Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Uroczystości Piotra i Pawła w Samogródzie

  Samogród na Sokólszczyźnie - trudno znaleźć go na mapie. Próżno też szukać drogowskazu, nawet przejeżdżając nieopodal jedynych zabudowań tej miejscowości. Trzeba bowiem wiedzieć, iż Samogród to tylko cerkiew i plebania, mniej więcej w połowie drogi z Babik do Suchynicz. Ludzie mimo to nie błądzą, a raz w roku - jak dawniej do Rzymu, wszystkie okoliczne drogi prowadzą właśnie do Samogródu. Tym dniem jest oczywiście dzisiejsze święto patronów wspomnianej świątyni.

 • ks. prot. Piotr Charytoniuk

  Życzenia imieninowe dla o. Piotra Charytoniuka i o. Piotra Hanczaruka

  W dniu wspomnienia św. ap. Piotra (Sławnyj i wsiechwalnyj pierwowierchownyj apostoł Pietr - 12 lipca), pragniemy także złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Piotrowi Charytoniukowi - proboszczowi parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach oraz ks. Piotrowi Hanczarukowi - proboszczowi parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny www.cerkiew-sokolka.pl.

 • JE Najprzewielebniejszy Paweł bp Hajnowski

  Imieniny Biskupa Pawła

  Dziś Cerkiew wspomina św. Apostoła Pawła (Sławnyj i wsiechwalnyj pierwowierchownyj apostoł Pawieł - 12 lipca), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Pawła, Biskupa Hajnowskiego. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na mnogaja leta!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Ozieran Wielkich

  Proboszcz parafii w Krynkach, ks. Piotr Charytoniuk, serdecznie zaprasza wiernych do filialnej cerkwi Położenia Ryzy Matki Bożej w Ozieranach Wielkich, na uroczystości święta parafialnego. W najbliższą środę (15 lipca) o godz. 9.00 rozpocznie się Boska Liturgia. Tradycją jest, iż po nabożeństwie zgromadzeni wyruszą w procesji wśród pól, z czynem ich oświęcenia. Po dotarciu do Ozieran, przy kapliczce odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody.

 • Komunikat ws. pieszej pielgrzymki Sokółka - Św. Góra Grabarka

  Z żalem informujemy, iż w tym roku nie odbędzie się piesza pielgrzymka z Sokółki na św. Górę Grabarkę. Jak informuje ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, w związku z sytuacją epidemiczną oraz obostrzeniami nałożonymi przez Inspekcję Sanitarną, jak również z poczucia odpowiedzialności zarówno za pątników jak też wszystkich mieszkańców napotykanych po drodze miejscowości, duchowni okręgu sokólskiego, na niedawnej konferencji dekanalnej, podjęli decyzję o odstąpieniu od organizacji tego cyklicznego wydarzenia. 

 • Foto: Piotr Szymczuk, Joanna Troc

  Wspomnienie św. proroka Jana Chrzciciela w Starej Grzybowszczyźnie

  W Starej Grzybowszczyźnie, jak co roku w dzień patrona tej świątyni - Narodzin św. Proroka Jana Chrzciciela, w cerkwi zgromadzili się wierni, aby modlitewnie uczcić ten dzień. Najpierw poświęcono wodę a potem odprawiono św. Liturgię, której przewodniczył o. Włodzimierz Misiejuk sokólski dziekan w asyście o. Józefa Sitkiewicza nowodworskiego proboszcza, o. Pawła Łapińskiego wasilkowskiego wikariusza i gospodarza o. Aleksandra Klimuka.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Siderce

  Święto parafialne - zwane też zwyczajowo odpustem, jest bardzo ważnym wydarzeniem, zwłaszcza dla mieszkańców mniejszych miejscowości. W wymiarze religijnym jest to święto patrona świątyni, czyli czas modlitwy, bardzo często połączony z odwiedzaniem cmentarzy i święceniem grobów najbliższych. Oprócz tego jest jeszcze aspekt społeczny, czyli możliwość spotkania ludzi, często tylko raz w roku, właśnie na okoliczność odpustu. Święto parafialne stało się też w wielu miejscach wyznacznikiem czasu i kalendarza. Pewne czynności czy prace polowe dzielone są niejednokrotnie na te, które powinno się wykonać do i po święcie. Właśnie tego rodzaju podniosłe wydarzenie miało miejsce wczoraj w Siderce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Samogródu

  12 lipca Cerkiew wspomina pamięć śww. app. Piotra i Pawła. Z tej okazji ks. Adrian Charytoniuk, proboszcz parafii w Samogródzie, gorąco zaprasza wiernych na wspólną modlitwę. W najbliższą niedzielę, o godz. 9.00 celebrowany będzie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Parafia w Jacznie wyremontuje zabytkową kaplicę

  Już niebawem będziemy się mogli cieszyć kolejną ważną inwestycją, przywracającą blask zabytkowej świątyni na Sokólszczyźnie. Parafia w Jacznie wyremontuje kaplicę św. Niewiast Niosących Wonności (Żen Mironośnic). Drewniana cerkiewka na miejscowej nekropolii zyska nie tylko nowy dach i elewację, ale zostanie też wyremontowana wewnątrz. Ponadto zagospodarowany zostanie teren przy bramie i wokół świątyni. Jak informuje Barbara Likowska-Matys z Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP, dofinansowanie na ten cel, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, przyznał Zarząd Województwa, zaś sam projekt opiewający na 250 tys. zł. z otrzymaną dotacją 200 tys. zł., przygotowano w ramach LGD „Fundusz Biebrzański”. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Siderki

  7 lipca Cerkiew wspomina narodzenie św. Proroka i Poprzednika Jana Chrzciciela. Jest to parafialne święto w Siderce. Z tej okazji proboszcz ks. Piotr Hanczaruk gorąco zaprasza wiernych do wspólnej modlitwy. Uroczysta Boska Liturgia w cmentarnej kaplicy rozpocznie się o godz. 10.00. Od godz. 7.00 będzie też można poświęcić groby spoczywających na miejscowym cmentarzu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Starej Grzybowszczyzny

  Ks. mitrat Aleksander Klimuk, proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym, serdecznie zaprasza wszystkich wiernych w zbliżający się wtorek (7 lipca), do cerkwi w Starej Grzybowszczyźnie, na wspólna modlitwę w dzień wspomnienia narodzin św. Proroka i Poprzednika Jana Chrzciciela, patrona tamtejszej świątyni. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00, Molebnem z Małym Poświęceniem Wody. Godzinę później odprawiona zostanie Boska Liturgia.

 • Foto: Kancelaria Arcybiskupia

  Ruch służbowy w Dekanacie Sokólskim

  W dniu 30.06.2020 r., w kancelarii arcybiskupiej, zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakub, poinformował o ruchu służbowym wśród duchownych diecezji. W dekanacie sokólskim, proboszczem parafii Narodzenia NMP w Krynkach mianowany został ks. prot. Justyn Jaroszuk, dotychczasowy wikariusz sokólskiej parafii. Na funkcję sokólskiego wikariusza powołany został ks. Łukasz Ławreszuk. Ks. prot. Piotr Charytoniuk, który od 1981 r. kierował parafią w Krynkach, mianowany został wikariuszem parafii św. wielkiego męcz. Jerzego w Białymstoku.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa na zakończenie roku szkolnego

  W najbliższą niedzielę (28 czerwca) ks. Piotr Hanczaruk serdecznie zaprasza wszystkie dzieci, młodzież oraz rodziców, by podziękować Bogu za kolejny rok nauki. Zachęcamy, aby przed rozpoczęciem wakacji przystąpić do sakramentu spowiedzi i Eucharystii. Spowiedź w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie rozpocznie się od godziny 8.30, zaś po Boskiej Liturgii odsłużony zostanie molebien na zakończenie roku szkolnego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto kaplicy w Krynkach

  Oprócz Wniebowstąpienia Pańskiego i święta Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, wierni z parafii w Krynkach raz do roku spotykają się uroczyście także w kaplicy na cmentarzu. Okazją ku temu jest dzień święta niewielkiej drewnianej cerkiewki poświęconej w cześć św. Antoniego Wielkiego.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Molebien na zakończenie roku szkolnego

  W najbliższą niedzielę (28 czerwca) po Boskiej Liturgii w sokólskiej cerkwi, odsłużony zostanie molebien na zakończenie roku szkolnego. W imieniu duchownych i katechetów oraz wszystkich nauczycieli, serdecznie zapraszamy do modlitewnego uczestnictwa i podziękowania Bogu za kolejny rok nauki. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do kaplicy w Krynkach

  W najbliższy piątek (26 czerwca), Cerkiew wspominać będzie św. Antoniego Wielkiego. Z tej okazji ks. prot. Piotr Charytoniuk, proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie i gorąco zaprasza wiernych do wspólnej modlitwy. Uroczysta Boska Liturgia w cmentarnej kaplicy, której patronem jest św. Antoni, rozpocznie się o godz. 10.00. Od godz. 9.00 będzie też można poświęcić groby swoich bliskich.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w dzień wspomnienia św. męcz. Pawły - patronki kaplicy na cmentarzu w Sokółce

  Proboszcz parafii w Sokółce ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk serdecznie zaprasza wiernych do wspólnej modlitwy w dzień wspomnienia św. męcz. Pawły - patronki kaplicy na cmentarzu w Sokółce. Boska Liturgia w tej świątyni rozpocznie się o godz. 9.00 w najbliższą sobotę (20 czerwca). Można też będzie poświęcić groby spoczywających na sokólskim cmentarzu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Nowowoli

  We wsi Nowowola, nieco na uboczu, na urokliwym wzgórzu łagodnie wybijającym się pośród okolicznych pól, stoi skromna cmentarna kaplica poświęcona w pamięć Wszystkich Świętych. To jedyna prawosławna świątynia w gminie Janów - najbardziej wysunięta na zachód w powiecie sokólskim. W 1908 r., samodzielna i dość liczna - bo składająca się z ok. 150 rodzin parafia, świętowała tu konsekrację nowej cerkwi. Drewniana świątynia nie przetrwała jednak niespokojnych powojennych czasów i spłonęła wraz z całym wyposażeniem. W latach siedemdziesiątych, staraniami związanej z nowowolską parafią Pani Stefanii Dobreńczyk i czynem społecznym już znacznie mniej licznej, bo składającej się z ok. 30 rodzin wspólnoty wiernych, wśród wiekowych nagrobków wzniesiono nową, murowaną kaplicę. To tu bije duchowe serce 24-osobowej obecnie wspólnoty, administracyjnie wchodzącej w skład parafii w Sokółce.  

 • ks. prot. Justyn Jaroszuk

  Życzenia imieninowe dla o. Justyna Jaroszuka

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Justyna Filozofa (Muczenik Iustin Fiłosof - 14 czerwca), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Justynowi Jaroszukowi - wikariuszowi parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny www.cerkiew-sokolka.pl.

   

 • Foto: Paweł Giczan

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowowoli

  Ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk gorąco zaprasza w najbliższą niedzielę (14 czerwca), na modlitwę do kaplicy w Nowowoli. Dzień wspomnienia Wszystkich Świętych - pierwsza niedziela po Pięćdziesiątnicy - jest naprestolnym praznikiem tej świątyni. Od godz. 8.00 będzie można poświęcić groby swoich bliskich, zaś ok. godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • ks. prot. Jarosław Grygiewicz

  Życzenia imieninowe dla o. Jarosława Grygiewicza

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Jarosława Księcia Muromskiego (Błagowiernyj Jarosław kniaź Muromskij - 3 czerwca), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Jarosławowi Grygiewiczowi - proboszczowi parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny www.cerkiew-sokolka.pl.

   

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Augustowie

  Wniebowstąpienie Pańskie jest świętem parafialnym w Augustowie. Choć przypadające na miniony czwartek, od wielu lat celebrowane w następującą świąteczną niedzielę. Nie inaczej było też i w tym roku. Od wczesnych godzin porannych wierni niewielkiej augustowskiej wspólnoty wznosili modlitwy o zdrowie i pomyślność na kolejny rok, ale też o szybkie ukończenie budowy nowej, pięknej świątyni.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Wniebowstąpienia Pańskiego w Krynkach

  Tradycją w kryńskiej parafii stała się modlitwa w czwartkowy poranek - dokładnie 40 dni po święcie Zmartwychwstania Pańskiego. Wówczas to Cerkiew obchodzi jedno z dwunastu Wielkich Świąt - Wniebowstąpienie Pańskie. To ustanowione jeszcze w czasach apostolskich święto kończy okres paschalny i właśnie w Krynkach celebrowane jest jako drugie święto parafialne.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Augustowa

  Święto Wniebowstąpienia Pańskiego przypada w tym roku 28 maja, zaś uroczystości w Augustowie tradycyjnie już odbędą się w następującą świąteczną niedzielę (31 maja). W ów dzień parafialnego święta, o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Wniebowstąpienia Pańskiego do Krynek

  Wniebowstąpienie Pańskie jest ważnym wydarzeniem parafii w Krynkach i określane mianem drugiego święta parafialnego. Jak co roku, wierni spotkają się w miejscowej cerkwi na wspólnej modlitwie. W najbliższy czwartek (28 maja), o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Nowym Dworze

  Kolejnym majowym świętem, tak ważnym dla miejscowej - nie tylko prawosławnej społeczności, jest dzień wspomnienia św. Mikołaja - biskupa Miry Licejskiej. Wielu z tych, którzy wczoraj uczestniczyli w nabożeństwach w Dąbrowie Białostockiej, dziś ponownie poświęciło dzień na ubogacenie duchowe. Tym razem wierni spotkali się w Nowym Dworze, gdzie modlitewnie wspominano właśnie św. Mikołaja - patrona tamtejszej świątyni i parafii.

 • ks. mitrat Mikołaj Dejneko

  Życzenia imieninowe dla o. Mikołaja Dejneko

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Mikołaja Cudotwórcy Arcybiskupa Myr Licyjskich (Swiatitiel Nikołaj, archijepiskop Mirlikijskij, czudotworec - 22 maja), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. mitratowi Mikołajowi Dejneko - proboszczowi parafii św. Apostoła Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny www.cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  W dniu dzisiejszym cerkiew w Dąbrowie Białostockiej obchodziła swoje święto parafialne. Uroczystości ku czci patrona świątyni - św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa, były okazją do duchowego spotkania zarówno miejscowych jak i przyjezdnych wiernych.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  IV Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe? Tak - on line!

  Co? - Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe on-line - Jaczno 2020.
  Gdzie? - Gdzie tylko chcesz.
  Kiedy? - Sobota 30 maja: godz. 9.00 - molebien; 10.30 start rajdu.
  Jak? - Rejestracja swojego przejazdu, odwiedzenie minimum trzech świątyń, udostępnienie trasy oraz zdjęć w sieci.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowego Dworu

  22 maja Cerkiew czci święto przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry Licejskiej do Bari. Dzień ów jest też parafialnym świętem wspólnoty wiernych w Nowym Dworze. O godz. 9.00, w miejscowej cerkwi, której patronem jest św. Mikołaj Cudotwórca, odsłużony będzie akatyst, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

Script logo