Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Dobra zabawa na balu karnawałowym

  Wczorajsze popołudnie, dzieci z różnych stron Sokólszczyzny spędziły na dobrej zabawie i wzajemnej integracji. W sokólskiej kawiarni "Lira" odbyła się kolejna edycja balu karnawałowego. Przedsięwzięcie, które już na stałe zagościło w kalendarzu działań Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, cieszy się niesłabnącą popularnością. Warto zaznaczyć, iż tegoroczny bal został zorganizowany przy współpracy ze stowarzyszeniem "Oczy Podlasia" i Sokólskim Ośrodkiem Kultury oraz został dofinansowany przez sokólski oddział Banku BGŻ BNP Paribas. Wspaniałą i różnorodną oprawę artystyczną dla najmłodszych zaprezentowało Studio Artystyczne "Anima" z Białegostoku.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Imieniny arcybiskupa Grzegorza

  Dziś (7 lutego) Cerkiew wspomina św. Grzegorza Teologa, niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Grzegorza, Arcybiskupa Bielskiego, opiekuna duchowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej z ramienia Świętego Soboru Biskupów PAKP. Zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z całym duchowieństwem i wiernymi dekanatu, pragną złożyć Władyce najserdeczniejsze życzenia zdrowia i Bożej pomocy w arcypasterskiej służbie Cerkwi. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, wspiera i chroni - na mnogaja leta.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w czterdziesty dzień po śmierci o. Jarosława Maksimiuka

  W najbliższą sobotę (9 lutego), o godz. 9.00 w cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach, odprawiona zostanie Boska Liturgia w czterdziesty dzień po śmierci ks. prot. Jarosława Maksimiuka. Nabożeństwu przewodniczył będzie Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego. W imieniu proboszcza kryńskiej parafii oraz rodziny św. pamięci ks. Jarosława, zapraszamy do wspólnej modlitwy. 

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na charytatywny bal ostatkowy

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu gorąco zaprasza na ostatkowy bal charytatywny. Spotykamy się w piątek 1 marca o godz. 19.00 w restauracji Bona w Kuźnicy, by pomóc Piotrowi Białomyzemu z Chilmon, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku został sparaliżowany. Piotr wiele razy włączał się w różnego rodzaju przedsięwzięcia pomagające innym, teraz sam potrzebuje wsparcia. Szczegóły dotyczące balu na załączonym plakacie. Jak zawsze gwarantujemy dobrą zabawę, miłe towarzystwo i klimatyczną muzykę. Liczymy na Waszą obecność i mamy nadzieję, iż bal zapoczątkuje szerszą akcję pomocy naszemu koledze. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Koncert Kolęd Sąsiedzkich

  Dziś, w cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowiu Północnym, odbyła się kolejna edycja Gminnego Koncertu Kolęd Sąsiedzkich.To już po raz 24 mieszkańcy gminy Szudziałowo spotkali się, by wspólnie wychwalać Narodzenie Chrystusa. Wędrujący koncert - jak nazywają go miejscowi, był też okazją do wzajemnej integracji.

 • Jego Eminencja Najprzewielebniejszy Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski

  Imieniny metropolity Sawy

  Dziś (25 stycznia) Cerkiew czci pamięć św. Sawy Arcybiskupa Serbskiego, niebiańskiego patrona Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Z okazji imienin, zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z całym duchowieństwem i wiernymi dekanatu, składają Władyce najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg chroni Władykę i błogosławi zdrowiem, na mnogaja leta.

 • Budowa cerkwi w Augustowie

  Wspólne Dzieło - wspieramy budowę cerkwi w Augustowie

  Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, tegoroczna akcja „Wspólne dzieło” ma pomóc zebrać fundusze na budowę nowej cerkwi w Augustowie. Tamtejsza prawosławna wspólnota liczy zaledwie 50 wiernych. Wierzymy, że tegoroczne „Wspólne dzieło” okaże się równie owocne, jak jego poprzednie edycje i pomoże w budowie Domu Bożego w Augustowie.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na bal karnawałowy dla dzieci

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu ma przyjemność zaprosić na bal karnawałowy dla dzieci. Spotykamy się w piątek 8 lutego o godz. 17.00 w sokólskiej kawiarni "Lira". Partnerami tegorocznego balu są: Stowarzyszenie "Oczy Podlasia", Bank BGŻ BNP Paribas S.A. Oddział w Sokółce oraz Sokólski Ośrodek Kultury. Zapewniamy zabawę z animatorem, poczęstunek i drobne upominki dla wszystkich uczestników oraz tradycyjnie świetną atmosferę. 

 • abp Jerzy

  Imieniny arcybiskupa Jerzego

  Dziś (21 stycznia) Cerkiew wspomina św. Jerzego Chozewitę, niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jerzego, Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego, Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego. Zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z całym duchowieństwem i wiernymi dekanatu, pragną złożyć Władyce najserdeczniejsze życzenia zdrowia i Bożej pomocy w arcypasterskiej służbie Cerkwi. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, wspiera i chroni - na mnogaja leta.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Koncert kolęd "Na styku kultur"

  Chociaż od powstania najstarszej znanej polskiej kolędy minęło blisko 600 lat, nie zmieniła się forma ani cel wysławiania Narodzenia Pańskiego. Kolędy nadal opowiadają o biblijnych wydarzeniach i przeżyciach ludzi współczesnych Nowonarodzonemu oraz jakby nie patrzeć, także naszych własnych. Śpiew łączy pokolenia, łagodzi obyczaje i wzmacnia modlitwę. Po raz kolejny w sokólskim kinie zebrały się tłumy widzów, aby posłuchać koncertu „Na styku kultur”. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Sokólski Ośrodek Kultury, parafię prawosławną pw. Aleksandra Newskiego oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Nowym Dworze

  W dalszej części prezentujemy tegoroczny plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską, w parafii św. Mikołaja w Nowym Dworze.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Jacznie

  W dalszej części prezentujemy tegoroczny plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską, w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Krynkach

  W dalszej części prezentujemy tegoroczny plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską, w parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Sokółce

  Po radosnym i wzniosłym wspominaniu Narodzenia Chrystusa, przygotowujemy się duchowo na kolejne wielkie święto, jakim jest Objawienie Pańskie. To obchodzone stale 19 stycznia święto, jest jednym z dwunastu wielkich i jak każde z nich ma niepowtarzalny charakter i wyrazistą symbolikę. Mówi o ważnym wydarzeniu, kiedy to Jezus Chrystus w wieku ok. 30 lat przyjął chrzest w wodach rzeki Jordan z rąk Jana Chrzciciela. Wtedy też miało miejsce pierwsze objawienie się Trójcy Świętej. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Małanka z Bractwem św. Spirydona

  Wczoraj w wielu miejscach regionu organizowane były imprezy, bale i potańcówki, nazywane Małanką, Szczodrym Wieczorem, bądź sylwestrem juliańskim. Wydarzenie to ma świecki charakter, a wśród biesiadujących i bawiących się na parkiecie, prawosławni nie stanowili 100 procent ogółu. Tegoroczną Małanke uroczyście obchodzono także na Sokólszczyźnie. Bal - jako jedna z inicjatyw Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona - przyciągnął nie tylko miejscowych, ale i przyjezdnych - ze wszystkich stron dekanatu.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na koncert kolęd i pastorałek "Na styku kultur"

  Już w najbliższą niedzielę - 20 stycznia o godz. 15.00, odbędzie się kolejna już edycji koncertu kolęd i pastorałek "Na styku kultur". Przedsięwzięcie organizowane przez Burmistrza Sokółki, Sokólski Ośrodek Kultury, parafię prawosławną pw. Aleksandra Newskiego oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Na scenie kina "Sokół" wystąpią chóry i zespoły prezentujące kolędy dobrze znane zarówno w tradycji katolickiej jak i prawosławnej. Utwory opowiadające o narodzeniu Syna Bożego i wychwalające Jego Imię, będą rozbrzmiewać w językach: polskim, rosyjskim, białoruskim, ukraińskim i starocerkiewnym.

 • Foto: BMP w Jacznie

  Nowa radost' stała (...)

  7 stycznia, w pierwszy dzień święta Narodzenia Pańskiego, dwie grupy młodzieży z bractwa działającego przy parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, podtrzymać starą, barwną i jakże radosną tradycję kolędowania, wędrowały od domu do domu głosząc nowinę o narodzeniu Syna Bożego.

 • Ikona Narodzenia Pańskiego

  Bożonarodzeniowe Orędzie JE Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego

  Orędzie Bożonarodzeniowe Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, do Czcigodnego Duchowieństwa, miłujących Boga Braci i Sióstr Zakonnych i wszystkich Wiernych Diecezji Białostocko-Gdańskiej.

  Czytane podczas dni świąt Bożego Narodzenia fragmenty Pisma Świętego i tekstów liturgicznych przenoszą nasze myśli do wydarzeń, które miały miejsce ponad dwa tysiące lat temu, zarazem czyniąc nas ich uczestnikami. Narodzenie Jezusa Chrystusa to nie tylko historyczny epizod, ale wydarzenie, które odnosi się do każdego z nas i ma znaczenie wieczne. Chrystus bowiem ciągle się rodzi, ale już nie w Betlejem Judzkim, lecz w naszych sercach po to, by odnowić nas i dać nam życie wieczne. Teksty biblijne Starego Testamentu, które czytamy w tym okresie, mówią proroczo o narodzeniu Mesjasza, fragmenty Ewangelii opowiadają o historycznych wydarzeniach i wypełnieniu proroctw, a hymny liturgiczne przypominają nam o ponadhistorycznym znaczeniu Wcielenia Syna Bożego dla każdego z nas.

 • Foto: o. Justyn Jaroszuk

  Pogrzeb o. Jarosława Maksimiuka

  Dziś rano, bliscy, znajomi i licznie przybyli duchowni pożegnali ks. prot. Jarosława Maksimiuka. Po nabożeństwie w kryńskiej cerkwi, trumna z ciałem kapłana została złożona do grobu na miejscowym cmentarzu. 
  Wiecznaja pamiat' ojcze.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Świąteczne nabożeństwa w dekanacie sokólskim

  Przed nami Święto Narodzenia Pana i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa. Czas radości, odpoczynku, spotkań z rodziną, niepowtarzalnej atmosfery kolędowania oraz obfitości podarków. Nie wolno nam jednak zapomnieć o istocie tego święta, o Bogu, modlitwie i naszych świątyniach, gdyż przede wszystkim tam, jako prawosławni chrześcijanie, powinniśmy się radować z narodzenia Syna Bożego i wychwalać Jego Imię. W dalszej części przedstawiamy tegoroczny harmonogram świątecznych nabożeństw w dekanacie sokólskim:

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zmarł ks. prot. Jarosław Maksimiuk

  Kancelaria Metropolity Warszawskiego i całej Polski zawiadamia, iż 1 stycznia 2019 r. zmarł pochodzący z Sokólszczyzny ks. prot. Jarosław Maksimiuk, proboszcz Parafii św. Jerzego w Łobzie na terenie Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej.

 • cerkiew-sokolka.pl

  Życzenia noworoczne

  Szczęśliwego Nowego Roku!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Gowienija duchowieństwa dekanatu sokólskiego

  Dziś w cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach, duchowni okręgu sokólskiego uczestniczyli w gowienijach przed świętem Narodzenia Pańskiego. Z tej okazji kryńską parafię odwiedził bp Supraski Andrzej, który przewodniczył sprawowanej Boskiej Liturgii. Rolę spowiednika duchowieństwa przyjął na siebie o. Aleksander Klimuk.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Modlitwa i spotkanie w dzień wspomnienia św. Spirydona

  Wczoraj Cerkiew wspominała pamięć św. Spirydona z Tremituntu. W sokólskiej świątyni odprawiona została Boska Liturgia w intencji Bractwa Cerkiewnego, działającego na terenie naszego dekanatu. Liturgii przewodniczył ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, w asyście ks. Piotra Charytoniuka, ks. Marka Kozłowskiego oraz ks. Justyna Jaroszuka. Po nabożeństwie, członkowie i sympatycy Bractwa spotkali się w parafialnej świetlicy na wspólnym śniadaniu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na bożonarodzeniowe rekolekcje duchowieństwa dekanatu sokólskiego

  W piątek 28 grudnia, w cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach, odbędą się bożonarodzeniowe rekolekcje duchowieństwa dekanatu sokólskiego. Boska Liturgia rozpocznie się o godz. 9.00. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa we wspólnej modlitwie.

 • Foto: Anna Sydoruk

  XXXVII Walne Zgromadzenie Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce

  Z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, 8 grudnia odbyło się we Wrocławiu XXXVII Walne Zgromadzenie BMP w Polsce.

   

 • Ikona św. Spirydona

  Zaproszenie na nabożeństwo w intencji Bractwa św. Spirydona

  We wtorek (25 grudnia), Cerkiew wspomina pamięć św. Spirydona z Tremituntu, patrona Bractwa Cerkiewnego, działającego na terenie naszego dekanatu. Dziekan okręgu sokólskiego ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk oraz władze Bractwa pragną gorąco i serdecznie zaprosić duchownych, wiernych oraz członków Bractwa do sokólskiej cerkwi na uroczystą Boską Liturgię, w intencji wszystkich bratczyków. Jako że będzie to dzień święta Bożego Narodzenia w kościele katolickim i tym samym dzień wolny do pracy, liczymy na waszą obecność. Będziemy prosić, by za wstawiennictwem św. Spirydona dobry Bóg dał nam wszystkim siłę i pomyślność w działaniu. Początek nabożeństwa o godz. 9.00. Po Liturgii - ok. godz. 10.30, zapraszamy do parafialnej świetlicy na spotkanie i wspólne śniadanie.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie ma Małankę z Bractwem św. Spirydona

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona serdecznie zaprasza na tradycyjną "Małankę", znaną też pod nazwą sylwestra juliańskiego. 13 stycznia, według wiekowej już tradycji, w wielu miejscach naszego regionu organizowane są imprezy, bale i potańcówki. Podobnie jak w ubiegłym roku, uroczysty bal odbędzie się także w Sokółce. W imieniu Bractwa, wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do udziału. Mamy nadzieję na dobrą zabawę i niezapomniane wrażenia. Szczegóły dotyczące "Małanki" na załączonym plakacie. Zapraszamy!

 • Foto: Halina Raducha

  o. Piotr Hanczaruk mianowany kapelanem strażaków

  Wczoraj w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie odbyła się niecodzienna uroczystość. Poprzedził ją akatyst z molebnem przed Jaczniańską Ikoną Bogurodzicy. Uczestniczyli w nim m.in. prawosławny kapelan Państwowej Straży Pożarnej o. Sergiusz, komendant powiatowy PSP w Sokółce st. bryg. Dariusz Wojtecki, wojewódzki kapelan PSP ks. Wojciech Ejsmont, burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz, członek zarządu powiatu sokólskiego Jerzy Białomyzy, prezes OSP w Dąbrowie Białostockiej Antoni Hrynkiewicz a także strażacy ochotnicy z dąbrowskiej gminy.

 • O. Archimandryta Gabriel www.odrynki.pl

  Zmarł o. Archimandryta Gabriel. Wiecznaja Pamiat'

  Z przykrością i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, iż 22 listopada br., w godzinach wieczornych zmarł o. archimandryta Gabriel ze skitu św. Antoniego i Teodozjusza Pieczerskiech w Odrynkach. Duchowny urodził się na Sokólszczyźnie i był związany z naszym regionem.

  W dalszej części przedstawiamy krótki życiorys o. Gabriela.

Script logo