Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Czyn pełnego oświęcenia cerkwi w Ostrowie Północnym

  Ostatnie lata dla wyznawców prawosławia na Sokólszczyźnie obfitowały w ważne i podniosłe wydarzenia. Po wielu staraniach odbudowano dzwonnicę przy sokólskiej świątyni, przeprowadzono remont cerkwi w Kruszynianach, z historyczną wizytą w niewielkiej kaplicy w Siderce gościł zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Przy dużej liczebności duchownych odbyły się uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Domu Bożego w Augustowie, zaś w Krynkach obchodzono 150-lecie konsekracji parafialnej świątyni. Hierarchowie uświetniali swą obecnością wiele świąt parafialnych i do praktycznie do każdej cerkiewki dotarł Święty Ogień. Dziś jednak miały miejsce uroczystości, których najnowsza historia tych terenów nie pamięta. Rzesze wiernych i liczni duchowni uczestniczyli w pełnym oświęceniu cerkwi na cmentarzu w Ostrowie Północnym. 

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na pielgrzymkę autokarową do monasteru w Sakach

  Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu, serdecznie zapraszają na pielgrzymkę autokarową na święto Dymitra Sołuńskiego do monasteru w Sakach. Szczegóły dotyczące pielgrzymki na załączonym plakacie. Zapisy i informacje o. Piotr Hanczaruk - tel.: 660-661-234

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święcenie grobów i nabożeństwa sprawowane 1 listopada

  Mimo, iż w tradycji prawosławia 1 listopada nie jest dniem wspomnienia zmarłych, to wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych i korzystając z dnia wolnego od pracy, jak co roku, w wielu parafiach na Sokólszczyźnie będzie można poświęcić groby swoich bliskich, złożyć karteczkę z imionami w modlitwie za dusze wszystkich od wieków zmarłych a także uczestniczyć w sprawowanych nabożeństwach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na pełne oświęcenie cerkwi w Ostrowie Północnym

  Proboszcz parafii w Ostrowie Północnym ks. mitrat Aleksander Klimuk, gorąco zaprasza w najbliższą sobotę (27 października), na uroczystości pełnego oświęcenia cerkwi na miejscowym cmentarzu. O godz. 9.00 do świątyni przybędzie zwierzchnik Diecezji Białostocko - Gdańskiej abp Jakub. Nie będzie miało miejsca tradycyjne powitanie arcypasterza, gdyż władyka Jakub przywiezie relikwie, które będą złożone w ołtarzu. Kilka minut po 9.00 rozpocznie się czyn oświęcenia cerkwi, a po nim odprawiona zostanie uroczysta Boska Liturgia. 

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na bal zapustowy

  Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie serdecznie zaprasza na bal zapustowy, który odbędzie się 16 listopada 2018 r., w remizie OSP w Jacznie - początek o godz. 19.00. Organizatorzy gwarantują wspaniałą zabawę do białego rana przy muzyce DJ Ireckiego, wyśmienite menu, aukcje atrakcyjnych gadżetów oraz wiele innych niespodzianek.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Uroczystości święta "Pokrowy" w Nowym Dworze

  Trudno wyobrazić sobie piękniejsze oblicze złotej polskiej jesieni niż te, który od kilku dni mamy przyjemność obserwować. Właśnie w tak urokliwych okolicznościach obchodzono dziś w Nowym Dworze święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy. A jako że uroczystości były nadzwyczaj podniosłe, gdyż przewodniczył im biskup Supraski Andrzej, parafianie - zwłaszcza ci starsi - byli przekonani, iż to sama Matka Boża zadbała o to, by wierni ją wspominający nie zmokli i nie przemarzli. Święto potocznie nazywane "Pokrową" celebrowane jest jako najważniejsze po dwunastu wielkich świętach prawosławia. Na Sokólszczyźnie szczególnie uroczyście obchodzone właśnie w Nowym Dworze, gdzie rokrocznie 14-go października zjeżdżają wierni z najodleglejszych stron województwa.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy do Nowego Dworu

  Ks. prot. Józef Sitkiewicz wraz z wiernymi nowodworskiej parafii, serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach święta Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy. Tegoroczne obchody będą miały szczególny charakter, gdyż przewodniczył im będzie bp Supraski Andrzej. Proboszcz prosi o zgromadzenie się w świątyni o godz. 9.30. Kwadrans przed 10 nastąpi powitanie arcypasterza, po czym rozpocznie się świąteczna Boska Liturgia. Przypominamy, iż w związku z Rajdem Sokólskim, który w niedzielę będzie się odbywał na terenie gminy Kuźnica, mogą wystąpić duże utrudnienia w przejeździe trasą z Kuźnicy do Nowego Dworu. Dla bezpieczeństwa wierni powinni wybrać trasę przez Sokółkę, Makowlany i Sidrę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  "Mała Pascha" w dąbrowskiej cerkwi

  Dziś "małą Paschę" obchodzą parafianie w Dąbrowie Białostockiej. Już od wczesnych godzin porannych miejscowa cerkiew pw. św. Apostoła Jana Teologa, wypełniona był ciepłem, miłością i wiernymi, którzy dzień ów postanowili poświęcić na modlitwę. Na nabożeństwa przybyła nie tylko większość duchownych dekanatu sokólskiego, ale też kapłani z okręgu bielskiego i hajnowskiego, by modlitewnie wspomnieć św. Ewagnelistę Jana.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Jubileusz o. Piotra Charytoniuka

  9 października, w dzień wspomnienia Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa, przypada 40 rocznica święceń kapłańskich ks. prot. Piotra Charytoniuka - proboszcza parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach. Z okazji jubileuszu, zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu, pragną złożyć ojcu najserdeczniejsze życzenia. Dużo zdrowia oraz obfitości łask Bożych na dalsze długie lata pełnienia posługi.
  Mnogaja leta ojcze!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa do Dąbrowy Białostockiej

  Ks. prot. Mikołaj Dejneko, proboszcz parafii w Dąbrowie Białostockiej, serdecznie zaprasza w najbliższy wtorek (9 października), na wspólną modlitwę w dzień święta Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa. O godz. 9.00 odsłużony zostanie akafist do patrona miejscowej cerkwi, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Piknik rodzinny w Dąbrowie Białostockiej

  Kolejną inicjatywą działającego na Sokólszczyźnie Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona z Tremituntu, był piknik rodzinny. Tym razem zorganizowaliśmy go przy cerkwi pw. św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej. Spotkanie było symbolicznym pożegnaniem wakacji, ale też okazją do integracji zarówno dzieci jak też rodziców. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Kuźnicy

  Na środku każdej cerkwi stoi niewielki anałojczyk (stolik), na którym znajduje się ikona świętego lub wydarzenia, któremu poświęcona jest dana świątynia. Wraz z biegiem cerkiewnego kalendarza, na owym anałojczyku kładzie się ikony przedstawiające kolejne wielkie i ważne święta. Trzy razy do roku, na środek cerkwi wynoszony jest krzyż. Pierwszy raz - w wielkim poście, drugi raz - w dniu wspomnienia św. męczenników Machabeuszy, rozpoczynającym uspieński post oraz trzeci zaś raz - 27 września, w święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Jak co roku, w tym dniu wierni z Sokólszczyzny spotykają się w Kuźnicy, gdzie wybudowana na wzgórzu świątynia, poświęcona jest temu wydarzeniu.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na piknik rodzinny "Pożegnanie lata w Dąbrowie Białostockiej"

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu oraz parafia prawosławna pw. św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej serdecznie zapraszają na piknik rodzinny. Będzie to spotkanie integracyjne rodzin z dziećmi. Wszystkich chętnych zapraszamy 29 września (w sobotę) o godz. 12.00 do cerkwi w Dąbrowie Białostockiej. Spotkanie rozpoczniemy dziękczynnym molebnem, na który warto przygotować karteczki intencyjne. Po nabożeństwie, na placu przy cerkwi, odbędzie się piknik z mnóstwem atrakcji. Planowana jest symulacja akcji ratowniczej strażaków oraz pokaz sprzętu służb mundurowych. Ponadto będą gry i zabawy dla dzieci, mecz piłki nożnej, dmuchane zjeżdżalnie oraz ognisko z poczęstunkiem. Przedsięwzięcie wsparła Gmina Dąbrowa Białostocka, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Białostockiej. W przypadku deszczowej pogody, po nabożeństwie spotkanie i zabawy dla dzieci odbędą się na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Białostockiej - ul. Południowa 13. Prosimy o zabranie ze sobą obuwia na zmianę (trampki, tenisówki).

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Kuźnicy

  Proboszcz parafii w Kuźnicy - ks. prot. Jarosław Grygiewicz, serdecznie zaprasza na nabożeństwa z okazji święta parafialnego Podwyższenia Krzyża Pańskiego. W najbliższą środę - 26 września, o godz. 17.00 odsłużone będzie wsienoszcznoje bdienije z obrzędem wyniesienia św. krzyża na środek cerkwi. 27 września (czwartek) o godz. 9.00 odprawiony zostanie molebien z małym poświęceniem wody zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Krynkach

  Kalendarz kolejny raz zatoczył koło. Po niedawnym świętowaniu ostatniego z dwunastu wielkich świąt - Zaśnięcia Bogurodzicy, wierni ponownie spotkali się na wspólnej modlitwie, by w ten sposób wspomnieć historię pierwszego z dwunadziesiatych prazników - Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Dzień tego pięknego święta z głęboką symboliką, jest też dniem małej Paschy cerkwi w Krynkach. To właśnie tam czwartkowe przedpołudnie spędzili miejscowi i przyjezdni wierni oraz większość duchowieństwa dekanatu sokólskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Krynek

  Ks. prot. Piotr Charytoniuk, proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości parafialnego święta - Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Świąteczne nabożeństwa rozpoczną się w przeddzień - we czwartek (20 września) o godz. 18.00 - wsienocznym bdienijem. W dzień święta, czyli w najbliższy piątek o godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z małym poświęceniem wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Aleksandra Newskiego w Sokółce

  Przez lata w świadomości wiernych utrwalił się zwyczaj kojarzenia cerkiewnego kalendarza nie tylko z czczonym tego dnia świętym lub wspominanym wydarzeniem, ale też konkretnym miejscem, gdzie owego świętego czy też wydarzenie w sposób szczególny się wspomina. Większości zatem, w święto Przemienienia Pańskiego na myśl przychodzi Św. Góra Grabarka, w czasie modlitwy ku św. Onufremu - monaster w Jabłecznej, prosząc o wstawiennictwo św. męcz. młodzieńca Gabriela - monaster w Zwierkach, zaś w dzień wspomnienia św. proroka Eliasza – świątynia w Jacznie. Dzisiaj, gdy cerkiew czci św. Aleksandra Newskiego, myśli wiernych kierowane były w stronę Sokółki. Wielu te myśli urzeczywistniło i z różnych stron województwa przybyło, by współuczestniczyć w nabożeństwie, któremu przewodniczył biskup supraski Andrzej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na parafialne święto do Sokółki

  JE Najprzewielebniejszy Biskup Supraski Andrzej będzie przewodniczył Boskiej Liturgii podczas parafialnego święta w sokólskiej cerkwi. Proboszcz, ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk serdecznie i gorąco zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach, w dzień wspomnienia św. Aleksandra Newskiego - patrona miejscowej świątyni. W przeddzień święta - we wtorek 11 września, o godz. 18.00 odprawione będzie nabożeństwo całonocnego czuwania. We środę - 12 września, o godz. 8.00 odsłużony zostanie molebien z małym poświęceniem wody. Około godz. 9.30 udamy się na spotkanie władyki Andrzeja, po przywitaniu którego rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Ikona święta

  Nabożeństwa w święto ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela

  11 września Cerkiew wspomina ścięcie głowy św. Jana Chrzciciela. Na pamiątkę tego wydarzenia, ustanowiono wielkie święto i ścisły post, jako wyrażenie smutku z powodu śmierci proroka. W niektórych parafiach praktykuje się w tym dniu nabożeństwa na cmentarzach i święcenie grobów. W tym roku wspomnienie tego wydarzenia przypada we wtorek. Na modlitewne spotkanie do Siderki zaprasza ks. Piotr Hanczaruk. Święcenie grobów rozpocznie się o godz. 7.00, zaś ok. godz. 10.00 odsłużona zostanie Boska Liturgia. W niedzielę 16 września, na godzinę 8.30 do cerkwi w Starej Grzybowszczyźnie zaprasza także ks. mitrat Aleksander Klimuk, wówczas to będzie można poświęcić groby swoich bliskich. Boska Liturgia rozpocznie się ok. godz. 10.30.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wielka uroczystość w Krynkach

  Cerkiew w Krynkach już dawno nie widziała tylu wiernych i tak dużej liczby duchownych. Czy zgromadziło się ich tylu 8 września 1864 r., gdy poświęcono kamień węgielny pod nową murowaną świątynię? A może cztery lata później - 8 września 1868 r., kiedy to archimandryta monasteru supraskiego Wincenty (Żurowski) dokonał wyświęcenia cerkwi ku czci Narodzenia Bogurodzicy? Dziś świętowano w Krynkach 150 rocznicę tego wydarzenia i jedno jest pewne - w ostatnich latach to jedna z największych uroczystości jaka miała miejsce zarówno w miejscowej parafii jak i całym Dekanacie Sokólskim.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na uroczystości 150-lecia konsekracji cerkwi w Krynkach

  Proboszcz parafii w Krynkach - ks. Piotr Charytoniuk wraz ze wspólnotą wiernych, serdecznie i gorąco zapraszają do uczestnictwa w obchodach 150-lecia konsekracji cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Liturgicznym uroczystościom, które odbędą się w najbliższą niedzielę 2 września, będzie przewodniczył zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakub. O godz. 9.45 nastąpi powitanie arcypasterza, zaś kwadrans później rozpocznie się Boska Liturgia. Po nabożeństwie będzie też miało miejsce poświęcenie krzyża.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  O. Michał Fiedziukiewicz obejmie parafie w Ełku i Suwałkach

  Zwierzchnik diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakub, mianował z dniem 1 września 2018 r. ks. Michała Fiedziukiewicza proboszczem parafii  św. ap. Piotra i Pawła w Ełku oraz Wszystkich Świętych w Suwałkach.
  O. Michał był wieloletnim dyrygentem chóru przy parafii św. Aleksandra Newskiego i nauczycielem religii w sokólskich szkołach podstawowych. Władyka Jakub mianował także lektora Rafała Pagóra dyrygentem i psalmistą parafii w Sokółce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  "Zielna" w Ostrowie Północnym

  Jeszcze nie tak dawno uczestniczyliśmy w święceniu wody, które zapoczątkowało uspieński post. Wczoraj, w wielu świątyniach, duchowni z modlitwą po raz kolejny zanurzali krzyż w naczyniach, by uświęcić życiodajną wodę w dzień, do którego ów post miał nas przygotować. Takim miejscem na Sokólszczyźnie była m.in. cerkiew w Ostrowie Północnym, gdzie praznik Uspienija Bohorodicy jest świętem parafialnym. Wodochrestny molebien zapoczątkował wczorajsze uroczystości święta zamykającego cykl 12 Wielkich Świąt Prawosławia.

 • Wspomnienia z pielgrzymki na Św. Górę Grabarkę - film

  Choć świeże się jeszcze wspomnienia z tegorocznej pielgrzymki na Św. Górę Grabarkę, zapraszamy do obejrzenia filmu, który mamy nadzieję, przekona niezdecydowanych do wyruszenia z nami za rok.
  Serdecznie dziękujemy o. Piotrowi Hanczarukowi za cierpliwość i poświęcony czas na realizację i montaż zdjęć. Dziękujemy też wszystkim, którzy zdecydowali się opowiedzieć o swoich pątniczych przeżyciach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Ostrowa Północnego

  Proboszcz parafii w Ostrowie Północnym - ks. mitrat Aleksander Klimuk, serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości w dzień święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. W najbliższy wtorek - 28 sierpnia o godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z Małym Poświęceniem Wody. Godzinę później rozpocznie się Boska Liturgia. 30 sierpnia o godz. 17.00 sprawowane zaś będzie nabożeństwo Pohrebienija Bogorodzicy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień święta

  Od wczoraj na Świętej Górze Grabarce trwają uroczystości święta Przemienienia Pańskiego. Dostojnym gościem tegorocznych uroczystości jest Wielce Błogosławiony Tichon - Arcybiskup Waszyngtonu, Metropolita całej Ameryki i Kanady.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 6

  Sześć ostatnich dni minęło niczym jedna chwila. Sprostaliśmy długiej drodze, nie poddaliśmy się upałowi, przetrwaliśmy deszcz, ale przede wszystkim nie ustawaliśmy w modlitwie i wierze, że dojdziemy do celu. Spotkaliśmy na swojej drodze wielu dobrych i życzliwych ludzi, którzy gościli nas niczym najbliższą rodzinę. Wysłuchaliśmy dziesiątek pieśni, których aranżacji i wykonania nie powstydzili by się najsławniejsi kompozytorzy i artyści na świecie. Wysłuchaliśmy teologicznych rozważań, które pomogą nam w dalszej życiowej wędrówce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 5

  16 sierpnia 2018 r., godz. 7.30 Saki. Zachmurzenie duże, wiatr słaby, temperatura plus 17. Boska Liturgia w cerkwi pw. św. Dymitra Sołuńskiego zapoczątkowała piąty etap pieszej pielgrzymki na Św. Górę Grabarkę. 90 pątników pokonało 23 km przez Kleszczele i Dasze do Rogacz. Tu też miał miejsce ostatni nocleg.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 4

  15 sierpnia 2018 r., godz. 8.00 Klejniki. Zachmurzenie małe, wiatr słaby, temperatura plus 19. Boską Liturgią rozpoczął się czwarty etap tegorocznej pieszej pielgrzymi na Św. Górę Grabarkę. 85 pielgrzymów z modlitwą w sercach i pieśnią na ustach kierowało się do Sak, mijając po drodze Szczyty Dzięciołowo, Orlę i Reduty.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 3

  14 sierpnia 2018 r., godz. 8.00 Nowa Wola. Zachmurzenie duże, wiatr umiarkowany, temperatura plus 19. Boską Liturgią w miejscowej świątyni rozpoczął się trzeci etap tegorocznej pieszej pielgrzymi na Św. Górę Grabarkę. Tego dnia rozpoczął się też post przed świętem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. Podążając do Klejnik 65 pątników odwiedziło m.in. Skit św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich w Odrynkach i skorzystało z gościnności Archimandryty Gabriela.

Script logo