Aktualności

 • Foto: Parafia św. Mikołaja Cudotwórcy w Szczecinie

  „Jeszcze módlmy się o zachowanie w opiece Bożej naszej Ojczyzny, za jej władze i wojsko, abyśmy mogli prowadzić ciche i spokojne życie, we wszelakiej pobożności i czystości”

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu oraz zespół redakcyjny www.cerkiew-sokolka.pl, pragną złożyć wszystkim rodakom serdeczne życzenia z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Obyśmy zawsze potrafili znaleźć to, co nas łączy. Jednocześnie wyrażamy głęboką wdzięczność przedstawicielom władz samorządowych z terenu dekanatu sokólskiego, którzy w dzień tej pięknej rocznicy byli obecni i jednoczyli się w modlitwie podczas nabożeństw odprawianych w cerkwiach na Sokólszczyźnie.  

 • Zaproszenie na nabożeństwa w intencji Ojczyzny

  11 listopada obchodzimy narodowe święto 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednymi z oficjalnych części uroczystości będą nabożeństwa w intencji Ojczyzny. W dekanacie sokólskim, za spokój Ojczyzny i pomyślność obywateli pomodlić się będzie można m.in.: w cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy (Boska Liturgia 11.XI o godz. 9.30), świątyni pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach (Boska Liturgia 11.XI o godz. 8.30), cerkwi pw. św Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej (Boska Liturgia 11.XI o godz. 9.00) oraz sokólskiej cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego (Boska Liturgia 11.XI o godz. 8.00). Zachęcamy do wspólnej modlitwy jak też uczestnictwa w wielu lokalnych przedsięwzięciach, przygotowanych dla uczczenia tej pięknej rocznicy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Imieniny arcybiskupa Jakuba

  Dziś - 5 listopada, przypada dzień modlitewnej pamięci św. Apostoła Jakuba, brata Pańskiego, pierwszego biskupa Jerozolimy. Z tej okazji w Katedrze św. Mikołaja w Białymstoku sprawowana była uroczysta Boska Liturgia św. Jakuba, której przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub. W nabożeństwie uczestniczyli dziekani okręgów Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, przybyli kapłani oraz licznie zgromadzeni wierni. Święto św. Apostoła Jakuba jest także dniem imienin władyki Jakuba. Zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z całym duchowieństwem i wiernymi dekanatu, pragną złożyć Władyce najserdeczniejsze życzenia zdrowia i Bożej pomocy w arcypasterskiej służbie Cerkwi. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, wspiera i chroni - na mnohaja leta.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święcenie grobów i nabożeństwa sprawowane 14 listopada

  14 listopada wyznawcy prawosławia raz jeszcze wyruszą na cmentarze. O tym dniu mówi się powszechnie „Prawosławne Wszystkich Świętych”, zapewne w kontekście dwutygodniowego odstępu po katolickim święcie zmarłych. W istocie jednak sytuacja wygląda nieco inaczej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Czyn pełnego oświęcenia cerkwi w Ostrowie Północnym

  Ostatnie lata dla wyznawców prawosławia na Sokólszczyźnie obfitowały w ważne i podniosłe wydarzenia. Po wielu staraniach odbudowano dzwonnicę przy sokólskiej świątyni, przeprowadzono remont cerkwi w Kruszynianach, z historyczną wizytą w niewielkiej kaplicy w Siderce gościł zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Przy dużej liczebności duchownych odbyły się uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Domu Bożego w Augustowie, zaś w Krynkach obchodzono 150-lecie konsekracji parafialnej świątyni. Hierarchowie uświetniali swą obecnością wiele świąt parafialnych i do praktycznie do każdej cerkiewki dotarł Święty Ogień. Dziś jednak miały miejsce uroczystości, których najnowsza historia tych terenów nie pamięta. Rzesze wiernych i liczni duchowni uczestniczyli w pełnym oświęceniu cerkwi na cmentarzu w Ostrowie Północnym. 

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na pielgrzymkę autokarową do monasteru w Sakach

  Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu, serdecznie zapraszają na pielgrzymkę autokarową na święto Dymitra Sołuńskiego do monasteru w Sakach. Szczegóły dotyczące pielgrzymki na załączonym plakacie. Zapisy i informacje o. Piotr Hanczaruk - tel.: 660-661-234

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święcenie grobów i nabożeństwa sprawowane 1 listopada

  Mimo, iż w tradycji prawosławia 1 listopada nie jest dniem wspomnienia zmarłych, to wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych i korzystając z dnia wolnego od pracy, jak co roku, w wielu parafiach na Sokólszczyźnie będzie można poświęcić groby swoich bliskich, złożyć karteczkę z imionami w modlitwie za dusze wszystkich od wieków zmarłych a także uczestniczyć w sprawowanych nabożeństwach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na pełne oświęcenie cerkwi w Ostrowie Północnym

  Proboszcz parafii w Ostrowie Północnym ks. mitrat Aleksander Klimuk, gorąco zaprasza w najbliższą sobotę (27 października), na uroczystości pełnego oświęcenia cerkwi na miejscowym cmentarzu. O godz. 9.00 do świątyni przybędzie zwierzchnik Diecezji Białostocko - Gdańskiej abp Jakub. Nie będzie miało miejsca tradycyjne powitanie arcypasterza, gdyż władyka Jakub przywiezie relikwie, które będą złożone w ołtarzu. Kilka minut po 9.00 rozpocznie się czyn oświęcenia cerkwi, a po nim odprawiona zostanie uroczysta Boska Liturgia. 

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na bal zapustowy

  Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie serdecznie zaprasza na bal zapustowy, który odbędzie się 16 listopada 2018 r., w remizie OSP w Jacznie - początek o godz. 19.00. Organizatorzy gwarantują wspaniałą zabawę do białego rana przy muzyce DJ Ireckiego, wyśmienite menu, aukcje atrakcyjnych gadżetów oraz wiele innych niespodzianek.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Uroczystości święta "Pokrowy" w Nowym Dworze

  Trudno wyobrazić sobie piękniejsze oblicze złotej polskiej jesieni niż te, który od kilku dni mamy przyjemność obserwować. Właśnie w tak urokliwych okolicznościach obchodzono dziś w Nowym Dworze święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy. A jako że uroczystości były nadzwyczaj podniosłe, gdyż przewodniczył im biskup Supraski Andrzej, parafianie - zwłaszcza ci starsi - byli przekonani, iż to sama Matka Boża zadbała o to, by wierni ją wspominający nie zmokli i nie przemarzli. Święto potocznie nazywane "Pokrową" celebrowane jest jako najważniejsze po dwunastu wielkich świętach prawosławia. Na Sokólszczyźnie szczególnie uroczyście obchodzone właśnie w Nowym Dworze, gdzie rokrocznie 14-go października zjeżdżają wierni z najodleglejszych stron województwa.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy do Nowego Dworu

  Ks. prot. Józef Sitkiewicz wraz z wiernymi nowodworskiej parafii, serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach święta Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy. Tegoroczne obchody będą miały szczególny charakter, gdyż przewodniczył im będzie bp Supraski Andrzej. Proboszcz prosi o zgromadzenie się w świątyni o godz. 9.30. Kwadrans przed 10 nastąpi powitanie arcypasterza, po czym rozpocznie się świąteczna Boska Liturgia. Przypominamy, iż w związku z Rajdem Sokólskim, który w niedzielę będzie się odbywał na terenie gminy Kuźnica, mogą wystąpić duże utrudnienia w przejeździe trasą z Kuźnicy do Nowego Dworu. Dla bezpieczeństwa wierni powinni wybrać trasę przez Sokółkę, Makowlany i Sidrę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Jubileusz o. Piotra Charytoniuka

  9 października, w dzień wspomnienia Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa, przypada 40 rocznica święceń kapłańskich ks. prot. Piotra Charytoniuka - proboszcza parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach. Z okazji jubileuszu, zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu, pragną złożyć ojcu najserdeczniejsze życzenia. Dużo zdrowia oraz obfitości łask Bożych na dalsze długie lata pełnienia posługi.
  Mnogaja leta ojcze!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  "Mała Pascha" w dąbrowskiej cerkwi

  Dziś "małą Paschę" obchodzą parafianie w Dąbrowie Białostockiej. Już od wczesnych godzin porannych miejscowa cerkiew pw. św. Apostoła Jana Teologa, wypełniona był ciepłem, miłością i wiernymi, którzy dzień ów postanowili poświęcić na modlitwę. Na nabożeństwa przybyła nie tylko większość duchownych dekanatu sokólskiego, ale też kapłani z okręgu bielskiego i hajnowskiego, by modlitewnie wspomnieć św. Ewagnelistę Jana.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa do Dąbrowy Białostockiej

  Ks. prot. Mikołaj Dejneko, proboszcz parafii w Dąbrowie Białostockiej, serdecznie zaprasza w najbliższy wtorek (9 października), na wspólną modlitwę w dzień święta Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa. O godz. 9.00 odsłużony zostanie akafist do patrona miejscowej cerkwi, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Piknik rodzinny w Dąbrowie Białostockiej

  Kolejną inicjatywą działającego na Sokólszczyźnie Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona z Tremituntu, był piknik rodzinny. Tym razem zorganizowaliśmy go przy cerkwi pw. św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej. Spotkanie było symbolicznym pożegnaniem wakacji, ale też okazją do integracji zarówno dzieci jak też rodziców. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Kuźnicy

  Na środku każdej cerkwi stoi niewielki anałojczyk (stolik), na którym znajduje się ikona świętego lub wydarzenia, któremu poświęcona jest dana świątynia. Wraz z biegiem cerkiewnego kalendarza, na owym anałojczyku kładzie się ikony przedstawiające kolejne wielkie i ważne święta. Trzy razy do roku, na środek cerkwi wynoszony jest krzyż. Pierwszy raz - w wielkim poście, drugi raz - w dniu wspomnienia św. męczenników Machabeuszy, rozpoczynającym uspieński post oraz trzeci zaś raz - 27 września, w święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Jak co roku, w tym dniu wierni z Sokólszczyzny spotykają się w Kuźnicy, gdzie wybudowana na wzgórzu świątynia, poświęcona jest temu wydarzeniu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Kuźnicy

  Proboszcz parafii w Kuźnicy - ks. prot. Jarosław Grygiewicz, serdecznie zaprasza na nabożeństwa z okazji święta parafialnego Podwyższenia Krzyża Pańskiego. W najbliższą środę - 26 września, o godz. 17.00 odsłużone będzie wsienoszcznoje bdienije z obrzędem wyniesienia św. krzyża na środek cerkwi. 27 września (czwartek) o godz. 9.00 odprawiony zostanie molebien z małym poświęceniem wody zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na piknik rodzinny "Pożegnanie lata w Dąbrowie Białostockiej"

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu oraz parafia prawosławna pw. św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej serdecznie zapraszają na piknik rodzinny. Będzie to spotkanie integracyjne rodzin z dziećmi. Wszystkich chętnych zapraszamy 29 września (w sobotę) o godz. 12.00 do cerkwi w Dąbrowie Białostockiej. Spotkanie rozpoczniemy dziękczynnym molebnem, na który warto przygotować karteczki intencyjne. Po nabożeństwie, na placu przy cerkwi, odbędzie się piknik z mnóstwem atrakcji. Planowana jest symulacja akcji ratowniczej strażaków oraz pokaz sprzętu służb mundurowych. Ponadto będą gry i zabawy dla dzieci, mecz piłki nożnej, dmuchane zjeżdżalnie oraz ognisko z poczęstunkiem. Przedsięwzięcie wsparła Gmina Dąbrowa Białostocka, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Białostockiej. W przypadku deszczowej pogody, po nabożeństwie spotkanie i zabawy dla dzieci odbędą się na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Białostockiej - ul. Południowa 13. Prosimy o zabranie ze sobą obuwia na zmianę (trampki, tenisówki).

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Krynkach

  Kalendarz kolejny raz zatoczył koło. Po niedawnym świętowaniu ostatniego z dwunastu wielkich świąt - Zaśnięcia Bogurodzicy, wierni ponownie spotkali się na wspólnej modlitwie, by w ten sposób wspomnieć historię pierwszego z dwunadziesiatych prazników - Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Dzień tego pięknego święta z głęboką symboliką, jest też dniem małej Paschy cerkwi w Krynkach. To właśnie tam czwartkowe przedpołudnie spędzili miejscowi i przyjezdni wierni oraz większość duchowieństwa dekanatu sokólskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Krynek

  Ks. prot. Piotr Charytoniuk, proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości parafialnego święta - Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Świąteczne nabożeństwa rozpoczną się w przeddzień - we czwartek (20 września) o godz. 18.00 - wsienocznym bdienijem. W dzień święta, czyli w najbliższy piątek o godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z małym poświęceniem wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Aleksandra Newskiego w Sokółce

  Przez lata w świadomości wiernych utrwalił się zwyczaj kojarzenia cerkiewnego kalendarza nie tylko z czczonym tego dnia świętym lub wspominanym wydarzeniem, ale też konkretnym miejscem, gdzie owego świętego czy też wydarzenie w sposób szczególny się wspomina. Większości zatem, w święto Przemienienia Pańskiego na myśl przychodzi Św. Góra Grabarka, w czasie modlitwy ku św. Onufremu - monaster w Jabłecznej, prosząc o wstawiennictwo św. męcz. młodzieńca Gabriela - monaster w Zwierkach, zaś w dzień wspomnienia św. proroka Eliasza – świątynia w Jacznie. Dzisiaj, gdy cerkiew czci św. Aleksandra Newskiego, myśli wiernych kierowane były w stronę Sokółki. Wielu te myśli urzeczywistniło i z różnych stron województwa przybyło, by współuczestniczyć w nabożeństwie, któremu przewodniczył biskup supraski Andrzej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na parafialne święto do Sokółki

  JE Najprzewielebniejszy Biskup Supraski Andrzej będzie przewodniczył Boskiej Liturgii podczas parafialnego święta w sokólskiej cerkwi. Proboszcz, ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk serdecznie i gorąco zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach, w dzień wspomnienia św. Aleksandra Newskiego - patrona miejscowej świątyni. W przeddzień święta - we wtorek 11 września, o godz. 18.00 odprawione będzie nabożeństwo całonocnego czuwania. We środę - 12 września, o godz. 8.00 odsłużony zostanie molebien z małym poświęceniem wody. Około godz. 9.30 udamy się na spotkanie władyki Andrzeja, po przywitaniu którego rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Ikona święta

  Nabożeństwa w święto ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela

  11 września Cerkiew wspomina ścięcie głowy św. Jana Chrzciciela. Na pamiątkę tego wydarzenia, ustanowiono wielkie święto i ścisły post, jako wyrażenie smutku z powodu śmierci proroka. W niektórych parafiach praktykuje się w tym dniu nabożeństwa na cmentarzach i święcenie grobów. W tym roku wspomnienie tego wydarzenia przypada we wtorek. Na modlitewne spotkanie do Siderki zaprasza ks. Piotr Hanczaruk. Święcenie grobów rozpocznie się o godz. 7.00, zaś ok. godz. 10.00 odsłużona zostanie Boska Liturgia. W niedzielę 16 września, na godzinę 8.30 do cerkwi w Starej Grzybowszczyźnie zaprasza także ks. mitrat Aleksander Klimuk, wówczas to będzie można poświęcić groby swoich bliskich. Boska Liturgia rozpocznie się ok. godz. 10.30.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wielka uroczystość w Krynkach

  Cerkiew w Krynkach już dawno nie widziała tylu wiernych i tak dużej liczby duchownych. Czy zgromadziło się ich tylu 8 września 1864 r., gdy poświęcono kamień węgielny pod nową murowaną świątynię? A może cztery lata później - 8 września 1868 r., kiedy to archimandryta monasteru supraskiego Wincenty (Żurowski) dokonał wyświęcenia cerkwi ku czci Narodzenia Bogurodzicy? Dziś świętowano w Krynkach 150 rocznicę tego wydarzenia i jedno jest pewne - w ostatnich latach to jedna z największych uroczystości jaka miała miejsce zarówno w miejscowej parafii jak i całym Dekanacie Sokólskim.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na uroczystości 150-lecia konsekracji cerkwi w Krynkach

  Proboszcz parafii w Krynkach - ks. Piotr Charytoniuk wraz ze wspólnotą wiernych, serdecznie i gorąco zapraszają do uczestnictwa w obchodach 150-lecia konsekracji cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Liturgicznym uroczystościom, które odbędą się w najbliższą niedzielę 2 września, będzie przewodniczył zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakub. O godz. 9.45 nastąpi powitanie arcypasterza, zaś kwadrans później rozpocznie się Boska Liturgia. Po nabożeństwie będzie też miało miejsce poświęcenie krzyża.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  O. Michał Fiedziukiewicz obejmie parafie w Ełku i Suwałkach

  Zwierzchnik diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakub, mianował z dniem 1 września 2018 r. ks. Michała Fiedziukiewicza proboszczem parafii  św. ap. Piotra i Pawła w Ełku oraz Wszystkich Świętych w Suwałkach.
  O. Michał był wieloletnim dyrygentem chóru przy parafii św. Aleksandra Newskiego i nauczycielem religii w sokólskich szkołach podstawowych. Władyka Jakub mianował także lektora Rafała Pagóra dyrygentem i psalmistą parafii w Sokółce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  "Zielna" w Ostrowie Północnym

  Jeszcze nie tak dawno uczestniczyliśmy w święceniu wody, które zapoczątkowało uspieński post. Wczoraj, w wielu świątyniach, duchowni z modlitwą po raz kolejny zanurzali krzyż w naczyniach, by uświęcić życiodajną wodę w dzień, do którego ów post miał nas przygotować. Takim miejscem na Sokólszczyźnie była m.in. cerkiew w Ostrowie Północnym, gdzie praznik Uspienija Bohorodicy jest świętem parafialnym. Wodochrestny molebien zapoczątkował wczorajsze uroczystości święta zamykającego cykl 12 Wielkich Świąt Prawosławia.

 • Wspomnienia z pielgrzymki na Św. Górę Grabarkę - film

  Choć świeże się jeszcze wspomnienia z tegorocznej pielgrzymki na Św. Górę Grabarkę, zapraszamy do obejrzenia filmu, który mamy nadzieję, przekona niezdecydowanych do wyruszenia z nami za rok.
  Serdecznie dziękujemy o. Piotrowi Hanczarukowi za cierpliwość i poświęcony czas na realizację i montaż zdjęć. Dziękujemy też wszystkim, którzy zdecydowali się opowiedzieć o swoich pątniczych przeżyciach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Ostrowa Północnego

  Proboszcz parafii w Ostrowie Północnym - ks. mitrat Aleksander Klimuk, serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości w dzień święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. W najbliższy wtorek - 28 sierpnia o godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z Małym Poświęceniem Wody. Godzinę później rozpocznie się Boska Liturgia. 30 sierpnia o godz. 17.00 sprawowane zaś będzie nabożeństwo Pohrebienija Bogorodzicy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień święta

  Od wczoraj na Świętej Górze Grabarce trwają uroczystości święta Przemienienia Pańskiego. Dostojnym gościem tegorocznych uroczystości jest Wielce Błogosławiony Tichon - Arcybiskup Waszyngtonu, Metropolita całej Ameryki i Kanady.

Script logo