Aktualności

 • Płyta Duszo moja powstań

  Wielkopostna płyta chóru Fili

  Przed nami bardzo ważny okres w życiu każdego prawosławnego chrześcijanina. Czas zadumy, pokory, refleksji, a przede wszystkim modlitwy. Wielki Post - okres, w którym przygotowujemy się do święta świąt - Zmartwychwstania Pańskiego. Doskonałym uzupełnieniem duchowego umacniania się jest najnowszy projekt chóru Fili, czyli wielkopostna płyta pt. "Душе моя, восстани - Duszo moja, powstań". Płyta została wydana z błogosławieństwa zwierzchnika Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakuba. "Przyjaciele" - jak mówią o sobie chórzyści, mają nadzieję, iż śpiewane utwory będą wam towarzyszyć w przygotowaniu do Paschy.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Modlitwa o zdrowie Piotra Białomyzego

  Tak jak w piątkowy wieczór zapowiedziano na charytatywnym balu ostatkowym, dziś (3 marca) w Cerkwi pw. św. Mikołaja w Nowym Dworze, wznoszono modlitwy za zdrowie chorego Piotra Białomyzego oraz dziękowano Bogu za wszystkich ofiarodawców i gości, którzy wsparli inicjatywę Bractwa św. Spirydona.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Szczodre serca dla Piotra Białomyzego

  "Zgromadziliśmy się tutaj tylko i wyłącznie dlatego, że jest ktoś, kto potrzebuje naszej pomocy. Nie mieliśmy w planie organizowania balu do chwili, aż przyszedł Daniel (Szczurko red.) i powiedział, że jest ktoś kto potrzebuje pomocy. Piotr potrzebuje pomocy od dawna, my jako Bractwo dowiedzieliśmy się o tym miesiąc temu. I miesiąc nam wystarczył, by zorganizować tak wielkie przyjęcie (...) dzięki temu, że tak tłumnie odpowiedzieliście na nasze zaproszenie (...). To co my chcemy dziś zrobić, to rozpocząć nową drogę, rozpocząć pomoc i finansowanie jego rehabilitacji".

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Nadchodzące nabożeństwa w Ostrowie Północnym

  Proboszcz parafii w Ostrowie Północnym ks. mitrat Aleksander Klimuk pragnie poinformować, iż w najbliższą niedzielę (3 marca), Boska Liturgia sprawowana będzie w kaplicy pw. św. Włodzimierza na miejscowym cmentarzu. Początek nabożeństwa o godz. 10.00. Tego dnia odprawiona też będzie panichida za dusze zmarłych.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa za duszę o. Jarosława Maksimiuka

  Wczoraj w cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach wznoszono modlitwę w czterdziesty dzień po śmierci ks. prot. Jarosława Maksimiuka. Na tę okoliczność miejscową parafię odwiedził Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego. Władyka Jerzy przewodniczył sprawowanym tego dnia nabożeństwom. Była to pierwsza wizyta hierarchy w dekanacie sokólskim

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Dobra zabawa na balu karnawałowym

  Wczorajsze popołudnie, dzieci z różnych stron Sokólszczyzny spędziły na dobrej zabawie i wzajemnej integracji. W sokólskiej kawiarni "Lira" odbyła się kolejna edycja balu karnawałowego. Przedsięwzięcie, które już na stałe zagościło w kalendarzu działań Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, cieszy się niesłabnącą popularnością. Warto zaznaczyć, iż tegoroczny bal został zorganizowany przy współpracy ze stowarzyszeniem "Oczy Podlasia" i Sokólskim Ośrodkiem Kultury oraz został dofinansowany przez sokólski oddział Banku BGŻ BNP Paribas. Wspaniałą i różnorodną oprawę artystyczną dla najmłodszych zaprezentowało Studio Artystyczne "Anima" z Białegostoku.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Imieniny arcybiskupa Grzegorza

  Dziś (7 lutego) Cerkiew wspomina św. Grzegorza Teologa, niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Grzegorza, Arcybiskupa Bielskiego, opiekuna duchowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej z ramienia Świętego Soboru Biskupów PAKP. Zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z całym duchowieństwem i wiernymi dekanatu, pragną złożyć Władyce najserdeczniejsze życzenia zdrowia i Bożej pomocy w arcypasterskiej służbie Cerkwi. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, wspiera i chroni - na mnogaja leta.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w czterdziesty dzień po śmierci o. Jarosława Maksimiuka

  W najbliższą sobotę (9 lutego), o godz. 9.00 w cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach, odprawiona zostanie Boska Liturgia w czterdziesty dzień po śmierci ks. prot. Jarosława Maksimiuka. Nabożeństwu przewodniczył będzie Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego. W imieniu proboszcza kryńskiej parafii oraz rodziny św. pamięci ks. Jarosława, zapraszamy do wspólnej modlitwy. 

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na charytatywny bal ostatkowy

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu gorąco zaprasza na ostatkowy bal charytatywny. Spotykamy się w piątek 1 marca o godz. 19.00 w restauracji Bona w Kuźnicy, by pomóc Piotrowi Białomyzemu z Chilmon, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku został sparaliżowany. Piotr wiele razy włączał się w różnego rodzaju przedsięwzięcia pomagające innym, teraz sam potrzebuje wsparcia. Szczegóły dotyczące balu na załączonym plakacie. Jak zawsze gwarantujemy dobrą zabawę, miłe towarzystwo i klimatyczną muzykę. Liczymy na Waszą obecność i mamy nadzieję, iż bal zapoczątkuje szerszą akcję pomocy naszemu koledze. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Koncert Kolęd Sąsiedzkich

  Dziś, w cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowie Północnym, odbyła się kolejna edycja Gminnego Koncertu Kolęd Sąsiedzkich.To już po raz 24 mieszkańcy gminy Szudziałowo spotkali się, by wspólnie wychwalać Narodzenie Chrystusa. Wędrujący koncert - jak nazywają go miejscowi, był też okazją do wzajemnej integracji.

 • Dzielny Olek ze swoimi rodzicami

  Apel o wsparcie dla małego Aleksandra

  Dobrze znacie naszego dzielnego Olka. Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli Oluś obecnie przebywa na leczeniu w Tajlandii, gdzie przechodzi terapię komórkami macierzystymi i specjalistyczną rehabilitację. Ta kosztowna terapia była możliwa dzięki Wam! Bez pomocy ludzi aktywnych, ludzi pełnych wiary i ludzi otwartego serca, nie udało by się uzbierać tak dużej kwoty na leczenie chłopca. Aleksander dzielnie znosi punkcje i ciężko pracuje na zajęciach. Rehabilitanci i terapeuci świetnie wykonują swoją robotę a rodzice są pod wrażeniem ich wiedzy i umiejętności.

 • Jego Eminencja Najprzewielebniejszy Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski

  Imieniny metropolity Sawy

  Dziś (25 stycznia) Cerkiew czci pamięć św. Sawy Arcybiskupa Serbskiego, niebiańskiego patrona Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Z okazji imienin, zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z całym duchowieństwem i wiernymi dekanatu, składają Władyce najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg chroni Władykę i błogosławi zdrowiem, na mnogaja leta.

 • Budowa cerkwi w Augustowie

  Wspólne Dzieło - wspieramy budowę cerkwi w Augustowie

  Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, tegoroczna akcja „Wspólne dzieło” ma pomóc zebrać fundusze na budowę nowej cerkwi w Augustowie. Tamtejsza prawosławna wspólnota liczy zaledwie 50 wiernych. Wierzymy, że tegoroczne „Wspólne dzieło” okaże się równie owocne, jak jego poprzednie edycje i pomoże w budowie Domu Bożego w Augustowie.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na bal karnawałowy dla dzieci

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu ma przyjemność zaprosić na bal karnawałowy dla dzieci. Spotykamy się w piątek 8 lutego o godz. 17.00 w sokólskiej kawiarni "Lira". Partnerami tegorocznego balu są: Stowarzyszenie "Oczy Podlasia", Bank BGŻ BNP Paribas S.A. Oddział w Sokółce oraz Sokólski Ośrodek Kultury. Zapewniamy zabawę z animatorem, poczęstunek i drobne upominki dla wszystkich uczestników oraz tradycyjnie świetną atmosferę. 

 • abp Jerzy

  Imieniny arcybiskupa Jerzego

  Dziś (21 stycznia) Cerkiew wspomina św. Jerzego Chozewitę, niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jerzego, Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego, Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego. Zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z całym duchowieństwem i wiernymi dekanatu, pragną złożyć Władyce najserdeczniejsze życzenia zdrowia i Bożej pomocy w arcypasterskiej służbie Cerkwi. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, wspiera i chroni - na mnogaja leta.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Koncert kolęd "Na styku kultur"

  Chociaż od powstania najstarszej znanej polskiej kolędy minęło blisko 600 lat, nie zmieniła się forma ani cel wysławiania Narodzenia Pańskiego. Kolędy nadal opowiadają o biblijnych wydarzeniach i przeżyciach ludzi współczesnych Nowonarodzonemu oraz jakby nie patrzeć, także naszych własnych. Śpiew łączy pokolenia, łagodzi obyczaje i wzmacnia modlitwę. Po raz kolejny w sokólskim kinie zebrały się tłumy widzów, aby posłuchać koncertu „Na styku kultur”. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Sokólski Ośrodek Kultury, parafię prawosławną pw. Aleksandra Newskiego oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Nowym Dworze

  W dalszej części prezentujemy tegoroczny plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską, w parafii św. Mikołaja w Nowym Dworze.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Krynkach

  W dalszej części prezentujemy tegoroczny plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską, w parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Jacznie

  W dalszej części prezentujemy tegoroczny plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską, w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Sokółce

  Po radosnym i wzniosłym wspominaniu Narodzenia Chrystusa, przygotowujemy się duchowo na kolejne wielkie święto, jakim jest Objawienie Pańskie. To obchodzone stale 19 stycznia święto, jest jednym z dwunastu wielkich i jak każde z nich ma niepowtarzalny charakter i wyrazistą symbolikę. Mówi o ważnym wydarzeniu, kiedy to Jezus Chrystus w wieku ok. 30 lat przyjął chrzest w wodach rzeki Jordan z rąk Jana Chrzciciela. Wtedy też miało miejsce pierwsze objawienie się Trójcy Świętej. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Małanka z Bractwem św. Spirydona

  Wczoraj w wielu miejscach regionu organizowane były imprezy, bale i potańcówki, nazywane Małanką, Szczodrym Wieczorem, bądź sylwestrem juliańskim. Wydarzenie to ma świecki charakter, a wśród biesiadujących i bawiących się na parkiecie, prawosławni nie stanowili 100 procent ogółu. Tegoroczną Małanke uroczyście obchodzono także na Sokólszczyźnie. Bal - jako jedna z inicjatyw Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona - przyciągnął nie tylko miejscowych, ale i przyjezdnych - ze wszystkich stron dekanatu.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na koncert kolęd i pastorałek "Na styku kultur"

  Już w najbliższą niedzielę - 20 stycznia o godz. 15.00, odbędzie się kolejna już edycji koncertu kolęd i pastorałek "Na styku kultur". Przedsięwzięcie organizowane przez Burmistrza Sokółki, Sokólski Ośrodek Kultury, parafię prawosławną pw. Aleksandra Newskiego oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Na scenie kina "Sokół" wystąpią chóry i zespoły prezentujące kolędy dobrze znane zarówno w tradycji katolickiej jak i prawosławnej. Utwory opowiadające o narodzeniu Syna Bożego i wychwalające Jego Imię, będą rozbrzmiewać w językach: polskim, rosyjskim, białoruskim, ukraińskim i starocerkiewnym.

 • Foto: BMP w Jacznie

  Nowa radost' stała (...)

  7 stycznia, w pierwszy dzień święta Narodzenia Pańskiego, dwie grupy młodzieży z bractwa działającego przy parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, podtrzymać starą, barwną i jakże radosną tradycję kolędowania, wędrowały od domu do domu głosząc nowinę o narodzeniu Syna Bożego.

 • Betlejem, Grota Narodzenia

  Bożonarodzeniowe Orędzie JE Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego

  Orędzie Bożonarodzeniowe Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, do Czcigodnego Duchowieństwa, miłujących Boga Braci i Sióstr Zakonnych i wszystkich Wiernych Diecezji Białostocko-Gdańskiej.

  Czytane podczas dni świąt Bożego Narodzenia fragmenty Pisma Świętego i tekstów liturgicznych przenoszą nasze myśli do wydarzeń, które miały miejsce ponad dwa tysiące lat temu, zarazem czyniąc nas ich uczestnikami. Narodzenie Jezusa Chrystusa to nie tylko historyczny epizod, ale wydarzenie, które odnosi się do każdego z nas i ma znaczenie wieczne. Chrystus bowiem ciągle się rodzi, ale już nie w Betlejem Judzkim, lecz w naszych sercach po to, by odnowić nas i dać nam życie wieczne. Teksty biblijne Starego Testamentu, które czytamy w tym okresie, mówią proroczo o narodzeniu Mesjasza, fragmenty Ewangelii opowiadają o historycznych wydarzeniach i wypełnieniu proroctw, a hymny liturgiczne przypominają nam o ponadhistorycznym znaczeniu Wcielenia Syna Bożego dla każdego z nas.

 • Foto: o. Justyn Jaroszuk

  Pogrzeb o. Jarosława Maksimiuka

  Dziś rano, bliscy, znajomi i licznie przybyli duchowni pożegnali ks. prot. Jarosława Maksimiuka. Po nabożeństwie w kryńskiej cerkwi, trumna z ciałem kapłana została złożona do grobu na miejscowym cmentarzu. 
  Wiecznaja pamiat' ojcze.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Świąteczne nabożeństwa w dekanacie sokólskim

  Przed nami Święto Narodzenia Pana i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa. Czas radości, odpoczynku, spotkań z rodziną, niepowtarzalnej atmosfery kolędowania oraz obfitości podarków. Nie wolno nam jednak zapomnieć o istocie tego święta, o Bogu, modlitwie i naszych świątyniach, gdyż przede wszystkim tam, jako prawosławni chrześcijanie, powinniśmy się radować z narodzenia Syna Bożego i wychwalać Jego Imię. W dalszej części przedstawiamy tegoroczny harmonogram świątecznych nabożeństw w dekanacie sokólskim:

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zmarł ks. prot. Jarosław Maksimiuk

  Kancelaria Metropolity Warszawskiego i całej Polski zawiadamia, iż 1 stycznia 2019 r. zmarł pochodzący z Sokólszczyzny ks. prot. Jarosław Maksimiuk, proboszcz Parafii św. Jerzego w Łobzie na terenie Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej.

 • cerkiew-sokolka.pl

  Życzenia noworoczne

  Szczęśliwego Nowego Roku!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Gowienija duchowieństwa dekanatu sokólskiego

  Dziś w cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach, duchowni okręgu sokólskiego uczestniczyli w gowienijach przed świętem Narodzenia Pańskiego. Z tej okazji kryńską parafię odwiedził bp Supraski Andrzej, który przewodniczył sprawowanej Boskiej Liturgii. Rolę spowiednika duchowieństwa przyjął na siebie o. Aleksander Klimuk.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Modlitwa i spotkanie w dzień wspomnienia św. Spirydona

  Wczoraj Cerkiew wspominała pamięć św. Spirydona z Tremituntu. W sokólskiej świątyni odprawiona została Boska Liturgia w intencji Bractwa Cerkiewnego, działającego na terenie naszego dekanatu. Liturgii przewodniczył ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, w asyście ks. Piotra Charytoniuka, ks. Marka Kozłowskiego oraz ks. Justyna Jaroszuka. Po nabożeństwie, członkowie i sympatycy Bractwa spotkali się w parafialnej świetlicy na wspólnym śniadaniu.

Script logo