Aktualności

 • Foto: Krzysztof Szeremeta

  Komunikat Kancelarii Świętego Soboru Biskupów PAKP

  Komunikat Kancelarii Świętego Soboru Biskupów Świętego Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
  W dniu 29 października 2019 roku pod przewodnictwem Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski, odbył się Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W pracach soborowych wzięli udział wszyscy arcybiskupi i biskupi.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  40 lecie o. Aleksandra Klimuka

  Mnogaja leta rozbrzmiewało dziś w różnych głosach i tonacjach. Rozbrzmiewało w Ostrowiu Północnym z ust parafian, duchownych i wielu zaproszonych gości. Mnogaja leta o. mitratowi Aleksandrowi Klimukowi, który świętował 40-lecie posługi kapłańskiej. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święcenie grobów i nabożeństwa sprawowane 1 listopada

  Mimo, iż w tradycji prawosławia 1 listopada nie jest dniem wspomnienia zmarłych, to wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych i korzystając z dnia wolnego od pracy, jak co roku, w wielu parafiach na Sokólszczyźnie będzie można poświęcić groby swoich bliskich, złożyć karteczkę z imionami w modlitwie za dusze wszystkich od wieków zmarłych a także uczestniczyć w sprawowanych nabożeństwach.

 • Plakat organizatorów akcji

  Trzy wymazy i do bazy dla Jacka

  „Trzy wymazy i do bazy dla Jacka!” - Parafia prawosławna św. Aleksandra Newskiego w Sokółce włącza się do akcji, która może pomóc wrócić do zdrowia 27-letniemu mieszkańcowi Sokółki. Już w najbliższą niedzielę - 27 Października w godz.: 9.00 - 14.00, w salce parafialnej przy ul. Piłsudskiego 4, będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku. W imieniu proboszcza ks. mitrata Włodzimierza Misiejuka oraz wikariusza ks. prot. Justyna Jaroszuka gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w akcji. Dla nas to kilka minut, dla kogoś może być całym życiem. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Uroczystości święta "Pokrowy" i piękny jubileusz w Nowym Dworze

  Nowy Dwór dziś świętuje! I choć to święto cykliczne, stałe w kalendarzu, to w tym roku ze wszech miar wyjątkowe. Święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy - potocznie nazywane "Pokrową", celebrowane jako najważniejsze po dwunastu wielkich świętach prawosławia, na Sokólszczyźnie szczególnie uroczyście obchodzone jest właśnie w Nowym Dworze, gdzie rokrocznie 14-go października zjeżdżają wierni z najodleglejszych stron województwa. Skąd owa wyjątkowość? Z uwagi na wizytę w parafii arcybiskupa i za sprawą jubileuszu miejscowego proboszcza, który po 40 latach służby w Cerkwi otrzymał z rąk hierarchy jedno z największych wyróżnień dla kapłana - mitrę. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  "Mała Pascha" w dąbrowskiej cerkwi

  Dziś pogoda jakby nie mogła się zdecydować czym ugościć mieszkańców Sokólszczyzny. Słońcem żółtym ogrzać nieco, wiatrem zimnym potargać czy raczej deszczem jesiennym zmoczyć. Zdecydowani natomiast byli parafianie z Dąbrowy Białostockiej - zdecydowani by ów dzień poświęcić na modlitwę. A okazja ku temu nieprzypadkowa, gdyż dziś właśnie świętowano tam pamięć patrona ich cerkwi św. Apostoła Jana Teologa.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy do Nowego Dworu

  Ks. mitrat Józef Sitkiewicz wraz z wiernymi nowodworskiej parafii, serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach święta Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy. Tegoroczne obchody będą miały szczególny charakter, gdyż o. Józef obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia święceń kapłańskich, a uroczystościom przewodniczył będzie abp Jakub. W trakcie nabożeństwa zwierzchnik Diecezji Białostocko - Gdańskiej wręczy o. Józefowi mitrę - nagrodę przyznaną przez Św. Sobór Biskupów naszej Cerkwi. Proboszcz prosi o zgromadzenie się w świątyni kwadrans po godz. dziewiątej. O 9.30 nastąpi powitanie arcypasterza, po czym rozpocznie się świąteczna Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa do Dąbrowy Białostockiej

  Ks. mitrat Mikołaj Dejneko, proboszcz parafii w Dąbrowie Białostockiej, serdecznie zaprasza w najbliższą środę (9 października), na wspólną modlitwę w dzień święta Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa. O godz. 9.00 odsłużony zostanie Akatyst do patrona miejscowej cerkwi, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: ks. Piotr Hanczaruk

  Jaczeńskie "Spotkania w duchu prawosławia"

  Pierwsze „Spotkanie w duchu prawosławia", organizowane przez Parafię Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, już za nami. Ks. Piotr Fiedoruk w bardzo interesujący sposób przedstawił życie św. Jana z Kronsztadu. Dodatkiem do wystąpienia była prezentacja przedstawiająca fotografie z ważnych etapów życia świętego. Organizatorzy wyrażają uznanie o. Piotrowi za poświęcony czas i podzielenie się ze słuchaczami posiadaną wiedzą. Serdeczne podziękowania kierują także do uczestników spotkania i zapraszają na kolejne edycje. Najbliższe już 13 października. Zagadnienia dotyczące stworzenia świata materialnego i duchowego przez Boga, przedstawi Marek Ignaciuk. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 modlitwą przed jaczeńską ikoną Bogurodzicy. Początek wykładu bezpośrednio po nabożeństwie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Kuźnicy

  Na środku każdej cerkwi stoi niewielki stolik - zwany anałojczykiem, na którym znajduje się ikona świętego lub wydarzenia, któremu poświęcona jest dana świątynia. Wraz z biegiem cerkiewnego kalendarza, na owym anałojczyku kładzie się ikony przedstawiające kolejne wielkie i ważne święta. Trzy razy do roku, na środek cerkwi wynoszony jest krzyż. Pierwszy raz - w wielkim poście, drugi raz - w dniu wspomnienia św. męczenników Machabeuszy, rozpoczynającym uspieński post, trzeci zaś raz - 27 września, w święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Jak co roku, w tym dniu prawosławni wierni spotykają się w Kuźnicy, gdzie wybudowana na wzgórzu świątynia, poświęcona jest temu wydarzeniu.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na ognisko z BMP w Jacznie

  Bractwo Młodzieży Prawosławnej, działające przy Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, ma przyjemność zaprosić na ognisko integracyjne, w najbliższą sobotę 28 września o godz. 15.00. Organizatorzy zapraszają młodzież - od podstawówki do liceum. Spotkania bractwa to zarówno doskonała płaszczyzna integracji jak też możliwość poznania bliżej prawosławia.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na cykl spotkań "W duchu prawosławia"

  Jeśli bliskie jest Ci prawosławie lub jeśli chcesz lepiej poznać jego duchowość, weź udział w cyklu spotkań "W duchu prawosławia", organizowanych przez Parafię Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. Każde z nich rozpocznie się modlitwą przed jaczeńską ikoną Bogurodzicy, po której proboszcz o. Piotr Hanczaruk zaprasza do miejscowej świetlicy na spotkania tematyczne.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Narodzenia Bogurodzicy w Krynkach

  Po niedawnym świętowaniu ostatniego z dwunastu wielkich świąt - Zaśnięcia Bogurodzicy, wierni ponownie spotkali się na wspólnej modlitwie, by w ten sposób wspomnieć historię pierwszego z dwunadziesiatych prazników - Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Dzień tego pięknego święta opatrzonego głęboką symboliką, jest też dniem Małej Paschy parafii Krynkach. To właśnie w tamtejszej cerkwi sobotnie przedpołudnie spędzili miejscowi i przyjezdni wierni oraz większość duchowieństwa dekanatu sokólskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Kuźnicy

  Proboszcz parafii w Kuźnicy - ks. prot. Jarosław Grygiewicz, serdecznie zaprasza na nabożeństwa z okazji święta parafialnego Podwyższenia Krzyża Pańskiego. W najbliższy czwartek (26 września), o godz. 17.00 odsłużone będzie nabożeństwo Całonocnego Czuwania z obrzędem wyniesienia św. krzyża na środek cerkwi. 27 września (piątek) o godz. 9.00 odprawiony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Dni kultury chrześcijańskiej - Występ chórów w sokólskiej cerkwi

  Dziś od godz. 16.00, w murach sokólskiej świątyni, rozbrzmiewała piękna muzyka cerkiewna. Występ chórów zorganizowano w ramach sokólskich "Dni kultury chrześcijańskiej". Było to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie od wielu lat.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Krynek

  Ks. prot. Piotr Charytoniuk, proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości parafialnego święta - Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Świąteczne nabożeństwa rozpoczną się w przeddzień - w piątek (20 września) o godz. 18.00 - Całonocnym Czuwaniem. W dzień święta, czyli w najbliższą sobotę o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Sokółce

  W Polsce jest wiele cerkwi poświęconych Bogurodzicy, ewangelistom, prorokom czy też innym świętym, lecz tylko dwie, w których dzień wspomnienia św. Aleksandra Newskiego ma szczególną oprawę i gdzie na wspólnej modlitwie spotykają się setki wiernych. Pierwszym jest katedra w Łodzi, drugim zaś cerkiew w Sokółce. Wielu, odłożywszy na dalszy plan codzienne obowiązki, z różnych stron województwa przybyło wczoraj do miejscowej świątyni, by współuczestniczyć w Boskiej Liturgii, której przewodniczył zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakub.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na Dni Kultury Chrześcijańskiej

  Najbliższy weekend w Sokółce upłynie pod znakiem Dni Kultury Chrześcijańskiej. Na wydarzenia kulturalne związane z tym przedsięwzięciem zaprasza burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Sokólski Ośrodek Kultury, Parafia św. Aleksandra Newskiego w Sokółce oraz Bractwo Cerkiewne Św. Spirydona z Tremituntu.
  W dalszej części harmonogram wydarzenia.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na autokarową pielgrzymkę do Orzysza

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu serdecznie zaprasza na autokarową pielgrzymkę do Orzysza. Wyruszymy w sobotę 14 września, by modlitewnie uczestniczyć w małym oświęceniu cerkwi św. Jerzego. Pragniemy odwiedzić o. Jarosława Kupryjaniuka i naocznie przekonać się jak wielką siłę ma akcja "Wspólne dzieło", dzięki której miejscowa świątynia nabiera należnego jej blasku.
  W dalszej części szczegóły dotyczące wyjazdu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na parafialne święto do Sokółki

  JE Najprzewielebniejszy Jakub arcybiskup Białostocki i Gdański, będzie przewodniczył Boskiej Liturgii podczas parafialnego święta w sokólskiej cerkwi. Proboszcz, ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk serdecznie i gorąco zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach, w dzień wspomnienia św. Aleksandra Newskiego - patrona miejscowej świątyni. W przeddzień święta - we środę 11 września, o godz. 18.00 odprawione będzie nabożeństwo całonocnego czuwania. We czwartek - 12 września, o godz. 8.00 odsłużony zostanie molebien z Małym Poświęceniem Wody. Około godz. 9.30 udamy się na spotkanie władyki Jakuba, po przywitaniu którego rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Nabożeństwa w święto ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela

  11 września Cerkiew wspomina ścięcie głowy św. Jana Chrzciciela. Na pamiątkę tego wydarzenia, ustanowiono wielkie święto i ścisły post, jako wyrażenie smutku z powodu śmierci proroka. W niektórych parafiach praktykuje się w tym dniu nabożeństwa na cmentarzach i święcenie grobów. W tym roku wspomnienie tego wydarzenia przypada we środę.

 • Foto: Marcin Pogorzelski, Adam Matyszczyk

  Wokół kultury prawosławia - historyczny projekt w Nowym Dworze

  Kiedy przed rokiem rozpoczynaliśmy pierwsze kroki w kierunku pozyskania funduszy unijnych na realizację projektu grantowego w Nowym Dworze, w najśmielszych marzeniach nie oczekiwaliśmy, iż w dzień jego realizacji liczebność parafii praktycznie się potroi! Dziś już wiemy, iż wszystkie założone cele zostały osiągnięte, a wyznaczone wskaźniki z górką przekroczone. Mamy jednak wewnętrzne przeświadczenie, że osiągnęliśmy coś więcej, coś znacznie ważniejszego. Udało się nam w jednym miejscu zgromadzić prawie 500 osób. Wiele z nich do Nowego Dworu przyjechało po raz pierwszy, właśnie po to, by pomodlić się w miejscowej, pięknej cerkwi i obejrzeć, poczuć i przeżyć piękną kulturę polskiego prawosławia. 

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Wokół kultury prawosławia - zapraszamy do Nowego Dworu

  Proboszcz parafii św. Mikołaja w Nowym Dworze - o. Józef Sitkiewicz, wraz z Bractwem Cerkiewnym św. Spirydona z Tremituntu, serdecznie zaprasza na uroczystości związane z realizacją projektu "Wokół kultury prawosławia". W niedzielę 1 września wszystkie drogi prowadzą do Nowego Dworu. 

  W dalszej części szczegóły dotyczące przedsięwzięcia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  "Zielna" – parafialne święto w Ostrowiu Północnym

  Nie umilkły jeszcze echa dzwonów na Świętej Górze Grabarce, a wierni po raz kolejny spotkali się, by modlitewnie wspomnieć jedno z dwunastu wielkich świąt, ostatnie w cerkiewnym roku liturgicznym - Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy. Dzień ów, jako parafialne święto w Ostrowiu Północnym, jest ważnym wydarzeniem, nie tylko dla miejscowej wspólnoty wiernych. Rokrocznie do murowanej świątyni na niewielkim wzgórzu pomiędzy Ostrowiem Północnym a Południowym, przyjeżdżają też wierni niemal z całego dekanatu oraz z innych zakątków Podlasia, by pokłonić się przed grobem Bogurodzicy. Niesione w dłoniach i oświęcane dziś bukiety z kwiatów, ziół i zbożowych kłosów są podziękowaniem za tegoroczny i nadzieją na przyszły plon.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa za zmarłych w Starej Grzybowszczyźnie

  Ks. mitrat Aleksander Klimuk pragnie poinformować, iż modlitwa za zmarłych w Starej Grzybowszczyźnie będzie wznoszona w niedzielę 8 września. Od godz. 9.00 będzie można poświęcić groby swoich bliskich, natomiast po święceniu odprawiona zostanie Boska Liturgia oraz panichida.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Ostrowia Północnego

  Proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym - ks. mitrat Aleksander Klimuk, serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości w dzień święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. W najbliższą środę - 28 sierpnia o godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z Małym Poświęceniem Wody. Godzinę później rozpocznie się Boska Liturgia. 30 sierpnia o godz. 17.00 sprawowane zaś będzie nabożeństwo Pohrebienija Bogorodzicy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień święta

  18-19.08.2019 r., Św. Góra Grabarka. Nieprzerwanie, we dnie i w nocy, z ust ludzkich płyną żarliwe modlitwy ku jedynemu Bogu. Tysiące wiernych bierze udział w uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 6

  Tegoroczną relację z naszej modlitewnej wędrówki rozpocząłem cytatem i cytatem chciałbym ją zakończyć, bo któż jak nie ojciec duchowy prawosławia w Polsce, lepiej odda istotę naszej drogi i tej pątniczej i tej naszego ziemskiego życia.
  „Bracia i siostry, przyjaciele, wykorzystajcie swój pobyt w tym świętym miejscu, tak ważnym dla nas w Polsce ale i dla całego prawosławia (…).

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 5

  Jak się przygotować do spowiedzi i Eucharystii by nie była przyczyną sądu lub potępienia, ale uzdrowieniem duszy i ciała? Trzeba na oścież otworzyć swoje serce! Nie przed kapłanem, a przed Bogiem, który w tym czasie stoi przy każdym z nas. I nie należy wstydzić się łez, bo jeśli są szczere, to omywają nas z grzechu. Ulgi i radości podczas późniejszego przyjmowania priczastjia nie da się opisać słowami.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 4

  - Błogosławiony kto idzie w imię Pana. Wzięliście na siebie wielki trud świadczenia o wierze prawosławnej. Idziecie drogami, przez wsie, miasta i świadczycie o miłości do Boga Cerkwi i bliźniego oraz tego szczególnego miejsca dla nas prawosławnych i nie tylko, jakim jest Święta Góra Grabarka - powiedział nam dziś o. Andrzej Jakimiuk witając nas cerkwi Opieki Matki Bożej w Dubiczach Cerkiewnych. Dziś 106 osób świadczyło o naszej wierze, przemierzając drogi i ścieżki z Czyż do Kleszczel. 

Script logo