Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 3

  Im trudniej, tym łatwiej - to oczywista treść chrześcijańskiego życia, to też motto dzisiejszego dnia. Znów padało, z tą jednak różnicą, że tym razem w ciągu dnia. I choć droga, zwłaszcza rozmyty i błotnisty odcinek tuż przed miejscowością Lady, była bardzo trudna, to mimo nieprzerwanego deszczu te 27 km pokonaliśmy nadspodziewanie łatwo i szybko. Nie było żadnych opóźnień a i tempo marszu wskazywało, że nadal mamy duże rezerwy i sił i dobrego nastroju, a przede wszystkim wiary, której z pewnością pomogła poranna spowiedź i Eucharystia.

   

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 2

  Padało całą noc! Ba padało – lało jak z cebra, a grzmoty raz po raz wtórowały przecinającym ciemność błyskawicom. Nawet rankiem próżno było szukać słońca na niebie zasnutym chmurami, a te nasiąknięte do granic możliwości niczym gąbka w balii, co chwilę oddawały nadmiar wody chłonnej ziemi i nam, siedemdziesięciu duszom pielgrzymującym na św. Górę Grabarkę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 1

  „Na to miejsce pielgrzymują ludzie w różnych okresach roku, przy pogodzie i niepogodzie, przy słońcu i w deszczu. Latem i zimą, wiosną i jesienią przynoszą i stawiają tu krzyże, w różnych intencjach. I jest to wyraz ich głębokiej wiary (...). Dziś zwracam się do was wszystkich, przyłóżcie uszy do tych krzyży, do tych ścian, które zostały wybudowane na zgliszczach naszej spalonej cerkwi, do tych drzew, które otaczają tę świątynię, a one powiedzą wam kim jesteście i jacy powinniście być. Przyłóżcie uszy i słuchajcie, a to co usłyszycie starajcie się zachować w swoim sercu i przekazywać kolejnym pokoleniom. One wam powiedzą o wierze waszych przodków, waszych ojców i dziadków”.
  (Metropolita Sawa, św. Góra Grabarka 24.05.2019 r.)

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne kaplicy w Jurowlanach

  W skład dekanatu sokólskiego wchodzi dwanaście parafii, na terenie których funkcjonuje dwadzieścia jeden świątyń. Wysuniętą najdalej na wschód jest cerkiew w Kruszynianach, jednak najbliżej granicy z Republiką Białorusi położona jest kaplica w Jurowlanach. Przy bramie muru okalającego nekropolię, bez trudu można dostrzec słupy graniczne obu państw. To właśnie tam, żywi i umarli radowali się dziś świętem patronów cerkwi, św. męcz. Borysa i Gleba. Żywi - gdyż setki z nich odwiedziło świątynię, uczestnicząc w sprawowanych nabożeństwach, umarli - ponieważ nad ich grobami wznoszono modlitwę za spokój, życie wieczne i wieczną pamięć. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Uroczystości ku czci supraskiej ikony Matki Bożej

  Dziś i jutro, w monasterze w Supraślu, mają miejsce uroczystości ku czci supraskiej ikony Matki Bożej. Jak co roku, na terenie klasztoru gromadzą się setki wiernych, by pokłonić się cudownej ikonie i prosić Bogurodzicę o pomoc i wstawiennictwo. Wielu z nich dociera tu w pielgrzymkach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do kaplicy w Jurowlanach

  W niedzielę, (11 sierpnia), naprestolnyj praznik kaplicy na cmentarzu będą obchodzili wierni parafii w Jurowlanach. Wzorem lat ubiegłych proboszcz, ks. prot. Mirosław Łuciuk serdecznie zaprasza, by w dzień wspomnienia św. św. Borysa i Gleba pomodlić się nad grobami bliskich i uczestniczyć w nabożeństwie. Poświęcić groby będzie można od godz. 8.00, zaś o 10.00 rozpocznie się Boska Liturgia.

 • Foto: Paweł Wiszniewski

  Wspomnienie św. Anny w Kruszynianach

  Centralnym punktem modlitwy w dekanacie sokólskim była dziś niewielka, piękna murowana cerkiewka w Kruszynianach. Właśnie tam wierni i licznie przybyłe duchowieństwo celebrowali święto Zaśnięcia św. Anny - patronki miejscowej świątyni.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie proroka Eliasza w Jacznie i Starej Grzybowszczyźnie

  Parafia w Jacznie, po raz drugi w tym roku, gościła w swych progach liczne duchowieństwo i setki wiernych. Pierwszą okazją do wspólnej modlitwy było oczywiście święto parafialne, czyli trzeci dzień Paschy Chrystusowej. Dzisiejsze spotkanie w jaczeńskiej świątyni to wciąż żywa pamięć o starej drewnianej cerkwi i jej patronie św. proroku Eliaszu. I choć świątynia doszczętnie spłonęła w tragicznym pożarze, to ani żywioł, ani czas nie zatarły tradycji, szacunku i szczerej wiary mieszkających tu ludzi.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w ostrowskiej kaplicy

  Karty cerkiewnego kalendarza odkryły już wiele świąt, dzięki czemu odwiedziłem większość parafii dekanatu sokólskiego, relacjonując lokalne prazniki. Swojego dnia świętowania doczekali się także parafianie z Ostrowia Północnego. Już od wczesnego ranka podążali oni do cerkwi, co prawda nie tej głównej, lecz równie ważnej - cmentarnej kaplicy św. równego apostołom księcia Włodzimierza.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Życzenia imieninowe dla dziekana okręgu sokólskiego

  W dzień wspomnienia św. równego Apostołom, Wielkiego Księcia Włodzimierza (28 lipca), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe dziekanowi okręgu sokólskiego, ks. mitratowi Włodzimierzowi Misiejukowi. Obfitości Łaski Bożej, sił duchowych i fizycznych oraz wytrwałości w niesieniu posługi kapłańskiej - na mnohaja leta, życzą: duchowni dekanatu sokólskiego oraz parafianie. Do życzeń przyłącza się również Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny www.cerkiew-sokolka.pl.

 • Zaproszenie na święto proroka Eliasza do Starej Grzybowszczyzny

  Ks. mitrat Aleksander Klimuk, proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym, serdecznie zaprasza wiernych w zbliżający się piątek (2 sierpnia), do cerkwi w Starej Grzybowszczyźnie, na wspólną modlitwę w dzień wspomnienia św. Proroka Eliasza. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00, Akatystem do św. Eliasza. Godzinę później odprawiona zostanie Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto proroka Eliasza do Jaczna

  Proboszcz parafii w Jacznie, ks. Piotr Hanczaruk, serdecznie i gorąco zaprasza wiernych na wspólną modlitwę w najbliższy piątek (2 sierpnia), w dzień wspomnienia św. proroka Eliasza. O godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś o 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do kaplicy pw. św. Włodzimierza w Ostrowie Północnym

  Proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym, ks. mitrat Aleksander Klimuk, serdecznie i gorąco zaprasza wiernych na liturgiczne uroczystości w dzień wspomnienia św. równego apostołom, Wielkiego Księcia Włodzimierza. W najbliższą niedzielę (28 lipca) od godz. 9.00 będzie można poświęcić groby swoich bliskich, zaś o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia. Bractwo Cerkiewne św. Spirydona przypomina, iż na miejscu będzie stoisko ze zniczami, zaś uzyskane w ten sposób ofiary zostaną przeznaczone także na miejscową świątynię.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Imieniny bp Andrzeja

  Dziś Cerkiew czci pamięć św. Andrzeja - arcybiskupa Krety. Jest to także dzień imienin Jego Ekscelencji biskupa supraskiego Andrzeja. Duchowieństwo i wierni Dekanatu Sokólskiego, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl składają Władyce najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg chroni Władykę i błogosławi zdrowiem, na mnohaja leta.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Świeto parafialne w Ozieranach Wielkich

  W połowie prostej piaszczystej drogi z Białogorców do Ozieran Wielkich, na porośniętym drzewami wzgórzu, stoi niewielka murowana cerkiewka. Nieco jakby nieśmiało wybijająca się spośród zieleni, może umknąć oczom przypadkowego turysty. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć jej z bliska. Dziś, w dniu parafialnego święta nie było wokół niej tłumu ludzi ani straganów ze słodyczami i zabawkami. Była za to specyficzna, cicha duchowa atmosfera. Wzrok skupionych i modlących się starszych ludzi nie pozostawiał cienia wątpliwości, iż jest to dla nich miejsce niezwykłej wagi.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Ozieran Wielkich

  Już w najbliższy poniedziałek (15 lipca), swoje święto parafialne celebrować będzie cerkiew Położenia Ryzy Matki Bożej w Ozieranach Wielkich. Jest to wyjątkowe i niezwykle piękne wydarzenie, gdyż zakończywszy nabożeństwo, wierni ruszają z procesją pośród malowniczych pól, by prosić Boga o dobry plon. Uroczysta Boska Liturgia rozpocznie się o godz. 9.00. Następnie zgromadzeni wyruszą w procesji z czynem święcenia pól. Po dotarciu do Ozieran odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody. W imieniu proboszcza o. Piotra Charytoniuka oraz Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Uroczystości ku czci św. ap. Piotra i Pawła w Samogródzie

  Parafia w Samogródzie jest niewielka i liczy sobie nieco ponad 190 wiernych, jednak raz do roku jej liczebność się podwaja a nawet potraja. Tym dniem jest oczywiście 12 lipca, kiedy to Cerkiew wspomina św. apostołów Piotra i Pawła, patronów miejscowej świątyni. Mówi się, iż na Sokólszczyźnie to właśnie w Samogródzie święta parafialne są najliczniejsze, no i jeszcze w Ostrowiu Północnym, ale na ten poczekać musimy do końcówki sierpnia. Wracając do Samogródu, to nie inaczej było też w tym roku. Piątkowe przedpołudnie dla setek wiernych nie mogło rozpocząć się inaczej, niż modlitwą w zabytkowej, drewnianej, samogródzkiej cerkwi.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Już niebawem XXIX piesza pielgrzymka Sokółka - Św. Góra Grabarka, zapraszamy

  Dokładnie miesiąc pozostał do jednego z najważniejszych wydarzeń dla prawosławnej społeczności, zarówno tej z sokólskiej parafii, jak też całego dekanatu. Mowa oczywiście o pielgrzymce, która jak co roku 12 sierpnia wyruszy z Sokółki, by już po raz 29 pieszo, nie zważając na upalne słońce, rzęsisty deszcz, czy porywisty wiatr, zanieść na św. Górę Grabarkę pokorne modlitwy, żarliwe intencje, szczere podziękowania i dziesiątki krzyży - będących świadectwem wiary. W tym roku do pokonania jest 158 kilometrów i z całą pewnością dla uczestników będą to najbardziej duchowe i najpiękniejsze kilometry w roku. Warto samemu się o tym przekonać.

 • Foto: Filip Wołosiuk

  Święto parafialne w Starej Grzybowszczyźnie

  Kalendarz cerkiewny każdego dnia czci pamięć wielu świętych. W bieżącym roku 2019, w 3 Niedzielę po Pięćdziesiątnicy - 7 lipca obchodziliśmy Narodziny Św. Jana Chrzciciela, Wasilkowskiej Ikony Bożej Matieri i Świętych Ziemi Białoruskiej. Wszyscy oni czuwają nad całym światem i są obecni w każdym jej zakątku: w chramach, ikonach i domach. W Starej Grzybowszczyźnie, wśród wiekowego lasu jest cmentarz i piękna, murowana cerkiew pod wezwaniem Rożdiestwa Jana Predtieczy. Wiernych w okolicy mało, ale w ten dzień ludzie tak jak ptaki: wracają do swych gniazd, aby się pomodlić.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Samogródu

  12 lipca Cerkiew wspomina pamięć św. ap. Piotra i Pawła. Z tej okazji, ks. Adrian Charytoniuk, proboszcz parafii w Samogródzie, gorąco zaprasza wiernych na wspólną modlitwę. W dzień praznika, czyli najbliższy piątek, o godz. 9.00 celebrowany będzie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Jana w Siderce

  Św. Jan Chrzciciel, który łącząc stary i nowy testament, przygotował drogę samemu Zbawicielowi, po raz kolejny przywołał na spotkanie setki wiernych, starszych i młodszych, miejscowych i przyjezdnych, ludzi różnych wyznań, duchownych, dawnych i obecnych proboszczów. Przywołał ich na modlitwę i zebrawszy w jednym miejscu - na urokliwym siderskim wzgórzu - dał możliwość ponownego spotkania, nie tylko z Bogiem ale i wzajemnie pomiędzy ludźmi. Odpust na Jana w Siderce jest dla lokalnej społeczności jednym z najważniejszych wydarzeń w całym roku. Podniosłym i uroczystym tym bardziej, że już drugi raz w ostatnich latach, niewielką murowaną cerkiewkę odwiedził zwierzchnik diecezji białostocko - gdańskiej abp Jakub.

 • Oluś Sacharko podczas rehabilitacji

  Pomogliśmy Piotrowi, pomóżmy Olusiowi

  Kiermasz słodkości, który podczas minionych Dni Nowego Dworu, wspierał leczenie Piotra Białomyzego, okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców wsi Chilmony, rodziny i przyjaciół Piotra, wójta Andrzeja Humiennego, ludzi dobrej woli, a także dzięki ofiarności wszystkich, którzy odwiedzali przygotowane stoisko, udało się zebrać fundusze na kilka tygodni intensywnej rehabilitacji w otwockim ośrodku.
  Już w najbliższą niedzielę (7 lipca), podobne przedsięwzięcie zostanie zorganizowane w Siderce, podczas święta parafialnego na prawosławnym cmentarzu. Kiermasz słodkości "Na Jana" to inicjatywa rodziców i przyjaciół Olka Sacharko.

 • Foto: Piotr Filipik

  Zaproszenie na święto parafialne do Starej Grzybowszczyzny

  Ks. mitrat Aleksander Klimuk, proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym, serdecznie zaprasza wiernych w zbliżającą się niedzielę (7 lipca), do cerkwi w Starej Grzybowszczyźnie, na wspólna modlitwę w dzień wspomnienia narodzin św. Proroka i Poprzednika Jana Chrzciciela, patrona tamtejszej świątyni. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00, Molebnem z Małym Poświęceniem Wody. Godzinę później odprawiona zostanie Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Siderki

  W niedzielę (7 lipca), Cerkiew wspominać będzie narodzenie św. Proroka i Poprzednika Jana Chrzciciela. Jest to parafialne święto w Siderce, dlatego też proboszcz ks. Piotr Hanczaruk serdecznie zaprasza wiernych do wspólnej modlitwy, której przewodniczył będzie zwierzchnik diecezji białostocko - gdańskiej abp Jakub. O godz. 9.30 nastąpi przywitanie władyki, po czym rozpocznie się Boska Liturgia. Zarówno w przeddzień od godz. 17.00 jak też w dzień święta od godz. 7.00, będzie też można poświęcić groby swoich bliskich. Podczas uroczystości abp Jakub dokona poświęcenia ikon w ikonostasie oraz kopuł na dachu kaplicy.

 • Piotr Białomyzy

  Kiermasz słodkości dla Piotra Białomyzego

  Piotr Białomyzy z Chilmon, o którym pisaliśmy kilka dni temu, jest już w specjalistycznym ośrodku w Otwocku, gdzie przez najbliższy czas będzie przechodził intensywną rechabilitację. Przyjaciele Piotra oraz mieszkańcy wsi Chilmony postanowili wspomóc rodzinę w walce o jego zdrowie, organizując kiermasz słodkości. W akcję zaangażował się także wójt Nowego Dworu Andrzej Humienny.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie św. Antoniego w Krynkach

  Zgodnie z przyjętą już tradycją, 26 czerwca kryńscy parafianie odwiedzają miejscowy cmentarz, by pokłonić się przed ikoną św. Antoniego, patrona miejscowej, drewnianej kaplicy i prosić o wstawiennictwo u Najwyższego Boga. Od pokoleń modlą się też nad grobami swoich przodków o spokój ich dusz.

 • Foto: Paweł Giczan

  Święto parafialne w Nowowoli

  W kaplicy we wsi Nowowola, malowniczo położonej na wzniesieniu - pośród pól i w otoczeniu krzyży nagrobków, nabożeństwa sprawowane są w zasadzie tylko kilka razy w roku. Najważniejszym dniem jest tu pierwsza niedziela po Pięćdziesiątnicy, kiedy to cerkiew Wszystkich Świętych obchodzi swoje święto parafialne. I choć we wsi zostało niewielu parafian, to ludzie, którzy wychowali się w na tych terenach, nie zapominają i co roku przyjeżdżają, aby wspomnieć w modlitwie swoich bliskich spoczywających na miejscowym cmentarzu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do kaplicy w Krynkach

  W najbliższą środę (26 czerwca), Cerkiew wspominać będzie św. Antoniego Wielkiego. Z tej okazji ks. prot. Piotr Charytoniuk, proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie i gorąco zaprasza wiernych do wspólnej modlitwy. Uroczysta Boska Liturgia w cmentarnej kaplicy, której patronem jest św. Antoni, rozpocznie się o godz. 10.00. Od godz. 9.00 będzie też można poświęcić groby swoich bliskich. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Molebien i piknik na zakończenie roku szkolnego

  Wczoraj w sokólskiej cerkwi odsłużony został dziękczynny molebien na zakończenie roku szkolnego. Licznie zebrane dzieci, młodzież, pedagodzy oraz rodzice, dziękowali wspólnie za miniony rok nauki. Nabożeństwo sprawowali: ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk oraz ks. prot. Jarosław Grygiewicz.

 • Foto: Paweł Giczan

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowowoli

  Ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk gorąco zaprasza w najbliższą niedzielę (23 czerwca), na modlitwę do kaplicy w Nowowoli. Dzień wspomnienia Wszystkich Świętych - pierwsza niedziela po Pięćdziesiątnicy - jest naprestolnym praznikiem tej świątyni. Od godz. 8.30 będzie można poświęcić groby swoich bliskich, zaś ok. godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

Script logo