Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa na zakończenie roku szkolnego

  W najbliższą niedzielę (28 czerwca) ks. Piotr Hanczaruk serdecznie zaprasza wszystkie dzieci, młodzież oraz rodziców, by podziękować Bogu za kolejny rok nauki. Zachęcamy, aby przed rozpoczęciem wakacji przystąpić do sakramentu spowiedzi i Eucharystii. Spowiedź w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie rozpocznie się od godziny 8.30, zaś po Boskiej Liturgii odsłużony zostanie molebien na zakończenie roku szkolnego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto kaplicy w Krynkach

  Oprócz Wniebowstąpienia Pańskiego i święta Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, wierni z parafii w Krynkach raz do roku spotykają się uroczyście także w kaplicy na cmentarzu. Okazją ku temu jest dzień święta niewielkiej drewnianej cerkiewki poświęconej w cześć św. Antoniego Wielkiego.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Molebien na zakończenie roku szkolnego

  W najbliższą niedzielę (28 czerwca) po Boskiej Liturgii w sokólskiej cerkwi, odsłużony zostanie molebien na zakończenie roku szkolnego. W imieniu duchownych i katechetów oraz wszystkich nauczycieli, serdecznie zapraszamy do modlitewnego uczestnictwa i podziękowania Bogu za kolejny rok nauki. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do kaplicy w Krynkach

  W najbliższy piątek (26 czerwca), Cerkiew wspominać będzie św. Antoniego Wielkiego. Z tej okazji ks. prot. Piotr Charytoniuk, proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie i gorąco zaprasza wiernych do wspólnej modlitwy. Uroczysta Boska Liturgia w cmentarnej kaplicy, której patronem jest św. Antoni, rozpocznie się o godz. 10.00. Od godz. 9.00 będzie też można poświęcić groby swoich bliskich.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w dzień wspomnienia św. męcz. Pawły - patronki kaplicy na cmentarzu w Sokółce

  Proboszcz parafii w Sokółce ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk serdecznie zaprasza wiernych do wspólnej modlitwy w dzień wspomnienia św. męcz. Pawły - patronki kaplicy na cmentarzu w Sokółce. Boska Liturgia w tej świątyni rozpocznie się o godz. 9.00 w najbliższą sobotę (20 czerwca). Można też będzie poświęcić groby spoczywających na sokólskim cmentarzu.

 • ks. prot. Justyn Jaroszuk

  Życzenia imieninowe dla o. Justyna Jaroszuka

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Justyna Filozofa (Muczenik Iustin Fiłosof - 14 czerwca), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Justynowi Jaroszukowi - wikariuszowi parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny www.cerkiew-sokolka.pl.

   

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Nowowoli

  We wsi Nowowola, nieco na uboczu, na urokliwym wzgórzu łagodnie wybijającym się pośród okolicznych pól, stoi skromna cmentarna kaplica poświęcona w pamięć Wszystkich Świętych. To jedyna prawosławna świątynia w gminie Janów - najbardziej wysunięta na zachód w powiecie sokólskim. W 1908 r., samodzielna i dość liczna - bo składająca się z ok. 150 rodzin parafia, świętowała tu konsekrację nowej cerkwi. Drewniana świątynia nie przetrwała jednak niespokojnych powojennych czasów i spłonęła wraz z całym wyposażeniem. W latach siedemdziesiątych, staraniami związanej z nowowolską parafią Pani Stefanii Dobreńczyk i czynem społecznym już znacznie mniej licznej, bo składającej się z ok. 30 rodzin wspólnoty wiernych, wśród wiekowych nagrobków wzniesiono nową, murowaną kaplicę. To tu bije duchowe serce 24-osobowej obecnie wspólnoty, administracyjnie wchodzącej w skład parafii w Sokółce.  

 • Foto: Paweł Giczan

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowowoli

  Ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk gorąco zaprasza w najbliższą niedzielę (14 czerwca), na modlitwę do kaplicy w Nowowoli. Dzień wspomnienia Wszystkich Świętych - pierwsza niedziela po Pięćdziesiątnicy - jest naprestolnym praznikiem tej świątyni. Od godz. 8.00 będzie można poświęcić groby swoich bliskich, zaś ok. godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • ks. prot. Jarosław Grygiewicz

  Życzenia imieninowe dla o. Jarosława Grygiewicza

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Jarosława Księcia Muromskiego (Błagowiernyj Jarosław kniaź Muromskij - 3 czerwca), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Jarosławowi Grygiewiczowi - proboszczowi parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny www.cerkiew-sokolka.pl.

   

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Augustowie

  Wniebowstąpienie Pańskie jest świętem parafialnym w Augustowie. Choć przypadające na miniony czwartek, od wielu lat celebrowane w następującą świąteczną niedzielę. Nie inaczej było też i w tym roku. Od wczesnych godzin porannych wierni niewielkiej augustowskiej wspólnoty wznosili modlitwy o zdrowie i pomyślność na kolejny rok, ale też o szybkie ukończenie budowy nowej, pięknej świątyni.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Wniebowstąpienia Pańskiego w Krynkach

  Tradycją w kryńskiej parafii stała się modlitwa w czwartkowy poranek - dokładnie 40 dni po święcie Zmartwychwstania Pańskiego. Wówczas to Cerkiew obchodzi jedno z dwunastu Wielkich Świąt - Wniebowstąpienie Pańskie. To ustanowione jeszcze w czasach apostolskich święto kończy okres paschalny i właśnie w Krynkach celebrowane jest jako drugie święto parafialne.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Augustowa

  Święto Wniebowstąpienia Pańskiego przypada w tym roku 28 maja, zaś uroczystości w Augustowie tradycyjnie już odbędą się w następującą świąteczną niedzielę (31 maja). W ów dzień parafialnego święta, o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Wniebowstąpienia Pańskiego do Krynek

  Wniebowstąpienie Pańskie jest ważnym wydarzeniem parafii w Krynkach i określane mianem drugiego święta parafialnego. Jak co roku, wierni spotkają się w miejscowej cerkwi na wspólnej modlitwie. W najbliższy czwartek (28 maja), o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • ks. mitrat Mikołaj Dejneko

  Życzenia imieninowe dla o. Mikołaja Dejneko

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Mikołaja Cudotwórcy Arcybiskupa Myr Licyjskich (Swiatitiel Nikołaj, archijepiskop Mirlikijskij, czudotworec - 22 maja), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. mitratowi Mikołajowi Dejneko - proboszczowi parafii św. Apostoła Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny www.cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Nowym Dworze

  Kolejnym majowym świętem, tak ważnym dla miejscowej - nie tylko prawosławnej społeczności, jest dzień wspomnienia św. Mikołaja - biskupa Miry Licejskiej. Wielu z tych, którzy wczoraj uczestniczyli w nabożeństwach w Dąbrowie Białostockiej, dziś ponownie poświęciło dzień na ubogacenie duchowe. Tym razem wierni spotkali się w Nowym Dworze, gdzie modlitewnie wspominano właśnie św. Mikołaja - patrona tamtejszej świątyni i parafii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  W dniu dzisiejszym cerkiew w Dąbrowie Białostockiej obchodziła swoje święto parafialne. Uroczystości ku czci patrona świątyni - św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa, były okazją do duchowego spotkania zarówno miejscowych jak i przyjezdnych wiernych.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  IV Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe? Tak - on line!

  Co? - Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe on-line - Jaczno 2020.
  Gdzie? - Gdzie tylko chcesz.
  Kiedy? - Sobota 30 maja: godz. 9.00 - molebien; 10.30 start rajdu.
  Jak? - Rejestracja swojego przejazdu, odwiedzenie minimum trzech świątyń, udostępnienie trasy oraz zdjęć w sieci.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowego Dworu

  22 maja Cerkiew czci święto przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry Licejskiej do Bari. Dzień ów jest też parafialnym świętem wspólnoty wiernych w Nowym Dworze. O godz. 9.00, w miejscowej cerkwi, której patronem jest św. Mikołaj Cudotwórca, odsłużony będzie akatyst, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Dąbrowy Białostockiej

  W zbliżający się czwartek (21 maja) przypada dzień wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa - patrona cerkwi i parafii w Dąbrowie Białostockiej. Świąteczne uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 akatystem przed ikoną św. Ewangelisty Jana, zaś o 10.00 odsłużona zostanie uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kondolencje

  Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy ojcu Mirosławowi i matuszce Katarzynie Łuciukom z powodu śmierci teściowej i mamy ś.p. Zinaidy Łopaciuk, składają duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!

 • ks. prot. Marek Kozłowski

  Życzenia imieninowe dla o. Marka Kozłowskiego

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Marka (Apostoł i jewangielist Mark - 8 maja), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Markowi Kozłowskiemu - proboszczowi parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Augustowie. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny www.cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa w dzień wspomnienia św. Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu i Jurowlanach

  Wierni spotykają się na modlitwie w swoich cerkwiach, w różnych okolicznościach. W każdą niedzielę, w ważne święta, na ślubie, żegnając na pogrzebie kogoś bliskiego lub uczestnicząc we wprowadzeniu do świątyni nowonarodzonego dziecka. Jest jednak taki dzień - raz w roku, na który czeka się ze szczególnym utęsknieniem. Tym dniem jest święto parafialne, nie bez powodu zwane Małą Paschą. Nie ma tu znaczenia pogoda czy dzień tygodnia. Często nie ma też znaczenia wyjazd z rodzinnej miejscowości. W ów dzień wszystko podporządkowuje się pod świętowanie, odkłada na bok codzienne obowiązki i wraca w rodzinne strony, by spotkać się w murach swojej świątyni. Ten piękny duchowo czas przeżywali dziś wierni z Wierzchlesia i Jurowlan.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Wierzchlesiu i Jurowlanach

  6 maja Cerkiew wspomina pamięć św. Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięzcy - patrona cerkwi i parafii w Wierzchlesiu. W przededniu święta, czyli w najbliższy wtorek, o godz. 18.00 odsłużony zostanie Akatyst przed ikoną św. Jerzego. Główne uroczystości odbędą się we środę, o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświeceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia. Po nabożeństwach wierni będą też mogli też poświęcić groby swoich bliskich. Dzień ów jest także świętem parafialnym w Jurowlanach. W miejscowej cerkwi uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 Molebnem z Małym Poświęceniem Wody, po którym odsłużona zostanie Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Mirotoczywa ikona Bogurodzicy Żywonosnyj Istocznik

  Ojcowie z monasteru w Supraślu poinformowali, iż we czwartek 23 kwietnia w przeddzień święta Ikony Bogurodzicy „Życiodajne Źródło” (Żywonosnyj Istocznik) zauważyli wydzielanie mirra przez wspomnianą ikonę, znajdującą się w budynku brackim Monasteru. Uznane to zostało za szczególne błogosławieństwo, zwłaszcza teraz – w trudnym czasie epidemii.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Modlitwa o deszcz, o zdrowie, o opiekujących się chorymi i leczących ich

  - W tym specyficznym okresie, w jakim się znajdujemy jesteśmy zobowiązani do wzmożonej modlitwy. Dziś cały świat jej potrzebuje. Będziemy modlić się o deszcz, jak i o zdrowie nie tylko nas i naszych bliskich, ale również o zdrowie chorych, opiekujących się chorymi i leczących ich - o. Piotr Hanczaruk
  Parafie: Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, Przemienienia Pańskiego w Mrągowie oraz Św. Apostołów Piotra i Pawła w Ełku zapraszają do wspólnej modlitwy słowami akatystów, od niedzieli do piątku o godz. 19.00.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Nabożeństwa w Niedzielę Antypaschy

  Tradycyjnie tydzień po święcie Zmartwychwstania Pańskiego, spotykamy się na cmentarzach, by pomodlić się nad grobami swoich bliskich. Wspominając tych, którzy zasnęli z nadzieją na życie wieczne, dzielimy się z nimi radością Zmartwychwstania, a na grobach prócz zniczy kładziemy także kolorowe jajka, będące symbolem życia. Właśnie w Niedzielę Antypaschy - zwaną też Niedzielą Przewodnią, w wielu parafiach praktykuje się nabożeństwa w kaplicach połączone ze święceniem grobów. Samo słowo "Antypascha" (gr. αντιπασχα, od αντι - w miejsce, w zamian, zamiast, ze względu na, w porównaniu z; πασχα - Pascha) nie jest przeciwieństwem dnia Paschalnego, lecz jego "ponownym" przeżyciem, wypełnieniem i jednocześnie zakończeniem Światłego Tygodnia (Świetłoj Siedmicy) - najbardziej uroczystego okresu w całym roku liturgicznym.
  W dalszej części prezentujemy harmonogram nabożeństw i święcenia grobów w dekanacie sokólskim.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie

  Po raz pierwszy w tegorocznym okresie paschalnym, duchowni okręgu sokólskiego spotkali się na wspólnej modlitwie. Radosne przesłanie Chrystos Woskresie przekazywali sobie nie gdzie indziej jak w świątyni konsekrowanej właśnie w cześć święta Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. Tradycyjnie już trzeci dzień Paschy jest świętem tamtejszej wspólnoty wiernych.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Jacznie

  Trzeci dzień święta Zmartwychwstania Pańskiego jest też parafialnym świętem w wspólnoty wiernych w Jacznie. O godz. 10.00 w miejscowej cerkwi odprawiona zostanie uroczysta Boska Liturgia. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy i uczestnictwa w transmisji na żywo - kliknij aby uczestniczyć w transmisji

 • Ikona Zmartwychwstania Pańskiego

  Orędzie Paschalne JE Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego

  Orędzie Paschalne JE Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, do Czcigodnego Duchowieństwa, Miłujących Boga Braci i Sióstr Zakonnych i Wszystkich Wiernych Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Zbawicielu mój żywy! Tyś ofiarą, której Nie zdołano zabić na zawsze. Jako Bóg ochotnie Sam siebie Ojcu ofiarując Wskrzesiłeś z sobą Cały ród Adama Z grobu powstając (kanon paschalny 6,3).

  Chrystus Zmartwychwstał!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Dekanalny plan nabożeństw Tygodnia Paschalnego

  Chrystus Zmartwychwstał! Χριστός ἀνέστη! Chrystos Woskresie!
  Bóg po raz kolejny pozwolił przeżywać radość Zmartwychwstania. Choć nie tłumnie w naszych cerkwiach, a w skromnym odosobnieniu naszych domów, radujmy się tym błogosławionym czasem i przekazujmy tę nowinę sobie nawzajem - Chrystos Woskresie! Dziękując za dar Zmartwychwstania spójrzmy w przyszłość z nadzieją. Nadzieją, iż już niebawem wrócimy do normalności. Wróćmy do niej silniejsi, odnowieni i umocnieni w wierze. Pokażmy światu, iż ten czas izolacji nie był stracony, a okazał się raczej swoistym posłuszanijem, które zamykając nam dostęp do szumnego otoczenia, otworzyło umysły i serca na miłość do Boga i do bliźniego.
  W dalszej części przedstawiamy harmonogram nabożeństw Tygodnia Paschalnego w Dekanacie Sokólskim.

Script logo