Archiwum 2017-10-09 - Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

2017-10-09
"Małą Paschę" obchodzili dziś parafianie w Dąbrowie Białostockiej. Mimo deszczowej i wietrznej pogody, cerkiew pw. św. Apostoła Jana Teologa wypełniona była ciepłem, życzliwością i miłością. W nabożeństwach uczestniczyli licznie przybyli wierni i większość duchownych okręgu sokólskiego, by swoją obecnością w świątyni i szczerą modlitwą wspomnieć św. ewagnelistę Jana.

Liturgiczne uroczystości rozpoczął akafist do czczonego dziś świętego. Odprawionej następnie Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Aleksander Klimuk z Ostrowa Północnego w asyście ks. Piotra Charytoniuka z Krynek, ks. Józefa Sitkiewicza z Nowego Dworu, ks. Jarosława Grygiewicza z Kuźnicy, ks. Marka Kozłowskiego z Augustowa, ks. Piotra Hanczaruka z Jaczna oraz hieromnicha Włodzimierza z monasteru w Sakach, który jest synem proboszcza parafii w Dąbrowie o. Mikołaja Dejneko.  

Właśnie o istocie i wielkiej wadze miłości, zarówno w wierze jak i codziennym życiu mówił o. Piotr Hanczaruk w przygotowanym kazaniu. 

- Drodzy bracia i siostry, zabraliśmy się dzisiaj w świątyni, przybyliśmy na modlitwę, ale czy zastanowiliśmy się co nas tu sprowadziło, dlaczego zgromadziliśmy się w cerkwi? Pośrodku świątyni, na anałojczyku, znajduje się ikona św. ewangelisty Apostoła Jana. To on zebrał nas tu i zebrał nas swą wszechobecną i wszechogarniającą miłością. Miłością, która płynęła z jego życia i jego nauki. Miłością, o której mówił sam Chrystus, podkreślając, iż miłość jest najważniejszym przykazaniem dla każdego z nas. Św. Apostoł Jan był przykładem tej miłości, której dzisiaj brakuje (...). Pamiętajmy o tym, że miłość nie jest łatwa. Miłość w sensie otwartość, szczerość, dobroć, brak pomawiania i osądzania - jest trudna, tak jak trudne jest nasze życie, gdyż wymaga od nas codziennego wysiłku. Spójrzmy jak człowiek jest stworzony. Dziś, w tej chwili odczuwa potrzebę spożycia pokarmu i gdy tę potrzebę zaspokoi, jutro ponownie będzie głodny. Tak samo i miłość wymaga od nas pracy każdego dnia. Miłość wymaga tego, byśmy bezinteresownie poświęcili się drugiemu człowiekowi - pouczał.   

Mimo niesprzyjającej pogody, zebrani wzięli udział w uroczystej procesji. Trzykrotnie okrążywszy piękną i bardzo zadbaną dąbrowską cerkiew, wierni uczestniczyli w krótkim molebnie, a na zakończenie wysłuchali też przesłania o. Aleksandra, który uwydatnił rolę i wielki trud Apostołów w głoszeniu Słowa Bożego całemu światu. 

FOTO:

http://cerkiew-sokolka.pl/archiwum/?mala-pascha-w-dabrowskiej-cerkwi

Adam Matyszczyk

Script logo