Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na patronalne święto kaplicy na cmentarzu w Sokółce

  Proboszcz parafii w Sokółce - ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, serdecznie zaprasza do modlitewnego wspomnienia św. męcz. Pawły - patronki kaplicy na parafialnym cmentarzu. W najbliższą sobotę (15 czerwca) Boska Liturgia rozpocznie się o godz. 9:00. Już od godz. 8:00 będzie też można poświecić groby spoczywających na miejscowej nekropolii. Dla wszystkich chętnych Bractwo Cerkiewne św. Spirydona przygotuje też stoisko ze zniczami.  

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na festy parafialny do Krynek

  Proboszcz parafii w Krynkach - ks. prot. Justyn Jaroszuk, serdecznie zaprasza na festyn parafialny, który odbędzie się w najbliższy piątek 14 czerwca i będzie swoistą kontynuacją celebrowanego w przededniu święta parafialnego. W programie prelekcja pt.: "Nałogi a małe społeczności" oraz potańcówka pod chmurką z zespołem AS, a także ognisko i wspólna integracja. W imieniu organizatorów gorąco zapraszamy - szczegóły na załączonym plakacie.   

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Augustowa

  Z okazji święta parafialnego, do wspólnej modlitwy zaprasza ks. prot. Marek Kozłowski. Wniebowstąpienie Pańskie przypada w tym roku 13 czerwca, a uroczystości w cerkwi przy ul. Mazurskiej w Augustowie tradycyjnie już odbędą się w następującą świąteczną niedzielę - 16 czerwca. O godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z oświęceniem wody, po którym rozpocznie się świąteczna Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Wniebowstąpienia Pańskiego do Krynek

  Ks. prot. Justyn Jaroszuk - proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień święta Wniebowstąpienia Pańskiego, które określane jest mianem drugiego święta parafialnego tamtejszej wspólnoty wiernych. W najbliższy czwartek (13 czerwca), w cerkwi Narodzenia NMP o godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z oświęceniem wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • ks. mitrat Jarosław Grygiewicz

  Imieniny o. Jarosława Grygiewicza - proboszcza parafii w Kuźnicy

  Dziś Cerkiew czci pamięć św. Jarosława Księcia Muromskiego (Błagowiernyj Jarosław kniaź Muromskij - 3 czerwca), niebiańskiego patrona ks. mitrata Jarosława Grygiewicza - proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  XLV Paschalna Pielgrzymka Młodzieży na Św. Górę Grabarkę

  W mijający weekend serce prawosławnej młodzieży biło na Św. Górze Grabarce. Tegoroczna 45 paschalna pielgrzymka połączona była z jubileuszem 100-lecia autokefalii polskiej Cerkwi, a na św. Górze - w duchu paschalnej radości, spotkali się młodzi ludzie zarówno z Polski jak i zza granicy, hierarchowie - na czele z JE metropolitą Warszawskim i całej Polski Sawą oraz liczne duchowieństwo. W tak zacnym gronie znaleźli się także pielgrzymi z Sokólszczyzny. Wyjazd kilkuosobowej grupy zorganizowały wspólnie parafie w Jacznie i Dąbrowie Białostockiej, a opiekę nad młodzieżą sprawował o. Piotr Hanczaruk.  

 • Cerkiew śww. app. Piotra i Pawła w Samogródzie

  Parafia śww. app. Piotra i Pawła w Samogródzie - zapytanie ofertowe

  Zapytanie ofertowe
  dla zadania pn.: „Remont zabytkowej cerkwi parafialnej Śww. App. Piotra i Pawła w Samogródzie”.
  Wykonanie projektu i dokumentacji technicznej  z wymaganymi uzgodnieniami we wszystkich branżach oraz robót budowlanych według PFU (koncepcji)  dla inwestycji pn.: „Remont zabytkowej cerkwi parafialnej Śww. App. Piotra i Pawła w Samogródzie”.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wernisaż wystawy fotograficznej "Ręce w służbie Bogu"

  Wczoraj (26 maja) w Dąbrowie Białostockiej miał miejsce wernisaż wystawy fotograficznej pt.: "Ręce w służbie Bogu". W ramach wydarzenia, w miejscowej cerkwi św. Jana Teologa odbył się koncert chórów, a oprócz prezentacji wystawy, licznie zgromadzeni goście mogli też porozmawiać zarówno z pomysłodawcą projektu i autorem zdjęć, jak też mecenasem wystawy, korzystając przy tym z przygotowanego poczęstunku. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  O. Wiktor Tetiurka nagrodzony prawem noszenia mitry

  Dziś (24 maja), w supraskim monasterze odbyła się konferencja duchowieństwa i pracowników świeckich Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Z tej okazji abp Jakub, w asyście bp Andrzeja, odprawił Boską Liturgię w monasterskiej cerkwi Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Podczas nabożeństwa miało miejsce wręczenie nagrody paschalnej proboszczowi dąbrowskiej parafii ks. prot. Wiktorowi Tetiurce. Decyzją Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, o. Wiktor został nagrodzony przywilejem noszenia mitry.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na wystawę fotograficzną "Ręce w służbie Bogu"

  26 maja o godz. 17:00 w parafii św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej, odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej pt.: Ręce w służbie Bogu. Do uczestnictwa w wydarzeniu zapraszają: proboszcz - ks. prot. Wiktor Tetiurka oraz mecenas wystawy - Bank Spółdzielczy w Sokółce. W programie: koncert chórów, prezentacja wystawy oraz poczęstunek. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Nowym Dworze

  Dziś w cerkwi w Nowym Dworze, prócz słów o Zmartwychwstałym Chrystusie, powielekroć powtarzano też pieśń pochwalną ku św. Mikołajowi Cudotwórcy, a to za sprawą wspomnienia świętego, który jest patronem i orędownikiem miejscowej wspólnoty wiernych. Tegoroczne uroczystości święta parafialnego zgromadziły liczne grono duchownych i wiernych. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  Podwójną okazję do świętowania mieli dziś parafianie z Dąbrowy Białostockiej. Pierwszą było wspomnienie patrona - św. apostoła Jana Teologa, drugim zaś upamiętnienie budowniczego miejscowej cerkwi - zmarłego w 2020 r., ks. mitrata Mikołaja Dejneko, za sprawą nadania jego imienia pobliskiemu skwerowi i uroczyste odsłonięcie oraz poświęcenie pamiątkowej tablicy.

 • Foto: Daniel Grygiewicz

  O. Jarosław Grygiewicz nagrodzony prawem noszenia mitry

  Dziś (21 maja), podczas uroczystości wspomnienia św. Jana Teologa w supraskim monasterze, miało miejsce wręczenie nagrody paschalnej proboszczowi parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy, ks. prot. Jarosławowi Grygiewiczowi. Decyzją Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, o. Jarosław został nagrodzony przywilejem noszenia mitry.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie św. Niewiast Niosących Wonności w Jacznie

  W kalendarzu świąt Dekanatu Sokólskiego od niedawna jest kolejne, które można uroczyście celebrować w poświęconej mu świątyni. Dziś, w dniu wspomnienia św. Niewiast Niosących Wonności, wierni licznie zgromadzili się w Jacznie, gdzie Żenom Mironośnicom poświęcona jest miejscowa, wyremontowana przed dwoma laty kaplica.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  VII urodziny Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona

  Trzecia paschalna niedziela jest datą ważną i wyjątkową dla Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona. Właśnie w dzień wspomnienia św. Niewiast Niosących Wonności, organizacja działająca na terenie Dekanatu Sokólskiego obchodzi swoje urodziny - w tym roku już siódme. Tegoroczne uroczystości jak zwykle przyciągnęły zarówno liczne duchowieństwo jak też szerokie grono sympatyków.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowego Dworu

  22 maja Cerkiew wspomina przeniesienie relikwii św. Mikołaja z Miry Licejskiej do Bari. Dzień ów jest też parafialnym świętem w Nowym Dworze. Do wspólnej modlitwy w najbliższą środę zaprasza proboszcz - ks. Dawid Sulima. O godz. 9.00, w miejscowej cerkwi, której patronem jest św. Mikołaj Cudotwórca, odsłużony będzie molebien z oświęceniem wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Dąbrowy Białostockiej

  W zbliżający się wtorek (21 maja) przypada dzień wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa - patrona cerkwi w Dąbrowie Białostockiej. Z tej okazji proboszcz ks. prot. Wiktor Tetiurka serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości święta parafialnego. W przededniu, o godz. 17.00 - sprawowane będzie nabożeństwo całonocnego czuwania. W dzień święta o godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z oświeceniem wody, zaś o 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Uczestnicy akcji

  Podziękowanie za pomoc przy stoiskach ze zniczami

  W minioną Niedzielę Antypaschy, wierni tłumnie spotykali się na cmentarzach, gdzie wspominali swoich najbliższych, dzieląc z nimi radość Zmartwychwstania Chrystusa. Tradycyjnie już na wielu nekropoliach przygotowane były stoiska Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, na których można było nabyć znicze. Wolontariuszy można było spotkać m.in. na nekropoliach w Sokółce, Samogródzie, Nowym Dworze i Kuźnicy, a zebrane w ten sposób ofiary przeznaczone zostaną na statutową działalność Bractwa. Zarząd organizacji wyraża wdzięczność zaangażowanym w akcję uczestnikom i współpracującym parafiom, a także wszystkim odwiedzającym nasze stoiska.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na patronalne święto kaplicy w Jacznie

  W najbliższą niedzielę Cerkiew czci pamięć św. Niewiast Niosących Wonności. Z tej okazji ks. Piotr Hanczaruk, proboszcz wspólnoty wiernych w Jacznie, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w miejscowej kaplicy, która poświęcona jest Świętym Niewiastom. Świąteczna Boska Liturgia rozpocznie się o godz. 9.00. Tego dnia będzie też można poświęcić groby spoczywających na jaczniańskim cmentarzu.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na obóz dla dzieci - Wakacje z Bractwem z Jaczna

  Bractwo cerkiewne działające przy parafiach w Jacznie i Dąbrowie Białostockiej, serdecznie zaprasza dzieci w wieku 7-10 lat na wakacyjny obóz wypoczynkowy w terminie 9-19 lipca 2024 r., do malowniczego i urokliwego Jaczna. Wakacje z Bractwem, to doskonała okazja do wypoczynku, integracji w grupie rówieśniczej oraz nabycia nowych umiejętności, a wszystko to przy bliskości Boga i sąsiedztwie świątyni. W programie zajęcia muzyczne, plastyczne i sportowe, wycieczki i wypoczynek na świeżym powietrzu, ognisko i dyskoteki, a także uczestnictwo w nabożeństwach i wykłady teologiczne. Koszt - 980 zł/uczestnik, zapisy do 1 czerwca pod nr tel.: 516 987 552. Szczegóły na załączonym plakacie.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na urodziny Bractwa św. Spirydona

  Zarząd Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona serdecznie zaprasza wszystkich członków i sympatyków oraz duchowieństwo, do wspólnego świętowania siódmych urodzin organizacji. W tym roku tradycyjne uroczystości w niedzielę św. Niewiast Niosących Wonności (19 maja) odbędą się w Sokółce. O godz. 14:00 w cerkwi św. Aleksandra Newskiego sprawowany będzie dziękczynny molebien, po którym wystąpi miejscowy chór parafialny pod kierownictwem m. Pauliny Ławreszuk. Na dalszą cześć integracyjną organizatorzy zapraszają na plac parafialny przy siedzibie Bractwa - ul. Piłsudskiego 6, gdzie zaplanowano ognisko z kiełbaskami, pokaz iluzji z oprawą muzyczną oraz wiele innych atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Serdecznie zapraszamy.

 • foto: Adam Matyszczyk

  Niedziela Antypaschy - harmonogram nabożeństw

  Tradycyjnie, tydzień po święcie Paschy, spotykamy się na cmentarzach, by pomodlić się nad grobami swoich bliskich. Modlitwa nie ma jednak żałobnego charakteru. Śpiewany nad grobami troparoin święta Zmartwychwstania Pańskiego, daje nam żyjącym nadzieję, iż nasi bliscy także powstaną z martwych i wszyscy razem staniemy przed obliczem Zbawiciela. Na grobach, prócz zapalonych zniczy kładziemy także kolorowe jajka, będące symbolem życia. Właśnie w Niedzielę Antypaschy - zwaną też Niedzielą Przewodnią, w wielu parafiach praktykuje się nabożeństwa połączone ze święceniem grobów.

 • ks. prot. Marek Kozłowski

  Imieniny o. Marka Kozłowskiego - proboszcza parafii w Augustowie i Suwałkach

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Marka (Apostoł i jewangielist Mark - 8 maja), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Markowi Kozłowskiemu - proboszczowi parafii: Wniebowstąpienia Pańskiego w Augustowie oraz Wszystkich Świętych w Suwałkach. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • foto: Adam Matyszczyk

  Nagrody Paschalne w Diecezji Białostocko-Gdańskiej

  Podczas tegorocznych wiosennych obrad na uroczystej sesji, Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, z okazji Święta Paschy Chrystusowej oraz 100-lecia autokefalii Cerkwi w Polsce, postanowił o nagrodzeniu duchownych. Kapłanów w Diecezji Białostocko-Gdańskiej nagrodził też ordynariusz JE Najprzewielebniejszy Jakub.
  W dalszej części przedstawiamy nagrodzonych duchownych sprawujących posługę w Dekanacie Sokólskim.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Jacznie

  Wszystko było dziś związane ze Zmartwychwstaniem Chrystusa. Wspomnienie wydarzenia fundamentalnego dla chrześcijaństwa, modlitwa przy ołtarzu tekstem troparionu święta Paschy, pozdrawianie się wiernych słowami Chrystos Woskresie oraz Boska Liturgia sprawowana nie gdzie indziej jak właśnie w świątyni Zmartwychwstania Pańskiego. W taki sposób jaczniańscy parafianie celebrowali dzień patronalnego święta swojej wspólnoty.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Wierzchlesiu

  Choć wspomnienie św. Jerzego Zwycięzcy zazwyczaj przypada w okresie Paschalnym, a niekiedy nawet w czasie Jasnego Tygodnia, to raz na kilka lat zdarza się, iż patronalne święto parafii w Wierzchlesiu, celebrowane jest w drugi dzień Wielkanocy. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2013 roku, a powtórzyła się właśnie dziś, dając zarówno miejscowym jak i przyjezdnym wiernym, podwójny powód do radosnego świętowania.

 • Św. Sobór Biskupów PAKP, fot. Adam Matyszczyk

  Orędzie Paschalne Świętego Soboru Biskupów

  Bracia i Siostry! Z wdzięcznością Bogu dotarliśmy do kresu ascetycznych zmagań Wielkiego Postu. Za nami duchowa wiosna, która przyniosła nam oczyszczenie z grzechów i odnowienie naszej wiary. Dzisiaj, pełni radości, świętujemy Zmartwychwstanie Pana naszego Jezusa Chrystusa, doświadczając nieporównywalnej z niczym uczty paschalnej. Jesteśmy szczęśliwymi ludźmi, ponieważ możemy przeżywać Paschę Chrystusową. Zmartwychwstanie Pańskie, bowiem, jest zalążkiem i naszego zmartwychwstania oraz zwiastunem życia „wieku przyszłego”, a stąd też źródłem nadziei i największej radości.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Paschalne życzenia od redakcji

  Chrystus Zmartwychwstał! Χριστός ἀνέστη! Chrystos Woskresie!
  Najprzewielebniejszym hierarchom, czcigodnemu duchowieństwu, wiernym okręgu sokólskiego oraz wszystkim odwiedzającym nasz portal, najserdeczniejsze życzenia w dzień Pschy Chrystusowej składa zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zmartwychwstanie Pańskie, Święty Ogień - harmonogram nabożeństw

  Zmartwychwstania Chrystusa jest fundamentem chrześcijaństwa, jest centrum wszystkich innych świąt i wszystkich wydarzeń. Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał - mówił św. Paweł, daremna byłaby nasza wiara. Nie jest jednak daremna, bo dziś - tak jak przed przeszło dwoma tysiącami lat, Paschę świętują wszystkie cerkwie i wszystkie parafie, a wierni wszem wobec ogłaszają, iż Chrystus zmartwychwstał - prawdziwie zmartwychwstał.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Życzenia dziekana okręgu sokólskiego

  Drodzy Bracia i Siostry - Chrystos Wosresie!
  Za nami czas zmagań wielkopostnych, zmagań ze sobą, swoimi złymi przyzwyczajeniami, z duchowymi słabościami. Ten czas dany mam był, aby w naszych sercach i naszych duszach został przywrócony obraz Boży - obraz Stwórcy. Chrystus przyjął dobrowolnie oszczerstwa, szyderstwa, rany i śmierć krzyżową, aby w efekcie Zmartwychwstać jako nowy Adam, nowy człowiek. Jeżeli mienimy się Jego uczniami, to przykład Jego zachowania wobec prześladowców powinien być dla nas normą. On był traktowany wrogo, ale nie miał wrogów, gdyż modlił się za otaczający tłum "Ojcze przebacz im albowiem nie wiedzą co czynią". Uczniom zaś napomniał, że dopiero wtedy mogą być prawdziwymi uczniami, jeżeli będą miłość nieść wobec siebie. Cerkiewne hymny wzywają nas abyśmy przezywając paschalną radość nie żywili urazy wobec innych i przebaczyli wszystko "poprzez zmartwychwstanie". Życzę wszystkim tej czystej i niczym nie zmąconej radości paschalnej, co będzie oznaczało że Zmartwychwstały ożywia nas dla swojego Królestwa.

Script logo