Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 6

  Sześć ostatnich dni minęło niczym jedna chwila. Sprostaliśmy długiej drodze, nie poddaliśmy się upałowi, przetrwaliśmy deszcz, ale przede wszystkim nie ustawaliśmy w modlitwie i wierze, że dojdziemy do celu. Spotkaliśmy na swojej drodze wielu dobrych i życzliwych ludzi, którzy gościli nas niczym najbliższą rodzinę. Wysłuchaliśmy dziesiątek pieśni, których aranżacji i wykonania nie powstydzili by się najsławniejsi kompozytorzy i artyści na świecie. Wysłuchaliśmy teologicznych rozważań, które pomogą nam w dalszej życiowej wędrówce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 5

  16 sierpnia 2018 r., godz. 7.30 Saki. Zachmurzenie duże, wiatr słaby, temperatura plus 17. Boska Liturgia w cerkwi pw. św. Dymitra Sołuńskiego zapoczątkowała piąty etap pieszej pielgrzymki na Św. Górę Grabarkę. 90 pątników pokonało 23 km przez Kleszczele i Dasze do Rogacz. Tu też miał miejsce ostatni nocleg.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 4

  15 sierpnia 2018 r., godz. 8.00 Klejniki. Zachmurzenie małe, wiatr słaby, temperatura plus 19. Boską Liturgią rozpoczął się czwarty etap tegorocznej pieszej pielgrzymi na Św. Górę Grabarkę. 85 pielgrzymów z modlitwą w sercach i pieśnią na ustach kierowało się do Sak, mijając po drodze Szczyty Dzięciołowo, Orlę i Reduty.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 3

  14 sierpnia 2018 r., godz. 8.00 Nowa Wola. Zachmurzenie duże, wiatr umiarkowany, temperatura plus 19. Boską Liturgią w miejscowej świątyni rozpoczął się trzeci etap tegorocznej pieszej pielgrzymi na Św. Górę Grabarkę. Tego dnia rozpoczął się też post przed świętem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. Podążając do Klejnik 65 pątników odwiedziło m.in. Skit św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich w Odrynkach i skorzystało z gościnności Archimandryty Gabriela.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 2

  13 sierpnia 2018 r., godz. 7.30 Leszczany. Zachmurzenie małe, wiatr słaby, temperatura plus 16. Modlitwami porannymi w drodze rozpoczął się drugi etap tegorocznej pieszej pielgrzymi na Św. Górę Grabarkę. 50 pątników podążało do Nowej Woli przez Gródek, Pieńki i Kobylankę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 1

  12 sierpnia 2018 r., godz. 8.00 Sokółka. Zachmurzenie małe, wiatr umiarkowany w porywach do silnego, temperatura plus 20. Boską Liturgią w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego rozpoczęła się XXVIII piesza pielgrzymka na Św. Górę Grabarkę.
  Pierwszy jej etap wiódł urokliwymi drogami Sokólszczyzny. 45 pątników odwiedziło m.in. Szudziałowo, Ostrów Północny i Grzybowszczyznę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na św. Górę Grabarkę - zapowiedź

  Już jutro wyrusza kolejna pielgrzymka na św. Górę Grabarkę. Grupka ludzi, ofiarując Bogu swój czas i trud, po raz kolejny z modlitwą na ustach i miłością w sercach, podziękuje Najwyższemu za wszystko to co w życiu otrzymała oraz poprosi o kolejne łaski.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na św. parafialne do kaplicy w Jurowlanach

  W niedzielę, (12 sierpnia), naprestolnyj praznik kaplicy na cmentarzu będą obchodzili wierni parafii w Jurowlanach. Wzorem lat ubiegłych proboszcz, ks. prot. Mirosław Łuciuk serdecznie zaprasza, by w dzień wspomnienia św. św. Borysa i Gleba pomodlić się nad grobami bliskich i uczestniczyć w nabożeństwie. Poświęcić groby będzie można od godz. 8.00, zaś o 10.00 rozpocznie się Boska Liturgia. Bractwo Cerkiewne św. Spirydona przypomina, iż na miejscu będzie stoisko ze zniczami, zaś uzyskane w ten sposób ofiary zostaną przeznaczone także na miejscową świątynię.

 • Foto: Adam Matyszczyk i Aleksandra Raducha

  Charytatywny Piknik dla Olka

  Wczorajsze święto w Jacznie nie zakończyło się po wyjściu ze świątyni, lecz trwało do późnych godzin nocnych. To nie tylko święto liturgiczne i modlitwa, ale też wielkie święto - tak zwyczajnie ludzkie, oparte o jedność, współdziałanie i chęć pomocy bliźniemu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Na Eliasza w Jacznie

  Myśli i modlitwy wiernych były dziś skierowane ku św. prorokowi Eliaszowi. Setki z nich odwiedziło Jaczno, gdzie w centrum wsi stoi cerkiew poświęcona Zmartwychwstaniu Pańskiemu, lecz w której nadal żywa jest pamięć czczonego tego dnia świętego. Prorok Eliasz był bowiem patronem poprzedniej świątyni. I choć cerkiew doszczętnie spłonęła w tragicznym pożarze, to ani żywioł, ani czas nie zatarły tradycji, szacunku i wiary ludzi.

 • Foto: Piotr Filipik

  Zaproszenie na święto proroka Eliasza do Starej Grzybowszczyzny

  Ks. mitrat Aleksander Klimuk, proboszcz parafii w Ostrowie Północnym, serdecznie zaprasza wszystkich wiernych w zbliżający się czwartek (2 sierpnia), do cerkwi w Starej Grzybowszczyźnie, na wspólna modlitwę w dzień wspomnienia św. Proroka Eliasza. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00, akatystem do św. Eliasza. Godzinę później odprawiona zostanie Uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Kruszynian

  Ks. prot. Mirosław Łuciuk - proboszcz parafii w Kruszynianach, serdecznie zaprasza wszystkich wiernych na liturgiczne uroczystości w dzień święta Zaśnięcia św. Anny, matki Najświętszej Bogurodzicy. We wtorek (7 sierpnia), o godz. 9.00 odprawiony zostanie molebien z Małym Poświęceniem Wody, po którym rozpocznie się Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie św. Włodzimierza w Ostrowie Północnym

  W dniu wczorajszym centralnym miejscem modlitwy w dekanacie sokólskim była niewątpliwie niewielka murowana kaplica na cmentarzu w Ostrowie Północnym. Wokół tej pięknej i bardzo zadbanej cerkiewki zgromadził się tłum wiernych, którzy kultywując chrześcijańską tradycję przybyli, by pochylić głowę nad grobami swoich bliskich, ale też by prosić o zdrowie i pomyślność patrona świątyni, który jak wspominają miejscowi, pomógł im odbudować domy i powrócić do normalności po bieżeństwie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Życzenia imieninowe dla dziekana okręgu sokólskiego

  W dzień wspomnienia św. równego Apostołom, wielkiego księcia Włodzimierza (28 lipca), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe dziekanowi okręgu sokólskiego, ks. mitratowi Włodzimierzowi Misiejukowi. Obfitości Łaski Bożej, sił duchowych i fizycznych oraz wytrwałości w niesieniu posługi kapłańskiej - na mnohaja leta, życzą: duchowni dekanatu sokólskiego oraz parafianie. Do życzeń przyłącza się też Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny www.cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto proroka Eliasza do Jaczna

  Proboszcz parafii w Jacznie, ks. Piotr Hanczaruk, serdecznie i gorąco zaprasza wszystkich wiernych, na wspólną modlitwę w najbliższy czwartek (2 sierpnia), w dzień wspomnienia św. Proroka Eliasza. O godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś o 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Mały Aleksander i jego mama Ela

  Zaproszenie na charytatywny piknika dla Olka

  Warto pomagać! To hasło jednej z ogólnopolskich fundacji pomagających dzieciom – hasło jakże prawdziwe i ponadczasowe. Warto pomagać, bo niewiele jest w świecie rzeczy piękniejszych, niż szczery uśmiech dziecka. A dzieci, które potrzebują pomocy są wśród nas, mieszkają nieopodal, są naszymi sąsiadami, są jednymi z nas! Wspólnie możemy pomóc młodemu Aleksandrowi, który bez wsparcia nie poradzi sobie z długotrwałym i kosztownym leczeniem.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do kaplicy pw. św. Włodzimierza w Ostrowie Północnym

  Proboszcz parafii w Ostrowie Północnym, ks. mitrat Aleksander Klimuk, serdecznie i gorąco zaprasza wszystkich wiernych na liturgiczne uroczystości w dzień wspomnienia św. równego Apostołom, Wielkiego Księcia Włodzimierza. W najbliższą sobotę (28 lipca) od godz. 8.30 będzie można poświęcić groby swoich bliskich, zaś o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia. Bractwo Cerkiewne św. Spirydona przypomina, iż na miejscu będzie stoisko ze zniczami, zaś uzyskane w ten sposób ofiary zostaną przeznaczone także na miejscową świątynię.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Już niebawem XXVIII piesza pielgrzymka Sokółka - Św. Góra Grabarka. Zapraszamy!

  Już tylko trzy tygodnie pozostały do jednego z najważniejszych wydarzeń dla prawosławnej społeczności, zarówno tej z sokólskiej parafii, jak też całego dekanatu. Mowa oczywiście o pielgrzymce, która zgodnie z tradycją, 12 sierpnia wyruszy, by już 28 raz pieszo, nie zważając na upalne słońce, rzęsisty deszcz, czy porywisty wiatr, zanieść na św. Górę Grabarkę pokorne modlitwy, żarliwe intencje, szczere podziękowania i dziesiątki krzyży - będących świadectwem wiary. W tym roku do pokonania jest 167 kilometrów i z całą pewnością dla uczestników będą to najbardziej duchowe i najpiękniejsze kilometry w roku. Warto samemu się o tym przekonać.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Imieniny bp Andrzeja

  Dziś Cerkiew czci pamięć św. Andrzeja arcybiskupa Krety. Jest to także dzień imienin Jego Ekscelencji biskupa supraskiego Andrzeja. Duchowieństwo i wierni Dekanatu Sokólskiego, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl składają Władyce najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg chroni Władykę i błogosławi zdrowiem, na mnohaja leta.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Pielgrzymka autokarowa na święto Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu serdecznie zaprasza na autokarową pielgrzymkę na święto Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej.
  Szczegóły dotyczące pielgrzymki na załączonym plakacie. Zapisy i informacje o. Piotr Hanczaruk - tel.: 660-661-234

  Serdecznie zapraszamy.

 • Foto: Parafia w Grzybowszczyźnie

  Święto parafialne w Starej Grzybowszczyźnie

  W sobotę 7 lipca swoje święto parafialne obchodzili wierni parafii pw. Narodzenia Św. Proroka Jana Chrzciciela w Starej Grzybowszczyźnie. Uroczystej Boskiej Liturgii przewodniczył dziekan okręgu sokólskiego ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, w asyście miejscowego proboszcza ks. mitrata Aleksandra Klimuka, ks. Jarosława Grygiewicza z Kuźnicy oraz ks. Pawła Łapińskiego z Wasilkowa.

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Obchód pól zasianych - święto parafialne w Ozieranach Wielkich

  W połowie prostej piaszczystej drogi z Białogorców do Ozieran Wielkich, na porośniętym drzewami wzgórzu, stoi niewielka murowana cerkiewka. Nieco jakby nieśmiało wybijająca się spośród zieleni, może umknąć oczom przypadkowego turysty. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć jej z bliska. Dziś, w dniu parafialnego święta nie było wokół niej tłumu ludzi. Była za to specyficzna duchowa atmosfera. Wzrok skupionych i modlących się starszych ludzi nie pozostawiał cienia wątpliwości, iż jest to miejsce dla nich niezwykłe.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Pierwowierchowni - i pierwsi i najwyźsi apostołowie Piotr i Paweł. Święto w Samogródzie

  Samogród trudno znaleźć na mapie, próżno też szukać drogowskazu, nawet przejeżdżając nieopodal jedynych zabudowań tej miejscowości. Trzeba bowiem wiedzieć, iż Samogród to tylko cerkiew i plebania, mniej więcej w połowie drogi z Babik do Suchynicz. Ludzie mimo to nie błądzą, a raz w roku - jak kiedyś do Rzymu, wszystkie okoliczne drogi prowadzą właśnie do Samogródu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Ozieran Wielkich

  Już w najbliższą niedzielę (15 lipca), swoje święto parafialne celebrować będzie cerkiew pw. Położenia Ryzy Matki Bożej w Ozieranach Wielkich. Jest to wyjątkowe i niezwykle piękne wydarzenie, gdyż zakończywszy nabożeństwo, wierni ruszają z procesją pośród malowniczych pól, by prosić Boga o dobry plon. Uroczysta Boska Liturgia rozpocznie się o godz. 9.00. Następnie wszyscy wierni wyruszą w procesji z czynem święcenia pól. Po dotarciu do Ozieran odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody. W imieniu proboszcza o. Piotra Charytoniuka oraz Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Jana w Siderce

  Św. Jan Chrzciciel, który onegdaj przygotował drogę samemu Zbawicielowi, po raz kolejny przywołał na spotkanie setki wiernych, starszych i młodszych, miejscowych i przyjezdnych, ludzi różnych wyznań, duchownych, dawnych i obecnych proboszczów. Przywołał ich na modlitwę i zebrawszy w jednym miejscu - na urokliwym siderskim wzgórzu - dał możliwość ponownego spotkania, nie tylko z Bogiem ale i wzajemnie pomiędzy ludźmi. Odpust na Jana w Siderce jest dla lokalnej społeczności jednym z najważniejszych wydarzeń w całym roku.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Samogródu

  12 lipca Cerkiew wspomina pamięć św. ap. Piotra i Pawła. Z tej okazji, ks. Adrian Charytoniuk, proboszcz parafii w Samogródzie, gorąco zaprasza wszystkich wiernych na wspólną modlitwę. W przeddzień święta o godz. 17.00 odprawiony zostanie akatyst do św. Piotra i Pawła. W dzień praznika, czyli najbliższy czwartek, o godz. 9.00 celebrowany będzie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia. Tegoroczne uroczystości będą szczególne z uwagi na wizytę w samogródzkiej parafii bp supraskiego Andrzeja.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na rajd rowerowy

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, wraz z parafiami w Jacznie, Sokółce i Samogródzie, serdecznie zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na wakacyjny rajd rowerowy. W piątek (13 lipca), o godz. 13.00 spotykamy się w sokólskiej cerkwi, gdzie po krótkim molebnie wyruszymy w stronę Samogródu. Do pokonania będzie ok. 15 km asfaltową drogą. Na miejscu będzie integracyjne ognisko oraz inne ciekawe atrakcje. 

 • Foto: Piotr Filipik

  Zaproszenie na święto parafialne do Starej Grzybowszczyzny

  Ks. mitrat Aleksander Klimuk, proboszcz parafii w Ostrowie Północnym, serdecznie zaprasza wszystkich wiernych w zbliżającą się sobotę (7 lipca), do cerkwi w Starej Grzybowszczyźnie, na wspólna modlitwę w dzień wspomnienia narodzin św. Proroka i Poprzednika Jana Chrzciciela, patrona tamtejszej świątyni. Uroczystości rozpoczną sie o godz. 9.00, molebnem z Małym Poświęceniem Wody. Godzinę później odprawiona zostanie Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Siderki

  W sobotę (7 lipca), Cerkiew wspominać będzie narodzenie św. Proroka i Poprzednika Jana Chrzciciela. Jest to parafialne święto w Siderce, dlatego też ks. Piotr Hanczaruk gorąco zaprasza wszystkich wiernych do wspólnej modlitwy. Uroczysta Boska Liturgia w cmentarnej kaplicy, rozpocznie się o godz. 10.00. Od godz. 7.00 będzie też można poświęcić groby swoich bliskich. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie św. Antoniego Wielkiego w Krynkach

  Zgodnie z leciwą już tradycją, 26 czerwca parafianie odwiedzają cmentarz w Krynkach, by pokłonić się przed ikoną św. Antoniego Wielkiego, patrona miejscowej, drewnianej kaplicy i prosić o wstawiennictwo u Najwyższego Boga.

Script logo