Zmarł o. Mikołaj Dejneko - wieloletni proboszcz parafii św. ap. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej

  • ks. mitrat mgr Mikołaj Dejneko

    ks. mitrat mgr Mikołaj Dejneko

Dziś (1 grudnia) w godz. porannych, w augustowskim szpitalu zmarł ks. mitrat mgr Mikołaj Dejneko, wieloletni proboszcz parafii św. ap. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej. Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy na ręce matuszki Anny, synów - o. Włodzimierza i Piotra, córki Anny oraz całej dąbrowskiej wspólnoty wiernych, składają duchowni Dekanatu Sokólskiego, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl.

Rodzina informuje, iż we środę (2 grudnia) o godz. 18.00 w cerkwi św. ap. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej sprawowana będzie Panichida, zaś we czwartek (3 grudnia) także w tej świątyni o godz. 9:00 Boska Liturgia i Otpiewanije. Nabożeństwu oraz obrzędowi pogrzebu przewodniczyć będzie JE Najprzewielebniejszy Jakub - Arcybiskup Białostocki i Gdański. Złożenie ciała o. Mikołaja nastąpi na cmentarzu w Biełkach - parafia Sasiny w gminie Boćki.

O. Mikołaj urodził się 7 kwietnia 1957 r. we Włodawie. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Narojkach, wstąpił do Wyższego Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, które ukończył w 1978 r. Kontynuował studia w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, kończąc je w 1982 r. W tym samym roku wstąpił w związek małżeński z Anną Piekutin. Święcenia diakońskie (2 maja 1982 r., w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku) i kapłańskie (3 maja 1982 r., w Zabłudowie) przyjął z rąk Biskupa Białostockiego i Gdańskiego Sawy. Po święceniach niósł posługę duszpasterską w Zabłudowie. Od maja 1983 r. do września 1985 r. był wikariuszem parafii w Sokółce. Od 9 września 1985 r. był proboszczem parafii św. ap. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej. W 2019 r. Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego nagrodził ks. Mikołaja przywilejem noszenia mitry.

Większość duszpasterskiej posługi o. Mikołaj pełnił na terenie Sokólszczyzny - w dąbrowskiej parafii św. ap. Jana Teologa. To właśnie tu, 1 września 1985 r., w podziemiach powoli wznoszącej się ku górze cerkwi, duchowny odprawił pierwszą Boską Liturgie, a 8 dni później został mianowany proboszczem nowej wspólnoty wiernych. Przez wszystkie te lata o. Mikołaj sprawował duchową opiekę w powierzonej mu winnicy pańskiej, z należytą starannością dbał też o Dom Boży i jego otoczenie. Drzwi parafialnego domu zawsze były otwarte, a duchowny wraz z matuszką Anną chętnie wspomagali też różne inicjatywy. O. Mikołaj Dejneko odszedł do Pana w wieku 63 lat.

Wiecznaja Pamiat' czcigodny ojcze Mikołaju. Chrystus Zmartwychwstał.

 

Adam Matyszczyk

 

 

Script logo