Chrzest Pański - plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Sokółce

  • Foto: Adam Falkowski (www.orthphoto.net)

    Foto: Adam Falkowski (www.orthphoto.net)

Za nami już okres świąt Narodzenia Chrystusa oraz wspomnienie Obrzezania Pańskiego. Karty kalendarza odkrywają jednak kolejną ważną datę. 19 stycznia obchodzone jest kolejne z dwunastu wielkich świąt - Chrzest Pański, zwany też Świętem Teofanii, czyli Objawienia. Mówi ono o ważnym wydarzeniu, kiedy to Jezus Chrystus, w wieku ok. 30 lat przyjął chrzest w wodach rzeki Jordan, z rąk Jana Chrzciciela. Wtedy też miało miejsce pierwsze objawienie się Trójcy Świętej. 

Chrzest Pański ma niepowtarzalny charakter i wyrazistą symbolikę. W wieczór poprzedzający święto, w wielu prawosławnych domach praktykowane jest zasiadanie do wspólnej, postnej wieczerzy, na wzór tej przed przed Bożym Narodzeniem. Zarówno w jego przeddzień jak i w dzień święta, w cerkwiach celebruje się wielkie poświęcenie wody, przy czym w wielu parafiach odbywa się ono nad rzekami, jeziorami bądź innymi zbiornikami wodnymi. Zebrani, w uroczystej procesji udają się nad akwen, by uczestniczyć w tym niezwykłym i jedynym w swoim rodzaju nabożeństwie, którego centralnym momentem jest zanurzenie krzyża w wodzie. Z uwagi na porę roku i mróz, często konieczne jest uprzednie wycięcie przerębla, który wierni przyozdabiają. Gdy takiego naturalnego zbiornika nie ma w bezpośredniej okolicy cerkwi, bądź w danej parafii nie ma takiej tradycji, poświęcenia wody dokonuje się w specjalnie przeznaczonym do tego celu naczyniu. 

Molebny z poświęceniem wody odprawia się też przy okazji innych świąt, ale wierni bardzo cenią właśnie „kreszczeńską” wodę. Po modlitwie w świątyni zanoszą ją do domów i oczekują na tradycyjną wizytę duszpastersą. Przestępując próg domostwa, kapłan modli się, po czym kropi wspomnianą wodą wszystkie pomieszczenia, śpiewając przy tym troparion święta: „Panie, gdy byłeś chrzczony w wodach Jordanu, wówczas objawiła się najczcigodniejsza Trójca, gdyż głos Rodzica dał o Tobie świadectwo, nazywając Cię umiłowanym Synem, Duch zaś w postaci gołębicy świadczył o prawdziwości słowa Ojca. Chwała Tobie, Chryste, bowiem objawiłeś się i oświeciłeś świat”. Duchowny w swych słowach wspomina też imiona wszystkich domowników oraz kropiąc wodą ich głowy, życzy zdrowia, pomyślności i łask Bożych na długie lata. Modlitwa za dom i jego mieszkańców a także pokropienie wodą "jordańską" jest symbolicznym udziałem domowników w Bożym objawieniu. Jest to też okazja do bliższego poznania parafian i dłuższej rozmowy, zarówno o radościach jak i troskach dnia codziennego. Zwyczaj nakazuje, aby w każdym domu prócz oświęconej wody, na stole był chleb, sól, zapalona świeca oraz ikona. Kapłani odwiedzają domy swoich parafian aż do święta Spotkania Pańskiego.

Poniżej prezentujemy tegoroczny plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską, w parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce:

Plan kolędowania 2018 roku

19.01 - piątek
Sokółka ul.: Grodzieńska, Kresowa, Fabryczna, Ciepła, Wesoła, Słoneczna, Lotników Lewoniewskich, Lewickiego, Buchwałowo, Głowackiego, Wojska Polskiego, Bohaterów Monte Cassino.

20.01 - sobota
Sokółka ul.: Broniewskiego, Asnyka, Łąkowa, Reymonta, Gałczyńskiego, Skarżyńskiego, Prusa.

21.01 - niedziela
Sokółka ul.: Sikorskiego (cała), Akacjowa, Polna, Matejki, Mickiewicza, Kopernika, Kasztanowa, Docha, Witosa, Korczaka, Zamenhofa, Targowa, Mikołajczyka, Kłopotowskiego, Niemena.

22.01 - poniedziałek
Makowlany, Jacowlany, Sokolany, Kraśniany, Nowowola, Sokółka ul. Piłsudskiego.

23.01 - wtorek
Sokółka ul.: Białostocka, Wąska, Wyspiańskiego, 3 Maja, Wiśniowa, Dąbrowskiego, Lelewela, Warszawska, Roski Małe, Ściegiennego, Pocztowa, Plac Kilińskiego, Plac Kościuszki.

24.01 - środa
Sokółka ul.: Wyszyńskiego, Kolejowa, Kołłątaja, 11 Listopada.

25.01 - czwartek
Sokółka ul.: Kryńska, Wschodnia, Kleeberga, E. Plater, Os. Zielone, Wodna, Majowa, Cicha, Spokojna, Poprzeczna, Wspólna, Stawowa, Nadrzeczna, Jana Pawła II oraz Drahle.

26.01 - piątek
Sokółka ul.: Zabrodzie, Górna, Dolna, Królowej Bony, Zygmunta Starego, Konopnickiej, Jodłowa, Reja, Piaskowa, Sportowa, Wasilkowska, Drzewna, Hubala, Sosnowa, Północna, Krasickiego

27.01 - sobota
Sokółka ul.: Osiedle Centrum

Miejskie Nowiny oraz Sierbowce – do uzgodnienia

 

Adam Matyszczyk

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Script logo