Orędzie Bożonarodzeniowe JE Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego

Data:07.01.2015 r.

  • Abp Jakub

    Abp Jakub

Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan (Łk 2, 10-11).

    Święto Bożego Narodzenia to czas duchowej radości i przeżywania wielkiej tajemnicy Wcielenia Syna Bożego. Okres świąt został dany każdemu po to, by mógł skupić się na rozmyślaniu nad sensem istnienia świata, swojego życia i mądrością Bożą wyrażającą się w akcie Wcielenia. Niewątpliwie moment kiedy Bóg, pozostając prawdziwym Bogiem, staje się również prawdziwym człowiekiem, jest momentem najważniejszym w historii ludzkości. Jest on kulminacyjnym punktem Planu Bożego, powziętego jeszcze przed stworzeniem świata. Okres świąt jest więc zarazem czasem głoszenia dobrej nowiny o zbawieniu, ale i czasem zadumy nad wielkim aktem tajemnicy Wcielenia Boga.  W dniu Święta Bożego Narodzenia słyszymy słowa głoszące, iż Bóg stał się człowiekiem po to, by człowieka wybawić od grzechu i uczynić go uczestnikiem życia wiecznego.

   Grzech pierwszego człowieka był tragiczną w skutkach przyczyną zerwania łączności z Bogiem a przez to utraty raju i skażenia natury ludzkiej. Nasze odkupienie nie byłoby możliwe bez Wcielenia. Dokonuje się ono w Jezusie Chrystusie, Który narodził się według człowieczeństwa z Marii Panny w Betlejem i przez Swoją śmierć i Zmartwychwstanie przezwyciężył grzech, dając zbawienie ludzkości. W ten sposób Plan Boży jest realizowany na naszych oczach, a życie wieczne w Królestwie Niebieskim jest w naszym zasięgu. Realizujemy je w tym życiu przez wiarę i życie zgodne z Ewangelią. Uświadomienie sobie tych wielkich rzeczy, pomaga odnajdywać sens życia i napełnia radością oraz nadzieją nasze serca. Zrozumienie planu Bożego i istoty Wcielenia samego Boga, niewątpliwie uświadamia nam jak mamy spędzić czas świąt i jak mamy żyć na co dzień.

Święta to przede wszystkim czas modlitewnego przeżywania i kontemplacji tajemnicy Wcielenia; to czas uczestnictwa w nabożeństwach, podczas których w piękny poetycki sposób Cerkiew opowiada nam o wydarzeniach w Betlejem mających znaczenie dla wieczności. Święta to również czas eucharystycznego jednoczenia się z Wcielonym Bogiem w Jego Ciele i Krwi. Kiedy uczestniczymy w nabożeństwach świątecznych, odczuwany duchową radość a zarazem uzyskujemy pomoc duchową, tak niezbędną dla naszego codziennego życia i przezwyciężania jego trudności, monotonii i bezsensu. Takie przeżywanie świąt wprowadza harmonię i spokój do duszy, a to przejawia się w naszym stosunku do otaczającego świata, wpływając na sposób naszego życia i stosunek do bliskich.

   Ci, którzy przeżywają święta inaczej, nie otrzymują tych darów łaski. Uwidacznia się to w niewłaściwym stosunku do bliskich i otoczenia, w agresji, podejrzliwości i życiu przepełnionym namiętnościami. W konsekwencji prowadzi nawet do konfliktów społecznych. To może również tłumaczyć dlaczego współczesny świat jest pełen nienawiści, walki, zabójstw i wojen. Tylko zgłębienie i wniknięcie w chrześcijański sens istnienia wszechświata, zrozumienie sensu Wcielenia Boga mogłoby uchronić ludzkość od przeciwności, których doświadczamy współcześnie.

Wszyscy widzimy obecnie, iż ci którzy mówią, że niosą pokój i sprawiedliwość i są gwarantem ładu światowego w rzeczywistości sieją wojny i chaos. Mówiąc o demokracji i prawach ludzkich sami naruszają je w szczególnie wyrazisty sposób, wykazując tym samym, że prawo ich nie dotyczy. Niestety, świadczy to tylko o tym, że współczesny świat jest daleki od Boga, a chrześcijańskie zasady nie znaczą nic.

   Są jednak ci, którzy gotowi są, nie sięgając po broń i nie zabijając innych, oddać swoje życie za wiarę w Tego, Który oddał za nas swoje życie. Corocznie dziesiątki tysięcy chrześcijan oddaje swoje życie za wiarę w Chrystusa, nie wyrzekając się Go w obliczu śmierci. Dzieje się tak w wielu krajach Afryki oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Prześladowanie chrześcijan nie miało miejsca jedynie w pierwszych wiekach, lecz było obecne zawsze. Świadectwo męczeńskie, choć trudno jest nam to w Europie wyobrazić, istnieje i dziś. Do dawania świadectwa naszej wiary wezwani jesteśmy wszyscy, bez względu na to, gdzie i w jakich warunkach żyjemy. Każdy, kto żyje zgodnie z łaską Bożą, nie czyni tego na próżno. Mamy tak żyć po to, by otrzymać zbawienie i wejść do Królestwa Niebieskiego. Taki bowiem jest przecież prawdziwy sens naszego życia. Wcielenie Syna Bożego dokonało się po to, byśmy mieli możliwość powrotu do utraconego raju. Taka perspektywa przyszłości powinna dawać siły dla przebrnięcia przez wszystkie trudności naszego codziennego życia z jego przeciwnościami. Przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia ma służyć pogłębieniu wiary i nadziei w każdym z nas.

   Dziękując Bogu za Jego wszystkie dobrodziejstwa, serdecznie pozdrawiam z okazji Świąt Bożego Narodzenia: Duchowieństwo, Braci i Siostry Zakonne, Wiernych Diecezji Białostocko-Gdańskiej i życzę Wszystkim bożonarodzeniowej radości, spokoju wewnętrznego i Bożego błogosławieństwa we wszystkich życiowych przedsięwzięciach. Nowy Rok niech będzie rokiem nowej łaski Pańskiej w naszym życiu i życiu naszej Cerkwi.

 Łaska Pana Naszego Jezusa Chrystusa niech będzie z wszystkimi Wami.

+ Jakub
Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański
Boże Narodzenie 2014 r.      

 

Adam Matyszczyk
za: orthodox.bialystok.pl

 

Script logo