Zaproszenie na film Bieżeństwo i spotkanie z Jerzym Kaliną

  • Oficjalny plakat organizatorów

    Oficjalny plakat organizatorów

W najbliższy czwartek (19 kwietnia) o godz. 18.00, w sokólskim kinie "Sokół" - w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Fantom, odbędzie się projekcja filmu Bieżeństwo. Gościem pokazu będzie reżyser Jerzy Kalina. W imieniu organizatora - Sokólskiego Ośrodka Kultury - serdecznie zapraszamy. 

"Latem 1915 r. wycofująca się przed Niemcami carska armia zmusiła do ucieczki ponad 3 mln głównie prawosławnych mieszkańców zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego. Ci, którzy przeżyli, trafiali w głąb Rosji, w tym na Syberię. Niewielka część, która przeżyła wygnanie wróciła po zakończeniu wojny i rewolucji do domów.
Film Jerzego Kaliny to po części historia rodzinna. Prababka reżysera, Zofia, wyjechała z małej wsi Koszele w ujeździe bielskim guberni grodzieńskiej do kozackiej stanicy Stepowe Matiunino guberni saratowskiej. Tam urodziła córkę Nadzieję. Zofia nazwała tak córkę ponieważ spodziewała się, że wkrótce dołączy do nich zmobilizowany do armii carskiej jej mąż Jakub. Nie wiedziała, że mąż zginął na froncie. Nigdy nie zobaczył córki…" - czytamy na fanpage SOK.

 

Adam Matyszczyk

Script logo