Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Jana w Siderce

  Św. Jan Chrzciciel, który łącząc stary i nowy testament, przygotował drogę samemu Zbawicielowi, po raz kolejny przywołał na spotkanie setki wiernych, starszych i młodszych, miejscowych i przyjezdnych, ludzi różnych wyznań, duchownych, dawnych i obecnych proboszczów. Przywołał ich na modlitwę i zebrawszy w jednym miejscu - na urokliwym siderskim wzgórzu - dał możliwość ponownego spotkania, nie tylko z Bogiem ale i wzajemnie pomiędzy ludźmi. Odpust na Jana w Siderce jest dla lokalnej społeczności jednym z najważniejszych wydarzeń w całym roku. Podniosłym i uroczystym tym bardziej, że już drugi raz w ostatnich latach, niewielką murowaną cerkiewkę odwiedził zwierzchnik diecezji białostocko - gdańskiej abp Jakub.

 • Oluś Sacharko podczas rehabilitacji

  Pomogliśmy Piotrowi, pomóżmy Olusiowi

  Kiermasz słodkości, który podczas minionych Dni Nowego Dworu, wspierał leczenie Piotra Białomyzego, okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców wsi Chilmony, rodziny i przyjaciół Piotra, wójta Andrzeja Humiennego, ludzi dobrej woli, a także dzięki ofiarności wszystkich, którzy odwiedzali przygotowane stoisko, udało się zebrać fundusze na kilka tygodni intensywnej rehabilitacji w otwockim ośrodku.
  Już w najbliższą niedzielę (7 lipca), podobne przedsięwzięcie zostanie zorganizowane w Siderce, podczas święta parafialnego na prawosławnym cmentarzu. Kiermasz słodkości "Na Jana" to inicjatywa rodziców i przyjaciół Olka Sacharko.

 • Foto: Piotr Filipik

  Zaproszenie na święto parafialne do Starej Grzybowszczyzny

  Ks. mitrat Aleksander Klimuk, proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym, serdecznie zaprasza wiernych w zbliżającą się niedzielę (7 lipca), do cerkwi w Starej Grzybowszczyźnie, na wspólna modlitwę w dzień wspomnienia narodzin św. Proroka i Poprzednika Jana Chrzciciela, patrona tamtejszej świątyni. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00, Molebnem z Małym Poświęceniem Wody. Godzinę później odprawiona zostanie Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Siderki

  W niedzielę (7 lipca), Cerkiew wspominać będzie narodzenie św. Proroka i Poprzednika Jana Chrzciciela. Jest to parafialne święto w Siderce, dlatego też proboszcz ks. Piotr Hanczaruk serdecznie zaprasza wiernych do wspólnej modlitwy, której przewodniczył będzie zwierzchnik diecezji białostocko - gdańskiej abp Jakub. O godz. 9.30 nastąpi przywitanie władyki, po czym rozpocznie się Boska Liturgia. Zarówno w przeddzień od godz. 17.00 jak też w dzień święta od godz. 7.00, będzie też można poświęcić groby swoich bliskich. Podczas uroczystości abp Jakub dokona poświęcenia ikon w ikonostasie oraz kopuł na dachu kaplicy.

 • Piotr Białomyzy

  Kiermasz słodkości dla Piotra Białomyzego

  Piotr Białomyzy z Chilmon, o którym pisaliśmy kilka dni temu, jest już w specjalistycznym ośrodku w Otwocku, gdzie przez najbliższy czas będzie przechodził intensywną rechabilitację. Przyjaciele Piotra oraz mieszkańcy wsi Chilmony postanowili wspomóc rodzinę w walce o jego zdrowie, organizując kiermasz słodkości. W akcję zaangażował się także wójt Nowego Dworu Andrzej Humienny.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie św. Antoniego w Krynkach

  Zgodnie z przyjętą już tradycją, 26 czerwca kryńscy parafianie odwiedzają miejscowy cmentarz, by pokłonić się przed ikoną św. Antoniego, patrona miejscowej, drewnianej kaplicy i prosić o wstawiennictwo u Najwyższego Boga. Od pokoleń modlą się też nad grobami swoich przodków o spokój ich dusz.

 • Foto: Paweł Giczan

  Święto parafialne w Nowowoli

  W kaplicy we wsi Nowowola, malowniczo położonej na wzniesieniu - pośród pól i w otoczeniu krzyży nagrobków, nabożeństwa sprawowane są w zasadzie tylko kilka razy w roku. Najważniejszym dniem jest tu pierwsza niedziela po Pięćdziesiątnicy, kiedy to cerkiew Wszystkich Świętych obchodzi swoje święto parafialne. I choć we wsi zostało niewielu parafian, to ludzie, którzy wychowali się w na tych terenach, nie zapominają i co roku przyjeżdżają, aby wspomnieć w modlitwie swoich bliskich spoczywających na miejscowym cmentarzu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do kaplicy w Krynkach

  W najbliższą środę (26 czerwca), Cerkiew wspominać będzie św. Antoniego Wielkiego. Z tej okazji ks. prot. Piotr Charytoniuk, proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie i gorąco zaprasza wiernych do wspólnej modlitwy. Uroczysta Boska Liturgia w cmentarnej kaplicy, której patronem jest św. Antoni, rozpocznie się o godz. 10.00. Od godz. 9.00 będzie też można poświęcić groby swoich bliskich. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Molebien i piknik na zakończenie roku szkolnego

  Wczoraj w sokólskiej cerkwi odsłużony został dziękczynny molebien na zakończenie roku szkolnego. Licznie zebrane dzieci, młodzież, pedagodzy oraz rodzice, dziękowali wspólnie za miniony rok nauki. Nabożeństwo sprawowali: ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk oraz ks. prot. Jarosław Grygiewicz.

 • Foto: Paweł Giczan

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowowoli

  Ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk gorąco zaprasza w najbliższą niedzielę (23 czerwca), na modlitwę do kaplicy w Nowowoli. Dzień wspomnienia Wszystkich Świętych - pierwsza niedziela po Pięćdziesiątnicy - jest naprestolnym praznikiem tej świątyni. Od godz. 8.30 będzie można poświęcić groby swoich bliskich, zaś ok. godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Parafia w Kuźnicy - zmiana godziny rozpoczęcia niedzielnej Boskiej Liturgii

  Proboszcz parafii w Kuźnicy - o. Jarosław Grygiewicz pragnie poinformować, iż począwszy od święta Zesłania Ducha Świętego na Apostołów (niedziela 16 czerwca), zmianie ulega godzina sprawowania Boskiej Liturgii. Od tego dnia w każdą niedzielę Boska Liturgia będzie się rozpoczynała o godzinie 9:00. 

 • Piotr Białomyzy

  Pomóżmy Piotrowi Białomyzemu

  Nie tak dawno pisaliśmy o Piotrze Białomyzym z Chilmon, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku został częściowo sparaliżowany. Bractwo Cerkiewne św. Spirydona postanowiło pomóc Piotrowi, m.in. przygotowując charytatywny bal ostatkowy. Organizacja udostępniła także swój rachunek bankowy, na który można było wpłacać darowizny na dalsze leczenie. Apel o pomoc Piotrowi spotkał się ze zrozumieniem lokalnej społeczności, dzięki czemu udało się zebrać pokaźną kwotę. Wszystkie zgromadzone środki, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, Bractwo przekazało rodzinie Piotra. Zostaną one przeznaczone na opłacenie faktur za rehabilitację. Obecnie zostało też zarejestrowane stowarzyszenie, które wspomoże ten długotrwały, skomplikowany i bardzo kosztowny proces leczenia, który jednak daje dużą nadzieję na powrót Piotra do zdrowia. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Sobota Rodzicielska - dzień wspomnienia św. męcz. Pawły

  Dziś przypada Sobota Rodzicielska przed świętem Trójcy Świętej (Trojczeskaja Rodzicielskaja Subota) - w tradycji prawosławia dzień modlitwy za zmarłych. Z tej okazji wierni spotkali się na sokólskim cmentarzu, by wspomnieć w modlitwie swoich bliskich a także św. męcz. Pawłę - patronkę miejscowej kaplicy, której święto przypada w dniu jutrzejszym.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na molebien z okazji zakończenia roku szkolnego

  Dzieci, młodzież, rodziców i katechetów zapraszamy w przyszłą środę (19 czerwca), do sokólskiej cerkwi, gdzie odprawiony zostanie dziękczynny molebien z okazji zakończenia roku szkolnego. Początek nabożeństwa o godz. 18.00. Warto się zebrać, by podziękować Bogu za kolejny owocny rok nauki. Po nabożeństwie Bractwo św. Spirydona zaprasza na spotkanie integracyjne, które odbędzie się na placu przy plebanii. W programie będą gry i zabawy dla dzieci oraz mały poczęstunek. Wstęp wolny.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w dzień wspomnienia św. męcz. Pawły - patronki kaplicy na cmentarzu w Sokółce

  Proboszcz parafii w Sokółce ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk serdecznie zaprasza wiernych do wspólnej modlitwy w dzień wspomnienia św. męcz. Pawły - patronki kaplicy na cmentarzu w Sokółce. Boska Liturgia w tej świątyni rozpocznie się o godz. 9.00 w najbliższą sobotę (15 czerwca). Jako że będzie to sobota rodzicielska - dzień szczególnej modlitwy za zmarłych, wierni będą mogli poświęcić groby spoczywających na sokólskim cmentarzu. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Augustowie

  Dziś w augustowskiej cerkwi odbyły się uroczystości święta Wniebowstąpienia Pańskiego, które choć przypadające na miniony czwartek, tradycyjnie już celebrowano w następującą świąteczną niedzielę. Jeszcze w niewielkiej kaplicy, z zewnątrz zupełnie nieprzypominającej Domu Bożego, a we wnętrzu mogącej pomieścić ledwie kilkadziesiąt osób, lecz jak co roku uroczyście i z coraz większą nadzieją na rychłe ukończenie budowy nowej, pięknej świątyni.

 • Cerkiew śww Piotra i Pawła w Samogródzie

  Parafia w Samogródzie - zapytanie ofertowe

  Parafia Prawosławna p/w Św. Apostołów Piotra i Pawła w Samogródzie z siedzibą w Suchynicze 80, kol. Samogród, 16-113 Szudziałowo, NIP 5451453634, REGON 050310486 zwana dalej „Zamawiającym”, w związku z realizacją projektu pn.: „Roboty remontowo-konserwatorskie ścian zewnętrznych - podwalin i elewacji z renowacją szalówki zewnętrznej zabytkowej cerkwi p/w Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Samogródzie” nr WND-RPPD.08.06.00-20-0225/18 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa VIII: Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej, działanie: 8.6.Inwestycje na rzecz rozwoju lokalnego, priorytet inwestycyjny: 9.4.Inwestycje dokonywane w kontekście strategii na rzecz rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, umowa o dofinansowanie nr UDA-RPPD.08.06.00-20-0225/18-00 z dn. 08.12.2018 r. zaprasza do składania ofert na: „Wykonanie robót remontowo-konserwatorskich ścian zewnętrznych - podwalin i elewacji z renowacją szalówki zewnętrznej zabytkowej cerkwi p/w Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Samogródzie”
  W dalszej części szczegóły dotyczące przedmiotowego zamówienia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Wniebowstąpienia Pańskiego w Krynkach

  W czterdziesty dzień po Zmartwychwstaniu Chrystusa, zawsze we czwartek, Cerkiew obchodzi jedno z dwunastu Wielkich Świąt - Wniebowstąpienie Pańskie. To ustanowione jeszcze w czasach apostolskich święto kończy okres paschalny. Najbardziej widocznym jego elementem jest fakt, iż od tego dnia, a w zasadzie od wieczora dnia poprzedzającego, wierni przestają pozdrawiać się słowami Chrystos Woskresie. W dekanacie sokólskim dzień Wniebowstąpienia Pańskiego w sposób szczególny obchodzony jest w parafii w Krynkach i traktowany jako drugie święto parafialne. Dzisiejszego poranka wierni przybyli do miejscowej świątyni, by wznieść modlitwy, za siebie, za bliskich, za ojczyznę, a także za to, by zielone pole i kwitnące sady wydały obfite plony.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Augustowa

  Ks. prot. Marek Kozłowski serdecznie zaprasza na uroczystości święta parafialnego. Praznik Wniebowstąpienia Pańskiego przypada w tym roku 6 czerwca, a uroczystości w Augustowie tradycyjnie już odbędą się w następującą świąteczną niedzielę - 9 czerwca. O godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Wniebowstąpienia Pańskiego do Krynek

  Wniebowstąpienie Pańskie jest ważnym wydarzeniem parafii w Krynkach i określane mianem drugiego święta parafialnego. Jak co roku, proboszcz ks. prot. Piotr Charytoniuk serdecznie zaprasza wiernych na wspólną modlitwę. W najbliższy czwartek (6 czerwca), o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się Boska Liturgia.

 • Foto: ks. Marek Kozłowski

  o. Mikołaj Dejneko nagrodzony prawem noszenia mitry

  W miniony piątek (24 maja), w supraskim monasterze odbyła się konferencja duchowieństwa i pracowników świeckich Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Z tej okazji abp Jakub, w asyście bp Andrzeja oraz wszystkich duchowni diecezji, odprawił Boską Liturgię w monasterskiej cerkwi Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Podczas nabożeństwa miało miejsce wręczenie nagrody paschalnej proboszczowi dąbrowskiej parafii ks. prot. Mikołajowi Dejneko. Decyzją Św. Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, o. Mikołaj został nagrodzony przywilejem noszenia mitry.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Motocyklem przez Sokólszczyznę z wiarą, nadzieją i miłością

  To już trzeci raz motocykliści z różnych zakątków Polski, podziwiali piękno naszego regionu. Rajd urokliwymi drogami Sokólszczyzny i Białostocczyzny, szlakiem podlaskich świątyń - od Supraśla począwszy, poprzez Wierzchlesie, Szudziałowo. Ostrów Północny, Krynki, Bohoniki, Sokółkę, Klimówkę, Kuźnicę, Jaczno i Dąbrowę Białostocką, była doskonałą okazją do poznania zarówno walorów przyrodniczo-turystycznych tych terenów, jak też naszej niepowtarzalnej wielokulturowości. Odwiedzając napotkane po drodze cerkwie, kościoły i meczety, nie tylko podziwialiśmy ich architekturę, poznawaliśmy historię i religijne obyczaje, ale po raz kolejny chcieliśmy dać świadectwo wzorcowego współżycia społecznego różnych środowisk.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Relacja na gorąco z 40 Paschalnej Pielgrzymki Młodzieży Prawosławnej na św. Górę Grabarkę

  Od dziś do niedzieli na św. Górze Grabarce trwa XL Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej. Bierze w niej udział także młodzież z Sokólszczyzny wraz z opiekunem o. Justynem Jaroszukiem. Wyjazd zorganizowało Bractwo Cerkiewne św. Spirydona.
  Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z tego przedsięwzięcia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Nowym Dworze

  932 lat temu, relikwie św. Mikołaja Cudotwórcy - Arcybiskupa Myr Licyjskich w Azji Mniejszej, w obawie przed zbeszczeszczeniem przeniesione zostały do włoskiego miasta Bari. Otoczone kultem i wydzielające leczniczą mirrę moszczy złożono w nowym, srebrnym sarkofagu oraz umieszczono w wybudowanej na cześć świętego bazylice. Św. Mikołaj jest jednym z najbardziej czczonych w Cerkwi prawosławnej. Należny honor oddaje mu również Kościół rzymskokatolicki. Przypisuje się mu orędownictwo przy uzdrowieniach, modlą się doń podróżujący oraz będący w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej. Cudotwórca pomaga również wiernym mającym problemy rodzinne oraz jest patronem wdów i sierot. Na pamiątkę przeniesienia relikwii ustanowiono święto, zaś wiele nowopowstających świątyń konsekrowano poświęcając je właśnie Arcybiskupowi Myr Licyjskich. Na Sokólszczyźnie św. Mikołajowi poświęcona jest cerkiew w Nowym Dworze, dlatego też dziś świątynię tę tłumnie odwiedzali wierni, przedstawiciele władz i służb mundurowych oraz liczne duchowieństwo.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Informacje dotyczące wyjazdu młodzieży na św. Górę Grabarkę

  Już w najbliższy piątek rozpoczyna się 40 Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Św. Górę Grabarkę. Bractwo św. Spirydona organizuje wspólny wyjazd młodzieży z dekanatu sokólskiego. W dalszej części przedstawiamy szczegóły dotyczące pielgrzymki.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  Dziś (21 maja) Cerkiew czci pamięć św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa, jest to też dzień parafialnego święta wspólnoty wiernych w Dąbrowie Białostockiej. Uroczystości ku czci patrona świątyni, tradycyjnie już rozpoczęły się akafistem przed ikoną świętego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Szczęść Boże młodej parze

  Dziś (19 maja), w cerkwi św. Wielkomęczennika Pantelejmona w Zaściankach, w święty związek małżeński wstąpił dyrygent sokólskiego chóru - lektor Rafał Pagór oraz Marta Filimoniuk - dyrygentka chóru Fili. Ślubu młodej parze udzielał abp Wrocławski i Szczeciński Jerzy - Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego, w asyście dwudziestu duchownych. W imieniu zespołu redakcyjnego, Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona oraz całej społeczności dekanatu sokólskiego, życzymy Rafałowi i Marcie błogosławieństwa Bożego oraz samych szczęśliwych dni na mnogaja leta. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowego Dworu

  We środę (22 maja), przypada święto przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry Licejskiej do Bari. Z tej okazji ks. prot. Józef Sitkiewicz serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach święta parafialnego. O godz. 9.00, w nowodworskiej cerkwi, której patronem jest św. Mikołaj Cudotwórca, odsłużony będzie akafist, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Dąbrowy Białostockiej

  W zbliżający się wtorek (21 maja) przypada dzień wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa - patrona cerkwi w Dąbrowie Białostockiej. Z tej okazji proboszcz ks. prot. Mikołaj Dejneko serdecznie zaprasza wiernych na liturgiczne uroczystości święta. O godz. 9.00 odsłużony zostanie akafist przed ikoną św. Ewangelisty Jana, zaś o 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na III Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe

  Parafia Prawosławna Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu, mają przyjemność zaprosić na III Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe. Przedsięwzięcie ma na celu integrację, wspólną modlitwę i rozmowę o Bogu oraz zapoznanie się z historią i architekturą obiektów sakralnych na terenie powiatów białostockiego i sokólskiego. To też doskonała okazja do rozmów i wymiany doświadczeń pomiędzy miłośnikami motocykli. Impreza odbędzie się w dniach 25-26.05.2019 r.

Script logo