Święcenie grobów i nabożeństwa 1-go listopada.

Data:29.10.2015 r.

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Mimo, iż w tradycji prawosławia 1-go listopada nie jest dniem wspomnienia zmarłych, to wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych i korzystając z dnia wolnego od pracy, jak co roku, w wielu parafiach będzie można pomodlić się nad grobami swoich bliskich i uczestniczyć w sprawowanych tego dnia nabożeństwach.  

W tym roku, w przypadającą na 1-go listopada niedzielę, poświęcić groby bliskich będzie można m. in. w:

 

 * Sokółce: święcenie grobów od godz. 8.00; Boska Liturgia o godz. 10.00; (Liturgia w głównej cerkwii nie będzie tego dnia sprawowana)
 * Dąbrowie Białostockiej: święcenie grobów od godz. 11.00; Boska Liturgia o godz. 9.00;
 * Siderce: święcenie grobów od godz. 8.00; Boska Liturgia o godz. 9.00;
 * Jacznie: święcenie grobów od godz. 15.00;
 * Krynkach: święcenie grobów od godz. 9.00; Boska Liturgia o godz. 10.00; (Liturgia w głównej cerkwii nie będzie tego dnia sprawowana)
 * Kuźnicy: święcenie grobów od godz. 10.00; Boska Liturgia o godz. 8.00;
 * Nowym Dworze: święcenie grobów od godz. 11.00; Boska Liturgia o godz. 9.30
 * Ostrowie Północnym: święcenie grobów od godz. 11.00; Boska Liturgia o godz.9.00; (Liturgia w głównej cerkwii nie będzie tego dnia sprawowana)
 * Samogródzie: święcenie grobów od godz. 11.30; Boska Liturgia o godz. 9.00;

Ks. Justyn Jaroszuk pokrótce wyjaśnia kwestię modlitwy za zmarłych w Cerkwi. - Jeżeli chodzi o czas, kiedy wspomina się zmarłych, to uwzględniając tygodniowy cykl nabożeństw, jest to każda sobota. Wówczas w wielu świątyniach odprawiana jest liturgia ze wspomnieniem zmarłych. Cerkiew odnosi się w ten sposób do wydarzeń Wielkiej Soboty, dnia pogrzebu Chrystusa i oczekiwania na Jego Zmartwychwstanie. Jednak w ciągu całego cerkiewnego roku liturgicznego ustanowionych jest kilka dni, w których wierni w sposób szczególny pamiętają i modlą się za zmarłych i generalnie nie da się wyodrębnić spośród nich tej najważniejszej daty – mówi ks. Justyn. – Do wspomnianych dni zaliczyć należy drugi wtorek po Wielkanocy, nazywany Radonicą, kiedy to wierni odwiedzając cmentarze dzielą się ze zmarłymi radością Zmartwychwstania Chrystusa. W praktyce przesuwane jest to jednak na pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną Niedzielą Antypaschy lub też niedzielą przewodnią. Poświęconymi pamięci zmarłych są też wybrane soboty w ciągu roku, zwane Sobotami Rodzicielskimi. Do tych dni zaliczają się: sobota na tydzień przed Wielkim Postem, zwana Sobotą Mięsopustną; soboty przed drugą, trzecią i czwartą Niedzielą Wielkiego Postu; sobota przed świętem Zesłania Ducha Świętego oraz sobota przed wspomnieniem św. Dymitra z Tesalonik. Oprócz tego, lokalnie w poszczególnych parafiach są ustalone dni, w których duchowni święcą groby na cmentarzach. Zwykle są to dni wspomnienia patrona danej cmentarnej kaplicy, bądź też inne święta, jak np. św. Kosmy i Damiana przypadający 14 listopada, czy Ścięcie Głowy św. Jana Chrzciciela obchodzone 11 września.

 

Adam Matyszczyk

 

Script logo