Święto parafialne w Wierzchlesiu i Jurowlanach

 • Foto: Daniel Szczurko

  Foto: Daniel Szczurko

Raz na kilka lat zdarza się, iż wspomnienie św. Jerzego Zwycięzcy przypada w okresie Jasnego Tygodnia. Tym większa jest wówczas radość wiernych ze wspomnienia patrona cerkwi i parafii, gdy przypada ona w najradośniejszym tygodniu całego roku liturgicznego. Taka zbieżność dat przypada właśnie w tym roku, a ów piękny duchowo czas przeżywali dziś wierni z Wierzchlesia i Jurowlan.

W Wierzchlesiu o godz. 9.00, odprawiony został Molebien z Małym Poświęceniem Wody. Rozpoczętej godzinę później Boskiej Liturgii przewodniczył ks. prot. Marek Kozłowski z Augustowa, w asyście: ks. prot. Justyna Jaroszuka z Krynek, ks. Łukasza Ławreszuka z Sokółki oraz miejscowego proboszcza ks. prot. Adriana Charytoniuka.

Także w oddalonych o ok. 26 km Jurowlanach, uroczystości rozpoczęły się od poświęcenia wody. Nabożeństwom w tamtejszej cerkwi przewodniczył ks. mitrat Aleksander Klimuk z Ostrowia Północnego, a towarzyszyli mu: ks. prot. Jarosław Grygiewicz z Kuźnicy oraz proboszcz ks. prot. Mirosław Łuciuk

Można by sobie zadać pytanie, dlaczego właściwie wychodzimy z cerkwi z procesją? To prócz podkreślenia wyjątkowości parafialnego święta dla danej wspólnoty wiernych, także świadectwo wiary - zewnętrzne oddanie stanu duchowego. Wyjaśniał to bp supraski Andrzej, w homilii wygłoszonej przed trzema laty podczas święta parafialnego w Sokółce.


"Wspominanie danego świętego, to branie przykładu z jego wiary (...). I choć każdy z nas ma swojego indywidualnego patrona, to rodzina, którą jest parafia - ma wspólnego patrona. Taka pamięć i spotkanie to także okazja do deklaracji swojej wiary. A jak wygląda ta deklaracja? Wychodzimy na procesję i wysoko unosimy chorągwie - wizerunki świętych. W ten sposób świadczymy, iż ów święty zajmuje w naszych sercach szczególne miejsce. Tym wyrazem zewnętrznym staramy się potwierdzać nasz stan duchowy"
- mówił wówczas hierarcha. 
 
Świadectwem wiary były też i dzisiejsze procesje, podczas których dodatkowo rozgłaszano światu radosną nowinę o Zmartwychwstaniu Chrystusa.
 
 
Adam Matyszczyk
 • Foto: Ola Kiszkiel

  Foto: Ola Kiszkiel

 • Foto: Ola Kiszkiel

  Foto: Ola Kiszkiel

 • Foto: Ola Kiszkiel

  Foto: Ola Kiszkiel

Script logo