Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Młodzież z bractw Dekanatu Sokólskiego na XLI Walnym Zgromadzeniu BMP w Polsce

  W minioną sobotę - 2 grudnia, w Szczecinie odbyło się XLI Walne Zgromadzenie Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. W zebraniu wzięli udział przedstawiciele bractw działających przy parafiach w Jacznie i Dąbrowie Białostockiej, wraz z opiekunem duchowym o. Piotrem Hanczarukiem.

 • ks. mitrat mgr Mikołaj Dejneko

  Wspomnienie o. Mikołaja Dejneko

  Dziś mijają trzy lata odkąd odszedł do Pana ks. mitrat Mikołaj Dejneko. Znaliśmy go jako ciepłego i serdecznego człowieka oraz cichego, wyważonego, oddanego Bogu i Cerkwi kapłana. Większość duszpasterskiej posługi o. Mikołaj wraz z matuszką Anną, pełnił na terenie Sokólszczyzny - w dąbrowskiej parafii św. ap. Jana Teologa. To właśnie tu, w podziemiach powoli wznoszącej się ku górze cerkwi, odprawił pierwszą Boską Liturgie, a kilka dni później został mianowany proboszczem nowej wspólnoty wiernych. O. Mikołaj Dejneko odszedł do Pana w wieku 63 lat. Nie ustawajmy w modlitwie do Najwyższego Boga za jego duszę - Wiecznaja pamiat' Chrystus Zmartwychwstał!

   

 • JE Najprzewielebniejszy Paisjusz abp Przemyski i Gorlicki

  Imieniny JE Paisjusza, Arcybiskupa Przemyskiego i Gorlickiego

  Dziś przypada dzień modlitewnej pamięci św. Paisjusza Wieliczkowskiego (Prepodobnyj Paisij Wieliczkowskij - 28 listopada), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Paisjusza, Arcybiskupa Przemyskiego i Gorlickiego. Z okazji imienin, duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na długie i dobre lata!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Duchowe przygotowanie w oczekiwaniu na Narodzenia Chrystusa - początek postu Filipowego

  Dziś, w dzień po cerkiewnym wspomnieniu św. Apostoła Filipa, wierni cerkwi prawosławnej rozpoczynają post przed świętem Narodzenia Chrystusa. To czas duchowej odnowy przed uroczystym i radosnym uczczeniem tajemnicy wcielenia Syna Bożego. Post to ustanowiony przez Cerkiew okres wstrzemięźliwości, którego celem jest troska o oczyszczenie z grzechów, zbawienie duszy i życie wieczne. Cielesny - polega na dobrowolnym wyrzeczeniu się łakomstwa oraz powstrzymaniu od spożywania mięsnych posiłków, duchowy - powinien być okresem wzmożonej pobożności, czasem refleksji, wyciszenia, rozmyślań i duchowego doskonalenia się.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie do wspólnej modlitwy w trzecią rocznicę po śmierci o. Mikołaja Dejneko

  Ks. prot. Wiktor Tetiurka - proboszcz parafii w Dąbrowie Białostockiej, serdecznie zaprasza w najbliższy piątek - 1 grudnia, do wspólnej modlitwy w trzecią rocznicę po śmierci ks. mitrata Mikołaja Dejneko, pierwszego proboszcza miejscowej wspólnoty wiernych. O godz. 9.00 w cerkwi św. Jana Teologa rozpocznie się Boska Liturgia, a następnie odsłużona będzie panichida.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Szczęść Boże młodej parze

  Dziś (26 listopada), w cerkwi św. Apostoła Jakuba w Łosince, w święty związek małżeński wstąpili: Bożena Ochrymiuk oraz Daniel Szczurko - przewodniczący II kadencji Bractwa Cerkiewnego Św. Spirydona z Tremituntu. Ślubu młodej parze udzielił proboszcz parafii ks. prot. Jerzy Kos, w asyście duchowieństwa Dekanatu Sokólskiego. W imieniu duchowieństwa okręgu, członków i sympatyków Bractwa, przyjaciół i znajomych oraz zespołu redakcyjnego portalu cerkiew-sokolka.pl, życzymy Danielowi i Bożenie błogosławieństwa Bożego oraz samych szczęśliwych dni na długie i dobre lata.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Porządki na sokólskim cmentarzu

  Dziś na sokólskim cmentarzu było tłoczno i gwarno. Warkot pił łańcuchowych mieszał się z miarowymi uderzeniami siekier, a pośród nagrobków krzątali się młodsi i starsi, przerzucając kłody drewna, nosząc pęki gałęzi i zamiatając chodniki z kory i zrębek. To gremialna odpowiedź parafian na apel proboszcza o wykarczowanie krzaków i uprzątnięcie terenu przy wewnętrznej części muru okalającego nekropolię. 

 • ks. prot. Wiktor Tetiurka

  Imieniny o. Wiktora Tetiurki - proboszcza parafii w Dąbrowie Białostockiej

  Dziś, w dniu wspomnienia św. męcz. Wiktora (Muczenik Wiktor Damasskij - 24 listopada), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Wiktorowi Tetiurce - proboszczowi parafi św. ap. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na Bal Małankowy z Bractwem św. Spirydona

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu ma przyjemność zaprosić na uroczysty Bal Małankowy. Najlepsza impreza w regionie rozpocznie się w piątkowy wieczór 12 stycznia 2024 r., o godz. 19:00, w sali bankietowej Dworek Zacisze przy ul. 3-go Maja 17a w Sokółce. Organizatorzy zapewniają dania gorące, przystawki, napoje, kawę i herbatę, ciasto oraz jak zawsze fantastyczną zabawę i niezapomniane wrażenia. O oprawę muzyczną zadba znany i lubiany - DJ Piotr Kuźma.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Dobra zabawa na balu zapustowym

  Kilkadziesiąt osób, w duchu braterstwa i wzajemnej integracji, bawiło się wczoraj na balu zapustowym, zorganizowanym przez parafię Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. Uczestnicy tej cyklicznej już imprezy nie tylko miło spędzili czas, ale też wsparli niewielką jaczniańską parafię. Cel tegorocznych - często bardzo emocjonujących aukcji atrakcyjnych przedmiotów, to kontynuacja upiększania wnętrza głównej parafialnej cerkwi. Dzięki ofiarności i otwartym sercom wszystkich ludzi dobrej woli, proboszcz już może planować kolejne etapy prac zdobienia kolorowymi ornamentami elementów sklepienia, wewnętrznych części łuków i wnęk okiennych.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Narodowe Święto Niepodległości - modlitwa za Ojczyznę

  „Jeszcze módlmy się o zachowanie w opiece Bożej naszej Ojczyzny, za jej władze zwierzchnie i wojsko Chrystusa miłujące, abyśmy mogli prowadzić ciche i spokojne życie, we wszelakiej pobożności i czystości” - brzmią słowa ektenii usilnej. Słowa tej modlitwy wygłaszane są podczas każdej Boskiej Liturgii sprawowanej w cerkwiach naszego kraju, dziś jednak wybrzmiały bardzo uroczyście i miały szczególny charakter. 11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. Dziś także w prawosławnych świątyniach wznoszono modlitwy za naszą Ojczyznę, a nabożeństwo w sokólskiej cerkwi zapoczątkowało miejskie obchody tego ważnego święta państwowego. Władze samorządowe reprezentował Adam Juchnik - zastępca Burmistrza Sokółki.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na nabożeństwo w intencji Ojczyzny

  Ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk - proboszcz parafii św. Aleksandra Newskiego, serdecznie zaprasza wiernych i mieszkańców Sokółki, do wspólnej modlitwy w intencji Ojczyzny - 11 listopada, w 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Boska Liturgia rozpocznie się o godz. 8:00 i zapoczątkuje obchody święta narodowego w naszym mieście.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na bal dla dzieci

  Parafie prawosławne: Św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej oraz Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, serdecznie zapraszają na bal dla dzieci. Już w najbliższą niedzielę 12 listopada, najmłodsi wraz z rodzicami i opiekunami, spotkają się w sali parafialnej na dąbrowskiej plebanii. Organizatorzy zapewniają wspólną zabawę, tańce przy dobrej muzyce oraz słodki poczęstunek. Początek imprezy o godz. 14:00 - wstęp wolny!

 • JE Najprzewielebniejszy Jakub abp Białostocki i Gdański

  Imieniny JE Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego

  Dziś przypada dzień modlitewnej pamięci św. Apostoła Jakuba, brata Pańskiego, pierwszego biskupa Jerozolimy (Apostoł Iakow, brat Gospodień po płoti - 5 listopada). Św. Apostoł Jakub jest niebiańskim patronem Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na długie i dobre lata!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Liturgia św. Jakuba w katedralnej cerkwi św. Mikołaja w Białymstoku

  W dzień modlitewnej pamięci św. apostoła Jakuba - brata Pańskiego, pierwszego biskupa Jerozolimy, w Katedrze św. Mikołaja w Białymstoku sprawowana dziś była Boska Liturgia św. Jakuba. Starożytnemu jerozolimskiemu nabożeństwu - najstarszej zachowanej Liturgii w naszej Cerkwi, przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub, w asyście duchowieństwa diecezji oraz w obecności licznie zgromadzeni wiernych i przybyłych gości. Dzisiejsze modlitewne spotkanie było też okazją do przekazania imieninowych pozdrowień władyce Jakubowi. Z setek ust popłynęły życzenia jak najlepszego zdrowia, sił i obfitych łask Bożych w arcypasterskiej służbie Cerkwi. 

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na Bal Zapustowy

  Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie wraz z Bractwem Cerkiewnym Św. Spirydona, serdecznie zaprasza na bal zapustowy! Spotykamy się 17 listopada o godz. 19.00 w restauracji "Na Skarpie" w Dąbrowie Białostockiej. Organizatorzy zapewniają trzy gorące posiłki, przekąski, ciasto i napoje oraz rzecz jasna miłą atmosferę. O oprawę muzyczną zadba DJ Piotr Kuźma. Bal - oprócz świetnej zabawy i integracji, ma również na celu wsparcie niewielkiej wspólnoty wiernych w Jacznie. Podczas imprezy odbędą się licytacje atrakcyjnych przedmiotów.

 • Śmieci zabierz ze sobą lub pozostaw w wyznaczonym miejscu

  Apel o zachowanie czystości na cmentarzach

  W najbliższych dniach kontynuować będziemy chrześcijańską tradycję modlitwy za zmarłych. Tradycję. która jest świadectwem pamięci, wyrazem szacunku i wyznaniem miłości tym, dzięki którym żyjemy, którzy nas wychowali, wykształcili i wskazali drogę. Niech tym wyrazem miłości i szacunku będzie też nasze zachowanie w miejscu ich spoczynku. Duchowni okręgu sokólskiego zwracają się z gorącym apelem o zabieranie śmieci ze sobą. A jeśli konieczne jest pozostawianie pustych zniczy, starych wieńców czy też innych odpadów, należy to zrobić w miejscach do tego przeznaczonych - a na każdej nekropolii takie miejsca są przygotowane. Pozostawianie resztek ziemskiego upamiętnienia zmarłych pod murem - byle dalej od pomnika swoich bliskich, nie jest bynajmniej świadectwem pamięci o zmarłych, ani szacunku dla żyjących. Dbajmy o nasze cmentarze - wszak ten bądź inny z nich będzie niebawem także i naszym tymczasowym domem, w którym oczekiwać będziemy na powtórne przyjście Zbawiciela.

 • ks. Łukasz Ławreszuk

  Imieniny o. Łukasza Ławreszuka - wikariusza parafii w Sokółce

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Łukasza (Apostoł i jewangielist Łuka - 31 października), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. Łukaszowi Ławreszukowi - wikariuszowi parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • ś.p. ks. mitrat Józef Sitkiewicz

  Wspomnienie o. Józefa Sitkiewicza

  Dziś mijają dwa lata odkąd odszedł do Pana ks. mitrat Józef Sitkiewicz, wieloletni proboszcz parafii św. Mikołaja w Nowym Dworze. Znaliśmy go jako duchownego - oddanego służbie Bogu i swoim parafianom, bezpośredniego acz wyważonego w opiniach, stanowczego ale skromnego i nie szukający rozgłosu. Znaliśmy jako opiekuna i przewodnika, który przyciągał do Cerkwi zarówno młodych jak i starszych. Znaliśmy go też jako pogodnego i otwartego człowieka, bardzo lubianego i szanowanego - nie tylko w środowisku prawosławnych. Znaliśmy go w końcu jako kapelana strażaków, który w trudnych chwilach modlił się za wszystkich, którzy tego potrzebowali. I my nie ustawajmy w modlitwie do Najwyższego Boga za duszę o. Józefa. Wspomnijmy jego życie tu na ziemi, kiedy będąc z nami na co dzień, celebrował nabożeństwa, służył pomocą, życiową wskazówką i dobrą radą. Wiecznaja pamiat' czcigodny ojcze Józefie. Chrystus Zmartwychwstał!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święcenie grobów i nabożeństwa sprawowane 1 i 14 listopada

  Mimo, iż w tradycji prawosławia 1 listopada nie jest dniem szczególnej modlitwy za zmarłych, to wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych i korzystając z dnia wolnego od pracy, jak co roku, w większości parafii na Sokólszczyźnie będzie można poświęcić groby swoich bliskich, złożyć karteczkę z imionami w modlitwie za dusze wszystkich, którzy zasnęli z nadzieją na zmartwychwstanie, a także uczestniczyć w sprawowanych nabożeństwach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Ozdobne ornamenty upiększyły wnętrze cerkwi w Jacznie

  Kilka tygodni temu, z wnętrza cerkwi w Jacznie zniknęły ustawione tam wcześniej rusztowania, odsłaniając ozdobne ornamenty, które upiększyły świątynię. Tak nie wiele - chciałoby się powiedzieć, a tak wiele wniosły w jej wystrój. Kolorowe zdobienia doskonale komponują się z freskami i sprawiają, iż ta wysoka i przestronna świątynia stała się jakby przytulniejsza i cieplejsza. Końcowy efekt jest na tyle satysfakcjonujący, iż proboszcz już zapowiedział kontynuację prac na elementach sklepienia, wewnętrznej części łuków i wnęk okiennych. By jednak je przeprowadzić, konieczne jest wsparcie - o co o. Piotr serdecznie prosi wszystkich, którym bliska jest jaczniańska cerkiew i parafia. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy w Nowym Dworze

  Dziś w Nowym Dworze, licznie gromadząc się w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy, wierni prosili o opiekę - nad sobą, swoimi rodzinami, miejscowością w której mieszkają, regionem i Ojczyzną. Modlitewnie zwracali się ku Najświętszej Bogurodzicy w dniu szczególnym dla tej wspólnoty - w święto Opieki Matki Bożej, które jest tu celebrowane jako drugie święto parafialne.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej

  Św. Jan Teolog - najmłodszy z grona dwunastu apostołów, jest patronem wielu prawosławnych świątyń, zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Na Sokólszczyźnie poświęcona jest mu cerkiew w Dąbrowie Białostockiej. Tak jak on był obecny przy wszystkich ważnych wydarzeniach z życia Chrystusa, tak obecni są przy nim wierni - w każdą niedzielę i święta, podczas nabożeństw i w osobistej modlitwie, a także dziś, kiedy to miejscowa wspólnota wiernych wspomina Jego zaśnięcie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy do Nowego Dworu

  Ks. Dawid Sulima - proboszcz parafii w Nowym Dworze, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień święta Opieki Najświętszej Bogurodzicy. W najbliższą sobotę (14 października), o godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z oświęceniem wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Dąbrowy Białostockiej

  Ks. prot. Wiktor Tetiurka - proboszcz parafii w Dąbrowie Białostockiej, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy na okoliczność święta Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa - patrona miejscowej cerkwi. W przededniu o godz. 17:00 sprawowane będzie nabożeństwo całonocnego czuwania. W dzień święta - poniedziałek (9 października), o godz. 9.00 odsłużony zostanie akatyst przed ikoną św. ewangelisty Jana, zaś o 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Kuźnicy

  Jeśli święto z grona 12 wielkich zbiega się z przestrzeganym tego dnia ścisłym postem, a dodatkowo kapłani sprawują nabożeństwa w czerwonych szatach, wiadomym jest, iż Cerkiew wspomina Podwyższenie Czcigodnego i Życiodajnego Krzyża Pańskiego. Symboliczny powrót do wydarzeń Wielkiego Piątku - w świetle późniejszego Zmartwychwstania Pańskiego, był udziałem licznie zgromadzonych wiernych i większości duchownych okręgu sokólskiego, którzy wznosili dziś modlitwy w pięknej cerkwi w Kuźnicy.  

   
 • Foto: Daniel Szczurko

  Spotkanie popielgrzymkowe 2023

  W minioną sobotę Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu, wraz z proboszczem parafii w Jurowlanach o. Mirosławem Łuciukiem, uczestniczyło w spotkaniu popielgrzymkowym. W inicjatywie wzięło udział ok. 20 osób w różnym wieku. Pielgrzymi na Św. Górę Grabarkę i przyjaciele Bractwa oraz starosta cerkiewny, wspólnie posprzątali miejscową cerkiew. Po kilku godzinach wspólnej pracy, w świątyni lśniły wszystkie podłogi i okna od wieży z dzwonami przez ołtarz, aż po przedsionek. Po wspólnej pracy wszyscy kontynuowali integrację przy ognisku oraz przepysznej kiełbasce

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Kuźnicy

  Proboszcz parafii w Kuźnicy - ks. prot. Jarosław Grygiewicz, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy z okazji święta parafialnego Podwyższenia Czcigodnego i Życiodajnego Krzyża Pańskiego. W najbliższy wtorek o godz. 17.00 odsłużone będzie nabożeństwo całonocnego czuwania z obrzędem wyniesienia św. krzyża na środek cerkwi. 27 września (środa) o godz. 9.00 odprawiony zostanie molebien z oświęceniem wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Krynkach

  Dziś wszystkie drogi, jak niegdyś do Rzymu - prowadziły do Krynek. Tam bowiem symbolicznie rozpoczynał się nowy rok cerkiewny - pierwszym z dwunastu wielkich świąt, tam z szacunkiem wznoszono modlitwy ku Bogurodzicy - w Jej Kryńskiej Ikonie i tam miejscowi oraz przyjezdni uczestniczyli w obchodach święta parafialnego - Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na spotkanie popielgrzymkowe

  Bractwo Cerkiewne Św. Spirydona z Tremituntu wraz z o. Mirosławem Łuciukiem, serdecznie zapraszają na spotkanie popielgrzymkowe, które odbędzie się już w najbliższą sobotę - 23 września, w parafii św. Jerzego w Jurowlanach. Zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas pielgrzymki, tegoroczne spotkanie połączone będzie z pomocą parafii w posprzątaniu miejscowej cerkwi. Prace porządkowe będą trwały od godz. 14, później zaś proboszcz zaprasza wszystkich na wspólną integrację, ognisko i poczęstunek. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.

Script logo