Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wyjazd integracyjny BMP z Jaczna i Dąbrowy Białostockiej

  Z inicjatywy duchowych opiekunów: o. Wiktora Tetiurki - proboszcza parafii św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej oraz o. Piotra Hanczaruka - proboszcza parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, członkowie miejscowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej już po raz trzeci uczestniczyli w czterodniowym wyjeździe integracyjnym. Spotkanie to było nie tylko okazją do odpoczynku od nauki i codziennych obowiązków oraz zacieśnienia przyjacielskich relacji, ale też swoistym podziękowaniem - od duchownych dla młodzieży, za pomoc w życiu obu parafii. Rolę opiekuna grupy i przewodnika sprawował o. Piotr.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na Bal Małankowy z Bractwem św. Spirydona

  Już tylko nieco ponad tydzień pozostał do Balu Małankowego organizowanego przez Bractwo Cerkiewne św. Spirydona. Serdecznie zapraszamy do zapisów i uczestnictwa na najlepszej imprezie w regionie. Spotykamy się w piątkowy wieczór - 13 stycznia 2023 r., o godz. 19.00, w Sali Bankietowej Dworek Zacisze na ul. 3-go Maja 17a w Sokółce. Organizatorzy zapewniają dania gorące, przystawki, napoje, kawę, herbatę, ciasto oraz jak zawsze fantastyczną zabawę i niezapomniane wrażenia. O oprawę muzyczną zadba DJ Piotr Kuźma. 

 • Foto: Filip Wołosiuk, Tomasz Wasiluk

  Bożonarodzeniowe rekolekcje duchowieństwa dekanatu sokólskiego

  Dziś, z błogosławieństwa JE Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, w cerkwi NMP w Ostrowiu Północnym, duchowni okręgu sokólskiego uczestniczyli w gowienijach przed świętem Narodzenia Pańskiego. Rolę spowiednika przyjął na siebie o. Aleksander Klimuk. Sprawowanej następnie Boskiej Liturgii przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Andrzej, Biskup Supraski.

 • Foto: Barbara Matyczczyk i Daniel Szczurko

  Modlitwa w dzień wspomnienia św. Spirydona z Tremituntu

  Dziś, w dzień wspomnienia św. Spirydona z Tremituntu, w sokólskiej cerkwi św. Aleksandra Newskiego, wznoszono modlitwę za wszystkich  bratczyków zrzeszonych w działaniach na rzecz Cerkwi - w imię św. Spirydona. Uroczystą Boską Liturgię oraz molebien sprawował ks. Łukasz Ławreszuk. W nabożeństwie uczestniczyli miejscowi parafianie oraz członkowie i sympatycy organizacji. 

 • JE Najprzewielebniejszy Abel abp. Lubelski i Chełmski

  Imieniny Arcybiskupa Abla

  Dziś - 25 grudnia, przypada dzień modlitewnej pamięci św. Praojców - starotestamentowych świętych (Swiatych praotiec - niedziela XXVIII po Pięćdziesiątnicy). Jest to także dzień imienin Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Abla - Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego. Duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na długie i dobre lata!

 • ks. Dawid Sulima

  Imieniny o. Dawida Sulimy - proboszcza parafii w Nowym Dworze

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Praojców - starotestamentowych świętych (Swiatych praotiec - niedziela XXVIII po Pięćdziesiątnicy), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. Dawidowi Sulimie - proboszczowi parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Nowym Dworze. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wesołych Świąt

  Wszystkim Braciom i Siostrom w Chrystusie, którzy po dzisiejszej wieczerzy wigilijnej będą świętowali Narodzenia Syna Bożego życzymy, by ten czas był wypełniony miłością i ciepłem. Niech te szczególne dni napełnią Wasze serca miłością. Dużo zdrowia oraz spełnienia marzeń życzy zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl.
  Życzenia wszystkim świętującym składa też proboszcz parafii w Jacznie o. Piotr Hanczaruk.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na bożonarodzeniowe rekolekcje duchowieństwa dekanatu sokólskiego

  We wtorek - 27 grudnia, z błogosławieństwa JE Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, w cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowiu Północnym, odbędą się bożonarodzeniowe rekolekcje duchowieństwa dekanatu sokólskiego. Do wspólnej modlitwy oraz uczestnictwa w sakramentach spowiedzi i Eucharystii zaprasza proboszcz wspólnoty o. Aleksander Klimuk. Spowiedź rozpocznie się o godz. 7:45, zaś o godz. 9:00 - pod przewodnictwem JE Najprzewielebniejszego Andrzeja Biskupa Supraskiego, sprawowana będzie Boska Liturgia. 

 • Ikona św. Spirydona

  Zaproszenie na modlitwę w dzień wspomnienia św. Spirydona z Tremituntu

  W najbliższą niedzielę (25 grudnia), Cerkiew modlitewnie wspomina św. Spirydona z Tremituntu. Dziekan okręgu - ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk oraz Daniel Szczurko - przewodniczący Bractwa Cerkiewnego działającego na terenie naszego dekanatu i którego patronem jest św. Spirydon, serdecznie zapraszają do uczestnictwa w Boskiej Liturgii. Początek nabożeństwa w sokólskiej cerkwi św. Aleksandra Newskiego o godz. 9.00. Po nabożeństwie, w salce parafialnej odbędzie się spotkanie integracyjne członków i sympatyków Bractwa.

 • Foto: Uczestnicy XL Walnego Zgromadzenia BMP

  Młodzież z bractw Dekanatu Sokólskiego na XL Walnym Zgromadzeniu BMP w Polsce

  W minioną sobotę - 17 grudnia, w Chełmie odbyło się XL Walne Zgromadzenie Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. W zebraniu wzięli udział przedstawiciele bractw działających przy parafiach w Jacznie i Dąbrowie Białostockiej oraz w Sokółce, wraz z opiekunami: o. Piotrem Hanczarukiem i o. Łukaszem Ławreszukiem.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na warsztaty

  Ks. Łukasz Ławreszuk - wikariusz parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce, serdecznie zaprasza dzieci i młodzież wraz z rodzicami, na przedświąteczne warsztaty, podczas których najmłodsi spróbują swoich sił w niełatwej sztuce zdobienia pierników. W ramach przygotowań do radosnego święta Narodzenia Chrystusa będzie też wspólne śpiewanie kolęd. Spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę (18 grudnia) - bezpośrednio po Boskiej Liturgii, w salce domu parafialnego.

 • Foto: m. Ewa Charytoniuk

  Krzyż i Ewangelia śp. o. Archimandryty Gabriela przekazane parafii w Wierzchlesiu

  ,,Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania" Łk. 20,36
  W świąteczny, niedzielny dzień - 4 grudnia 2022 r., wierzchleska parafia weszła radośnie w okres przedświąteczny. W piękno kolęd, zwiastujących święto Bożego Narodzenia, wpisało się jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie. Podczas Boskiej Liturgii, modlili się z nami Państwo Jan - brat śp. Archimandryty Gabriela i jego żona Daria Giba. Po nabożeństwie Państwo Giba przekazali parafii Świętą Ewangelię i Krzyż Naprestolny, z których w swej posłudze korzystał śp. o. Archimandryta, syn ziemi wierzchleskiej.
 • Foto: uczestnicy rekolekcji

  Bożonarodzeniowe rekolekcje młodzieży

  W miniony weekend w Sokółce odbyły się bożonarodzeniowe gowienija młodzieży. Wzięli w nich udział członkowie bractw młodzieży prawosławnej, działające przy parafiach: Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, św. Jana Teologa Dąbrowie Białostockiej, św. Aleksandra Newskiego w Sokółce oraz św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku.

 • Pierwsza Liturgia w jaczniańskiej kaplicy

  W minioną niedzielę Cerkiew czciła święto Wprowadzenia Najświętszej Bogurodzicy do Świątyni. Był to szczególny dzień dla wspólnoty wiernych w Jacznie, gdyż po raz pierwszy po remoncie celebrowano Boską Liturgię w wyremontowanej kaplicy św. Niewiast Niosących Wonności. Odtąd, w okresie zimowym, niedzielne nabożeństwa będą sprawowane właśnie w kaplicy. Proboszcz - ks. Piotr Hanczaruk serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy już w najbliższą niedzielę - 11 grudnia.

 • ś.p. ks. mitrat Mikołaj Dejneko

  Zaproszenie do wspólnej modlitwy w drugą rocznicę po śmierci o. Mikołaja Dejneko

  Ks. prot. Wiktor Tetiurka - proboszcz parafii w Dąbrowie Białostockiej, serdecznie zaprasza w najbliższy czwartek - 1 grudnia, na modlitwę w drugą rocznicę po śmierci ks. mitrata Mikołaja Dejneko, budowniczego pięknej świątyni i pierwszego proboszcza miejscowej wspólnoty wiernych. O godz. 9.00 w cerkwi św. Jana Teologa rozpocznie się Boska Liturgia, a następnie panichida.

 • JE Najprzewielebniejszy Paisjusz abp Przemyski i Gorlicki

  Imieniny Arcybiskupa Paisjusza

  Dziś przypada dzień modlitewnej pamięci św. Paisjusza Wieliczkowskiego (Prepodobnyj Paisij Wieliczkowskij - 28 listopada), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Paisjusza, Arcybiskupa Przemyskiego i Gorlickiego. Z okazji imienin, duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na długie i dobre lata!

 • Fresk - Narodzenie Chrystusa, cerkiew w Jacznie

  Duchowe przygotowanie w oczekiwaniu na Narodzenia Chrystusa - początek postu Filipowego

  Dziś, w dzień po cerkiewnym wspomnieniu św. Apostoła Filipa, rozpoczęliśmy post przed świętem Narodzenia Chrystusa. To czas duchowej odnowy przed uroczystym i radosnym uczczeniem tajemnicy wcielenia Syna Bożego. Post to ustanowiony przez Cerkiew okres wstrzemięźliwości, którego celem jest troska o oczyszczenie z grzechów, zbawienie duszy i życie wieczne. Cielesny - polega na dobrowolnym wyrzeczeniu się łakomstwa oraz powstrzymaniu od spożywania mięsnych posiłków, duchowy - powinien być okresem wzmożonej pobożności, czasem refleksji, wyciszenia, rozmyślań i duchowego doskonalenia się.

 • ks. prot. Wiktor Tetiurka

  Życzenia imieninowe dla o. Wiktora Tetiurki

  Dziś, w dniu wspomnienia św. męcz. Wiktora (Muczenik Wiktor Damasskij - 24 listopada), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Wiktorowi Tetiurce - proboszczowi parafi św. ap. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zabawa i pomoc na balu zapustowym

  W miniony piątek kilkadziesiąt osób bawiło się na balu zapustowym, zorganizowanym przez parafię Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. Integracji przyświecał też szczytny cel, jakim było wsparcie tej niewielkiej wspólnoty wiernych przy wyposażeniu kaplicy św. Niewiast Niosących Wonności na jaczniańskim cmentarzu. Podczas emocjonujących licytacji udało się zebrać na ten cel ponad 6 tys. zł.  

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na Bal Małankowy z Bractwem św. Spirydona

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu ma przyjemność zaprosić na uroczysty bal małankowy, który odbędzie się w piątkowy wieczór - 13 stycznia 2023 r., o godz. 19.00, w Sali Bankietowej Dworek Zacisze na ul. 3-go Maja 17a w Sokółce. Organizatorzy zapewniają dania gorące, przystawki, napoje, kawę, herbatę, ciasto oraz jak zawsze fantastyczną zabawę i niezapomniane wrażenia. O oprawę muzyczną zadba DJ Piotr Kuźma. 

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na gowienija młodzieży w Sokółce

  Bractwa Młodzieży Prawosławnej działające przy parafiach: Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie i św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej oraz Soborze św. Mikołaja w Białymstoku, wraz z opiekunami duchowymi: o. Piotrem Hanczarukiem, o. Wiktorem Tetiurką, o. Piotrem Makalem oraz o. Łukaszem Ławreszukiem, serdecznie zapraszają na gowienija młodzieży, które odbędą się w dniach 09-11.12.2022 r. w parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Liturgia św. Jakuba w katedralnej cerkwi św. Mikołaja w Białymstoku

  Dziś - 5 listopada, w dniu modlitewnej pamięci św. apostoła Jakuba - brata Pańskiego, w Katedrze św. Mikołaja w Białymstoku sprawowana była Boska Liturgia św. Jakuba, której przewodniczył zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej. W nabożeństwie uczestniczyło licznie przybyłe duchowieństwo, wierni z różnych parafii oraz goście, reprezentujący władze samorządowe różnego szczebla, służby i instytucje. Dzisiejsze modlitewne spotkanie było też okazją do przekazania imieninowych pozdrowień władyce Jakubowi. Z setek ust popłynęły życzenia jak najlepszego zdrowia, sił i obfitych łask Bożych w arcypasterskiej służbie Cerkwi. 

 • JE Najprzewielebniejszy Jakub abp Białostocki i Gdański

  Imieniny arcybiskupa Jakuba

  Dziś przypada dzień modlitewnej pamięci św. Apostoła Jakuba, brata Pańskiego, pierwszego biskupa Jerozolimy (Apostoł Iakow, brat Gospodień po płoti - 5 listopada). Św. Apostoł Jakub jest niebiańskim patronem Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na długie i dobre lata!

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Trwają zapisy na Bal Zapustowy - spędźmy ten wieczór razem!

  Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie przypomina, iż trwają zapisy na tegoroczny Bal Zapustowy! Po długim okresie pandemicznej izolacji warto na żywo spotkać się w gronie znajomych i spędzić czas przy ulubionej muzyce i dobrym menu. 
  Spotykamy się 18 listopada o godz. 19.00 w restauracji "Na Skarpie" w Dąbrowie Białostockiej. Organizatorzy zapewniają trzy gorące posiłki, przekąski, ciasto i napoje oraz rzecz jasna miłą atmosferę. O oprawę muzyczną zadba DJ Piotr Kuźma. 

 • ks. Łukasz Ławreszuk

  Życzenia imieninowe dla o. Łukasza Ławreszuka

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Łukasza (Apostoł i jewangielist Łuka - 31 października), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. Łukaszowi Ławreszukowi - wikariuszowi parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • śp. ks. mitrat Józef Sitkiewicz

  Wspomnienie o. Józefa Sitkiewicza

  Mija rok, odkąd odszedł do Pana ks. mitrat Józef Sitkiewicz, wieloletni proboszcz parafii św. Mikołaja w Nowym Dworze. Znaliśmy go jako duchownego - oddanego służbie Bogu i swoim parafianom, bezpośredniego acz wyważonego w opiniach, stanowczego ale skromnego i nie szukający rozgłosu. Znaliśmy jako opiekuna i przewodnika, który przyciągał do Cerkwi zarówno młodych jak i starszych. Znaliśmy go też jako pogodnego i otwartego człowieka, bardzo lubianego i szanowanego - nie tylko w środowisku prawosławnych. Znaliśmy go w końcu jako kapelana strażaków, który w trudnych chwilach modlił się za wszystkich, którzy tego potrzebowali. I my nie ustawajmy w modlitwie do Najwyższego Boga za duszę o. Józefa. Wspomnijmy też raz jeszcze jego życie tu na ziemi, kiedy będąc z nami na co dzień, celebrował nabożeństwa, służył pomocą, życiową wskazówką i dobrą radą. Wiecznaja pamiat' czcigodny ojcze Józefie. Chrystus Zmartwychwstał!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa w rocznicę po śmierci o. Józefa Sitkiewicza

  Dziś, w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Nowym Dworze, wznoszono modlitwę w pierwszą rocznicę po śmierci ks. mitrata Józefa Sitkiewicza, wieloletniego proboszcza miejscowej wspólnoty wiernych. Na tę okoliczność nowodworską parafię odwiedził Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Andrzej - Biskup Supraski. W otoczeniu licznie przybyłego duchowieństwa oraz przy obecności księży z Kościoła rzymskokatolickiego oraz przedstawicieli władz samorządowych i służb mundurowych, hierarcha przewodniczył Boskiej Liturgii i panichidzie za duszę o. Józefa. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święcenie grobów i nabożeństwa sprawowane 1 i 14 listopada

  Mimo, iż w tradycji prawosławia 1 listopada nie jest dniem szczególnej modlitwy za zmarłych, to wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych i korzystając z dnia wolnego od pracy, jak co roku, w większości parafii na Sokólszczyźnie będzie można poświęcić groby swoich bliskich, złożyć karteczkę z imionami w modlitwie za dusze wszystkich, którzy zasnęli z nadzieją na zmartwychwstanie, a także uczestniczyć w sprawowanych nabożeństwach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie do wspólnej modlitwy w rocznicę po śmierci o. Józefa Sitkiewicza

  Ks. Dawid Sulima serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w rocznicę po śmierci byłego wieloletniego proboszcza parafii w Nowym Dworze - o. Józefa Sitkiewicza. Boskiej Liturgii i panichidzie przewodniczył będzie Biskup Supraski Andrzej. Nabożeństwa sprawowane będą w sobotę - 29 października, o godz. 10:00, w miejscowej cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Poświęcenie kaplicy śww. Niewiast Niosących Wonności w Jacznie

  Mówi się, że człowiek planuje a Bóg planem kieruje i trudno odmówić sensu tej ludowej mądrości. W Dekanacie Sokólskim odrestaurowano nowy Dom Boży, a opatrzność sprzyjała zarówno zaplanowanym pracom, jak też możliwościom ich realizacji. Bóg postawił też na tej drodze ludzi dobrej woli, którzy ochoczo ów plan wsparli. To właśnie dlatego Jaczno dziś świętuje i ze wszech miar owym ludziom i Bogu dziękuje.

Script logo