Wierbnoje Woskresienije

  • Foto: Barbara Matyszczyk, Halina Raducha

    Foto: Barbara Matyszczyk, Halina Raducha

Zanim krok po kroku będziemy podążać ostatnimi ziemskimi śladami Zbawiciela, jest czas na przeżycie uroczystej i podniosłej chwili. Na dzisiejsze poranne nabożeństwa do prawosławnych świątyń - także tych na Sokólszczyźnie, przybywały tłumy wiernych. Wszyscy - dorośli, młodzież oraz dzieci, w dłoniach trzymali przyozdobione zielone gałązki, na wzór tych rzucanych Chrystusowi pod nogi. Pięknie przyozdobione a zarazem skromne, przyniesione na pamiątkę nowotestamentowego wydarzenia, jako symboliczna zapowiedź Paschalnej radości od wieków sprawiają, iż dzisiejszego święta nie można pomylić z żadnym innym. 

Niedziela Palmowa - jedno z dwunastu Wielkich Świąt, łączy się ściśle z dniem poprzedzającym – sobotą wskrzeszenia Łazarza. Te dwa dni stanowią okres przejściowy pomiędzy zakończonym w piątek Wielkim Postem a rozpoczynającym się w jutro Wielkim Tygodniem. Kapłani przyodziani w zielone szaty liturgiczne, święcą przygotowane palemki, wierni zaś zanoszą je do swoich domów i przechowują przez kolejny rok, jako symbol życia i zwycięstwa.

Tradycją - choć zaledwie kilkuletnią - jest, iż w niedzielę poprzedzającą Wielki Tydzień sokólscy parafianie nieco szerzej otwierają swoje serca na potrzeby innych. Najmłodsi po raz kolejny włączyli się do wspólnej akcji "dzieci - dzieciom". Sobotnie popołudnie poświęcili na przygotowanie palemek, które następnie oferowali wiernym. Zebrane w ten sposób fundusze, wzorem lat ubiegłych, zostaną przekazane dla dzieci potrzebujących pomocy. 

Wielki Post dobiegł końca, przed nami Wielki Tydzień. Przeżyjmy go w ciszy i skupieniu. Oby przygotowania, porządki i zakupy nie przysłoniły istoty najbliższych dni i byśmy nie stali się symbolicznie tymi, którzy dziś rzucają gałązki pod nogi Zbawiciela, a w Wielki Piątek zakrzykną "Ukrzyżuj Go, ukrzyżuj!". Im ciszej przeżyjemy nadchodzące dni, tym głośniej i radośniej ogłosimy światłą nowinę o Zmartwychwstaniu.

Poniżej prezentujemy krótką fotorelację z obchodów święta w Sokółce, Dąbrowie i Samogródzie.

 

Adam Matyszczyk

Script logo