Jeżeli jesteśmy ludźmi wierzącymi, to czego się uczymy podczas lekcji religii powinno być naszym życiem - molebien na zakończenie roku szkolnego.

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Wczoraj w sokólskiej cerkwi odsłużony został dziękczynny molebien na zakończenie roku szkolnego. Licznie zebrane dzieci, młodzież, pedagodzy oraz rodzice, dziękowali wspólnie za miniony rok nauki. Nabożeństwo sprawowali ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk oraz ks. prot. Jarosław Grygiewicz.

- Kończymy modlitewnie szkolny rok. Mam nadzieję, że wszyscy kończą go z taką samą radością jak rozpoczynali i że przyłożyliście się do tego, by przynieść radość waszym rodzicom (...). Zawsze przypominam o tym, że religia nie jest jak każdy inny przedmiot - chociaż każdy przedmiot kiedyś się w życiu przydaje. Jeżeli nauczymy się dobrze ortografii i języka, lepiej nam będzie wysłowić się w urzędzie i napisać podanie kiedy trzeba. Jeżeli nauczymy się dobrze matematyki, nikt nas nie oszuka w sklepie, nie wyda za mało reszty. Każdy przedmiot, który jest w szkole, wcześniej czy później na jakimś etapie życia będzie wam potrzebny. Jeżeli jesteśmy ludźmi wierzącymi, to czego się uczymy podczas lekcji religii powinno być naszym życiem. Modlitw nie uczymy się dla katechety, nie uczymy się dla batiuszki, nie uczymy się dla mamy, taty czy babci - żeby ich zadowolić. Modlitw uczymy się po to, by nauczyć się poprawnie modlić. Modlitwy, które mamy zapisane to są tylko wzorce. Dopiero potem dochodzimy do tego, że sami znajdziemy sobie modlitwę, która może poruszyć niebo i ziemię. Ważne, byśmy potrafili zawsze się modlić. Rano, wieczorem, kiedy grozi nam niebezpieczeństwo i kiedy coś radosnego się dzieje. Właśnie tak jak dzisiaj, gdy zebraliśmy się, by podziękować. Dzięki Ci Boże, że kończy się rok szkolny i że dobrze się kończ! Bo właśnie tak trzeba - podziękować Bogu za każdy dar, za każdy miniony dzień, za każdą minioną chwilę, za każdego spotkanego dobrego człowieka na swojej drodze życiowej. Jeżeli się tego nauczymy, nam będzie lżej w życiu, bo wówczas będziemy widzieli tych dobrych ludzi nas otaczających i dobre momenty, które nam się przydarzyły - powiedział do zebranych o. Włodzimierz.

Po nabożeństwie katecheci uczący w sokólskich szkołach i przedszkolach wręczyli swym podopiecznym pamiątkowe świadectwa a wyróżniającym się uczniom również dodatkowe nagrody.

 

Adam Matyszczyk

Script logo