Aktualności

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Pielgrzymka autokarowa na święto Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu serdecznie zaprasza na autokarową pielgrzymkę na święto Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej.
  Szczegóły dotyczące pielgrzymki na załączonym plakacie. Zapisy i informacje o. Piotr Hanczaruk - tel.: 660-661-234

  Serdecznie zapraszamy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Obchód pól zasianych - święto parafialne w Ozieranach Wielkich

  W połowie prostej piaszczystej drogi z Białogorców do Ozieran Wielkich, na porośniętym drzewami wzgórzu, stoi niewielka murowana cerkiewka. Nieco jakby nieśmiało wybijająca się spośród zieleni, może umknąć oczom przypadkowego turysty. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć jej z bliska. Dziś, w dniu parafialnego święta nie było wokół niej tłumu ludzi. Była za to specyficzna duchowa atmosfera. Wzrok skupionych i modlących się starszych ludzi nie pozostawiał cienia wątpliwości, iż jest to miejsce dla nich niezwykłe.

 • Foto: Parafia w Grzybowszczyźnie

  Święto parafialne w Starej Grzybowszczyźnie

  W sobotę 7 lipca swoje święto parafialne obchodzili wierni parafii pw. Narodzenia Św. Proroka Jana Chrzciciela w Starej Grzybowszczyźnie. Uroczystej Boskiej Liturgii przewodniczył dziekan okręgu sokólskiego ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, w asyście miejscowego proboszcza ks. mitrata Aleksandra Klimuka, ks. Jarosława Grygiewicza z Kuźnicy oraz ks. Pawła Łapińskiego z Wasilkowa.

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Pierwowierchowni - i pierwsi i najwyźsi apostołowie Piotr i Paweł. Święto w Samogródzie

  Samogród trudno znaleźć na mapie, próżno też szukać drogowskazu, nawet przejeżdżając nieopodal jedynych zabudowań tej miejscowości. Trzeba bowiem wiedzieć, iż Samogród to tylko cerkiew i plebania, mniej więcej w połowie drogi z Babik do Suchynicz. Ludzie mimo to nie błądzą, a raz w roku - jak kiedyś do Rzymu, wszystkie okoliczne drogi prowadzą właśnie do Samogródu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Ozieran Wielkich

  Już w najbliższą niedzielę (15 lipca), swoje święto parafialne celebrować będzie cerkiew pw. Położenia Ryzy Matki Bożej w Ozieranach Wielkich. Jest to wyjątkowe i niezwykle piękne wydarzenie, gdyż zakończywszy nabożeństwo, wierni ruszają z procesją pośród malowniczych pól, by prosić Boga o dobry plon. Uroczysta Boska Liturgia rozpocznie się o godz. 9.00. Następnie wszyscy wierni wyruszą w procesji z czynem święcenia pól. Po dotarciu do Ozieran odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody. W imieniu proboszcza o. Piotra Charytoniuka oraz Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Jana w Siderce

  Św. Jan Chrzciciel, który onegdaj przygotował drogę samemu Zbawicielowi, po raz kolejny przywołał na spotkanie setki wiernych, starszych i młodszych, miejscowych i przyjezdnych, ludzi różnych wyznań, duchownych, dawnych i obecnych proboszczów. Przywołał ich na modlitwę i zebrawszy w jednym miejscu - na urokliwym siderskim wzgórzu - dał możliwość ponownego spotkania, nie tylko z Bogiem ale i wzajemnie pomiędzy ludźmi. Odpust na Jana w Siderce jest dla lokalnej społeczności jednym z najważniejszych wydarzeń w całym roku.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Samogródu

  12 lipca Cerkiew wspomina pamięć św. ap. Piotra i Pawła. Z tej okazji, ks. Adrian Charytoniuk, proboszcz parafii w Samogródzie, gorąco zaprasza wszystkich wiernych na wspólną modlitwę. W przeddzień święta o godz. 17.00 odprawiony zostanie akatyst do św. Piotra i Pawła. W dzień praznika, czyli najbliższy czwartek, o godz. 9.00 celebrowany będzie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia. Tegoroczne uroczystości będą szczególne z uwagi na wizytę w samogródzkiej parafii bp supraskiego Andrzeja.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na rajd rowerowy

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, wraz z parafiami w Jacznie, Sokółce i Samogródzie, serdecznie zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na wakacyjny rajd rowerowy. W piątek (13 lipca), o godz. 13.00 spotykamy się w sokólskiej cerkwi, gdzie po krótkim molebnie wyruszymy w stronę Samogródu. Do pokonania będzie ok. 15 km asfaltową drogą. Na miejscu będzie integracyjne ognisko oraz inne ciekawe atrakcje. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Siderki

  W sobotę (7 lipca), Cerkiew wspominać będzie narodzenie św. Proroka i Poprzednika Jana Chrzciciela. Jest to parafialne święto w Siderce, dlatego też ks. Piotr Hanczaruk gorąco zaprasza wszystkich wiernych do wspólnej modlitwy. Uroczysta Boska Liturgia w cmentarnej kaplicy, rozpocznie się o godz. 10.00. Od godz. 7.00 będzie też można poświęcić groby swoich bliskich. 

 • Foto: Piotr Filipik

  Zaproszenie na święto parafialne do Starej Grzybowszczyzny

  Ks. mitrat Aleksander Klimuk, proboszcz parafii w Ostrowie Północnym, serdecznie zaprasza wszystkich wiernych w zbliżającą się sobotę (7 lipca), do cerkwi w Starej Grzybowszczyźnie, na wspólna modlitwę w dzień wspomnienia narodzin św. Proroka i Poprzednika Jana Chrzciciela, patrona tamtejszej świątyni. Uroczystości rozpoczną sie o godz. 9.00, molebnem z Małym Poświęceniem Wody. Godzinę później odprawiona zostanie Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie św. Antoniego Wielkiego w Krynkach

  Zgodnie z leciwą już tradycją, 26 czerwca parafianie odwiedzają cmentarz w Krynkach, by pokłonić się przed ikoną św. Antoniego Wielkiego, patrona miejscowej, drewnianej kaplicy i prosić o wstawiennictwo u Najwyższego Boga.

 • Foto: Elżbieta Jaroszewicz – GOKAiR Szudziałowo

  Modlitwa w intencji mieszkańców Szudziałowa oraz zakończenie roku szkolnego

  W minioną sobotę (23 czerwca), w cerkwi p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowie Północnym, celebrowana była Boska Liturgia w intencji mieszkańców Gminy Szudziałowo. Wznoszono również modlitwy dziękczynne za zakończony rok szkolny 2017/2018.

 • Foto: www.miroslaw-kulaga.flog.pl

  Zaproszenie na święto parafialne do kaplicy w Krynkach

  W najbliższy wtorek (26 czerwca), Cerkiew wspominać będzie pamięć św. Antoniego Wielkiego. Z tej okazji ks. Piotr Charytoniuk, proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie i gorąco zaprasza wszystkich wiernych do wspólnej modlitwy. Uroczysta Boska Liturgia w cmentarnej kaplicy, której patronem jest św. Antoni, rozpocznie się o godz. 10.00. Od godz. 9.00 będzie też można poświęcić groby swoich bliskich. Bractwo Cerkiewne św. Spirydona przypomina, iż na miejscu będzie stoisko ze zniczami, zaś uzyskane w ten sposób ofiary zostaną przeznaczone także na miejscową świątynię.

 • Foto: o. Adrian Charytoniuk

  Nikt tak jak Bóg nie wyznacza ścieżek życia człowieka, które prowadzą ku dobremu. Nowe kopuły w wierzchleskiej cerkwi

  10 czerwca 2018 r., parafia prawosławna pw. św. Jerzego w Wierzchlesiu przeżywała kolejny szczególny dzień. Po molebnie w intencji parafian, poświęcone zostały trzy nowe kopuły, które zastępując dotychczasowe krzyże, zwieńczyły dach cerkwi i dzwonnicy. Licznie zebrani wierni we wspólnej modlitwie prosili Najwyższego o wstawiennictwo, pomoc i ochronę przed wszelkim złem. Dziękowali również za dar życia, możliwość pracy na rzecz Cerkwi Chrystusowej oraz błogosławieństwo na dalsze trudy w drodze ku zbawieniu. 13 czerwca kopuły zostały osadzone na miejscu ich przeznaczenia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Jeżeli jesteśmy ludźmi wierzącymi, to czego się uczymy podczas lekcji religii powinno być naszym życiem - molebien na zakończenie roku szkolnego.

  Wczoraj w sokólskiej cerkwi odsłużony został dziękczynny molebien na zakończenie roku szkolnego. Licznie zebrane dzieci, młodzież, pedagodzy oraz rodzice, dziękowali wspólnie za miniony rok nauki. Nabożeństwo sprawowali ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk oraz ks. prot. Jarosław Grygiewicz.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie św. męcz. Pawły na sokólskim cmentarzu

  Choć od piątku, przez cały weekend trwają w Sokółce dni miasta, obfitujące w różne atrakcje kulturalne i rozrywkowe, grupa wiernych znalazła czas na modlitwę i spotkawszy się dziś na sokólskim cmentarzu, wspominała św. męcz. Pawłę, patronkę miejscowej kaplicy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na molebien z okazji zakończenia roku szkolnego

  Dzieci, młodzież, rodziców i pedagogów zapraszamy W najbliższą niedzielę (17 czerwca), do sokólskiej cerkwi, gdzie odprawiony zostanie dziękczynny molebien z okazji zakończenia roku szkolnego. Początek nabożeństwa o godz. 18.00. Warto się zebrać, by podziękować Bogu za kolejny owocny rok nauki.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Potrzebujemy pomocy - liczymy na Was!

  Moi drodzy, do tej pory spotykaliśmy się zazwyczaj przy okazji imprez plenerowych i innych przedsięwzięć o charakterze integracyjnym. Mam nadzieję, iż pozwoliły one wszystkim uczestnikom zarówno dobrze się bawić, jak też lepiej się poznać i przekonać, iż przy odrobinie dobrej woli i wspólnego wysiłku można zrobić wiele dobrego dla naszej społeczności - dla nas samych jak i naszych dzieci. Przyszedł czas na takie działanie. Już niebawem wyruszy piesza pielgrzymka na św.Górę Grabarkę. Potrzebujemy osób chętnych do pomocy przy jej organizacji i przeprowadzeniu. To, że nie idziesz, nie oznacza, że nie możesz nas wesprzeć, a jeśli się wybierasz - do czego z całego serca zachęcamy, twoja pomocna dłoń będzie nieoceniona. Czekamy i liczymy na Was! Wszelkich informacji udzieli o. Justyn Jaroszuk - 504 180 768.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w dzień wspomnienia św. męcz. Pawły - patronki kaplicy na cmentarzu w Sokółce

  Proboszcz parafii w Sokółce ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk serdecznie zaprasza wiernych do wspólnej modlitwy w dzień wspomnienia św. męcz. Pawły - patronki kaplicy na cmentarzu w Sokółce. Boska Liturgia w tej świątyni rozpocznie się o godz. 9.00 w najbliższą sobotę (16 czerwca). Można też będzie poświęcić groby spoczywających na sokólskim cmentarzu.

 • Foto: Paweł Giczan

  Święto parafialne w Nowowoli

  W dekanacie sokólskim, we wsi Nowowola, na wzniesieniu - pośród malowniczego krajobrazu i w otoczeniu krzyży nagrobków, usytuowana jest kaplica pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Cerkiew wspominała Ich w pierwszą niedziele po Pięćdziesiątnicy. Kaplica, w której nabożeństwa sprawowane są dwa razy w roku, właśnie w minioną niedzielę obchodziła swoje parafialne święto. We wsi zostało niewielu parafian, jednak ludzie, którzy wychowali się w na tych terenach nie zapominają i co roku przyjeżdżają, aby wspomnieć w modlitwie swoich bliskich spoczywających na miejscowym cmentarzu.

 • Foto: za cerkwie.pl

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowowoli

  Ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk gorąco zaprasza w najbliższą niedzielę (3 czerwca), na modlitwę do kaplicy w Nowowoli. Dzień wspomnienia Wszystkich Świętych - pierwsza niedziela po Pięćdziesiątnicy - jest naprestolnym praznikiem tej świątyni. Od godz. 8.30 będzie można poświęcić groby swoich bliskich, zaś ok. godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk, Paweł Wiszniewski

  Na motocyklu - śladami cerkwi, kościołów i meczetów Sokólszczyzny

  Modlić się można na wiele sposobów, w różnych okolicznościach, bez względu na pogodę czy porę dnia. W ubiegłym roku, wśród grupy przyjaciół zrodził się pomysł nietypowej formy modlitwy. Inicjatywę wsparł proboszcz parafii w Jacznie, ks. Piotr Hanczaruk i tak powołano do życia Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe. Sam pomysł jak i wrażenia uczestników były bardzo pozytywne, dlatego też jednorazowa impreza przekształciła się we wspaniałe cykliczne przedsięwzięcie.

 • Zaproszenie na Pielgrzymki do Rosji i na Białoruś

  Proboszcz parafii w Sokółce ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk serdecznie zaprasza do uczestnictwa w pielgrzymkach do Rosji i na Białoruś, organizowanych przez Dom Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim.
  W dalszej części przedstawiamy informacje dotyczące wyjazdów

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Nowym Dworze

  Nie ucichły jeszcze echa dzwonów w Dąbrowie Białostockiej, podczas gdy w nieodległym Nowym Dworze ich dźwięk ponownie wzywał wiernych na modlitwę. Kolejnym majowym świętem, tak ważnym dla miejscowej - nie tylko prawosławnej społeczności, jest dzień wspomnienia św. Mikołaja - biskupa Miry Licejskiej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  W dniu dzisiejszym cerkiew w Dąbrowie Białostockiej obchodziła swoje święto parafialne. Uroczystości ku czci patrona świątyni - Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa, przyciągnęły do miejscowej świątyni licznych wiernych oraz większość duchownych okręgu sokólskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Augustowie

  Dziś w augustowskiej cerkwi odbyły się uroczystości święta Wniebowstąpienia Pańskiego. Jeszcze w niewielkiej kaplicy, z zewnątrz zupełnie nieprzypominającej Domu Bożego, a we wnętrzu mogącej pomieścić ledwie kilkadziesiąt osób, lecz jak co roku uroczyście i z coraz większą nadzieją na rychłe ukończenie budowy nowej świątyni. Uroczystości w Augustowie były też bardzo ważne z innego powodu. Dziś o. Michał Fiedziukiewicz - już jako batiuszka, odprawił swoją pierwszą Boską Liturgię w Dekanacie Sokólskim.

 • Foto: orthodox.bialystok.pl

  Święcenia kapłańskie diakona Michała Fiedziukiewicza

  17 maja, w dzień święta Wniebowstąpienia Pańskiego, JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub, podczas Boskiej Liturgii w białostockiej Katedrze św. Mikołaja, udzielił święceń kapłańskich diakonowi Michałowi Fiedziukiewiczowi, dyrygentowi chóru w parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowego Dworu

  W najbliższy wtorek (22 maja), przypada święto przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry Licejskiej do Bari. Z tej okazji ks. prot. Józef Sitkiewicz serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach święta parafialnego. O godz. 9.00, w nowodworskiej cerkwi, której patronem jest św. Mikołaj Cudotwórca, odsłużony będzie akafist, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Wniebowstąpienia Pańskiego w Krynkach

  W czterdziesty dzień po Zmartwychwstaniu Chrystusa, zawsze we czwartek, Cerkiew obchodzi jedno z dwunastu Wielkich Świąt - Wniebowstąpienie Pańskie. To ustanowione jeszcze w czasach apostolskich święto kończy okres paschalny i od tego dnia, a w zasadzie od dnia poprzedzającego, przestajemy się pozdrawiać słowami Chrystos Woskresie. W dekanacie sokólskim, dzień ów w sposób szczególny obchodzony jest w parafii w Krynkach i traktowany niemal jako drugie święto parafialne. Także w tym roku, wierni przybyli do miejscowej świątyni, by wznieść modlitwy, za siebie, za bliskich, za ojczyznę, a także za to, by zielone pole i kwitnące sady wydały obfite plony.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Dąbrowy Białostockiej

  W zbliżający się poniedziałek (21 maja) przypada dzień wspomnienia św. ap. Jana Teologa - patrona cerkwi w Dąbrowie Białostockiej. Z tej okazji proboszcz ks. prot. Mikołaj Dejneko serdecznie zaprasza wiernych na liturgiczne uroczystości święta. O godz. 9.00 odsłużony zostanie akafist przed ikoną św. Jana, zaś o 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

Script logo