Duchowe przygotowanie w oczekiwaniu na Narodzenia Chrystusa - początek postu Filipowego

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Wczoraj, w dzień po cerkiewnym wspomnieniu św. Apostoła Filipa, wierni Cerkwi prawosławnej rozpoczęli post przed świętem Narodzenia Chrystusa. To czas duchowej odnowy przed uroczystym i radosnym uczczeniem tajemnicy wcielenia Syna Bożego. Post to ustanowiony przez Cerkiew okres wstrzemięźliwości, którego celem jest wzmożona troska o zbawienie duszy i oczyszczenie z grzechów. Cielesny - polega na powstrzymaniu się od obfitych, głównie mięsnych posiłków oraz na dobrowolnym wyrzeczeniu się łakomstwa. Duchowy - powinien być okresem wzmożonej pobożności, czasem refleksji, wyciszenia, rozmyślań, walki z grzechem i duchowego doskonalenia się.

40-dniowy post ustanowiony został już w starożytności chrześcijańskiej. W 1166 r., sobór w Konstantynopolu ustalił stałą datę rozpoczęcia i zakończenia tego postu oraz ujednolicił czas jego trwania. W ostatnim tygodniu przed świętem Narodzenia Chrystusa zalecane jest obostrzenie postu, zaś w przeddzień, czyli w wigilię święta - zwaną też soczelnikiem, wielu wiernych powstrzymuje się od spożywania jakichkolwiek posiłków aż do wieczerzy wigilijnej. W piątek - 4 grudnia, Cerkiew obchodzić będzie święto Wprowadzenia Do Świątyni Matki Bożej, po którym można już śpiewać kolędy.

Sens postu w Cerkwi polega na pozbyciu się zła, powściągnięciu języka, ukróceniu zapalczywości, stłumieniu grzesznych żądz, zaniechania oszczerstwa, kłamstwa i krzywoprzysięstwa. Cerkiew wzywa wiernych: poszcząc cieleśnie, pośćmy i duchowo, wyzbądźmy się wszelkiej nieprawdy, dajmy chleba głodnym i udzielmy schronienia bezdomnym i biednym. W tym przedświątecznym czasie wszystko jest ważne. Porządki, zakupy, poszukiwanie prezentów, planowanie rodzinnych spotkań i nieraz dalekich wyjazdów. Nie powinno się jednak w ferworze codzienności zapomnieć o Bogu i istocie święta Narodzenia Chrystusa. Przygotowania nie powinny przykryć tego, do czego tak naprawdę się przygotowujemy. W czasie postu warto więc zastanowić się nad swoją codziennością, odnaleźć w niej miejsca błądzenia i starać się powrócić na właściwą drogę, na końcu której jest zbawienie. To doskonały czas, aby popracować nad swoim życiem duchowym, wiedzą teologiczną, to czas wzmożonej modlitwy, uczestnictwa w sakramentach i nabożeństwach. To wreszcie czas pracy nad relacją - relacją z samym sobą i uczciwością wobec siebie, a także relacjami z innymi ludźmi - w najbliższej rodzinie, z sąsiadami, współpracownikami, znajomymi ale też i nieprzyjaciółmi. Warto wykorzystać te dni, by choć w jednej dziedzinie osiągnąć poprawę, by wzmocnić swoje trwanie na tym świecie. I choć podobno człowiek najwięcej uczy się na swoich błędach i upadkach, warto choć jedną sprawę w tym poście wygrać. Wielu ludzi wspomina, iż przeżywanie święta ma zupełnie inny charakter wówczas, gdy odpowiednio przygotowywało się doń w okresie postu.

Ten rok jest szczególnie trudny, gdyż podobnie jak przed świętem Paschy, z uwagi na ograniczenia epidemiczne, nie możemy tłumnie gromadzić się w naszych cerkwiach. Paradoksalnie ten czas swoistego odosobnienia cielesnego może być czasem zbliżenia duchowego i sprawić, iż jeszcze bardziej skupimy się na codziennej domowej modlitwie i wewnętrznej przemianie na lepsze. Duchowej atmosferze mogą pomóc codzienne transmisje nabożeństw. Od niedzieli do piątku, o godz. 19.00 wznoszona jest modlitwa słowami Akatystów ku czci św. Męczenników Chełmskich i Podlaskich oraz przed Jaczniańską Ikoną Matki Bożej. Nabożeństwa sprawowane są przez o. Piotra Hanczaruka z parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie oraz o. Jarosława Kupryjaniuka z parafii Przemienienia Pańskiego w Mrągowie. Transmisja online realizowana jest za pośrednictwem portalu Facebook. 
W godz.: 16.00 - 21.00 można też posłuchać próbnego sygnału radia Orthodoxia, nadawanego już z nowopowstałej instalacji na sokólskiej dzwonnicy. Choć pierwsza oficjalna emisja jeszcze przed nami, to konieczne jest sprawdzenie poprawności działania wszystkich podzespołów, sygnału otrzymywanego ze studia oraz realnego zasięgu. Na antenie rozgłośni, na fali 91.3 FM, będzie można usłyszeć transmisje nabożeństw, żywoty świętych, wykłady, rozmowy o prawosławiu oraz wiele innych programów o charakterze religijnym.

 

Adam Matyszczyk

Script logo