Wokół kultury prawosławia - historyczny projekt w Nowym Dworze

  • Foto: Marcin Pogorzelski, Adam Matyszczyk

    Foto: Marcin Pogorzelski, Adam Matyszczyk

Kiedy przed rokiem rozpoczynaliśmy pierwsze kroki w kierunku pozyskania funduszy unijnych na realizację projektu grantowego w Nowym Dworze, w najśmielszych marzeniach nie oczekiwaliśmy, iż w dzień jego realizacji liczebność parafii praktycznie się potroi! Dziś już wiemy, iż wszystkie założone cele zostały osiągnięte, a wyznaczone wskaźniki z górką przekroczone. Mamy jednak wewnętrzne przeświadczenie, że osiągnęliśmy coś więcej, coś znacznie ważniejszego. Udało się nam w jednym miejscu zgromadzić prawie 500 osób. Wiele z nich do Nowego Dworu przyjechało po raz pierwszy, właśnie po to, by pomodlić się w miejscowej, pięknej cerkwi i obejrzeć, poczuć i przeżyć piękną kulturę polskiego prawosławia. 

"Wokół kultury prawosławia", to największe jak dotąd przedsięwzięcie, które Bractwo św. Spirydona zrealizowało wraz z parafią św. Mikołaja w Nowym Dworze oraz Centrum Rozwoju Biznesu. Projekt ów, to nie tylko próba zaprezentowania społeczeństwu bogactwa duchowego i piękna prawosławia oraz organizacja spotkania integracyjnego, lecz także pozostawienie potomnym materialnego wyposażenia nowodworskiej świątyni. 

Projekt grantowy ogłoszony przez Lokalną Grupę Działania - Fundusz Biebrzański, składał się z dwóch części. Pierwsza zakładała zakup oraz montaż profesjonalnego nagłośnienia świątyni, dzięki czemu modlitwa będzie odtąd słyszalna także na przycerkiewnym placu. Już pierwszego dnia po uruchomieniu, podczas uroczystego oddania do użytku, zgromadzeni docenili fakt instalacji nagłośnienia. Tego dnia nowodworską parafię odwiedziło bez mała pół tysiąca osób i w żaden sposób nie byliby oni w stanie zmieścić się we wnętrzu cerkwi. Odtąd już zawsze, sprzęt nagłośnieniowy zamontowany i w nawie i przy ikonostasie a także w prezbiterium i na chórze, sprawi, iż nabożeństwa będą doskonale słyszalne zarówno miejscowym wiernym jak też wszystkim odwiedzającym Nowy Dwór. Druga część przedsięwzięcia to prezentacja bogactwa duchowego prawosławia. Przygotowaliśmy wystawę fotograficzną pt. "Modlitwa w drodze", prezentującą kilka dni pątniczej wędrówki z Sokółki na Świętą Górę Grabarkę. Nie zabrakło także fotografii relacjonujących miejscowe święta parafialne, w tym ostatnią wizytę bp supraskiego Andrzeja. Owa wystawa  skierowana była zwłaszcza do osób, które z różnych względów nie mają szerokiego dostępu do internetu - szczególnie do osób starszych, niemniej cieszyła się zainteresowaniem wszystkich, którzy tego dnia zawitali w bramy parafii. Równie dużym zainteresowaniem cieszył się koncert chórów. Cerkiewny śpiew prezentowały trzy chóry: parafialny, św. wielkomęczęnnika Jerzego Zwycięzcy z Białegostoku oraz Zespół Rodzinny Triada. Chórzyści po raz kolejny pokazali jak pięknym i subtelnym spoiwem jest śpiewana modlitwa, łącząca wiernych z Bogiem. Niejako uzupełnieniem całości był wspólny posiłek oraz zabawy z animatorem dla najmłodszych. Ci, którzy woleli wyciszyć się i odpocząć, mogli obejrzeć multimedialną projekcję zdjęć, słuchając przy tym pieśni z bohohłaśnika. 

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania proboszczowi nowodworskiej parafii ks. mitratowi Józefowi Sitkiewicz. Ojcze dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem i za współpracę na każdym z etapów projektu. Dziękujemy też ojcu, że mimo choroby był ojciec razem z nami w ten piękny, słoneczny, wrześniowy dzień. Gorące podziękowania kierujemy na ręce Daniela Szczurko, który poświęcił kilka miesięcy na analizę, zakup i montaż nagłośnienia oraz przygotowanie samej uroczystości. Jego upór, zaangażowanie i poświęcenie były kluczowe dla całego projektu. Dziękujemy Lokalnej Grupie Działania - Fundusz Biebrzański, za przyznanie nam grantu i umożliwienie jego realizacji. Dziękujemy Elżbiecie Babynko oraz całemu zespołowi Centrum Rozwoju Biznesu, za profesjonalne przygotowanie dokumentacji merytorycznej i fachowe doradztwo. Osobiste zaangażowanie w projekt docenił także zwierzchnik diecezji abp Jakub, nagradzając panią Elżbietę listem pochwalnym. Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do odmalowania Cerkwi, uporządkowania terenu wokół niej oraz przygotowania logistycznego. Dziękujemy firmom, które wykonały poszczególne części projektu: Elesap, Zakręcone Widelce, Fabryka Zabawy, Biuro serwis, Marcin Pogorzelski Fotografia. Dziękujemy chórom, które rozkoszowały nas swoim śpiewem. Dziękuję za obecność duchownym wszystkich wyznań, lokalnym władzom samorządowym, przedstawicielom, policji, straży granicznej i straży pożarnej. Na końcu najważniejsze - dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wczorajszego dnia odwiedzić cerkiew w Nowym Dworze, wziąć udział w uroczystościach i wesprzeć działania Bractwa i parafii. Nie bez powodu po wielokroć dało się słyszeć zdanie: "Takiego wydarzenia jeszcze u nas nie było". Owszem, nie było i to wszystko dzięki Wam!

 

Adam Matyszczyk

Script logo