Powitanie nowego proboszcza parafii w Dąbrowie Białostockiej

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Dziś, w cerkwi św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej, ks. prot. Wiktor Tetiurka sprawował swoją pierwszą Boską Liturgię, jako proboszcz miejscowej wspólnoty wiernych. Po nabożeństwie, któremu przewodniczył ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, miało miejsce uroczyste powitanie nowego proboszcza. Życzenia wielu łask Bożych, sił i dobrego zdrowia oraz owocnej współpracy, popłynęły z ust dziekana Okręgu Sokólskiego, przedstawicieli władz samorządowych oraz liczne zgromadzonych parafian.   

- Drodzy bracia i siostry, dzień dzisiejszy jest i będzie dla was historycznym. Po śmierci o. Mikołaja parafia była w pewnym sensie pusta. Wprawdzie w cerkwi sprawowane były nabożeństwa, jednak nie było gospodarza. Decyzją Najprzewielebniejszego Arcybiskupa Jakuba, gospodarzem waszej parafii wyznaczony został o. Wiktor Tetiurka, którego dziś widzicie w całej okazałości - powiedział po zakończonym nabożeństwie o. Włodzimierz Misiejuk.  

Odczytawszy dekret zwierzchnika Diecezji Białostocko-Gdańskiej, ks. dziekan opowiedział zgromadzonym o kapłańskiej drodze nowego proboszcza, której początek był w nieodległych Krynkach i Wierzchlesiu. Wspominał też o wielu latach znajomości i wspólnym pielgrzymowaniu. Podkreślił przy tym, iż o. Wiktor obejmując tutejszą parafię, po raz pierwszy będzie pełnił funkcję proboszcza.  

- Po wielu latach pełnienia przez o. Wiktora funkcji wikariusza, władyka Jakub zdecydował, iż powinien on w końcu zostać samodzielnym proboszczem. Z waszą pomocą z pewnością przezwycięży wszelkie trudności, które napotka na swojej drodze. Wiem sam po sobie, że będąc dłuższy czas niejako u kogoś za plecami, bardzo ciężko jest się przestawić, jednak nadchodzi taki czas, że trzeba już samodzielnie decydować o życiu parafii. Bardzo was proszę, abyście byli dobrymi pomocnikami dla waszego nowego proboszcza. Jestem pewien, że tak właśnie będzie, gdyż bywając tu nie raz na święcie parafialnym, nie często widywałem by aż tylu wiernych uczestniczyło w nabożeństwie. Dobrze, że dziś tu jesteście i bywajcie jak najczęściej (...). Drogi o. Wiktorze i wam parafianie życzę wzajemnej dobrej współpracy - dodał ks. dziekan.    

Nowego duszpasterza serdecznie przywitali także przedstawiciele władz samorządowych: wicestarosta powiatu sokólskiego Jerzy Białomyzy, burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Adam Wojteczko. 

- Czcigodny o. Wiktorze, w imieniu samorządu powiatowego, starosty sokólskiego Piotra Rećki oraz swoim własnym, chciałbym powitać o. Wiktora na gościnnej ziemi dąbrowskiej. Jako tutejszy parafianin chciałbym zapewnić, że będziemy się starali pomagać i współpracować we wszystkich przedsięwzięciach, które ojciec zechce realizować. Chciałbym też życzyć dobrego zdrowia oraz tego, by ojcu na tej parafii układało się jak najlepiej - powiedział wicestarosta Jerzy Białomyzy.

- Czcigodni księża, drodzy parafianie, o. Wiktorze - w imieniu całej społeczności gminy Dąbrowa Białostocka, przewodniczącego Rady Miejskiej oraz swoim własnym, witam na naszej ziemi dąbrowskiej. Zachęcamy do współpracy i dobrych ludzi wokół siebie życzymy. A dobrzy ludzie są w tej parafii, ponieważ świadczy o tym chociażby wygląd tej świątyni, uczestnictwo w nabożeństwach oraz podejście do każdego kapłana, który tutaj sprawował posługę. Życzymy wszystkiego dobrego na tej nowej drodze życia, aby na koniec tej drogi można było wypowiedzieć za św. Pawłem: "W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiarę ustrzegłem" . Życzymy mnogaja leta! - powiedział burmistrz Artur Gajlewicz.  

- Powołanie kapłańskie to dar i tajemnica, tajemnicy tej człowiek nigdy nie zrozumie, nie pojmie. Czcigodny ks. proboszczu Wiktorze, bardzo mi miło jest powitać cię na naszej ziemi dąbrowskiej, w parafii prawosławnej. Jest to nowe miejsce na drodze duszpasterstwa, które postawił przed tobą Pan Bóg. Życzę ci, abyś w tej wspólnocie doznał tylko samej dobroci, wielkiej łaski u Pana Boga i byś mógł budować wspólnotę prawdziwie żywą. Myślę, że tutaj zarówno wierni jak i cała lokalna społeczność, cechują i kierują się właśnie takimi wartościami, które na pewno będą twoją pracę duszpasterską ułatwiać. Wszystkiego najlepszego - powiedział przewodniczący Rady Miejskiej Adam Wojteczko.   

Na zakończenie głos zabrał także nowy proboszcz.

Drogi księże dziekanie, o. Marku, dziękuję za dzisiejszą wspólną modlitwę. Chciałbym serdecznie podziękować wam wszystkim, zarówno za wspólną modlitwę jak i dzisiejszą obecność. Dziękuję też władzom samorządowym za tak miłe przywitanie tu na dąbrowskiej ziemi. Myślę, że będzie między nami współpraca i wzajemne zrozumienie, dzięki czemu wiele dobrego wspólnie uda się nam zrobić - z taką nadzieją tu do was przychodzę. Wierzę, że owoce naszej pracy i modlitwy będą widoczne tu na ziemi i że zauważy je sam Bóg, który pokieruje nas drogą ku zbawieniu. To jest bowiem celem każdego chrześcijanina żyjącego tu na ziemi. Następna służba będzie w niedzielę, tak jak dotąd o godz. 9 - powiedział o. Wiktor.  

Czcigodny Ojcze Wiktorze, w Dekanacie Sokólskim witamy także w imieniu Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona oraz zespołu redakcyjnego portalu cerkiew-sokolka.pl. Życzymy Bożego błogosławieństwa, wielu sił duchowych i fizycznych oraz zadowolenia z posługi w powierzonej Ojcu Winnicy Pańskiej. 

 

Adam Matyszczyk

Script logo