Aktualności

 • Foto: Paweł Giczan

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowowoli

  Ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk gorąco zaprasza w najbliższą niedzielę (14 czerwca), na modlitwę do kaplicy w Nowowoli. Dzień wspomnienia Wszystkich Świętych - pierwsza niedziela po Pięćdziesiątnicy - jest naprestolnym praznikiem tej świątyni. Od godz. 8.00 będzie można poświęcić groby swoich bliskich, zaś ok. godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • ks. prot. Jarosław Grygiewicz

  Życzenia imieninowe dla o. Jarosława Grygiewicza

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Jarosława Księcia Muromskiego (Błagowiernyj Jarosław kniaź Muromskij - 3 czerwca), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Jarosławowi Grygiewiczowi - proboszczowi parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny www.cerkiew-sokolka.pl.

   

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Augustowie

  Wniebowstąpienie Pańskie jest świętem parafialnym w Augustowie. Choć przypadające na miniony czwartek, od wielu lat celebrowane w następującą świąteczną niedzielę. Nie inaczej było też i w tym roku. Od wczesnych godzin porannych wierni niewielkiej augustowskiej wspólnoty wznosili modlitwy o zdrowie i pomyślność na kolejny rok, ale też o szybkie ukończenie budowy nowej, pięknej świątyni.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Wniebowstąpienia Pańskiego w Krynkach

  Tradycją w kryńskiej parafii stała się modlitwa w czwartkowy poranek - dokładnie 40 dni po święcie Zmartwychwstania Pańskiego. Wówczas to Cerkiew obchodzi jedno z dwunastu Wielkich Świąt - Wniebowstąpienie Pańskie. To ustanowione jeszcze w czasach apostolskich święto kończy okres paschalny i właśnie w Krynkach celebrowane jest jako drugie święto parafialne.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Augustowa

  Święto Wniebowstąpienia Pańskiego przypada w tym roku 28 maja, zaś uroczystości w Augustowie tradycyjnie już odbędą się w następującą świąteczną niedzielę (31 maja). W ów dzień parafialnego święta, o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Wniebowstąpienia Pańskiego do Krynek

  Wniebowstąpienie Pańskie jest ważnym wydarzeniem parafii w Krynkach i określane mianem drugiego święta parafialnego. Jak co roku, wierni spotkają się w miejscowej cerkwi na wspólnej modlitwie. W najbliższy czwartek (28 maja), o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • ks. mitrat Mikołaj Dejneko

  Życzenia imieninowe dla o. Mikołaja Dejneko

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Mikołaja Cudotwórcy Arcybiskupa Myr Licyjskich (Swiatitiel Nikołaj, archijepiskop Mirlikijskij, czudotworec - 22 maja), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. mitratowi Mikołajowi Dejneko - proboszczowi parafii św. Apostoła Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny www.cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Nowym Dworze

  Kolejnym majowym świętem, tak ważnym dla miejscowej - nie tylko prawosławnej społeczności, jest dzień wspomnienia św. Mikołaja - biskupa Miry Licejskiej. Wielu z tych, którzy wczoraj uczestniczyli w nabożeństwach w Dąbrowie Białostockiej, dziś ponownie poświęciło dzień na ubogacenie duchowe. Tym razem wierni spotkali się w Nowym Dworze, gdzie modlitewnie wspominano właśnie św. Mikołaja - patrona tamtejszej świątyni i parafii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  W dniu dzisiejszym cerkiew w Dąbrowie Białostockiej obchodziła swoje święto parafialne. Uroczystości ku czci patrona świątyni - św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa, były okazją do duchowego spotkania zarówno miejscowych jak i przyjezdnych wiernych.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  IV Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe? Tak - on line!

  Co? - Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe on-line - Jaczno 2020.
  Gdzie? - Gdzie tylko chcesz.
  Kiedy? - Sobota 30 maja: godz. 9.00 - molebien; 10.30 start rajdu.
  Jak? - Rejestracja swojego przejazdu, odwiedzenie minimum trzech świątyń, udostępnienie trasy oraz zdjęć w sieci.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowego Dworu

  22 maja Cerkiew czci święto przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry Licejskiej do Bari. Dzień ów jest też parafialnym świętem wspólnoty wiernych w Nowym Dworze. O godz. 9.00, w miejscowej cerkwi, której patronem jest św. Mikołaj Cudotwórca, odsłużony będzie akatyst, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Dąbrowy Białostockiej

  W zbliżający się czwartek (21 maja) przypada dzień wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa - patrona cerkwi i parafii w Dąbrowie Białostockiej. Świąteczne uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 akatystem przed ikoną św. Ewangelisty Jana, zaś o 10.00 odsłużona zostanie uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kondolencje

  Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy ojcu Mirosławowi i matuszce Katarzynie Łuciukom z powodu śmierci teściowej i mamy ś.p. Zinaidy Łopaciuk, składają duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!

 • ks. prot. Marek Kozłowski

  Życzenia imieninowe dla o. Marka Kozłowskiego

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Marka (Apostoł i jewangielist Mark - 8 maja), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Markowi Kozłowskiemu - proboszczowi parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Augustowie. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny www.cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa w dzień wspomnienia św. Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu i Jurowlanach

  Wierni spotykają się na modlitwie w swoich cerkwiach, w różnych okolicznościach. W każdą niedzielę, w ważne święta, na ślubie, żegnając na pogrzebie kogoś bliskiego lub uczestnicząc we wprowadzeniu do świątyni nowonarodzonego dziecka. Jest jednak taki dzień - raz w roku, na który czeka się ze szczególnym utęsknieniem. Tym dniem jest święto parafialne, nie bez powodu zwane Małą Paschą. Nie ma tu znaczenia pogoda czy dzień tygodnia. Często nie ma też znaczenia wyjazd z rodzinnej miejscowości. W ów dzień wszystko podporządkowuje się pod świętowanie, odkłada na bok codzienne obowiązki i wraca w rodzinne strony, by spotkać się w murach swojej świątyni. Ten piękny duchowo czas przeżywali dziś wierni z Wierzchlesia i Jurowlan.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Wierzchlesiu i Jurowlanach

  6 maja Cerkiew wspomina pamięć św. Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięzcy - patrona cerkwi i parafii w Wierzchlesiu. W przededniu święta, czyli w najbliższy wtorek, o godz. 18.00 odsłużony zostanie Akatyst przed ikoną św. Jerzego. Główne uroczystości odbędą się we środę, o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświeceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia. Po nabożeństwach wierni będą też mogli też poświęcić groby swoich bliskich. Dzień ów jest także świętem parafialnym w Jurowlanach. W miejscowej cerkwi uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 Molebnem z Małym Poświęceniem Wody, po którym odsłużona zostanie Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Mirotoczywa ikona Bogurodzicy Żywonosnyj Istocznik

  Ojcowie z monasteru w Supraślu poinformowali, iż we czwartek 23 kwietnia w przeddzień święta Ikony Bogurodzicy „Życiodajne Źródło” (Żywonosnyj Istocznik) zauważyli wydzielanie mirra przez wspomnianą ikonę, znajdującą się w budynku brackim Monasteru. Uznane to zostało za szczególne błogosławieństwo, zwłaszcza teraz – w trudnym czasie epidemii.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Modlitwa o deszcz, o zdrowie, o opiekujących się chorymi i leczących ich

  - W tym specyficznym okresie, w jakim się znajdujemy jesteśmy zobowiązani do wzmożonej modlitwy. Dziś cały świat jej potrzebuje. Będziemy modlić się o deszcz, jak i o zdrowie nie tylko nas i naszych bliskich, ale również o zdrowie chorych, opiekujących się chorymi i leczących ich - o. Piotr Hanczaruk
  Parafie: Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, Przemienienia Pańskiego w Mrągowie oraz Św. Apostołów Piotra i Pawła w Ełku zapraszają do wspólnej modlitwy słowami akatystów, od niedzieli do piątku o godz. 19.00.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Nabożeństwa w Niedzielę Antypaschy

  Tradycyjnie tydzień po święcie Zmartwychwstania Pańskiego, spotykamy się na cmentarzach, by pomodlić się nad grobami swoich bliskich. Wspominając tych, którzy zasnęli z nadzieją na życie wieczne, dzielimy się z nimi radością Zmartwychwstania, a na grobach prócz zniczy kładziemy także kolorowe jajka, będące symbolem życia. Właśnie w Niedzielę Antypaschy - zwaną też Niedzielą Przewodnią, w wielu parafiach praktykuje się nabożeństwa w kaplicach połączone ze święceniem grobów. Samo słowo "Antypascha" (gr. αντιπασχα, od αντι - w miejsce, w zamian, zamiast, ze względu na, w porównaniu z; πασχα - Pascha) nie jest przeciwieństwem dnia Paschalnego, lecz jego "ponownym" przeżyciem, wypełnieniem i jednocześnie zakończeniem Światłego Tygodnia (Świetłoj Siedmicy) - najbardziej uroczystego okresu w całym roku liturgicznym.
  W dalszej części prezentujemy harmonogram nabożeństw i święcenia grobów w dekanacie sokólskim.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie

  Po raz pierwszy w tegorocznym okresie paschalnym, duchowni okręgu sokólskiego spotkali się na wspólnej modlitwie. Radosne przesłanie Chrystos Woskresie przekazywali sobie nie gdzie indziej jak w świątyni konsekrowanej właśnie w cześć święta Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. Tradycyjnie już trzeci dzień Paschy jest świętem tamtejszej wspólnoty wiernych.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Jacznie

  Trzeci dzień święta Zmartwychwstania Pańskiego jest też parafialnym świętem w wspólnoty wiernych w Jacznie. O godz. 10.00 w miejscowej cerkwi odprawiona zostanie uroczysta Boska Liturgia. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy i uczestnictwa w transmisji na żywo - kliknij aby uczestniczyć w transmisji

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Dekanalny plan nabożeństw Tygodnia Paschalnego

  Chrystus Zmartwychwstał! Χριστός ἀνέστη! Chrystos Woskresie!
  Bóg po raz kolejny pozwolił przeżywać radość Zmartwychwstania. Choć nie tłumnie w naszych cerkwiach, a w skromnym odosobnieniu naszych domów, radujmy się tym błogosławionym czasem i przekazujmy tę nowinę sobie nawzajem - Chrystos Woskresie! Dziękując za dar Zmartwychwstania spójrzmy w przyszłość z nadzieją. Nadzieją, iż już niebawem wrócimy do normalności. Wróćmy do niej silniejsi, odnowieni i umocnieni w wierze. Pokażmy światu, iż ten czas izolacji nie był stracony, a okazał się raczej swoistym posłuszanijem, które zamykając nam dostęp do szumnego otoczenia, otworzyło umysły i serca na miłość do Boga i do bliźniego.
  W dalszej części przedstawiamy harmonogram nabożeństw Tygodnia Paschalnego w Dekanacie Sokólskim.

 • Ikona Zmartwychwstania Pańskiego

  Orędzie Paschalne JE Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego

  Orędzie Paschalne JE Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, do Czcigodnego Duchowieństwa, Miłujących Boga Braci i Sióstr Zakonnych i Wszystkich Wiernych Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Zbawicielu mój żywy! Tyś ofiarą, której Nie zdołano zabić na zawsze. Jako Bóg ochotnie Sam siebie Ojcu ofiarując Wskrzesiłeś z sobą Cały ród Adama Z grobu powstając (kanon paschalny 6,3).

  Chrystus Zmartwychwstał!

 • Paschalne życzenia do redakcji i Bractwa św. Spirydona

  Niech powstanie Bóg i rozproszą się Jego wrogowie. Pascha święta nam dziś zajaśniała, Pascha nowa, święta, Pascha mistyczna, Pascha najczcigodniejsza! Pascha – Chrystus Zbawiciel! Pascha nieskalana, Pascha wielka! Pascha wiernych! Pascha otwierająca nam bramy raju! Pascha uświęcająca wszystkich wiernych!
  Radujmy się i przebaczajmy! W to Święto Świąt, fundament Chrześcijaństwa, w sercach niech pozostanie jedynie nieskalana radość. Niech Zmartwychwstanie Pańskie stanie się ponadczasowym przesłaniem łagodzącym uprzedzenia, uciszającym spory i zmieniającym stereotypy. Niech Christos Woskresie wypowiadają usta uśmiechnięte, łagodne i szczere a usłyszą serca pełne pokory przebaczenia i wyrozumiałości. Najprzewielebniejszym hierarchom, czcigodnemu duchowieństwu, wiernym okręgu sokólskiego oraz wszystkim odwiedzającym nasz portal, najserdeczniejsze życzenia składa zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo św. Spirydona.

 • Życzenia

  Życzenia Starosty Sokólskiego

  Z okazji święta Zmartwychwstania Pańskiego, serdeczne życzenia dla prawosławnej społeczności powiatu sokólskiego, przesyła Starosta Sokólski Piotr Rećko wraz ze współpracownikami oraz Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Krasiński wraz z radnymi.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Bóg i świat oczekuje świadectwa naszej wiary - o. Włodzimierz Misiejuk

  Drodzy Bracia i Siostry.
  Tegoroczny Wielki Post stał się dla nas szczególnym wyzwaniem i probierzem naszej wiary. Wszystko wskazuje na to, że podobnym będzie również przeżywanie radości Zmartwychwstania Pańskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Dekanalny plan nabożeństw Wielkiego Tygodnia

  Zakończyliśmy 40-dniowy Wielki Post i stajemy u progu Wielkiego Tygodnia. W obrzędy ostatnich sześciu dni przed Paschą wprowadziła nas sobota wskrzeszenia Łazarza oraz Niedziela Palmowa - ustanowiona na cześć uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Wielki Post, poprzez wstrzemięźliwość w spożywaniu pokarmów, spowiedź, liczne nabożeństwa i wewnętrzną modlitwę, miał za zadanie przygotować nas na to, co właśnie następuje. Teraz już nie powinniśmy się koncentrować na sobie, lecz na tym, czego Zbawiciel dokonuje dla każdego z nas. W milczeniu i pokorze pójdźmy za Chrystusem przez wszystkie dni Wielkiego Tygodnia, przez wszystkie następujące po sobie wydarzenia, pojmanie, zdradę Judasza, sąd, mękę oraz śmierć, aż po Zmartwychwstanie.

 • Zaproszenie na nowy cykl filmów pt.: „Podróże po Wielkim Tygodniu”

  Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie serdecznie zaprasza na nowy cykl filmów pt.: „Podróże po Wielkim Tygodniu”. Zrealizowane przez Sokółka TV obrazy przedstawią poszczególne dni, począwszy od Soboty Łazarza, przez wszystkie dni Tygodnia Męki Pańskiej, po Niedzielę Paschy. Refleksjami na temat nabożeństw w tym okresie podzieli się hieromnich Pantelejmon z Monasteru Zwiastowania NMP w Supraślu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Organizacja nabożeństw i posług w parafii Św. Aleksandra Newskiego w Sokółce.

  Przedstawiamy komunikat ks. mitrata Włodzimierza Misiejuka, dotyczący organizacji nabożeństw i posług w parafii Św. Aleksandra Newskiego w Sokółce.

 • Foto: ks. Piotr Hanczaruk, lektor Daniel Grygiewicz

  Wielkopostne gowienija duchowieństwa okręgu sokólskiego

  W miniony piętek, w cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Sokółce, miały miejsce wielkopostne gowienija duchowieństwa okręgu sokólskiego. Rekolekcje w trakcie Wielkiego Postu zawsze gromadziły w świątyni tłumy wiernych, licznie przystępujących do sakramentów spowiedzi i Eucharystii. Jak jednak dobrze wiemy, ten rok jest szczególnie trudny, a nałożone przez władze państwowe obostrzenia, związane z rozprzestrzeniającym się wirusem sprawiły, iż Boska Liturgia sprawowana była w zasadzie bez udziału wiernych. Nabożeństwu przewodniczył bp supraski Andrzej.

Script logo