Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-09-26 - Uroczystości oświęcenia cerkwi w Siderce

  2016-09-26
  Cerkiew w Siderce już dawno nie widziała tak znamienitych gości! Cerkiew w Siderce już dawno nie słyszała tak pięknego śpiewu! Cerkiew w Siderce jeszcze nigdy nie była taka piękna! 
  Cerkiew w Siderce szczególnie czci dwa dni: narodziny św. Jana Chrzciciela i wspomnienie ucięcia głowy proroka. Od wczoraj wspominać będzie też trzeci - wizytę arcypasterza i oświęcenie po remoncie. Razem napisaliśmy historię, historię cerkwi w Siderce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-09-27 - Święto w Kuźnicy

  2016-09-27
  Na środku każdej cerkwi stoi niewielki anałojczyk, stolik, na którym znajduje się ikona świętego lub wydarzenia, któremu poświęcona jest dana świątynia. Wraz z biegiem cerkiewnego kalendarza, w owe miejsce kładzie się ikony obrazujące kolejne wielkie i ważne święta. Trzy razy do roku, na środek cerkwi wynoszony jest krzyż. Pierwszy raz - w Wielkim Poście, drugi raz - w dzień wspomnienia św. męczenników Machabeuszy, rozpoczynający uspieński post. Trzeci zaś raz, 27 września - w święto nazywane Podwyższeniem Krzyża Pańskiego. Jak co roku, w tym dniu wielu wiernych przyjeżdża do Kuźnicy, gdzie wybudowana jest świątynia na pamiątkę tego wydarzenia. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-10-09 - Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  2016-10-09
  W minioną niedzielę, "małą Paschę" obchodzili parafianie w Dąbrowie Białostockiej. Mimo ponurej, wietrznej pogody, cerkiew pw. św. Apostoła Jana Teologa wypełniona był ciepłem i miłością. Do świątyni ściągnęły rzesze wiernych i niemal wszyscy duchowni okręgu sokólskiego, by w modlitewny sposób wspomnieć św. ewagnelistę Jana.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-10-14 - Święto w Nowym Dworze

  2017-10-14
  Złota Polska jesień. Trudno wyobrazić sobie lepszy moment na jej nadejście. Choć po kilkutygodniowej słocie, jesień pokazała swoje piękniejsze oblicze w zasadzie tylko na jeden dzień, to było to bardzo symboliczne, gdyż dzień ów był świętem Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy. Jakby Matka Boża zadbała o to, by wierni ją wspominający, tego dnia nie zmokli i nie przemarzli. Święto celebrowane jest jako najważniejsze po dwunastu wielkich świętach prawosławia. Na Sokólszczyźnie szczególnie uroczyście obchodzone w Nowym Dworze, gdzie rokrocznie 14-go października zjeżdżają wierni z najodleglejszych stron województwa.

 • Foto: ks. Marek Kozłowski

  Archiwum 2016-10-19 - Rozpoczęcie budowy cerkwi w Augustowie

  2016-10-19
  12 października 2016 r. rozpoczęły się prace przy budowie cerkwi w Augustowie. Na placu przy ul. Mazurskiej symbolicznie wbito w ziemię pierwszy szpadel, w ślad za krótym ruszył poważniejszy sprzęt w postaci koparek. I choć na początku roboty posuwają się w głąb ziemi, to później będa już iść tylku ku górze, bo jak powszechnie wiadomo dom musi stać na porządnych fundamentach - Dom Boży także.

 • Foto: Jan Klejbuk

  Archiwum 2016-05-06 - Święto w Jurowlanach

  2016-05-06
  Dzień modlitwy do św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy jest też parafialnym świętem w Jurowlanach. Tamtejsza murowana świątynia już od wczesnych godzin porannych także zapełniła się wiernymi. Odprawionej tam Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Aleksander Klimuk z Ostrowa Północnego. Towarzyszyli mu: ks. prot. Mikołaj Dejneko z Dąbrowy Białostockiej oraz proboszcz jurowlańskiej parafii ks. prot. Mirosław Łuciuk. 

 • Foto: Marta Łuksza

  Archiwum 2016-03-08 - Ks. Piotr Omelczuk kapelanem OSP

  2016-03-08
  Ks. Piotr Omelczuk, proboszcz parafii w Jacznie, został mianowany kapelanem gminnym straży pożarnej. Uroczystość odbyła się 3.03 w siedzibie Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Biskup Jerzy mianował łącznie pięciu nowych kapelanów tej formacji mundurowej. Na spotkaniu obecni byli m.in. przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Podlasia i Małopolski oraz ks. ihumen ppor. rez. Sergiusz (Matwiejczuk), Krajowy Kapelan Straży Pożarnej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-01-02 - Gowienija duchowieństwa w Kruszynianach

  2017-01-02
  Wczorajszego poranka, w cerkwi pw. św. Anny w Kruszynianach, duchowni okręgu sokólskiego uczestniczyli w gowienijach przed świętem Narodzenia Pańskiego. Rolę spowiednika duchowieństwa przyjął na siebie o. Hiob z monasteru w Supraślu. Odsłużonej następnie Boskiej Liturgii przewodniczył dziekan ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-07-07 - Święto parafialne w Siderce

  2015-07-07
  Nikt, kto o poranku 7 lipca jechał gminną drogą z Siderki do Podsutek nie był zdziwiony widokiem zaparkowanych w okolicy cmentarza ponad setki samochodów. Zresztą celem zdecydowanej większości podróży była właśnie miejscowa kaplica i otaczające ją ze wszystkich stron groby. Jak mówi się potocznie, przyjechali na "Jana", aby zapalić znicz na mogile bliskich, wziąć udział w nabożeństwie i porozmawiać ze znajomymi, których często widują tylko raz w roku właśnie tu, na odpuście.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2015-04-05 - Ofiara na wyposażenie cerkwi w Nowym Dworze

  2015-04-05
  "Nazajutrz wielki tłum, który przybył na święto, usłyszawszy, że Jezus przybywa do Jerozolimy, wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw. Wołali: Hosanna! Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie Król izraelski".
   Ta Ewangelia wg św. ap. Jana czytana jest w każdej prawosławnej świątyni na tydzień przed Zmartwychwstaniem Pańskim. W tym roku szczególnie radośnie obchodzono to święto w Parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Nowym Dworze.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-04-14 - Święto parafialne w Jacznie

  2015-04-14
  Dziś, w trzeci dzień Święta Paschy obchodzony był chramowoj praznik Cerkwi w Jacznie. Jak co roku, do górującej nad wsią świątyni przybyła większość duchownych dekanatu sokólskiego. O godz. 10.00 odprawiona została Boska LIturgia, której przewodniczył ks. mitrat Aleksander Klimuk. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni wzięli udział w uroczystej Paschalnej procesji.

 • Foto: o. Justyn Jaroszuk

  Archiwum 2015-05-06 - Święto w Jurowlanach

  2015-05-06
  W minioną środę w Jurowlanach, wierni i duchowni uczestniczyli w uroczystych nabożeństwach z okazji wspomnienia św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy. Molebnowi z małym poświęceniem wody oraz Boskiej Liturgii przewodniczył ks. Jarosław Grygiewicz z Kuźnicy, w asyście miejscowego proboszcza ks. Mirosława Łuciuka, ks.Justyna Jaroszuka z Sokółki oraz ks. Marka Kozłowskiego z Augustowa.

 • Foto: parafia w Wierzchlesiu

  Archiwum 2015-05-06 - Święto w Wierzchlesiu

  2015-05-06
  6 maja, mimo niesprzyjającej pogody, wierni parafii w Wierzchlesiu tłumnie przybyli do świątyni, by w uroczysty sposób wspomnieć patrona swojej Cerkwi, św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcę. Liturgiczne uroczystości rozpoczęły się od molebnu z małym poświęceniem wody, odprawionego przez ks. prot. Piotra Charytoniuka z Krynek. Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Aleksander Klimuk z Ostrowa Północnego w asyście ks. Piotra oraz miejscowego proboszcza, ks. Adriana Charytoniuka. Padający deszcz nie przeszkodził też w modlitwie i oświęceniu grobów na przycerkiewnym cmentarzu.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2015-05-21 - Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  2015-05-21
  Rok rocznie 21 maja, cerkiewne dzwony zapraszają wiernych dąbrowskiej parafii na liturgiczne uroczystości święta parafialniego. W tym roku, zebrani mieli podwójną okazję do świętowania, gdyż dzień wspomnienia patrona miejscowej Cerkwi, św. ap. Jana Teologa, zbiegł się z innym ważnym świętem - Wniebowstąpieniem Pańskim. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-05-22 - Święto parafialne w Nowym Dworze

  2015-05-22
  Święta parafialne są uroczystościami tak podniosłymi i radosnymi, iż bardzo często nazywane są lokalną małą Paschą. Właśnie w takim wydarzeniu uczestniczyli wczoraj wierni parafii w Nowym Dworze. 22 maja Cerkiew wspominała przeniesienie relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy z Miry Licejskiej do miejscowości Bari we Włoszech, a ów święty jest patronem miejscowej świątyni.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-05-30 - Remont cerkwi w Kruszynianach

  2015-05-30
  Niedawno pisaliśmy o niewielkiej parafii w Augustowie, w której wierni przedsięwzięli budowę Cerkwi z prawdziwego zdarzenia. Nie jest to jednak najmniej liczna parafia w dekanacie sokólskim i nie jedyna, w której czynione są wielkie dzieła. Oddalona od Augustowa o ponad 110 km, wysunięta najbardziej na południe powiatu i granicząca bezpośrednio z okręgiem gródeckim, jest parafia w Kruszynianach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-06-06 - Remonty w parafii w Jacznie

  2015-06-06
  Zakończywszy remont domu parafialnego, probostwo w Jacznie przedsięwzięło kolejne ważne dzieło, jakim jest generalny remont dzwonnicy miejscowej Cerkwi.

 • Foto: Piotr Filipik

  Archiwum 2015-07-07 - Święto w Starej Grzybowszczyźnie

  2015-07-07
  7-go lipca, w Cerkwi w Starej Grzybowszczyźnie, wchodzącej w skład parafii w Ostrowie Północnym, wierni spotkali się na wspólnej modlitwie, by uczcić w ten sposób dzień wspomnienia narodzin św. Jana Chrzciciela.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2016-02-03 - Ognisko w Nowym Dworze

  2016-02-03
  W minioną niedzielę (31.I), w nowodworskiej parafii p.w. św. Mikołaja miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Grupa kolędnicza, która nie tak dawno sławiła wśród parafian Narodzenie Chrystusa, zorganizowała integracyjne ognisko. Ta skromna inicjatywa była formą podziękowania parafianom za miłe przyjęcie kolędników oraz za ofiarność na rzecz cerkwi.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-07-12 - uroczystości Piotra i Pawła w Samogródzie

  2015-07-12
  Wraz ze zbliżającym się końcem postu Piotrowego, myśli i plany wiernych kierują się w stronę świątyń, których patronami są święci Piotr i Paweł. W okręgu sokólskim też jest Cerkiew im poświęcona. Post zakończył się w ubiegłą sobotę (11.07), a następnego ranka wierni ze szystkich stron dekanatu podążali do Samogródu, by w dzień wspomnienia apostołów, wznieść swoje modlitwy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-07-28 - Święto kaplicy w Ostrowiu Północnym

  2015-07-28
  W miniony wtorek (28 lipca), centralnym miejscem modlitwy w dekanacie sokólskim była niewątpliwie niewielka murowana kaplica na cmentarzu w Ostrowie Północnym. Wokół tej pięknej i bardzo zadbanej Cerkiewki zgromadził się tłum wiernych, którzy kultywując chrześcijańską tradycję, przybyli, by pochylić głowę nad grobami swoich bliskich, ale też by prosić o zdrowie i pomyślność patrona świątyni, który jak wspominają, pomógł im odbudować domy i powrócić do normalności po bieżeństwie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-08-02 - Św. Eliasza w Jacznie

  2015-08-02
  W tym roku przypada okrągła rocznica. Już trzydziesta, choć ludzie wciąż mówią o tym, jakby to było wczoraj. - Łunę było widać nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej, jakby niebo płonęło – wspominają starsi mieszkańcy okolicznych wsi. Ale to płonęła Cerkiew, czyniąc ból w sercach lokalnej społeczności. Piękne, słoneczne przedpołudnie w minioną niedzielę, upłynęło w Jacznie pod znakiem modlitwy i wspomnień. Pamięć drewnianej świątyni i nauka św. proroka Eliasza znów przyciągnęły tu tłumy wiernych.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-08-07 - Święto w Kruszynianach

  2015-08-07
  30 lat temu, na cmentarzu w Kruszynianach wzniesiono murowaną cerkiew. Powstała ona w miejscu drewnianej świątyni, która zimą 1983 r. doszczętnie spłonęła. I choć czas goi rany i zaciera przykre wspomnienia, odciska też swój ślad na rzeczach doczesnych, w tym na ścianach, tynkach i murach kruszyniańskiej cerkwi. Nadszedł w końcu czas na przywrócenie temu urokliwemu miejscu dawnego blasku. Za sprawą uporu nastojaciela, ofiarności ludzi dobrej woli oraz łaski sił Niebiańskich, rozpoczęte przedsięwzięcie udało się zakończyć, czego zwieńczeniem był czyn obnowlenija chrama (oświęcenia świątyni po generalnym remoncie), którego dokonał w miniony piątek biskup supraski Grzegorz. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-08-28 - Święto w Ostrowiu Północnym

  2015-08-28
  Tylko kilka razy do roku, wzdłuż asfaltowej drogi pomiędzy Ostrowem Północnym a Południowym, ustawionych jest tak wiele samochodów, że nie ma mowy o swobodnym minięciu się czy wyprzedzaniu. To w pobliżu miejscowej cerkwi parkują wierni z okolicznych miejscowości. W miniony piątek było jednak sporo przyjezdnych z różnych zakątków województwa. Co ich tu przywiodło? Niesione w dłoniach bukiety z kwiatów, ziół i zbożowych kłosów oraz niebieskie obłaczenija duchownych wszystko wyjaśniają – to święto Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, czy też po prostu „zielna” - jak mówią. Jedno z dwunastu wielkich świąt – ostatnie w roku liturgicznym i zarazem chramowoj praznik ostrowskiej parafii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-09-27 - Święto w Kuźnicy

  2015-09-27
  Bez wątpienia wielu było takich, którzy w ostatni weekend spoglądając na złowieszcze ciemne chmury, modlili się o pogodę. Wielu bowiem miało w planach wyprawę do Kuźnicy, gdzie rokrocznie, 27 września mają miejsce uroczystości parafialnego święta. Modlitwy zostały wysłuchane i Bóg błogosławił Sokólszczyznę słoneczną niedzielą okraszoną  orzeźwiającym wiatrem.  Wokół murowanej cerkwi na wzgórzu oraz w jej urokliwy, ciepłym i przytulnym wnętrzu, setki wiernych z najdalszych zakątków powiatu, oddawało cześć Krzyżowi Pańskiemu, w dzień jednego z dwunastu wielkich świąt prawosławia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-10-14 - Święto w Nowym Dworze

  2015-10-14
  Ostatnimi czasy kilkukrotnie pisaliśmy o wspólnocie wiernych w Nowym Dworze, a to za sprawą szlachetnego przedsięwzięcia parafian, które zaowocowało odnowieniem i upiększeniem ich miejscowej świątyni. Swoistym zwięczeniem i podsumowaniem tego przedsięwzięcia było obchodzone wczoraj święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy. Ten praznik zwany lokalnie Pokrową, od lat jest szczególnie podniośle obchodzony właśnie w Nowym Dworze. To jednak nie wszystko. Tegoroczne uroczystości zbiegły się z 60-leciem budowy obecnej świątyni, a to z kolei zaowocowało napisaniem i wydaniem książki opisującej historię tej niewielkiej, nadgranicznej parafii. Nic więc dziwnego, że z tej okazji Sokólszczyznę odwiedził wczoraj arcybiskup białostocki i gdański Jakub, który przewodniczył sprawowanym w Nowym Dworze nabożeństwom. 

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2016-01-11 - Kolędowanie w Nowym Dworze

  2016-01-11
  7 stycznia, w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, grupa młodzieży z parafii prwosławnej w Nowym Dworze postanowiła podtrzymać starą, barwną i jakże radosną tradycję kolędowania. Niosąc ze sobą własnoręcznie przygotowaną gwiazdę, młodzi ludzie gromkim śpiewem sławili Narodzonego Chrystusa. 8-osobowa grupa odwiedziła wsie: Chilmony, Holaki, Koniuszki, Dubaśno, Nowy Dwór i Synkowce.

 • Foto: ks. Marek Kozłowski

  Archiwum 2016-12-25 - Kolejne etapy budowy cerkwi w Augustowie

  2016-12-25
  18 września 2015 r. abp Białostocki i Gdański Jakub zatwierdził projekt budowy nowej cerkwi w Augustowie. Świątynia ma nawiązywać wyglądem do dawnej cerkwi św. Piotra i Pawła. Będzie ona nieco mniejsza, gdyż w założeniach ma pomieścić ok. 100-120 modlących się osób. Nie będzie miała też tak okazałej dzwonnicy. Projekt architekta z Białegostoku pana Mirosława Siemionowa, zawiera elementy współczesnej architektury, a cerkiew po wybudowaniu będzie poświęcona Augustowskiej Ikonie Matki Bożej.

 • Foto: o. Patryk Żemajduk

  Archiwum 2017-02-15 - Nowe szaty liturgiczne w Jaczenie

  2017-02-15
  W niedzielę 12 lutego, podczas Boskiej Liturgii w kaplicy cmentarnej pw. św. Niewiast Niosących Wonności w Jacznie, ks. Piotr Hanczaruk poświęcił nowe niebieskie obłaczenije oraz pokrowce i wozduch na czaszę i diskos. w tym samym kolorze. Było to możliwe dzięki ofiarności parafian ze wsi Harasimowicze i okolic. Jest to bardzo cenny dar serca, który na pewno pozwoli godnie nieść posługę kapłańską. Wszystkim ofiarodawcom serdeczne Spasi Hospodi.

 • Foto: Małgorzata Białomyzy

  Archiwum 2014-04-25 - Święto parafialne w Jacznie

  2014-04-25
  Trzeci dzień Paschy szczególnie uroczyście obchodzony jest w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. W tegoroczny Paschalny Wtorek zebrała się tam większość duchownych Dekanatu Sokólskiego, by wspólnie uczestniczyć w Św. Liturgii, której przewodniczył dziekan, ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk. Z kazaniem do wiernych zwrócił się wikariusz dąbrowskiej parafii, ks. Marek Kozłowski. Na zakończenie nabożeństwa, parafianie oraz licznie zebrani przyjezdni wierni wzięli udział w krestnym chodzie. 

Script logo