Wolne na święta?

Data:03.04.2015 r.

Zbliża się Pascha - Święto Świąt. Dla wielu z nas, prócz przygotowań, zarówno duchowych jak i tych domowych, to czas dylematu: iść do pracy, wziąć wolne? Przypominamy, iż zgodnie z ustawą o stosunku państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, pracownik ma prawo otrzymać dzień wolny w niektóre święta, które nie wypadają w dni ustawowo wolne od pracy. I chociaż ów dzień wolny nie jest odpłatny i nie otrzymamy zań wynagrodzenia, bądź też będziemy musieli go odpracować, to daje nam to możliwość spędzenia tego radosnego czasu w Cerkwi z rodziną i wśród znajomych.

Jażeli więc zdecydujemy się wziąć wolne na święto powinniśmy to zgłosić pracodawcy co najmniej 7 dni wcześniej. Pracodawca zaś, na 3 dni przed dniem zwolnienia, powinien nas zawiadomić o udzieleniu urlopu bezpłatnego bądź o warunkach odpracowania tego dnia w innym terminie. 

Kiedy przysługuje nam wolne? Wspomniana wcześniej ustawa o stosunku państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego określa następujące dni:

  1. 7 stycznia - Pierwszy Dzień Bożego Narodzenia,
  2. 8 stycznia - Drugi Dzień Bożego Narodzenia,
  3. 19 stycznia - Chrzest Pański,
  4. 7 kwietnia - Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny,
  5. Drugi Dzień Wielkanocy,
  6. 19 sierpnia - Przemienienie Pańskie,
  7. 28 sierpnia - Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny.

Poniżej prezentujemy pełne teksty przedmiotowych aktów prawnych z serwisu prawo.legeo.pl:

Rozporządzenie w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy

Ustawa o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

 

Adam Matyszczyk
za: cerkiew.pl

 

 

Script logo