Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-05-28 - Kamień węgielny pod cerkiew w Augustowie

  2017-05-28
  - Pięknie, już niedługo będzie tu cerkiew - mówili wierni wychodząc z piaszczystego placu budowy przy ul. Mazurskiej w Augustowie. Ale Cerkiew już tu jest! Nie ma Cerkwi bez ludzi, a w minioną niedzielę przyjechali oni z najdalszych zakątków Podlasia, by wziąć udział w tworzącej się historii. Cerkiew już tu jest - a za dwa, trzy lata, nabierze ona jedynie materialnego kształtu. Będzie miała ściany z kolorową polichromią, dach, piękną złotą kopułę, dzwonnicę, ikonostas i wszystko to, czego nie może zabraknąć, by mogła służyć Bogu i ludziom. Cerkiew już tu jest - a wierni ją tworzący i liczni duchowi pod przewodnictwem samego biskupa, w minioną niedzielę położyli pod nią duchowe podwaliny, by ziściły się modlitwy i marzenia o augustowskiej świątyni.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-07-10 - Rozpoczął się remont kopuły w Jacznie

  2017-07-10
  Akcje charytatywne, kwesty, bal, licytacje, rajd motocyklowy -  cel, dla którego organizowane były wszystkie te przedsięwzięcia, właśnie się rozpoczął. Mowa o remoncie głównej kopuły cerkwi w Jacznie. Przy świątyni postawiono już rusztowania, a na przycerkiewnym placu oraz na wysokości, wykonywane są przewidziane harmonogramem prace.

 • Foto: lektor Daniel Grygiewicz

  Archiwum 2017-09-27 - Święto w Kuźnicy

  2017-09-27
  W dniach 26-27 września 2017 roku parafia prawosławna w Kuźnicy obchodziła swoje święto parafialne - Podwyższenie Czcigodnego i Życiodajnego Krzyża Pańskiego. Świąteczne uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie w przeddzień nabożeństwem całonocnego czuwania, które sprawowali: ks. prot. Józef Sitkiewicz z Nowego Dworu, ks. prot. Jarosław Grygiewicz - proboszcz parafii w Kuźnicy oraz ks. protodiakon Tomasz Cyrkun z Białegostoku. Pod koniec jutrzni miał miejsce obrzęd wyniesienia Świętego Krzyża na środek cerkwi dla adoracji przez wiernych.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-07-12 - uroczystości Piotra i Pawła w Samogródzie

  2017-07-12
  Parafia w Samogródzie to nieco ponad 190 wiernych, jednak raz do roku jej liczebność się podwaja a nawet potraja. Tym dniem jest oczywiście 12 lipca, kiedy to Cerkiew wspomina św. Apostołów Piotra i Pawła, patronów miejscowej świątyni. Większość osób, których o to pytałem twierdzi, że na Sokólszczyźnie właśnie w Samogródzie odpusty są najliczniejsze. No i jeszcze w Ostrowie Północnym, ale na ten poczekamy do końcówki sierpnia. Wracając do Samogródu, to nie inaczej było też w tym roku. Środowe przedpołudnie dla setek wiernych nie mogło rozpocząć się inaczej, niż modlitwą w drewnianej, samogródzkiej cerkwi.

 • Foto: Joanna Troc

  Archiwum 2017-07-12 - Święto w Starej Grzybowszczyźnie

  2017-07-12
  7 lipca swoje święto obchodzili wierni parafii w Grzybowszczyźnie. Zapraszamy na krótką fotorelację z uroczystości autorstwa Joanny Troc.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-08-02 - Św. Eliasza w Jacznie

  2017-08-02
  Żniwa już ruszyły, jednak wczoraj, na polach wokół Jaczna jak i w samej wsi, nikt nie pracował. To przez szacunek, ten wzajemny - sąsiedzki, oraz szacunek dla św. Proroka Eliasza, którego pamięć wspominano w minioną środę. Na sprawowane tego dnia nabożeństwa przybyli liczni wierni, nie tylko z okolicznych miejscowości ale i z odległych zakątków Sokólszczyzny. Sami wierni często oceniają "wielkość" święta po liczbie przybyłych duchownych, mówiąc "- Oj latoś piekna świato, baciuszok mnoho było". Tak więc latoś święto Eliasza w Jacznie w istocie było "wielkie", gdyż z tamtejszej cerkwi modliło się dziewięciu kapłanów. Piękna, słoneczna pogoda, sprzyjała zarówno modlitwie jak i późniejszym rodzinnym spotkaniom.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-08-07 - Święto w Kruszynianach

  2017-08-07
  "Anny - jesiennej panny" - głosi ludowe przesłanie. W miniony poniedziałek Cerkiew czciła pamięć św. Anny, której w dekanacie sokólskim poświęcona jest cerkiew w Kruszynianach. Pogoda w żaden sposób nie przypominała jednak tej jesiennej, z czego niewątpliwie zadowoleni byli wierni uczestniczący w uroczystościach święta parafialnego, zwłaszcza, że gros z nich, nie mieszcząc się w świątyni, modliła się na przycerkiewnym placu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-08-11 - Nowa kopuła w Cerkwi w Jacznie

  2017-08-11
  W połowie drogi z Nowego Dworu do Dąbrowy, znad równiny łąk wybija się ku niebu biały budynek z niebieskimi kopułami. To cerkiew w Jacznie. Świątynia dobrze znana nie tylko miejscowym, ale dzięki charyzmie proboszcza, rozpoznawana także w wielu innych miejscach. Od niedawna świątynia ta bardzo się zmieniła, zyskując niespotykany charakter, którego próżno szukać w innych cerkwiach Sokólszczyzny. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-08-28 - Święto w Ostrowiu Północnym

  2017-08-28
  Nie umilkły jeszcze echa dzwonów na św. Górze Grabarce, a wierni po raz kolejny spotkali się, by modlitewnie wspomnieć jedno z dwunastu wielkich świąt, ostatnie w cerkiewnym roku liturgicznym - Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy. Dzień ów, jako parafialne święto w Ostrowie Północnym, jest ważnym wydażeniem, nie tylko dla miejscowej wspólnoty wiernych. Rokrocznie do murowanej świątyni na niewielkim wzgórzu pomiędzy Ostrowem Północnym a Południowym, przyjeżdżają też wierni niemal z całego dekanatu oraz z innych zakątków podlasia, by pokłonić się przed grobem Bogurodzicy. Niesione w dłoniach i oświęcane dziś bukiety z kwiatów, ziół i zbożowych kłosów są podziękowaniem za tegoroczny i nadzieją na przyszły plon.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-09-01 - piknik Bliżej Cerkwi w Jacznie

  2017-09-01
  Ponad 100 osób uczestniczyło dziś w pierwszym pikniku "Bliżej Cerkwi", inicjatywie nowopowstałego Bractwa cerkiewnego św. Spirydona. Do Jaczna zjechała młodzież i dzieci ze wszystkich stron dekanatu sokólskiego oraz liczni duchowni. Przedsięwzięcie to miało na celu integrację rodzin, dzieci i młodzieży, było też inauguracją nowego roku szkolnego. O godz. 17 w miejscowej świątyni odprawiony został molebien w intencji uczniów. Po nabożeństwie wszyscy udali się na plac przy remizie OSP. Posiliwszy się pieczoną na ognisku kiełbaską, zarówno dzieci jak i dorośli uczestniczyli w przygotowanych przez organizatorów atrakcjach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-09-11 - Święto usieknowienija w Siderce

  2017-09-11
  7 lipca, podczas święta parafialnego w Siderce, ks. Piotr Hanczaruk, wyrażając uznanie poprzedniemu proboszczowi oraz całej wspólnocie wiernych za wkład w upiększanie miejscowej kaplicy, zaproponował, iż zwieńczy dach świątyni kopułami, by nadać jej niepowtarzalnego charakteru cerkwi. Wielu z obecnych wówczas wiernych odwiedziło siderski cmentarz w miniony poniedziałek (11 września), by uczestniczyć w uroczystościach święta ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela. Niewielu jednak spodziewało się, iż na dachu tamtejszej kaplicy będa już lśniły dwie kopułki z krzyżami. To pozytywne zaskoczenie było znakomitym uzupełnieniem modlitwenej atmosfery w tym ważnym dla miejscowych wiernych dniu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-05-22 - Święto parafialne w Nowym Dworze

  2014-05-22
  Co roku, 22 maja, nowodworska prafia uroczyście świętuje dzień swojego partona, św. Mikołaja Cudotwórcy. Na wspólną modlitwę zebrało się liczne duchowieństwo, wierni miejscowej oraz okolicznych parafii, a także liczni goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli kościoła katolickiego, władz gminnych i wojewódzkich oraz służb munduowych.

Script logo