Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy w Nowym Dworze

  Święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy - wspominane jako największe po gronie dwunastu wielkich świąt prawosławia, na Sokólszczyźnie w zasadzie kończy okres świąt parafialnych danego roku kalendarzowego. Jak co roku - 14 października, w pięknej odsłonie podlaskiej jesieni, wierni spotykają się w Nowym Dworze - w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy, gdzie Matkę Bożą obdarza się wielką czcią, a dzisiejsze święto celebruje bardzo uroczyście.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na uroczystość poświęcenia kaplicy śww. Niewiast Miro Niosących w Jacznie

  Proboszcz parafii w Jacznie - ks. Piotr Hanczaruk serdecznie zaprasza do uczestnictwa w czynie poświęcenia kaplicy śww. Niewiast Miro Niosących w Jacznie. Uroczystościom, które odbędą się w najbliższą niedzielę (16 października) o godz. 14:00, przewodniczył będzie JE Najprzewielebniejszy Jakub, Arcybiskup Białostocki i Gdański. Przywitanie hierarchy nastąpi w głównej cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego, skąd duchowni i wierni procesyjnie udadzą się do kaplicy, która w ubiegłym roku przeszła generalny remont. W razie niepogody świąteczne uroczystości rozpoczną się bezpośrednio w kaplicy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej

  Cerkiew w Dąbrowie Białostockiej jest najmłodszą w Dekanacie Sokólskim. Kamień węgielny pod jej budowę położono 23 października 1983 r. Dwanaście lat później - 1 października 1995 r. ówczesny ordynariusz Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Sawa konsekrował świątynię w cześć św. Ewangelisty Jana Teologa. Święta parafialne celebruje się tu 21 maja oraz właśnie dziś - 9 października, kiedy to Cerkiew czci święto Zaśnięcia św. Apostoła Jana.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy do Nowego Dworu

  Ks. Dawid Sulima - proboszcz parafii w Nowym Dworze, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień święta Opieki Najświętszej Bogurodzicy. W najbliższy piątek (14 października), o godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z poświęceniem wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na Bal Zapustowy

  Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie serdecznie zaprasza na Bal Zapustowy! Spotykamy się 18 listopada o godz. 19.00 w restauracji "Na Skarpie" w Dąbrowie Białostockiej. Organizatorzy zapewniają trzy gorące posiłki, przekąski, ciasto i napoje oraz rzecz jasna miłą atmosferę. O oprawę muzyczną zadba DJ Piotr Kuźma. Bal - oprócz świetnej zabawy i integracji, ma również na celu wsparcie niewielkiej wspólnoty wiernych w Jacznie. Podczas imprezy odbędą się licytacje atrakcyjnych przedmiotów.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kondolencje

  Wczoraj (3 października 2022 r.) do Domu Ojca odszedł śp. Konstanty Maksimiuk - pełniący obowiązki stróża i kustosza w cerkwi Narodzenia NMP w Krynkach. Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy rodzinie i najbliższym składają: proboszcz kryńskiej wspólnoty wiernych o. Justyn Jaroszuk wraz z parafianami, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!
  Panichida za duszę zmarłego sprawowana będzie we środę (5 października) o godz. 17:00, zaś Boska Liturgia i obrzęd pogrzebu we czwartek (6 października) o godz. 9:00.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa do Dąbrowy Białostockiej

  Ks. prot. Wiktor Tetiurka - proboszcz parafii w Dąbrowie Białostockiej, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy na okoliczność święta Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa - patrona miejscowej cerkwi. W przeddzień o godz. 17:00 sprawowane będzie nabożeństwo całonocnego czuwania. W dzień święta - najbliższą niedzielę (9 października), o godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z poświęceniem wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Kuźnicy

  W tradycji Cerkwi prawosławnej krzyż zajmuje miejsce szczególne, a oddawanie mu czci ma wielowiekowy fundament teologiczny. Modlitwa wznosi się ku ukrzyżowanemu na nim Chrystusowi i od Niego płynie wszelka pomoc oraz otrzymywane przez wiernych łaski. Taka modlitwa wznoszona była dziś w cerkwi w Kuźnicy - jedynej świątyni na Sokólszczyźnie, poświęconej w cześć Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Uroczystościom parafialnego święta przewodniczył zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Jakub. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Szlakiem Wschodnich Słowian - festyn parafialny w Krynkach

  Dziś, w parafii Narodzenia NMP w Krynkach, miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Za sprawą współpracy parafii z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, odbył się tam pierwszy w historii festyn pn.: Szlakiem Wschodnich Słowian. Przedsięwzięcie uświetniło obchody parafialnego święta i jak twierdzi proboszcz - o. Justyn Jaroszuk, ma już na stałe zagościć w dorocznym kalendarzu miejscowej wspólnoty wiernych.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na festyn pn.: "Szlakiem Wschodnich Słowian"

  Proboszcz parafii Narodzenia NMP w Krynkach serdecznie zaprasza na parafialny festyn pn.: "Szlakiem Wschodnich Słowian", który odbędzie się w najbliższą niedzielę (25 września). Warto zarezerwować sobie całe popołudnie, gdyż w programie zawarto wiele ciekawych propozycji, zarówno natury duchowej jak też rozrywkowej. Początek imprezy o godz. 16:00.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Krynkach

  W wielu świątyniach i z wielu ust płynęła dziś modlitwa ku Przenajświętszej Bogurodzicy - w dzień święta Jej Narodzenia. Na Sokólszczyźnie, pierwszemu z grona dwunastu wielkich świąt prawosławia, poświęcona jest cerkiew w Krynkach, dlatego to właśnie tam od wczesnego przedpołudnia licznie gromadzili się wierni i duchowni z różnych stron dekanatu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Kuźnicy

  Proboszcz parafii w Kuźnicy - ks. prot. Jarosław Grygiewicz, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy z okazji święta parafialnego Podwyższenia Czcigodnego i Życiodajnego Krzyża Pańskiego. Tegorocznym uroczystościom przewodniczył będzie JE Najprzewielebniejszy Jakub, Arcybiskup Białostocki i Gdański. W najbliższy poniedziałek (26 września), o godz. 17.00 odsłużone będzie nabożeństwo całonocnego czuwania z obrzędem wyniesienia św. krzyża. We wtorek (27 września) o godz. 9.00 odprawiony zostanie molebien z poświęceniem wody. Ok. godz. 9.40 wierni udadzą się na spotkanie arcypasterza, po przywitaniu którego rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • JE Najprzewielebniejszy Atanazy bp Łódzki i Poznański

  Imieniny Biskupa Atanazego

  Dziś Cerkiew wspomina św. Atanazego Brzeskiego (Prepodobnomuczenik Afanasij, igumien Brestskij - 18 września), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego. Z okazji imienin, duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na długie i dobre lata!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Krynek

  Ks. prot. Justyn Jaroszuk, proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości parafialnego święta - Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Świąteczne nabożeństwa rozpoczną się w przeddzień - we wtorek (20 września) o godz. 18.00 - całonocnym czuwaniem. W dzień święta, czyli w najbliższą środę (21 września) o godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z małym poświęceniem wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Sokółce

  Ordynariusz Diecezji Białostocko-Gdańskiej - JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Jakub, przewodniczył dzisiejszej Boskiej Liturgii w cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Wizyta hierarchy uświetniła obchody parafialnego święta, w którym wzięli udział nie tylko licznie zgromadzeni parafianie, ale też przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji i stowarzyszeń oraz wierni z różnych stron dekanatu sokólskiego. 

 • ks. mitrat Aleksander Klimuk

  Życzenia imieninowe dla o. Aleksandra Klimuka

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Wielkiego Księcia Aleksandra Newskiego (Błagowiernyj wielikij kniaź Aleksandr Niewskij - 12 września), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. mitratowi Aleksandrowi Klimukowi - proboszczowi parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowiu Północnym. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • ks. prot. Adrian Charytoniuk

  Życzenia imieninowe dla o. Adriana Charytoniuka

  Dziś, w dniu wspomnienia św. męcz. Adriana (Muczenik Adrian Nikomidijskij - 8 września), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Adrianowi Charytoniukowi - proboszczowi parafi śww. ap.ap. Piotra i Pawła w Samogródzie i św. Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w dzień wspomnienia ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela

  11 września Cerkiew wspomina ścięcie głowy św. Jana Chrzciciela. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono wielkie święto i ścisły post, jako wyrażenie smutku z powodu śmierci proroka. W niektórych parafiach praktykuje się w tym dniu nabożeństwa na cmentarzach i święcenie grobów. W tym roku wspomnienie tego wydarzenia przypada w niedzielę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na parafialne święto do Sokółki

  JE Najprzewielebniejszy Jakub - Arcybiskup Białostocki i Gdański, będzie przewodniczył Boskiej Liturgii podczas parafialnego święta w sokólskiej cerkwi. Proboszcz - ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach, w dzień wspomnienia św. Aleksandra Newskiego - patrona miejscowej świątyni. W przeddzień święta - w niedzielę (11 września), o godz. 18.00 odprawione będzie nabożeństwo całonocnego czuwania. W poniedziałek (12 września), o godz. 8.30 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody. Ok. godz. 9.40 wierni procesyjnie udadzą się na spotkanie arcypasterza, po przywitaniu którego rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Na Ratunek - zabawa i nauka w parafii w Krynkach

  Radośnie i gwarno było dzisiejszego popołudnia na placu parafialnym w Krynkach. Tamtejsza wspólnota wiernych - wraz ze swoim proboszczem, przygotowała dzieciom, młodzieży i dorosłym nie lada atrakcje. Symulacja akcji ratowniczej podczas wypadku komunikacyjnego, szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prezentacja sprzętu i wyposażenia służb, tresura psa, stanowisko medyczne, liczne gry i zabawy z animatorem oraz słodki poczęstunek - to wszystko czekało na licznie przybyłych gości, z różnych stron powiatu sokólskiego. Tak - bawiąc się i ucząc jednocześnie, żegnano wakacje i witano nowy rok szkolny.

 • Foto za: www.dabrowa-bial.pl

  Modlitwa w podziękowaniu za plony w Dąbrowie Białostockiej

  W minioną niedzielę, w Dąbrowie Białostockiej odbyły się dożynki gminne. Przedstawiciele władz samorządowych, rolnicy oraz wierni dziękując modlitewnie za plony, zgromadzili się w parafialnej cerkwi św. Jana Teologa. Uroczystej Boskiej Liturgii przewodniczył proboszcz, o. Wiktor Tetiurka.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Ostrowiu Północnym

  Co ma w sobie parafia w Ostrowiu Północnym, że co roku w dniu jej święta, tak wielu pragnie w niej gościć? Czy to piękna zabytkowa cerkiew, w całej swej duchowości oraz wyjątkowej architekturze, przyciąga rzesze wiernych? Czy historia ostrowskiej ziemi oraz przywiązanie obecnie żyjących do domów, pól i lasów swoich rodziców i dziadków, pradziadków - do odziedziczonej i szanowanej wiary, tradycji i kultury? A może gościnność gospodarzy i opiekunów duchowych - ojca Aleksandra i matuszki Ludmiły, którzy już 40 lat tu się modlitwą i tu pracują pracą? Trudno by wskazać tę jedną cechę, gdyż wszystkie będąc niemniej ważnymi, tworzą ten niepowtarzalny rodzinny charakter ostrowskiego święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy i codziennego życia tej wyjątkowej wspólnoty wiernych.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na festyn z okazji zakończenie wakacji i rozpoczęcie roku szkolnego

  Parafia Narodzenia NMP w Krynkach, serdecznie zaprasza na festyn z okazji zakończenie wakacji i rozpoczęcie roku szkolnego. Proboszcz wspólnoty - o. Justyn Jaroszuk, zaprasza wszystkich małych i dużych w sobotę - 3 września, o godz. 14:00 do miejscowej cerkwi, gdzie celebrowana będzie dziękczynna modlitwa. Dalsza część odbędzie się na parafialnym placu. W programie m.in.: symulacja akcji ratowniczej podczas wypadku komunikacyjnego, szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prezentacja sprzętu i wyposażenia służb, stanowisko medyczne. Patronami przedsięwzięcia są: Burmistrz Krynek, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce, Komenda Powiatowa Policji w Sokółce, Placówka Straży Granicznej w Krynkach, Ochotnicza Straż Pożarna w Krynkach oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu. Szczegóły na załączonym plakacie oraz na fanpage parafii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Ostrowia Północnego

  Proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym - ks. mitrat Aleksander Klimuk, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. Tegoroczne uroczystości parafialnego święta będą miały szczególny charakter z uwagi na wizytę w ostrowskiej parafii zwierzchnika Diecezji Białostocko-Gdańskiej JE Najprzewielebniejszego abp Jakuba. W najbliższą niedzielę (28 sierpnia) o godz. 8.45 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody. O godz. 9.40 u bram świątyni nastąpi powitanie hierarchy, zaś o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia wraz ze świąteczną procesją. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień święta

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z w uroczystości ku czci Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 6

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z szóstego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 5

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z piątego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 4

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z czwartego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 3

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z trzeciego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 2

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z drugiego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę.

Script logo