Aktualności

 • Pierwsza Liturgia w jaczniańskiej kaplicy

  W minioną niedzielę Cerkiew czciła święto Wprowadzenia Najświętszej Bogurodzicy do Świątyni. Był to szczególny dzień dla wspólnoty wiernych w Jacznie, gdyż po raz pierwszy po remoncie celebrowano Boską Liturgię w wyremontowanej kaplicy św. Niewiast Niosących Wonności. Odtąd, w okresie zimowym, niedzielne nabożeństwa będą sprawowane właśnie w kaplicy. Proboszcz - ks. Piotr Hanczaruk serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy już w najbliższą niedzielę - 11 grudnia.

 • ś.p. ks. mitrat Mikołaj Dejneko

  Zaproszenie do wspólnej modlitwy w drugą rocznicę po śmierci o. Mikołaja Dejneko

  Ks. prot. Wiktor Tetiurka - proboszcz parafii w Dąbrowie Białostockiej, serdecznie zaprasza w najbliższy czwartek - 1 grudnia, na modlitwę w drugą rocznicę po śmierci ks. mitrata Mikołaja Dejneko, budowniczego pięknej świątyni i pierwszego proboszcza miejscowej wspólnoty wiernych. O godz. 9.00 w cerkwi św. Jana Teologa rozpocznie się Boska Liturgia, a następnie panichida.

 • Fresk - Narodzenie Chrystusa, cerkiew w Jacznie

  Duchowe przygotowanie w oczekiwaniu na Narodzenia Chrystusa - początek postu Filipowego

  Dziś, w dzień po cerkiewnym wspomnieniu św. Apostoła Filipa, rozpoczęliśmy post przed świętem Narodzenia Chrystusa. To czas duchowej odnowy przed uroczystym i radosnym uczczeniem tajemnicy wcielenia Syna Bożego. Post to ustanowiony przez Cerkiew okres wstrzemięźliwości, którego celem jest troska o oczyszczenie z grzechów, zbawienie duszy i życie wieczne. Cielesny - polega na dobrowolnym wyrzeczeniu się łakomstwa oraz powstrzymaniu od spożywania mięsnych posiłków, duchowy - powinien być okresem wzmożonej pobożności, czasem refleksji, wyciszenia, rozmyślań i duchowego doskonalenia się.

 • JE Najprzewielebniejszy Paisjusz abp Przemyski i Gorlicki

  Imieniny Arcybiskupa Paisjusza

  Dziś przypada dzień modlitewnej pamięci św. Paisjusza Wieliczkowskiego (Prepodobnyj Paisij Wieliczkowskij - 28 listopada), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Paisjusza, Arcybiskupa Przemyskiego i Gorlickiego. Z okazji imienin, duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na długie i dobre lata!

 • ks. prot. Wiktor Tetiurka

  Życzenia imieninowe dla o. Wiktora Tetiurki

  Dziś, w dniu wspomnienia św. męcz. Wiktora (Muczenik Wiktor Damasskij - 24 listopada), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Wiktorowi Tetiurce - proboszczowi parafi św. ap. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zabawa i pomoc na balu zapustowym

  W miniony piątek kilkadziesiąt osób bawiło się na balu zapustowym, zorganizowanym przez parafię Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. Integracji przyświecał też szczytny cel, jakim było wsparcie tej niewielkiej wspólnoty wiernych przy wyposażeniu kaplicy św. Niewiast Niosących Wonności na jaczniańskim cmentarzu. Podczas emocjonujących licytacji udało się zebrać na ten cel ponad 6 tys. zł.  

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na Bal Małankowy z Bractwem św. Spirydona

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu ma przyjemność zaprosić na uroczysty bal małankowy, który odbędzie się w piątkowy wieczór - 13 stycznia 2023 r., o godz. 19.00, w Sali Bankietowej Dworek Zacisze na ul. 3-go Maja 17a w Sokółce. Organizatorzy zapewniają dania gorące, przystawki, napoje, kawę, herbatę, ciasto oraz jak zawsze fantastyczną zabawę i niezapomniane wrażenia. O oprawę muzyczną zadba DJ Piotr Kuźma. 

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na gowienija młodzieży w Sokółce

  Bractwa Młodzieży Prawosławnej działające przy parafiach: Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie i św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej oraz Soborze św. Mikołaja w Białymstoku, wraz z opiekunami duchowymi: o. Piotrem Hanczarukiem, o. Wiktorem Tetiurką, o. Piotrem Makalem oraz o. Łukaszem Ławreszukiem, serdecznie zapraszają na gowienija młodzieży, które odbędą się w dniach 09-11.12.2022 r. w parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce.

 • JE Najprzewielebniejszy Jakub abp Białostocki i Gdański

  Imieniny arcybiskupa Jakuba

  Dziś przypada dzień modlitewnej pamięci św. Apostoła Jakuba, brata Pańskiego, pierwszego biskupa Jerozolimy (Apostoł Iakow, brat Gospodień po płoti - 5 listopada). Św. Apostoł Jakub jest niebiańskim patronem Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na długie i dobre lata!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Liturgia św. Jakuba w katedralnej cerkwi św. Mikołaja w Białymstoku

  Dziś - 5 listopada, w dniu modlitewnej pamięci św. apostoła Jakuba - brata Pańskiego, w Katedrze św. Mikołaja w Białymstoku sprawowana była Boska Liturgia św. Jakuba, której przewodniczył zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej. W nabożeństwie uczestniczyło licznie przybyłe duchowieństwo, wierni z różnych parafii oraz goście, reprezentujący władze samorządowe różnego szczebla, służby i instytucje. Dzisiejsze modlitewne spotkanie było też okazją do przekazania imieninowych pozdrowień władyce Jakubowi. Z setek ust popłynęły życzenia jak najlepszego zdrowia, sił i obfitych łask Bożych w arcypasterskiej służbie Cerkwi. 

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Trwają zapisy na Bal Zapustowy - spędźmy ten wieczór razem!

  Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie przypomina, iż trwają zapisy na tegoroczny Bal Zapustowy! Po długim okresie pandemicznej izolacji warto na żywo spotkać się w gronie znajomych i spędzić czas przy ulubionej muzyce i dobrym menu. 
  Spotykamy się 18 listopada o godz. 19.00 w restauracji "Na Skarpie" w Dąbrowie Białostockiej. Organizatorzy zapewniają trzy gorące posiłki, przekąski, ciasto i napoje oraz rzecz jasna miłą atmosferę. O oprawę muzyczną zadba DJ Piotr Kuźma. 

 • ks. Łukasz Ławreszuk

  Życzenia imieninowe dla o. Łukasza Ławreszuka

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Łukasza (Apostoł i jewangielist Łuka - 31 października), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. Łukaszowi Ławreszukowi - wikariuszowi parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • śp. ks. mitrat Józef Sitkiewicz

  Wspomnienie o. Józefa Sitkiewicza

  Mija rok, odkąd odszedł do Pana ks. mitrat Józef Sitkiewicz, wieloletni proboszcz parafii św. Mikołaja w Nowym Dworze. Znaliśmy go jako duchownego - oddanego służbie Bogu i swoim parafianom, bezpośredniego acz wyważonego w opiniach, stanowczego ale skromnego i nie szukający rozgłosu. Znaliśmy jako opiekuna i przewodnika, który przyciągał do Cerkwi zarówno młodych jak i starszych. Znaliśmy go też jako pogodnego i otwartego człowieka, bardzo lubianego i szanowanego - nie tylko w środowisku prawosławnych. Znaliśmy go w końcu jako kapelana strażaków, który w trudnych chwilach modlił się za wszystkich, którzy tego potrzebowali. I my nie ustawajmy w modlitwie do Najwyższego Boga za duszę o. Józefa. Wspomnijmy też raz jeszcze jego życie tu na ziemi, kiedy będąc z nami na co dzień, celebrował nabożeństwa, służył pomocą, życiową wskazówką i dobrą radą. Wiecznaja pamiat' czcigodny ojcze Józefie. Chrystus Zmartwychwstał!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa w rocznicę po śmierci o. Józefa Sitkiewicza

  Dziś, w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Nowym Dworze, wznoszono modlitwę w pierwszą rocznicę po śmierci ks. mitrata Józefa Sitkiewicza, wieloletniego proboszcza miejscowej wspólnoty wiernych. Na tę okoliczność nowodworską parafię odwiedził Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Andrzej - Biskup Supraski. W otoczeniu licznie przybyłego duchowieństwa oraz przy obecności księży z Kościoła rzymskokatolickiego oraz przedstawicieli władz samorządowych i służb mundurowych, hierarcha przewodniczył Boskiej Liturgii i panichidzie za duszę o. Józefa. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święcenie grobów i nabożeństwa sprawowane 1 i 14 listopada

  Mimo, iż w tradycji prawosławia 1 listopada nie jest dniem szczególnej modlitwy za zmarłych, to wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych i korzystając z dnia wolnego od pracy, jak co roku, w większości parafii na Sokólszczyźnie będzie można poświęcić groby swoich bliskich, złożyć karteczkę z imionami w modlitwie za dusze wszystkich, którzy zasnęli z nadzieją na zmartwychwstanie, a także uczestniczyć w sprawowanych nabożeństwach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie do wspólnej modlitwy w rocznicę po śmierci o. Józefa Sitkiewicza

  Ks. Dawid Sulima serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w rocznicę po śmierci byłego wieloletniego proboszcza parafii w Nowym Dworze - o. Józefa Sitkiewicza. Boskiej Liturgii i panichidzie przewodniczył będzie Biskup Supraski Andrzej. Nabożeństwa sprawowane będą w sobotę - 29 października, o godz. 10:00, w miejscowej cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Poświęcenie kaplicy śww. Niewiast Niosących Wonności w Jacznie

  Mówi się, że człowiek planuje a Bóg planem kieruje i trudno odmówić sensu tej ludowej mądrości. W Dekanacie Sokólskim odrestaurowano nowy Dom Boży, a opatrzność sprzyjała zarówno zaplanowanym pracom, jak też możliwościom ich realizacji. Bóg postawił też na tej drodze ludzi dobrej woli, którzy ochoczo ów plan wsparli. To właśnie dlatego Jaczno dziś świętuje i ze wszech miar owym ludziom i Bogu dziękuje.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy w Nowym Dworze

  Święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy - wspominane jako największe po gronie dwunastu wielkich świąt prawosławia, na Sokólszczyźnie w zasadzie kończy okres świąt parafialnych danego roku kalendarzowego. Jak co roku - 14 października, w pięknej odsłonie podlaskiej jesieni, wierni spotykają się w Nowym Dworze - w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy, gdzie Matkę Bożą obdarza się wielką czcią, a dzisiejsze święto celebruje bardzo uroczyście.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na uroczystość poświęcenia kaplicy śww. Niewiast Miro Niosących w Jacznie

  Proboszcz parafii w Jacznie - ks. Piotr Hanczaruk serdecznie zaprasza do uczestnictwa w czynie poświęcenia kaplicy śww. Niewiast Miro Niosących w Jacznie. Uroczystościom, które odbędą się w najbliższą niedzielę (16 października) o godz. 14:00, przewodniczył będzie JE Najprzewielebniejszy Jakub, Arcybiskup Białostocki i Gdański. Przywitanie hierarchy nastąpi w głównej cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego, skąd duchowni i wierni procesyjnie udadzą się do kaplicy, która w ubiegłym roku przeszła generalny remont. W razie niepogody świąteczne uroczystości rozpoczną się bezpośrednio w kaplicy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej

  Cerkiew w Dąbrowie Białostockiej jest najmłodszą w Dekanacie Sokólskim. Kamień węgielny pod jej budowę położono 23 października 1983 r. Dwanaście lat później - 1 października 1995 r. ówczesny ordynariusz Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Sawa konsekrował świątynię w cześć św. Ewangelisty Jana Teologa. Święta parafialne celebruje się tu 21 maja oraz właśnie dziś - 9 października, kiedy to Cerkiew czci święto Zaśnięcia św. Apostoła Jana.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy do Nowego Dworu

  Ks. Dawid Sulima - proboszcz parafii w Nowym Dworze, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień święta Opieki Najświętszej Bogurodzicy. W najbliższy piątek (14 października), o godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z poświęceniem wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na Bal Zapustowy

  Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie serdecznie zaprasza na Bal Zapustowy! Spotykamy się 18 listopada o godz. 19.00 w restauracji "Na Skarpie" w Dąbrowie Białostockiej. Organizatorzy zapewniają trzy gorące posiłki, przekąski, ciasto i napoje oraz rzecz jasna miłą atmosferę. O oprawę muzyczną zadba DJ Piotr Kuźma. Bal - oprócz świetnej zabawy i integracji, ma również na celu wsparcie niewielkiej wspólnoty wiernych w Jacznie. Podczas imprezy odbędą się licytacje atrakcyjnych przedmiotów.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kondolencje

  Wczoraj (3 października 2022 r.) do Domu Ojca odszedł śp. Konstanty Maksimiuk - pełniący obowiązki stróża i kustosza w cerkwi Narodzenia NMP w Krynkach. Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy rodzinie i najbliższym składają: proboszcz kryńskiej wspólnoty wiernych o. Justyn Jaroszuk wraz z parafianami, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!
  Panichida za duszę zmarłego sprawowana będzie we środę (5 października) o godz. 17:00, zaś Boska Liturgia i obrzęd pogrzebu we czwartek (6 października) o godz. 9:00.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa do Dąbrowy Białostockiej

  Ks. prot. Wiktor Tetiurka - proboszcz parafii w Dąbrowie Białostockiej, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy na okoliczność święta Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa - patrona miejscowej cerkwi. W przeddzień o godz. 17:00 sprawowane będzie nabożeństwo całonocnego czuwania. W dzień święta - najbliższą niedzielę (9 października), o godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z poświęceniem wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Kuźnicy

  W tradycji Cerkwi prawosławnej krzyż zajmuje miejsce szczególne, a oddawanie mu czci ma wielowiekowy fundament teologiczny. Modlitwa wznosi się ku ukrzyżowanemu na nim Chrystusowi i od Niego płynie wszelka pomoc oraz otrzymywane przez wiernych łaski. Taka modlitwa wznoszona była dziś w cerkwi w Kuźnicy - jedynej świątyni na Sokólszczyźnie, poświęconej w cześć Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Uroczystościom parafialnego święta przewodniczył zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Jakub. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Szlakiem Wschodnich Słowian - festyn parafialny w Krynkach

  Dziś, w parafii Narodzenia NMP w Krynkach, miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Za sprawą współpracy parafii z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, odbył się tam pierwszy w historii festyn pn.: Szlakiem Wschodnich Słowian. Przedsięwzięcie uświetniło obchody parafialnego święta i jak twierdzi proboszcz - o. Justyn Jaroszuk, ma już na stałe zagościć w dorocznym kalendarzu miejscowej wspólnoty wiernych.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na festyn pn.: "Szlakiem Wschodnich Słowian"

  Proboszcz parafii Narodzenia NMP w Krynkach serdecznie zaprasza na parafialny festyn pn.: "Szlakiem Wschodnich Słowian", który odbędzie się w najbliższą niedzielę (25 września). Warto zarezerwować sobie całe popołudnie, gdyż w programie zawarto wiele ciekawych propozycji, zarówno natury duchowej jak też rozrywkowej. Początek imprezy o godz. 16:00.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Krynkach

  W wielu świątyniach i z wielu ust płynęła dziś modlitwa ku Przenajświętszej Bogurodzicy - w dzień święta Jej Narodzenia. Na Sokólszczyźnie, pierwszemu z grona dwunastu wielkich świąt prawosławia, poświęcona jest cerkiew w Krynkach, dlatego to właśnie tam od wczesnego przedpołudnia licznie gromadzili się wierni i duchowni z różnych stron dekanatu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Kuźnicy

  Proboszcz parafii w Kuźnicy - ks. prot. Jarosław Grygiewicz, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy z okazji święta parafialnego Podwyższenia Czcigodnego i Życiodajnego Krzyża Pańskiego. Tegorocznym uroczystościom przewodniczył będzie JE Najprzewielebniejszy Jakub, Arcybiskup Białostocki i Gdański. W najbliższy poniedziałek (26 września), o godz. 17.00 odsłużone będzie nabożeństwo całonocnego czuwania z obrzędem wyniesienia św. krzyża. We wtorek (27 września) o godz. 9.00 odprawiony zostanie molebien z poświęceniem wody. Ok. godz. 9.40 wierni udadzą się na spotkanie arcypasterza, po przywitaniu którego rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • JE Najprzewielebniejszy Atanazy bp Łódzki i Poznański

  Imieniny Biskupa Atanazego

  Dziś Cerkiew wspomina św. Atanazego Brzeskiego (Prepodobnomuczenik Afanasij, igumien Brestskij - 18 września), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego. Z okazji imienin, duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na długie i dobre lata!

Script logo