniu w swoim czasie, ale jedno i drugie jest budujące. Dzień konstytucji miał swój początek w czasach, kiedy kraj był w trakcie burzliwych przemian. Okazało się, że w tych przemianach znaleźli się ludzie, którzy potrafią myśleć perspektywicznie o urządzeniu państwa, które wówczas upadało. Ta perspektywa była dla nich czymś ubogacającym i ubogaca jednocześnie także i nas. To, co jest przyczynkiem do budowania nowego, ma zawsze długie życie. Większość świąt państwowych zazwyczaj bywa połączonych ze wspomnieniem walk. Nie mówię, że to jest niedobre świętowanie, ale każde wspomnienie walki wiąże ze sobą ofiary po jednej i po drugiej stronie. Ofiary, które dzielą. Święto związane z uchwaleniem konstytucji 3-go Maja łączy i łączyło wszystkich, w różnych okresach czasu, podobnie jak św. męcz. Gabriel. Pamiętam, kiedy odbywały się Jego przenosiny, musiałem jako gospodarz świątyni być tu i czekać na moment kiedy relikwie zostaną tu przeniesione. Wyjrzałem wówczas na oś. Centrum. Prawie wszystkie okna były ciemne. Św. Gabriel i nas połączył (...). Dzisiaj Liturgia rozpoczynała się jeszcze jednym ważnym akcentem. Wnosiliśmy do cerkwi, do grona wiernych, młodego człowieka - już ochrzczonego. W prawosławiu jest obrzęd ucerkowlenija (ukościelnienia), w którym mama po raz pierwszy sama osobiście - bez kumów, przynosi swoje maleństwo, by postawić je przed ołtarzem. To szczególny znak na świąteczny dzień, świadczący o tym, iż nasza społeczność jeszcze nie wymiera a miasto i powiat jeszcze się rozwijają. Oby w tych dobrych tradycjach zachowywać to, co nam zostało przykazane, a to co religijne i to co państwowe umieć dobrze połączyć. Życzę, by nie tylko dzisiejszy dzień ale i wszystkie inne dni były Bogiem błogosławione - powiedział do zgromadzonych ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk.

Tradycyjnie już, po Liturgii wznoszono też modlitwę za tegorocznych maturzystów. W imieniu zespołu redakcyjnego cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona życzymy maturzystom powodzenia na tym jednym z ważniejszych egzaminów w życiu.

 

Adam Matyszczyk

Script logo