Nowa kopuła w Jacznie - symbol nieba i modlitwy

Data:11.08.2017 r.

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

W połowie drogi z Nowego Dworu do Dąbrowy, znad równiny łąk wybija się ku niebu biały budynek z niebieskimi kopułami. To cerkiew w Jacznie. Świątynia dobrze znana nie tylko miejscowym, ale dzięki charyzmie proboszcza, rozpoznawana także w wielu innych miejscach. Od niedawna świątynia ta bardzo się zmieniła, zyskując niespotykany charakter, którego próżno szukać w innych cerkwiach Sokólszczyzny. 

Po dwóch tygodniach dobiegł końca remont kopuły. Były to bardzo intensywne dwa tygodnie w życiu parafii, dzięki którym cerkiew zyskała nowy blask. Udało się na nowo pokryć kopułę, nadając cerkwi oryginalny wizerunek. Szczelne poszycie w połączeniu z nowymi oknami oraz zabezpieczoną elewacją, na długie lata uchroni świątynię przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.

- Przede wszystkim dziękuję dla abp Jakuba za to, iż błogosławił na ten remont oraz objął go arcypasterską opieką. Władyka wsparł też nas wyznaczając kolektę w trzech dekanatach diecezji. Chciałbym podziękować wszystkim ludziom dobrej woli. Ciężar tej inwestycji z pozoru był nie do udźwignięcia dla naszej niewielkiej parafialnej społeczności, jednak po raz kolejny udowodniliście, że jeśli się czegoś naprawdę chce, jeśli naprawdę się w coś wierzy, to nawet najtrudniejszym zadaniom można sprostać. Dziękuję zatem wszystkim, którzy uczestniczyli w organizowanych przedsięwzięciach: w balu charytatywnym, w rajdzie motocyklowym, mieszkańcom, którzy hojnie przyjmowali kolędników, ofiarodawcom oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w to ważne dzieło - powiedział proboszcz parafii w Jacznie ks. Piotr Hanczaruk.

- Słowa uznania należą się też wykonawcom: Panom Staworko z Sokółki, firmie "Delta Rusztowania" oraz Panu Romanowi Lipskiemu, który wykonał elewację. Dziękuję też mojej rodzinie za cierpliwość i wyrozumiałość, podczas długich nieobecności w domu - dodał.

Elementem, który zaskoczył wszystkich odwiedzających jaczeńską świątynię, są złote gwiazdki zdobiące nowowyremontowaną kopułę. Zapytaliśmy proboszcza gdzie i kiedy zrodził się ten pomysł. 

- Cerkiew w Jacznie w ostatnich latach kojarzy się z białą fasadą i niebieskimi kopułami. Cerkiew tu na ziemi, w postaci budynku, symbolizuje dom Boży. Kopuła w kształcie cebulastym, wznosząca się ku górze i zwieńczona krzyżem, podobnie jak płonąca świeca, symbolizuje naszą modlitwę i zbliżanie się do Boga. Gwiazdki są więc symbolem nieba, zaznaczeniem, że jest to dom Boży, miejsce w którym modlimy się do Boga na niebie. Sam pomysł zrodził się na etapie planowania i był wzorowany na kompleksie ławry Troicko-Siergijewskiej w rosyjskim mieście Siergijew Posad w obwodzie moskiewskim. Główna kopuła świątyni przyozdobiona jest takimi gwiazdkami - wyjaśnił ks. Piotr. 

Ks. Piotr zaprasza wszystkich do Jaczna, by naocznie sprawdzić jak ludzka dobroduszność i ofiarność przekształciła się w realne dzieło na chwałę jedynego Boga.

 

Adam Matyszczyk

Script logo