Aktualności

 • ks. prot. Jarosław Grygiewicz

  Życzenia imieninowe dla o. Jarosława Grygiewicza

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Jarosława Księcia Muromskiego (Błagowiernyj Jarosław kniaź Muromskij - 3 czerwca), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Jarosławowi Grygiewiczowi - proboszczowi parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskie - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Dziś mija pół roku od śmierci o. Mikołaja Dejneko

  Dziś mija dokładnie pół roku od śmieci ks. mitrata Mikołaja Dejneko, proboszcza parafii w Dąbrowie Białostockiej. Znaliśmy go jako ciepłego i serdecznego człowieka oraz cichego, wyważonego, oddanego Bogu i Cerkwi kapłana, któremu powierzaliśmy swoje radości i troski oraz z rąk którego przyjmowaliśmy święte sakramenty. Modląc się do Najwyższego na niebiosach za duszę o. Mikołaja, raz jeszcze wspomnijmy jego życie tu na ziemi, kiedy będąc z nami na co dzień, celebrował nabożeństwa, służył pomocą, życiową wskazówką czy dobrą radą. Zapraszamy do obejrzenia filmu zrealizowanego przez Parafię w Jacznie (kanał Bliżej Cerkwi) i TV Sokółka - kliknij by obejrzeć.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  XLII Paschalna Pielgrzymka Młodzieży na Świętej Górze Grabarce

  Miniony weekend upłynął prawosławnej młodzieży ma modlitwie i wzajemnej integracji - a wszystko to w duchu paschalnej radości. Już po raz 42 odbyła się paschalna pielgrzymka na Św. Górze Grabarce. Nie mogło zabraknąć na niej także przedstawicieli z Sokólszczyzny. Wyjazd kilkuosobowej grupy zorganizowały wspólnie parafie w Jacznie i Dąbrowie Białostockiej, a opiekę nad młodzieżą sprawował ks. Piotr Hanczaruk.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Nowym Dworze

  W tegorocznym okresie Paschalnym, duchowni okręgu sokólskiego już kilkakrotnie spotkali się na wspólnej modlitwie. Radosne przesłanie o Zmartwychwstaniu Chrystusa przekazywali sobie w Jacznie, w Jurowlanach i Wierchlesiu wspominali św. Wielkiego Męczennika Jerzego, wczoraj zaś - w Dąbrowie Białostockiej, modlili się do opiekuna tamtejszej parafii - św. Apostoła Jana Teologa. Dziś, w dniu wspomnienia św. Mikołaja Cudotwórcy, centralnym miejscem modlitwy wiernych Cerkwi prawosławnej na Sokólszczyźnie, była świątynia w Nowym Dworze, konsekrowana w cześć Arcybiskupa Myr Licyjskich.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  To nie było pierwsze parafialne święto w Dąbrowie Białostockiej. Choć właściwie to było - pierwsze dla o. Wiktora Tetiurki, nowego proboszcza prawosławnej dąbrowskiej wspólnoty i pierwsze bez wieloletniego opiekuna parafii, zmarłego w zeszłym roku o. Mikołaja Dejneko. W tej atmosferze - i radości i tęsknoty, świętowano dziś, w dzień wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa - patrona miejscowej parafii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowego Dworu

  W sobotę (22 maja), przypada święto przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Myr Licyjskich do Bari. Z tej okazji ks. mitrat Józef Sitkiewicz serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach święta parafialnego. O godz. 9.00, w nowodworskiej cerkwi, której patronem jest św. Mikołaj Cudotwórca, odsłużony będzie Akatyst, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Dąbrowy Białostockiej

  W zbliżający się piątek (21 maja) przypada dzień wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa - patrona cerkwi w Dąbrowie Białostockiej. Z tej okazji proboszcz ks. prot. Wiktor Tetiurka serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości parafialnego święta. O godz. 9.00 odsłużony zostanie Akatyst przed ikoną św. Ewangelisty Jana, zaś o 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • ks. prot. Marek Kozłowski

  Życzenia imieninowe dla o. Marka Kozłowskiego

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Marka (Apostoł i jewangielist Mark - 8 maja), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Markowi Kozłowskiemu - proboszczowi parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Augustowie. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Niedziela Antypaschy

  Tradycyjnie, tydzień po święcie Paschy, spotykamy się na cmentarzach, by pomodlić się nad grobami swoich bliskich. Modlitwa nie ma jednak żałobnego charakteru. Śpiewany nad grobami troparoin święta Zmartwychwstania Pańskiego, daje nam żyjącym nadzieję, iż nasi bliscy także powstaną z martwych i wszyscy razem staniemy przed obliczem Zbawiciela. Na grobach, prócz zapalonych zniczy kładziemy także kolorowe jajka, będące symbolem życia. Właśnie w Niedzielę Antypaschy - zwaną też Niedzielą Przewodnią, w wielu parafiach praktykuje się nabożeństwa połączone ze święceniem grobów. 
  W dalszej części prezentujemy porządek nabożeństw i święcenia grobów w dekanacie sokólskim.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Święto parafialne w Wierzchlesiu i Jurowlanach

  Raz na kilka lat zdarza się, iż wspomnienie św. Jerzego Zwycięzcy przypada w okresie Jasnego Tygodnia. Tym większa jest wówczas radość wiernych ze wspomnienia patrona cerkwi i parafii, gdy przypada ona w najradośniejszym tygodniu całego roku liturgicznego. Taka zbieżność dat przypada właśnie w tym roku, a ów piękny duchowo czas przeżywali dziś wierni z Wierzchlesia i Jurowlan.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Święto parafialne w Jacznie

  Święto parafii w Jacznie nie ma swojej stałej daty, uzależnione jest bowiem od święta Paschy, gdyż to właśnie Zmartwychwstaniu Pańskiemu poświęcona jest dostojna murowana świątynia w centrum wsi. Są jednak elementy, które pozostają niezmienne, niezależnie od daty, pogody i wszelkich innych okoliczności - to wielkanocna radość i spotkanie wiernych oraz większości duchownych okręgu sokólskiego, by wychwalać Tego, który powstał z martwych, śmiercią podeptał śmierć i będącym w grobach darował życie wieczne.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  List Paschalny Świętego Soboru Biskupów PAKP

  Do Czcigodnego Duchowieństwa, Boga miłujących Mnichów i Mniszek oraz Wszystkich Wiernych Dzieci
  Chrystus zmartwychwstał – wieczna radość.
  Chrystus zmartwychwstał – radują się aniołowie.
  Chrystus zmartwychwstał – życie żyje pełnią.
  Prowadzeni przez Cerkiew przeszliśmy przez św. Czterdziesiątnicę - drogę modlitewnego wysiłku, postu i pokuty. Skłaniając kolana przed Męką zabitego Baranka - Syna Bożego, z miłością i drżeniem całowaliśmy Jego najczystsze rany, a dziś w duchowym uniesieniu stajemy przed niewysłowionym cudem Zmartwychwstania Chrystusa Zbawiciela, jaśniejącego z życiodajnego Grobu, dającego niezmierzoną radość ze zwycięstwa życia nad śmiercią, światła nad ciemnością, prawdy nad oszczerstwem, świętości i dobra nad grzechem, przestępstwem i złem.
 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Wierzchlesia

  Ks. prot. Adrian Charytoniuk, proboszcz parafii św. Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu, gorąco zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień wspomnienia patrona miejscowej cerkwi. W przededniu święta, czyli w najbliższą środę, o godz. 17.00 odsłużony zostanie Akatyst przed ikoną św. Jerzego. Główne uroczystości odbędą się we czwartek (6 maja), o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświeceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia. Po nabożeństwach wierni będą też mogli też poświęcić groby swoich bliskich.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Jurowlan

  W najbliższy czwartek (6 maja), w dzień wspomnienia św. Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięzcy, do wspólnego uczestnictwa w nabożeństwach zaprasza wiernych ks. prot. Mirosław Łuciuk - proboszcz parafii w Jurowlanach. Uroczystości święta parafialnego rozpoczną się o godz. 9.00 Molebnem z Małym Poświęceniem Wody, po którym odsłużona zostanie Uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zmartwychwstanie Pańskie - Pascha

  "Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Przypomnijcie sobie, jak wam mówił, będąc jeszcze w Galilei: „Syn Człowieczy musi być wydany w ręce grzeszników i ukrzyżowany, lecz trzeciego dnia zmartwychwstanie” (Łk 24, 5 - 7). Chrystus Zmartwychwstał! Χριστός ἀνέστη! Chrystos Woskresie!
  W dalszej części przedstawiamy dekanalny pan nabożeństw Tygodnia Paschalnego. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Paschalne życzenia do redakcji

  Niech powstanie Bóg i rozproszą się Jego wrogowie. Pascha święta nam dziś zajaśniała, Pascha nowa, święta, Pascha mistyczna, Pascha najczcigodniejsza! Pascha – Chrystus Zbawiciel! Pascha nieskalana, Pascha wielka! Pascha wiernych! Pascha otwierająca nam bramy raju! Pascha uświęcająca wszystkich wiernych!
  Radujmy się i przebaczajmy! W to Święto Świąt, fundament Chrześcijaństwa, w sercach niech pozostanie jedynie nieskalana radość. Niech Zmartwychwstanie Pańskie stanie się ponadczasowym przesłaniem łagodzącym uprzedzenia, uciszającym spory i zmieniającym stereotypy. Niech Christos Woskresie wypowiadają usta uśmiechnięte, łagodne i szczere a usłyszą serca pełne pokory przebaczenia i wyrozumiałości. Najprzewielebniejszym hierarchom, czcigodnemu duchowieństwu, wiernym okręgu sokólskiego oraz wszystkim odwiedzającym nasz portal, najserdeczniejsze życzenia składa zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Jaczna

  Ks. Piotr Hanczaruk, proboszcz wspólnoty wiernych w Jacznie, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w dniu parafialnego święta - Zmartwychwstania Pańskiego. W najbliższy wtorek o godz. 10.00 odprawiona zostanie uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Życzenia dziekana okręgu sokólskiego

  Chrystos Woskresie. Pozdrawiam Was drodzy bracia i siostry z radością Zmartwychwstania Pańskiego. Radość ta nie zawsze dociera do naszego serca należycie, a to ze względu na to, że żyjemy w dwutorowym świecie. Z jednej strony Ewangelia i prawda objawienia, z drugiej osiągnięcia nauki i pojęcie niewzruszonych sił przyrody. I te dwa nurty myślowe sprawiają, że wierzymy ale pełno w nas niewiary. Zapominamy, że stwórca świata i praw rządzących nim, może te prawa zmieniać. Tak stało się i tutaj gdzie zaszedł fakt niewytłumaczalny dla rozumu, fakt który możemy osiągnąć przez wiarę. Im mniej w nas będzie mędrkowania, samochwalstwa i egoizmu, tym łatwiej zrozumiemy radość apostołów pogrążonych w rozpaczy. Życzę właśnie tego radosnego, prostego i dziecięcego przeżycia tych świętych dni, aby słowa Chrystos Woskresie i Woistinu Woskresie nie były tylko hasłem i odzewem, ale sensem naszego życia. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wielki Piątek

  "Dzisiaj na drzewie wisi Ten, który na wodach ziemię zawiesił. Na króla aniołów zakładana jest korona cierniowa. W szatę hańby przyobleczony jest Ten, Który niebo przyodziewa obłokami. Policzkowany jest Ten, który w Jordanie uwolnił Adama. Gwoździami przybity jest Oblubieniec Cerkwi. Włócznią przebity jest Syn Dziewicy. Kłaniamy się cierpieniom Twym, Chryste. Okaż nam Twe chwalebne Zmartwychwstanie!"

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wielki Czwartek

  "Kiedy chwalebni uczniowie na wieczerzy podczas umycia nóg zostali oświeceni, wtedy Judasz niegodny, zamroczony pożądaniem srebra, niesprawiedliwym sędziom wydaje Ciebie, sprawiedliwego Sędziego. Chciwy zbieraczu bogactw! Popatrz na tego, który dla nich się powiesił. Unikaj chciwości, oto na co poważyła się chciwość wobec swego Nauczyciela. O, Panie, dobry we wszystkim, chwała Tobie!"

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wkraczamy w Wielki Tydzień

  Cerkiew prawosławna darowała swoim wiernym Wielki Post, by każdy indywidualnie mógł przygotować się na to, co już niebawem nastąpi. Przez 40 minionych dni - bogacąc się duchowo i kajając cieleśnie czekaliśmy, by dziś być już gotowymi i godnymi. Wewnętrzna modlitwa, liczne nabożeństwa, spowiedź i Eucharystia, wyciszenie i wstrzemięźliwość w spożywaniu pokarmów - wśród zgiełku codzienności rysowała się droga, którą mamy iść. Czas tych przygotowań właśnie się zakończył. Przez kolejne siedem dni Wielkiego Tygodnia, wspominać będziemy wydarzenia, które stanowią fundament naszej wiary, a cały okres przygotowań był po to, by teraz przemierzyć wraz z Chrystusem ostatnie dni Jego ziemskiego życia i uczestniczyć w tajemnicy zwycięstwa życia nad śmiercią. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wjazd Chrystusa do Jerozolimy - Niedziela Palmowa

  "Ten, który za tron ma niebo i za podnóżek ziemię, Boga Ojca Słowo i Syn zawsze współistotny, pokornie przybył dzisiaj na nierozumnym osiołku do Betanii. Przeto dzieci hebrajskie trzymając w rękach gałązki, sławę głosiły: Hosanna na wysokościach! Błogosławiony, który idzie, Król Izraela!"

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Nagrody Paschalne duchownym Dekanatu Sokólskiego

  Jednym z punktów corocznych obrad Świętego Soboru Biskupów naszej Cerkwi, jest przyznanie Paschalnych nagród duchownym. Z okazji święta Paschy, swoje nagrody duchownym przyznają także biskupi diecezjalni. W dalszej części prezentujemy decyzje hierarchów dotyczące nagród w Diecezji Białostocko-Gdańskiej oraz Dekanacie Sokólskim. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wielkopostne gowienija duchowieństwa Dekanatu Sokólskiego

  Dziś, z błogosławieństwa Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba, w cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Sokółce, miały miejsce wielkopostne gowienija duchowieństwa Okręgu Sokólskiego. Rolę spowiednika przyjął na siebie o. Aleksander Klimuk, zaś sprawowanej następnie Boskiej Liturgii Uprzednio Oświęconych Darów, przewodniczył władyka Jakub. 

 • JE Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski

  Odezwa Metropolity Warszawskiego i całej Polski

  Dnia 1 kwietnia br. rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Każdy z nas, obywatel Polski, stoi przed decyzją podania danych dotyczących naszego życia duchowego, to jest wyznania i przynależności do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

 • Foto: o. Piotr Hanczaruk

  Samorządy wspomogą remont kaplicy w Jacznie

  Dobrą wiadomość dzisiejszego dnia otrzymali wierni i proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, którzy od grudnia ubiegłego roku prowadzą remont miejscowej cmentarnej kaplicy. Prace restauracyjne zabytkowej świątyni wspomogą zarówno samorządowcy z Powiatu sokólskiego, jak też gminy Dąbrowa Białostocka.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kondolencje

  Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy Panu Adamowi Kowalczukowi - Zastępcy Burmistrza Sokółki, a także rodzinie i bliskim, z powodu śmierci brata śp. Krzysztofa Kowalczuka, składają duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na XLII Ogólnopolską Paschalną Pielgrzymkę Młodzieży Prawosławnej na Św. Górę Grabarkę

  W dniach 28-30 maja, już po raz 42 odbędzie się Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Św. Górę Grabarkę. "Wierzymy, iż w tym roku z Bożą pomocą uda nam się wspólnie spotkać, aby cieszyć się ze Zmartwychwstania Pańskiego, pozdrawiając się słowami Christos woskriese! Woistinu woskriesie! Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Szykujcie więc namioty, śpiwory, rezerwujcie termin i wraz z przyjaciółmi przybywajcie na miejsce wydarzenia" - piszą na swoim profilu, w mediach społecznościowych, przedstawiciele Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Nowe dzwony w ostrowskiej parafii

  Często bywa tak, iż od myśli i słów niedaleko jest do czynów. Trzeba jedynie spotkać na swojej drodze ludzi dobrej woli i otwartego serca. Takich właśnie spotkał o. Aleksander Klimuk. Kiedy w jego myślach pojawiała się koncepcja wykonania nowych dzwonów, a duchowny zaczął nieśmiało o niej mówić, ideę tę podchwycili nie tylko miejscowi wierni ale także ludzie, zdawać by się mogło, zupełnie niezwiązani z ostrowską parafią. I tak, po raz kolejny słowo stało się ciałem i już niebawem krystaliczny dźwięk czterech nowych dzwonów, będzie donośnie niósł po okolicy dobrą nowinę - o Zmartwychwstaniu, o modlitwie i o wierze - tej w Boga i tej w ludzi dobrej woli. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kondolencje

  Dziś do Domu Ojca odszedł śp. Piotr Dejneko - syn zmarłego niedawno ks. mitrata Mikołaja Dejneko. Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy, na ręce mamy - m. Anny, brata - o. Włodzimierza oraz siostry - Anny, składają duchowni Dekanatu Sokólskiego, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!
  Panichida za duszę zmarłego sprawowana będzie w poniedziałek (5 kwietnia) o godz. 18:00 w kaplicy centrum pogrzebowego przy ul. św. Kazimierza w Białymstoku. Nabożeństwa pogrzebowe sprawowane będą we środę (7 kwietnia) o godz. 9:00 w Cerkwi w Sasinach. Złożenie ciała śp. Piotra nastąpi na cmentarzu w Biełkach.

Script logo