Relacja na gorąco z 40 Paschalnej Pielgrzymki Młodzieży Prawosławnej na św. Górę Grabarkę

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

Od dziś do niedzieli na św. Górze Grabarce trwa XL Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej. Bierze w niej udział także młodzież z Sokólszczyzny wraz z opiekunem o. Justynem Jaroszukiem. Wyjazd zorganizowało Bractwo Cerkiewne św. Spirydona.

Pielgrzymka, zwana w środowisku "Majową", to jedno z najważniejszych duchowych wydarzeń w cerkiewnym kalendarzu. Przedsięwzięcie ważne nie tylko dla młodzieży ale całej prawosławnej społeczności w Polsce, jest okresem tak bogatym duchowo, iż uczestniczący w nim młodzi ludzie odkładają na dalszy plan inne kwestie i przemierzają często setki a nawet tysiące kilometrów, by przez ten jeden niesamowity weekend w roku poczuć jedność i braterstwo prawosławnych chrześcijan oraz doznać niespotykanej bliskości Boga, wśród tysięcy krzyży na św. Górze Grabarce.

W tym roku przypada jubileusz tego wydarzenia, które 40 lat temu zostało zapoczątkowane przez późniejszego arcybiskupa wrocławsko-szczecińskiego Jeremisza oraz kilka innych osób. Od tego momentu, co roku na św. Górę Grabarkę zjeżdżają młodzi ludzie z całej Polski i zza granicy. Podczas tych kilku dni mają oni okazję zarówno do wspólnego uczestniczenia w nabożeństwach, ubogacenia duchowego czy poznania zagadnień teologii prawosławnej, ale też wzajemnej integracji. Liczne grupy dyskusyjne i warsztaty dają młodzieży możliwość zdobycia ciekawej wiedzy oraz umiejętności niespotykanych w codziennym życiu. "Majowa" to również okazja do aktywnego spędzenia czasu podczas rozgrywanych turniejów sportowych, jak też wspólne śpiewanie piosenek przy wieczornym ognisku. Całe przedsięwzięcie odbywa się w warunkach polowych, które także są wyjątkowym i charakterystycznym przeżyciem, dającym możliwość spróbowania czegoś innego niż przynosi codzienność.

Wczoraj, po zapisach i organizacji obozu na polu namiotowym, młodzież wraz z licznym duchowieństwem uczestniczyła w uroczystym rozpoczęciu pielgrzymki i wieczerni. Tradycyjnie przeniesiono i postawiono też krzyż, będący zarówno modlitwą jak i pamiątką tego historycznego wydarzenia. Po kolacji polowej przyszedł czas na integracyjne ognisko oraz program kulturalny.

Sobota będzie wypełniona bogatym programem, który zapoczątkuje Boska Liturgia i wspólne śniadanie. Następnie zaplanowane jest „40 pytań do…”, gra terenowa, warsztaty tematyczne, mecz piłki nożnej i siatkowej oraz spotkanie z organizatorami pierwszych paschalnych pielgrzymek. Zwieńczeniem dnia będą: akatyst do św. Męczennika Młodzieńca Gabriela, spowiedź i nocna Boska Liturgia, która rozpocznie się punktualnie o północy.

"Nadchodzi ten piękny, wspaniały, niepowtarzalny, wyjątkowy i uroczysty dzień! Dzień spokojny i radosny, dzień 24 maja, kiedy to spotkamy się wszyscy razem, cała Polska, w monasterze Śww. Marty i Marii na Św. Górze Grabarce. Spotkamy się nie przypadkiem, bo z okazji jubileuszowej, 40 Ogólnopolskiej Paschalnej Pielgrzymki Młodzieży Prawosławnej na Św. Górę Grabarkę. Z uwagi na tak podniosły charakter wydarzenia, nie może zabraknąć nikogo z Was. ;) Wyciągajcie i wietrzcie namioty, róbcie zapasy zupek chińskich i kupujcie bilety, aby pojawić się na tej historycznej "Majowej". Po raz kolejny zobaczmy się w ten jeden, wyjątkowy weekend (24-26.05) na Św. Górze. W tym roku postaramy się, aby ta "Majowa" była taka jak wszystkie czterdzieści poprzednich i żadna ze wszystkich czterdziestu poprzednich. Plan wydarzenia przypomina ubiegłoroczne plany z drobnymi zmianami, lecz jest naprawdę kilka istotnych punktów, które umyślnie nie zostały do niego wprowadzone, abyście dali się zaskoczyć. Postawimy na nowoczesność, efektowność i oczywiście na modlitwę i duchowość" - piszą na swoim profilu społecznościowym organizatorzy czyli Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce. 

Wszystkim uczestnikom życzymy wspaniałych duchowych przeżyć i cudownie spędzonego czasu.

 

Adam Matyszczyk

Script logo