Archiwum 2015-06-06 - Remonty w parafii w Jacznie

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

2015-06-06
Zakończywszy remont domu parafialnego, probostwo w Jacznie przedsięwzięło kolejne ważne dzieło, jakim jest generalny remont dzwonnicy miejscowej Cerkwi.

Stan elewacji dzwonnicy pozostawiał wiele do życzenia. Ostatnimi czasy teren wokół niej został nawet zabezpiecznony taśmą, gdyż odpadający tynk zagrażał wiernym przebywającym na cerkiewnym placu. Taka sytuacja nie mogła trwać w nieskończoność, dlatego też z inicjatywy proboszcza ks.Piotra Omelczuka parafia podjęła to niewątpliwie trudne i kosztowne zdanie. 

Zewnętrzną powierzchnię dzwonnicy kompleksowo oczyszczono i zabezpieczono stalową siatką. Ten proces, choć żmudny i kosztowny, był jednak niezbędny by zapobiec w przyszłości głównej bolączce tego fragmentu świątyni, czyli odpadaniu tynku wraz z fragmentami cegły, z której dzwonnicę zbudowano. Ponowne otynkowanie, zabezpieczenie przed wchłanianiem wilgoci i pomalowanie dopełniło dzieła, nie tylko pod względem technologicznym ale i estetycznym. 

Charakterystyczne dla tutejszego krajobrazu i górujące nad rozległymi jaczeńskimi łąkami niebieskie kopuły, także zyskały nowy blask. Starą łuszczącą się już farbę należało oczyścić, całą powierzchnię odtłuścić i na nowo pomalować. I choć kilkudniowa praca na dość znacznej wysokości nie należała do najłatwiejszych, to efekt końcowy rekompensuje włożony trud. 

Ofiarność parafian i to nie tylko ta materialna sprawiła, że udało się jeszcze wyremontować dach budynku gospodarczego znajdującego się nieopodal plebanii. Pospolite ruszenie jakie zainicjował proboszcz odbiło się szerokim echem wśród miejscowej społeczności. Parafianie nie tylko zorganizowali niezbędny materiał ale też wspólnymi siłami odbudowali i pokryli praktycznie już zniszczony dach.

Rozmawiając z mieszkańcami Jaczna da się też usłyszeć wzmianki o nowych zakupach mających nieco odświeżyć także wnętrze świątyni. Jednak to, jak i całościowy rezultat majowych i czerwcowych prac, przedstawimy przy okazji relacji z uroczystości w dzień wspomnienia Św. proroka Eliasza.

FOTO:

http://cerkiew-sokolka.pl/archiwum/?jaczno-remontem-stoi

Adam Matyszczyk

Script logo