Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Komunikat Kancelarii Świętego Soboru Biskupów PAKP

  W dniu 30 marca 2021 roku pod przewodnictwem Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski odbyła się wiosenna sesja Św. Soboru Biskupów PAKP. Prace soborowe dotyczyły problematyki zewnętrznej i wewnętrznej życia naszej Cerkwi:

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kondolencje

  Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy Panu Piotrowi Rećko - Staroście Sokólskiemu, a także rodzinie i bliskim, z powodu śmierci siostry śp. Kamili Tolko, składają duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!

 • Kadr z materiału filmowego na kanale Bliżej Cerkwi

  Zaproszenie na poświęcenie krzyża wieńczącego kopułę kaplicy w Jacznie

  Proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie wraz z Radą Parafialną i wiernymi, serdecznie zaprasza w najbliższą niedzielę - 21 marca, na uroczystość poświęcenia krzyża, który zwieńczy kopułę remontowanej kaplicy św. Niewiast Niosących Wonności (Żen Mironośnic). O godz. 9.00 sprawowana będzie Boska Liturgia, po której dokonany będzie czyn poświęcenia krzyża. O tej historycznej chwili proboszcz - ks. Piotr Hanczaruk opowiada w przygotowanym materiale filmowym.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Jak przygotować koliwo

  Już jutro, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, w naszych cerkwiach oświęcane będzie koliwo. Tradycja ta odnosi się do wspomnienia św. męczennika Teodora Tyrona (spalonego na stosie w 306 r.) i prześladowania chrześcijan za czasów cesarza Juliana Apostaty (362 r.). Władca ten nakazał skrapiać krwią zwierząt ofiarnych żywność, aby uniemożliwić wyznawcom Chrystusa przestrzeganie pierwszego tygodnia Wielkiego Postu. Święty Teodor zjawił się we śnie biskupowi Konstantynopola Eudoksjuszowi i nakazał, żeby chrześcijanie nie kupowali żywności, lecz jedli pszenicę z miodem i jagodami. W 2017 r., na swoiste warsztaty z przygotowania tej potrawy, zaprosił parafian ks. Włodzimierz Misiejuk. Przypomnijmy zatem na czym polega sztuka przygotowania koliwa. 

 • Foto: Bartek Utko

  Czytanie Wielkiego Kanonu Pokutnego w cerkwiach dekanatu sokólskiego

  "Od czego zacząć mam opłakiwanie czynów nieszczęsnego życia mego? Jakiż początek skardze żałosnej teraz poczynię, Chryste? O Miłosierny, udziel win moich odpuszczenia! Zmiłuj się nade mną, Boże, zmiłuj się". Wielki Kanon Pokutny św. Andrzeja z Krety.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Początek Wielkiego Postu

  Dla prawosławnych chrześcijan w naszych złożonych, trudnych czasach, pełnych duchowych rozczarowań, wszelkiego rodzaju pokus i ograniczeń, Wielki Post ma ogromne znaczenie duchowe. To czas specjalnych modlitw, oczyszczenia i wstrzemięźliwości. To one dają człowiekowi impuls w postaci nowych sił do zmagań z pokusami naszych czasów - pisze w liście wielkopostnym do wiernych metropolita Warszawski i całej Polski Sawa.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kondolencje

  Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy Pani Wiesławie Burnos - członkowi Zarządu Województwa Podlaskiego, a także rodzinie i bliskim, z powodu śmierci męża śp. Romualda Burnos, składają duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!

 • Foto: o. Piotr Hanczaruk

  Prośba o wsparcie remontu zabytkowej kaplicy w Jacznie

  Od grudnia ubiegłego roku parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie realizuje remont kaplicy św. Niewiast Niosących Wonności (Żen Mironośnic), zlokalizowanej na miejscowym cmentarzu. To bardzo ważna inwestycja, przywracającą blask zabytkowej świątyni na Sokólszczyźnie. Ważna nie tylko dla ogółu społeczeństwa ale nade wszystko dla miejscowych parafian, którzy właśnie w tej kaplicy ocierali łzy po pożarze głównej parafialnej cerkwi i gdzie wznosili modlitwy o jej rychłą odbudowę. O wsparcie tej inwestycji, w przygotowanym przez TV Sokółka materiale filmowym, zwrócił się zarówno proboszcz wspólnoty, jak też przedstawiciele rady parafialnej. 

 • ks. prot. Mirosław Łuciuk

  Życzenia imieninowe dla o. Mirosława Łuciuka

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Mirosława (10 marca), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Mirosławowi Łuciukowi - proboszczowi parafi św. Anny w Kruszynianach i św. Jerzego Zwycięzcy w Jurowlanach. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  List wielkopostny Jego Eminencji metropolity Sawy

  Nadszedł czas, początek duchowych zmagań i zwycięstwa nad demonami, wszelka broń wstrzemięźliwości, anielska wspaniałość, odwaga wobec Boga. Przez nie Mojżesz został rozmówcą ze Stwórcą i głos niewidzialny przyjął swymi uszami. Panie, jako Przyjaciel człowieka uczyń i nas godnymi pokłonienia się Twoim cierpieniom i świętemu zmartwychwstaniu. (Stichera na Chwalcie. Niedziela seropustna). Tymi słowami nasza Matka - Święta Cerkiew - wzywa nas do spotkania i przejścia przez Wielki Post 2021 roku, przygotowującego nas do święta Zmartwychwstania Chrystusa.

 • Oficjalny plakat organizatora

  Modlitewne Spotkanie Maturzystów na św. Górze Grabarce 2021

  Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce zaprasza na doroczne modlitewne spotkanie maturzystów na Św. Górze Grabarce.
  "Jesteście u progu jednego z najważniejszych egzaminów życia, do którego z pewnością wielu z Was rozpoczęło już dawno przygotowania. Niezwykle istotnym jest, aby w tych przygotowaniach nie zapomnieć o Bożej pomocy w nauce i modlitwie. Dlatego też, wzorem lat ubiegłych, organizujemy dla Was Modlitewne Spotkanie Maturzystów na Świętej Górze Grabarce, które odbędzie się w dniach 26 – 28 marca bieżącego roku. Czas spędzony na rozmowie z Bogiem i opiekunem duchowym, pomoże w spokoju przygotować się do matury oraz dokonać odpowiednich wyborów w obliczu zbliżającego się egzaminu dojrzałości" - piszą na portalu społecznościowym organizatorzy wydarzenia.

 • Piotr Białomyzy arch. rodzinne

  Przekażmy 1% dla Piotra Białomyzego

  "Bardzo Was prosimy, jeżeli możecie, abyście rozliczali 1% podatku na rehabilitację Piotrka. Aby mógł znów stanąć na nogi potrzebuje intensywnej i bardzo kosztownej rehabilitacji. Trzymajcie za niego kciuki, pozdrawiamy Was - pisze na swoim profilu społecznościowym Natalia Białomyza. Do apelu o wsparcie przyłącza się także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl. Piotr jest dzielny i walczy o zdrowie każdego dnia. Potrzebuje jednak naszego małego wsparcia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kondolencje

  Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy o. Sławomirowi Jakimiukowi - proboszczowi parafii w Mostowlanach, byłemu proboszczowi parafii w Jacznie, a także rodzinie i bliskim, z powodu śmierci matki śp. Barbary Jakimiuk, składają duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Cztery pory roku - zima

  W ramach nowopowstałego cyklu pn.: "Cztery pory roku", serdecznie zapraszamy Państwa w podróż zaśnieżonymi drogami Sokólszczyzny, szlakiem cerkwi Dekanatu Sokólskiego. Podczas tej wirtualnej wędrówki będziecie mogli Państwo obejrzeć nasze świątynie w urokliwej zimowej szacie.  

 • Grafika: facebook.com/cerkiewjaczno

  Niedziele przygotowawcze do wielkiego postu

  Na horyzoncie niedalekiej przyszłości widać już pierwsze oznaki zbliżającego się wielkiego postu. Ów 40-dniowy okres, o szczególnym znaczeniu dla każdego prawosławnego chrześcijanina, nazywany jest wiosną duchową. By ową wiosnę właściwie przeżyć, Cerkiew - już od jutra, przeprowadzi nas przez kolejne cztery niedziele przygotowawcze.  

 • JE Najprzewielebniejszy Warsonofiusz bp Siemiatycki

  Imieniny Biskupa Warsonofiusza

  Dziś Cerkiew wspomina św. Warsonofiusza Wielkiego (Prepodobnyj Warsonofij Wielikij - 19 lutego), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Warsonofiusza, Biskupa Siemiatyckiego. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na mnogaja leta!

 • Foto: o. Marek Kozłowski

  Nowa cerkiew w Augustowie - na wiosnę wznowienie prac

  Wraz z nadejściem wiosny ruszą dalsze prace przy budowie cerkwi w Augustowie, równie wyczekiwane co pierwsze przebiśniegi po tegorocznych obfitych opadach białego puchu. Plany na ten rok zakładają pokrycie dachu blachą, otynkowanie elewacji oraz montaż okien i drzwi. Założenia - choć ambitne, są niezbędne dla zabezpieczenia wykonanej już konstrukcji dachu oraz wszystkich ścian. Pozwolą też kontynuować prace we wnętrzu świątyni, już bez względu na panującą aurę pogodową. Parafianie i proboszcz wierzą też, iż są jak najbardziej realne, w czym pomóc może każdy z nas.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Cerkiew Zaśnięcia NMP w Ostrowiu Północnym przejdzie kolejny etap remontu

  Już niebawem kolejny etap generalnego remontu przejdzie Uspieńska cerkiew w Ostrowiu Północnym. Pod koniec stycznia tego roku, Zarząd Województwa Podlaskiego podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania trzem projektom, wyłonionym w ramach konkursów zorganizowanych przez Lokalne Grupy Działania. Jednym z nich jest remont zabytkowej cerkwi Zaśnięcia NMP. Projekt powstał przy współpracy parafii oraz LGD Szlak Tatarski.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kondolencje

  Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy Jolancie Gudalewskiej - Burmistrz Krynek oraz rodzinie i bliskim, z powodu śmierci męża śp. Krzysztofa Gudalewskiego, składają duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!

 • JE Najprzewielebniejszy Grzegorz abp Bielski

  Imieniny Arcybiskupa Grzegorza

  Dziś Cerkiew wspomina św. Grzegorza Teologa (Swiatitiel Grigorij Bogosłow, archijepiskop Konstantinopolskij - 7 lutego), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Grzegorza, Arcybiskupa Bielskiego, opiekuna duchowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej z ramienia Świętego Soboru Biskupów PAKP. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na mnogaja leta!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kondolencje

  Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy Piotrowi Karolowi Bujwickiemu - Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Sokółce i Prezesowi Stowarzyszenia LGD Szlak Tatarski oraz rodzinie i bliskim, z powodu śmierci ojca śp. Romualda Bujwickiego, składają duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!

 • Podaruj mi swój 1% - Zosia Jurgiel

  - Zosia ciężko pracuje na swoje zdrowie. Brnie do przodu i walczy o swoją przyszłość. Dzięki rodzinie i Waszemu wsparciu kiedyś wygramy walkę z autyzmem. Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe wsparcie - Ewa i Paweł Jurgiel.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Powitanie nowego proboszcza parafii w Dąbrowie Białostockiej

  Dziś, w cerkwi św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej, ks. prot. Wiktor Tetiurka sprawował swoją pierwszą Boską Liturgię, jako proboszcz miejscowej wspólnoty wiernych. Po nabożeństwie, któremu przewodniczył ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, miało miejsce uroczyste powitanie nowego proboszcza. Życzenia wielu łask Bożych, sił i dobrego zdrowia oraz owocnej współpracy, popłynęły z ust dziekana Okręgu Sokólskiego, przedstawicieli władz samorządowych oraz liczne zgromadzonych parafian.   

 • JE Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski

  Imieniny Metropolity Sawy

  Dziś Cerkiew czci pamięć św. Sawy Arcybiskupa Serbskiego (Swiatitiel Sawwa, pierwyj archijepiskop Sierbskij - 25 stycznia), niebiańskiego patrona Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Eminencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg chroni Waszą Eminencję, błogosławi dobrym zdrowiem, umacnia we wszystkich postanowieniach i da siłę do dalszego niesienia posługi zwierzchnika naszej Cerkwi. Mnogaja leta Błażenniejszyj Władyko!

 • JE Najprzewielebniejszy Jerzy abp Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz WP

  Imieniny Arcybiskupa Jerzego

  Dziś Cerkiew wspomina św. Jerzego Chozewitę (Prepodobnyj Gieorgij Choziewit - 21 stycznia), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Jerzego, Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego, Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na mnogaja leta!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Objawiłeś się, Chryste Boże i świat oświeciłeś, chwała Tobie

  "Gdy chrzczony byłeś, Panie, w wodach Jordanu, objawiła się Trójca najgodniejsza pokłonu. Rodzica bowiem głos dał o Tobie świadectwo, nazywając Ciebie umiłowanym Synem, Duch zaś w postaci gołębicy świadczył o prawdziwości słowa Ojca. Objawiłeś się, Chryste Boże i świat oświeciłeś, chwała Tobie." - troparion święta Chrztu Pańskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa za wiernych parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce

  W ramach Kreszczeńskiej modlitwy za wiernych parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce, codziennie rano sprawowana będzie Boska Liturgia, zaś po południu dziękczynny Molebien, wg. poniższego harmonogramu:

 • Foto: Bartek Utko

  Modlitwa za wiernych parafii Narodzenia NMP w Krynkach

  W ramach Kreszczeńskiej modlitwy za wiernych parafii Narodzenia NMP w Krynkach, sprawowane będą nabożeństwa wg. poniższego harmonogramu:

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Chrztu Pańskiego - modlitwa za wiernych parafii Okręgu Sokólskiego

  Po radosnym i wzniosłym wspominaniu Narodzenia Chrystusa, przygotowujemy się duchowo na kolejne wielkie święto, jakim jest Objawienie Pańskie. To obchodzone stale 19 stycznia święto jest jednym z dwunastu wielkich i jak każde z nich ma niepowtarzalny charakter i wyrazistą symbolikę. Mówi o podniosłym wydarzeniu, kiedy to Jezus Chrystus w wieku ok. 30 lat przyjął chrzest w wodach rzeki Jordan z rąk Jana Chrzciciela. Wówczas miało też miejsce pierwsze objawienie się Świętej Trójcy.
  Kreszczenije kojarzy się nam także z tradycyjnymi wizytami duszpasterskim w naszych domach, które z uwagi na obecną sytuację epidemiczną - decyzją zwierzchnika Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakuba, zostały odwołane. Modlitwa za mieszkańców oraz pokropienie domostwa oświęconą wodą jest symbolicznym udziałem domowników w Bożym Objawieniu. Jest to też okazja do bliższego poznania parafian i dłuższej rozmowy, zarówno o radościach jak i troskach dnia codziennego. To, że duchowni nie zawitają w tym roku z modlitwą i wodą jordańską w naszych domach, nie odbiera nam chrześcijańskiego przywileju modlitwy. Wręcz przeciwnie, jest to doskonała okazja byśmy tym razem to my, jako odpowiedzialni parafianie, odwiedzili swoje cerkwie, gdzie codziennie - rano i po południu, wznoszona będzie modlitwa za nasze zdrowie i pomyślność na kolejny rok. Poświęćmy więc ten jeden z nadchodzących dni na modlitwę, pozostawmy książeczkę z imionami naszych bliskich, by w ten sposób wesprzeć także i swoją parafię w tych niełatwych czasach, w których przyszło nam żyć. Zwyczaj nakazuje, aby podczas wizyty duszpasterskiej, na stole domostwa - prócz oświęconej wody, stała też ikona, zapalona świeca oraz chleb i sól. Niech tegoroczną ikoną naszej wiary będzie wizyta w świątyni, zapaloną świecą - gorąca modlitwa, a chlebem i solą - ofiara na rzecz swojej parafii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Ks. prot. Wiktor Tetiurka proboszczem parafii w Dąbrowie Białostockiej

  Ks. prot. Wiktor Tetiurka będzie nowym proboszczem parafii św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej. W dniu dzisiejszym, na tę funkcję, powołał go zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakub. Ks. Wiktor zastąpi zmarłego ks. mitrata Mikołaja Dejneko, pierwszego proboszcza dąbrowskiej wspólnoty oraz budowniczego okazałej świątyni w centrum miasta.
  Czcigodny ojcze Wiktorze, w imieniu duchownych Okręgu Sokólskiego, parafian, Bractwa św. Spirydona oraz zespołu redakcyjnego portalu cerkiew-sokolka.pl, życzymy Bożego błogosławieństwa, wielu sił duchowych i fizycznych oraz zadowolenia z posługi w powierzonej Ojcu Winnicy Pańskiej.

Script logo