Archiwum 2014-09-27 - Święto w Kuźnicy

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

2014-09-27
Wczorajszy deszczowy i mglisty poranek potwierdził to, co ludzie powiadają. Wozdwiżenije (Podwyższenie Krzyża Pańskiego), to jesienne święto. – Zdarzało się że i przymrozki spore były a zanim się człowiek obejrzy to i śnieg spadnie – słychać było rozmowy wiernych, zgromadzonych na cerkiewnym placu. Już jest po żniwach, po wykopkach a i większość innych prac polowych została zakończona, dlatego rokrocznie, 27 września, na parafialne święto do Kuźnicy przybywa tak wielu ludzi. Tegoroczne uroczystości miały szczególny charakter, gdyż swoją wizytę w kuźnickiej parafii zapowiedział biskup supraski Grzegorz.

Kiedy ks. Józef Sitkiewicz z Nowego Dworu i ks. Marek Kozłowski z Augustowa odprawiali molebień z małym poświęceniem wody, do wyniesionego na środek cerkwi krzyża, co kilka minut, podchodzili coraz to nowi wierni, po czym zapalając kolejne pęki świec wsłuchiwali się w piękny akompaniament chóru pod dyrekcją lektora - Daniela Grygiewicza.

Kwadrans przed 10, na spotkanie przybyłemu hierarsze wyruszyła uroczysta procesja. Przy cerkiewnej bramie, na bp Grzegorza oczekiwała młodzież z kwiatami, zaś u progu świątyni arcypasterza powitał starosta cerkiewny - Pan Jerzy Szoka.

Kilka minut po 10 rozpoczęła się Boska Liturgia, którą prócz bp Grzegorza, celebrowało także duchowieństwo z dekanatu sokólskiego i białostockiego. Nie zabrakło też przedstawicieli władz samorządowych i służb mundurowych. Na zaproszenie proboszcza, ks. Jarosława Grygiewicza, w uroczystościach wzięli udział: Wójt Gminy Kuźnica - Pan Jan Kwiatkowski oraz Komendant Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy - ppłk SG Adam Jopek. W okolicznościowym kazaniu, dziekan okręgu sokólskiego - ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk przypomniał dzieje Krzyża Pańskiego, historię jego odnalezienia, cudów zaistniałych w jego obecności oraz starań ówczesnych chrześcijan w oddawaniu należnych mu czci i szacunku. – Krzyż Pański to nie tylko historia, nie tylko Golgota i wydarzenia, które wszyscy znamy. Krzyż to nasza codzienność i nasz sens życia – powiedział ks. Włodzimierz.

Gdy dzieci przystępowały do sakramentu Eucharystii, dorośli i młodzież, biorąc chorągwie i ikony, przygotowywali się do uroczystej procesji wokół cerkwi. Trzykrotnie okrążywszy świątynię, ze słowem do wiernych zwrócił się bp Grzegorz. Hierarcha odniósł się do istoty święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego oraz do krzyża jaki niesie każdy chrześcijanin. Krzyża, który często sprawia cierpienie i wymaga poświęceń w istocie jest szczęściem i radością, gdyż prowadzi do zbawienia.

Na zakończenie głos zabrał ks. Jarosław, dziękując wszystkim za przybycie i za wspólną modlitwę.

Podwyższenia Krzyża Pańskiego jest jednym z 12 wielkich świąt i drugim z kolei w prawosławnym kalendarzu liturgicznym. Jest to święto nieruchome, obchodzone zawsze 27 września.

FOTO:

http://cerkiew-sokolka.pl/archiwum/?swieto-podwyzszenia-krzyza-panskiego-w-kuznicy

Adam Matyszczyk

Script logo