Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Rocznica chirotonii abp Grzegorza

  20 lat temu miała miejsce chirotonia biskupia archimandryty Grzegorza (Charkiewicza). Z okazji jubileuszu zespół rekadcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona pragną złożyć władyce najlepsze życzenia. Wielu sił duchowych i cielesnych do dalszego pełnienia arcypasterskiej służby naszej Cerkwi, na mnohaja leta.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na II Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe

  Parafia Prawosławna Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu serdecznie zapraszają na II Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe. Przedsięwzięcie ma na celu integrację, wspólną modlitwę i rozmowę o Bogu oraz zapoznanie się z historią i architekturą obiektów sakralnych na terenie powiatu sokólskiego. To też doskonała okazja do rozmów i wymiany doświadczeń pomiędzy miłośnikami motocykli. Impreza odbędzie się w dniach 26-27.05.2018 r.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Radosne święto w Wierzchlesiu

  "Siałeś we łzach, zbierasz z radością". Te słowa kontakionu św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy towarzyszą wiernym wierzchleskiej parafii podczas każdego celebrowanego nabożeństwa. Słowa dosyć znamienne, jeśli spojrzeć na przeszłość mieszkańców Wierzchlesia. Smutek wojny i Bieżeństwa przeplatał się to z radością pracy na rzecz parafii, wspólnej modlitwy i corocznego spotkania na święcie parafialnym.

 • Foto: o. Piotr Hanczaruk

  Autokarowa pielgrzymka Zwierek

  W minioną środę (2 maja) Parafia Prawosławna Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie wraz z Bractwem Cerkiewnym św. Spirydona z Tremituntu, zorganizowała autokarową pielgrzymkę do Zwierek.
  W dalszej części prezentujemy krótką relację z pielgrzymki.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na XXXIX Ogólnopolską Paschalną Pielgrzymkę Młodzieży Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę

  Już w przyszły piątek rozpocznie się jedno z najważniejszych duchowych wydarzeń w cerkiewnym kalendarzu. Przedsięwzięcie ważne nie tylko dla młodzieży ale całej prawosławnej społeczności. Okresu tak bogatego duchowo, iż uczestniczący w nim młodzi ludzie odkładają na dalszy plan inne kwestie i przemierzają często setki a nawet tysiące kilometrów, by przez ten jeden niesamowity weekend w roku poczuć jedność i braterstwo prawosławnych chrześcijan oraz doznać niespotykanej bliskości Boga, wśród tysięcy krzyży na św. Górze Grabarce. Tym, którzy choć raz w nim uczestniczyli wystarczy tylko jedno słowo - "Majowa".
  Jeśli tam nie byłeś - koniecznie musisz pojechać, jeśli zaś byłeś - nie może cię tam zabraknąć.
  W dalszej części prezentujemy szczegóły dotyczące pielgrzymki.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa w intencji Ojczyzny w sokólskiej cerkwi

  Boską Liturgią w sokólskiej cerkwi rozpoczęły się tegoroczne uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W nabożeństwie w intencji Ojczyzny wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Starosta Sokólski Piotr Rećko.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Wierzchlesia

  Ks. Adrian Charytoniuk, proboszcz parafii pw. św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu, gorąco zaprasza wszystkich na modlitwę w dzień wspomnienia patrona miejscowej cerkwi. W przededniu święta, czyli w najbliższą sobotę, o godz. 17.00 odsłużony zostanie Akafist przed ikoną św. Jerzego. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę (6 maja), o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświeceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia. Wierni będą też mogli poświęcić groby swoich bliskich.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne w Jurowlanach

  W najbliższą niedzielę (6 maja), w dzień wspomnienia św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy, do wspólnego uczestnictwa w nabożeństwach zaprasza wiernych ks. Mirosław Łuciuk - proboszcz parafii w Jurowlanach. Uroczystości święta parafialnego ropoczną sie o godz. 9.00 Molebnem z Małym Poświęceniem Wody, po którym odsłużona zostanie Uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: http://www.ciekawepodlasie.pl

  Zaproszenie na pielgrzymkę do monasteru w Zwierkach

  Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu serdecznie zapraszają na autokarową pielgrzymkę na uroczystości ku czci św. męcz. mł. Gabriela.
  W dalszej części prezentujemy szczegóły dotyczące pielgrzymki.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Nabożeństwo w intencji Ojczyzny

  W związku z obchodami 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, we czwartek o godz. 8.00 w sokólskiej cerkwi odprawiona zostanie Boska Liturgia w intencji Ojczyzny. Serdecznie zapraszamy do działu w nabożeństwie. Bezpośrednio po Liturgii odsłużony zostanie też molebien w intencji tegorocznych maturzystów.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Urodziny Bractwa św. Spirydona

  W minioną niedzielę Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu świętowało swoje pierwsze urodziny. Dzieci, młodzież, rodzice oraz opiekunowie duchowi, piękne, słoneczne popołudnie spędzili na placu przy plebanii w Krynkach, a poprzedzona modlitwą zabawa, trwała do późnego wieczora.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Bieżeńcy 1915-1922

  Na wczorajszym wieczornym sensie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Fantom” w Sokółce widzowie mogli obejrzeć film historyczny Bieżeńcy 1915-1922.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na film Bieżeństwo i spotkanie z Jerzym Kaliną

  W najbliższy czwartek (19 kwietnia) o godz. 18.00, w sokólskim kinie "Sokół" - w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Fantom, odbędzie się projekcja filmu Bieżeństwo. Gościem pokazu będzie reżyser Jerzy Kalina. W imieniu organizatora - Sokólskiego Ośrodka Kultury - serdecznie zapraszamy. 

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na urodziny Bractwa św. Spirydona

  W najbliższą niedzielę - 22 kwietnia, w dzień wspomnienia św. Niewiast Mirro Niosących (Żen Mironośnic), Bractwo Cerkiewne św. Spirydona serdecznie zaprasza na uroczystości pierwszych urodzin. O godz. 14.00 w cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach odsłużony zostanie dziękczynny molebien, następnie wraz z proboszczem ks. Piotrem Charytoniukiem i Radą Parafialną zapraszamy wszystkich na plac przy plebanii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Chrystos Woskresie nad grobami bliskich

  W ciągu mijającego weekendu setki osób odwiedziło prawosławne cmentarze na Sokólszczyźnie. To okres szczególny - bardzo radosny, gdyż śpiewany nad grobami troparoin święta Zmartwychwstania Pańskiego, daje nam żyjącym nadzieję, iż nasi bliscy także powstaną z martwych i wszyscy razem staniemy przed obliczem Zbawiciela.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Nabożeństwa w Niedzielę Antypaschy

  Tydzień po święcie Zmartwychwstania Pańskiego, spotykamy się na cmentarzach, by wspomnieć swoich bliskich. Jednak w tych dniach modlitwa nie ma charakteru żałobnego. Wspominając tych, którzy odeszli, dzielimy się z nimi radością Zmartwychwstania, a na grobach prócz zniczy kładziemy także kolorowe jajka, będące symbolem życia. Właśnie w Niedzielę Antypaschy - zwaną też Niedzielą Przewodnią, w wielu parafiach praktykuje się nabożeństwa w kaplicach połączone ze święceniem grobów. 
  W dalszej części prezentujemy harmonogram w dekanacie sokólskim.

 • Foto: ks. Piotr Hanczaruk

  Paschalne pozdrowienia dla pacjentów szpitala

  W dniu Paschy Chrystusowej, po niedzielnym nabożeństwie, Bractwo Młodzieży Prawosławnej działające przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie wraz z opiekunem duchowym o. Piotrem Hanczarukiem, odwiedziło Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i oddział chorób wewnętrznych szpitala w Dąbrowie Białostockiej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Jacznie

  Trzeci dzień Paschy Chrystusowej jest dniem parafialnego święta w Jacznie. W miejscowej cerkwi, górującej nad równinnym terenem okolicy, zebrała się dziś większość duchownych okręgu sokólskiego oraz liczni wierni. Na środku świątyni stała grobnica, na której od Wielkiego Piątku złożona była płaszczenica - symbolizująca ciało umęczonego Zbawiciela. Dziś grobnica była pusta, okryta jedynie skromnym białym płótnem, na którym leżała ikona Zmartwychwstania. To symbol pustego grobu Pańskiego, jaki zastali uczniowie Chrystusa, w trzeci dzień po Jego śmierci.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święty ogień w cerkwiach na Sokólszczyźnie

  Chrystos Woskresie! Χριστός ἀνέστη! Chrystus Zmartwychwstał!
  Pozdrawiamy ze świętem Zmartwychwstania Pańskiego. Jego nieodzownym elementem jest nocne nabożeństwo, na które we wszystkich cerkwiach Dekanatu Sokólskiego ściągają rzesze wiernych. Punktualnie o północy, w uroczystej procesji i przy akompaniamencie dzwonów, trzykrotnie okrążyli oni swoje świątynie, zaś odziani w białe szaty duchowni, symbolicznie zwyciężając śmierć - krzyżem otwierali drzwi cerkwi, by zgromadzonym wewnątrz wiernym jak też i całemu światu oznajmić, iż Chrystus Zmartwychwstał! Radość z przeżywania wydarzenia, które stanowi fundament Chrześcijaństwa jest tym większa, gdyż świątynie, w tym także te na Sokólszczyźnie, znów zajaśniały blaskiem Świętego Ognia. Ogień ów, raz do roku w równie cudowny sposób zstępuje na ziemię w kaplicy nad Grobem Pańskim w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego. Bóg błogosławił światu po raz kolejny. Wczoraj o godzinie 13.16 polskiego czasu, ogień zszedł na ziemię zapalając świece Patriarchy Jerozolimskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Dekanalny plan nabożeństw Tygodnia Paschalnego

  Chrystos Woskresie!
  Bóg nam błogosławił i po raz kolejny pozwolił przeżywać radość Zmartwychwstania. Radujmy się blaskiem Świętego Ognia i przekazujmy tę nowinę wszystkim wiernym. Chrystos Woskresie! Przed nami okres radości, odpoczynku i spotkań z rodziną. Dziękując Bogu za dar Zmartwychwstania i zapraszając do wspólnej modlitwy, przedstawiamy tegoroczny harmonogram nabożeństw Tygodnia Paschalnego w Dekanacie Sokólskim.

 • Paschalne życzenia do redakcji i Bractwa św. Spirydona

  Niech powstanie Bóg, i rozproszą się Jego wrogowie. Pascha święta nam dziś zajaśniała, Pascha nowa, święta, Pascha mistyczna, Pascha najczcigodniejsza! Pascha – Chrystus Zbawiciel! Pascha nieskalana, Pascha wielka! Pascha wiernych! Pascha otwierająca nam bramy raju! Pascha uświęcająca wszystkich wiernych!
  Radujmy się i przebaczajmy! W to Święto Świąt, fundament Chrześcijaństwa, w sercach niech pozostanie jedynie nieskalana radość. Niech Zmartwychwstanie Pańskie stanie się ponadczasowym przesłaniem łagodzącym uprzedzenia, uciszającym spory i zmieniającym stereotypy. Niech Christos Woskresie wypowiadają usta uśmiechnięte, łagodne i szczere a usłyszą serca pełne pokory przebaczenia i wyrozumiałości. Czcigodnemu duchowieństwu okręgu sokólskiego, wszystkim wiernym oraz odwiedzającym naszą stronę najserdeczniejsze życzenia składa zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo św. Spirydona.

 • Ikona Zmartwychwstania Pańskiego

  Życzenia Dziekana Okręgu Sokólskiego

  Bracia i siostry w Zmartwychwstałym Chrystusie.
  Zwracam się do Was kiedy z Jerozolimy dotarła wieść, że i w tym roku Święty Ogień zszedł w Świątyni Grobu Pańskiego i w ten sposób miłosierdzie Boże jeszcze raz okazało się tak blisko, chociaż świat pogrąża się w chaosie. Jerozolimscy chrześcijanie są przekonani, że cud Ognia jest oznaką wskazującą na jeszcze jeden rok pokoju. Często mówimy o pokoju, jako o czasie bez wojny. Pokój przekazany apostołom przez Chrystusa po Zmartwychwstaniu miał jednak oznaczać stan ducha. Czas bez wojny jest pokojem pozornym, przygotowaniem do wojny. Stan ducha zmienia nas samych i świat wokół nas. Życzę wszystkim na Święto Paschy Chrystusowej takiego stanu ducha, aby we wszystkich widzieć braci i z każdym spotkanym wymienić się Paschalnym powitaniem Christos Woskresie, Woistinu Woskresie.

 • Foto: Adam Matyszczyk, Daniel Szczurko, Halina Raducha, o. Adrian Charytoniuk

  W oczekiwaniu na Zmartwychwstanie

  Dobiega końca Wielki Tydzień. Przez ostatnie dni modlitewnie podążaliśmy ostatnimi ziemskimi śladami Chrystusa, a nabożeństwa - zwłaszcza Wielkiego Czwartku z czytaniem Strasti Hospodni oraz Wielkopiątkowe z wynosem Płaszczanicy, przyciągały setki wiernych. Przed chwilą w kaplicy nad Grobem Pańskim w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie zszedł Święty Ogień. Do Jerozolimy wzorem lat ubiegłych udała się także delegacja z polskiej cerkwi, której przewodniczy bp Hajnowski Paweł. W oczekiwaniu na przybycie Świętego Ognia do świątyń na Sokólszczyźnie, przygotowujemy już koszyczki wielkanocne, a w nich jajka, mięso, chleb, sól i ciasto, które następnie są oświęcane i spożywane podczas jutrzejszego Paschalnego śniadania.

 • Kanał "Bliżej Cerkwi"

  Serdecznie zapraszamy do oglądania kanału "Bliżej Cerkwi" w serwisie YouTube. Znaleźć tam można wideorelacje z wielu przedsięwzięć zarówno parafii w Jacznie jak też innych wspólnot Okręgu Sokólskiego oraz Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Dekanalny plan nabożeństw Wielkiego Tygodnia

  Zakończyliśmy 40-dniowy Wielki Post i stajemy u progu Wielkiego Tygodnia. W obrzędy ostatnich sześciu dni przed Paschą wprowadziła nas sobota wskrzeszenia Łazarza oraz Niedziela Palmowa - ustanowiona na cześć uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Wielki Post, poprzez wstrzemięźliwość w spożywaniu pokarmów, spowiedź, liczne nabożeństwa i wewnętrzną modlitwę, miał za zadanie przygotować nas na to, co właśnie następuje. Teraz już nie powinniśmy się koncentrować na sobie, lecz na tym, czego Zbawiciel dokonuje dla każdego z nas. W milczeniu i pokorze pójdźmy za Chrystusem przez wszystkie dni Wielkiego Tygodnia, przez wszystkie następujące po sobie wydarzenia, pojmanie, zdradę Judasza, sąd, mękę oraz śmierć, aż po Zmartwychwstanie. Ideałem staje się więc, by ten okres spędzić w ciszy i skupieniu, uczestnicząc w sprawowanych wówczas nabożeństwach. Zachęcając do wspólnej modlitwy, w dalszej części prezentujemy porządek nabożeństw we wszystkich parafiach okręgu sokólskiego.

 • Foto: Barbara Matyszczyk, Halina Raducha

  Wierbnoje Woskresienije

  Zanim krok po kroku będziemy podążać ostatnimi ziemskimi śladami Zbawiciela, jest czas na przeżycie uroczystej i podniosłej chwili. Na dzisiejsze poranne nabożeństwa do prawosławnych świątyń - także tych na Sokólszczyźnie, przybywały tłumy wiernych. Wszyscy - dorośli, młodzież oraz dzieci, w dłoniach trzymali przyozdobione zielone gałązki, na wzór tych rzucanych Chrystusowi pod nogi. Pięknie przyozdobione a zarazem skromne, przyniesione na pamiątkę nowotestamentowego wydarzenia, jako symboliczna zapowiedź Paschalnej radości od wieków sprawiają, iż dzisiejszego święta nie można pomylić z żadnym innym. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zielone, pięknie przyozdobione gałązki - od dzieci, dla dzieci

  Dziś, w świetlicy przy sokólskiej parafii, dzieci, młodzież oraz rodzice przygotowywali palemki na jutrzejsze święto Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Zielone, pięknie przyozdobione gałązki, prócz upamiętnienia historycznych wydarzeń, są także darem - od dzieci, dla dzieci. Warto dołożyć i swoją cegiełkę, kupując przygotowane palemki. Będzie to wyraz uznania dla pracy najmłodszych i piękny gest dla będących w potrzebie.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Bractwo św. Spirydona zaprasza do odwiedzania stoisk ze zniczami

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona pragnie poinformować, iż podobnie jak w ubiegłym roku, przy większości cmentarzy prowadzona będzie dystrybucja zniczy. Stoiska będą oznaczone logo Bractwa. Ofiary uzyskane w ten sposób będą przeznaczone na statutową działalność Bractwa, w tym przekazane jako żertwa na rzecz poszczególnych parafii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  "Dzieci - dzieciom", zapraszamy do wspólnej pomocy potrzebującym

  Ks. Justyn Jaroszuk wraz z Bractwem św. Spirydona serdecznie zapraszają dzieci i młodzież do wspólnej akcji "Dzieci - dzieciom". W najbliższą sobotę (31 marca) od godz. 11.00, w świetlicy przy parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce, przygotujemy palemki na zbliżające się święto Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Zebrane w ten sposób fundusze zostaną przekazane dla dzieci potrzebujących pomocy.

 • Foto: Ks. Adrian Charytoniuk

  Wierzymy, że uda nam się zebrać z radością to, co zasiały pokolenia naszych poprzedników

  ,,Siałeś we łzach, zbierasz z radością" (Kontakion św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy). Takie słowa towarzyszą wiernym naszej parafii podczas każdego celebrowanego nabożeństwa w naszej cerkwi. Słowa dosyć znamienne, jeśli spojrzymy na przeszłość mieszkańców Wierzchlesia, ale też wielu innych wsi i miasteczek. O łzach mogłyby opowiedzieć osoby, które je doskonale pamiętają i te, które znają je z opowieści najbliższych.

Script logo