Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zmartwychwstanie Pańskie - Pascha

  "Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Przypomnijcie sobie, jak wam mówił, będąc jeszcze w Galilei: „Syn Człowieczy musi być wydany w ręce grzeszników i ukrzyżowany, lecz trzeciego dnia zmartwychwstanie” (Łk 24, 5 - 7). Chrystus Zmartwychwstał! Χριστός ἀνέστη! Chrystos Woskresie!
  W dalszej części przedstawiamy dekanalny pan nabożeństw Tygodnia Paschalnego. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Paschalne życzenia do redakcji

  Niech powstanie Bóg i rozproszą się Jego wrogowie. Pascha święta nam dziś zajaśniała, Pascha nowa, święta, Pascha mistyczna, Pascha najczcigodniejsza! Pascha – Chrystus Zbawiciel! Pascha nieskalana, Pascha wielka! Pascha wiernych! Pascha otwierająca nam bramy raju! Pascha uświęcająca wszystkich wiernych!
  Radujmy się i przebaczajmy! W to Święto Świąt, fundament Chrześcijaństwa, w sercach niech pozostanie jedynie nieskalana radość. Niech Zmartwychwstanie Pańskie stanie się ponadczasowym przesłaniem łagodzącym uprzedzenia, uciszającym spory i zmieniającym stereotypy. Niech Christos Woskresie wypowiadają usta uśmiechnięte, łagodne i szczere a usłyszą serca pełne pokory przebaczenia i wyrozumiałości. Najprzewielebniejszym hierarchom, czcigodnemu duchowieństwu, wiernym okręgu sokólskiego oraz wszystkim odwiedzającym nasz portal, najserdeczniejsze życzenia składa zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Życzenia dziekana okręgu sokólskiego

  Chrystos Woskresie. Pozdrawiam Was drodzy bracia i siostry z radością Zmartwychwstania Pańskiego. Radość ta nie zawsze dociera do naszego serca należycie, a to ze względu na to, że żyjemy w dwutorowym świecie. Z jednej strony Ewangelia i prawda objawienia, z drugiej osiągnięcia nauki i pojęcie niewzruszonych sił przyrody. I te dwa nurty myślowe sprawiają, że wierzymy ale pełno w nas niewiary. Zapominamy, że stwórca świata i praw rządzących nim, może te prawa zmieniać. Tak stało się i tutaj gdzie zaszedł fakt niewytłumaczalny dla rozumu, fakt który możemy osiągnąć przez wiarę. Im mniej w nas będzie mędrkowania, samochwalstwa i egoizmu, tym łatwiej zrozumiemy radość apostołów pogrążonych w rozpaczy. Życzę właśnie tego radosnego, prostego i dziecięcego przeżycia tych świętych dni, aby słowa Chrystos Woskresie i Woistinu Woskresie nie były tylko hasłem i odzewem, ale sensem naszego życia. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Jaczna

  Ks. Piotr Hanczaruk, proboszcz wspólnoty wiernych w Jacznie, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w dniu parafialnego święta - Zmartwychwstania Pańskiego. W najbliższy wtorek o godz. 10.00 odprawiona zostanie uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wielki Piątek

  "Dzisiaj na drzewie wisi Ten, który na wodach ziemię zawiesił. Na króla aniołów zakładana jest korona cierniowa. W szatę hańby przyobleczony jest Ten, Który niebo przyodziewa obłokami. Policzkowany jest Ten, który w Jordanie uwolnił Adama. Gwoździami przybity jest Oblubieniec Cerkwi. Włócznią przebity jest Syn Dziewicy. Kłaniamy się cierpieniom Twym, Chryste. Okaż nam Twe chwalebne Zmartwychwstanie!"

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wielki Czwartek

  "Kiedy chwalebni uczniowie na wieczerzy podczas umycia nóg zostali oświeceni, wtedy Judasz niegodny, zamroczony pożądaniem srebra, niesprawiedliwym sędziom wydaje Ciebie, sprawiedliwego Sędziego. Chciwy zbieraczu bogactw! Popatrz na tego, który dla nich się powiesił. Unikaj chciwości, oto na co poważyła się chciwość wobec swego Nauczyciela. O, Panie, dobry we wszystkim, chwała Tobie!"

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wkraczamy w Wielki Tydzień

  Cerkiew prawosławna darowała swoim wiernym Wielki Post, by każdy indywidualnie mógł przygotować się na to, co już niebawem nastąpi. Przez 40 minionych dni - bogacąc się duchowo i kajając cieleśnie czekaliśmy, by dziś być już gotowymi i godnymi. Wewnętrzna modlitwa, liczne nabożeństwa, spowiedź i Eucharystia, wyciszenie i wstrzemięźliwość w spożywaniu pokarmów - wśród zgiełku codzienności rysowała się droga, którą mamy iść. Czas tych przygotowań właśnie się zakończył. Przez kolejne siedem dni Wielkiego Tygodnia, wspominać będziemy wydarzenia, które stanowią fundament naszej wiary, a cały okres przygotowań był po to, by teraz przemierzyć wraz z Chrystusem ostatnie dni Jego ziemskiego życia i uczestniczyć w tajemnicy zwycięstwa życia nad śmiercią. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wjazd Chrystusa do Jerozolimy - Niedziela Palmowa

  "Ten, który za tron ma niebo i za podnóżek ziemię, Boga Ojca Słowo i Syn zawsze współistotny, pokornie przybył dzisiaj na nierozumnym osiołku do Betanii. Przeto dzieci hebrajskie trzymając w rękach gałązki, sławę głosiły: Hosanna na wysokościach! Błogosławiony, który idzie, Król Izraela!"

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Nagrody Paschalne duchownym Dekanatu Sokólskiego

  Jednym z punktów corocznych obrad Świętego Soboru Biskupów naszej Cerkwi, jest przyznanie Paschalnych nagród duchownym. Z okazji święta Paschy, swoje nagrody duchownym przyznają także biskupi diecezjalni. W dalszej części prezentujemy decyzje hierarchów dotyczące nagród w Diecezji Białostocko-Gdańskiej oraz Dekanacie Sokólskim. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wielkopostne gowienija duchowieństwa Dekanatu Sokólskiego

  Dziś, z błogosławieństwa Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba, w cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Sokółce, miały miejsce wielkopostne gowienija duchowieństwa Okręgu Sokólskiego. Rolę spowiednika przyjął na siebie o. Aleksander Klimuk, zaś sprawowanej następnie Boskiej Liturgii Uprzednio Oświęconych Darów, przewodniczył władyka Jakub. 

 • JE Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski

  Odezwa Metropolity Warszawskiego i całej Polski

  Dnia 1 kwietnia br. rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Każdy z nas, obywatel Polski, stoi przed decyzją podania danych dotyczących naszego życia duchowego, to jest wyznania i przynależności do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

 • Foto: o. Piotr Hanczaruk

  Samorządy wspomogą remont kaplicy w Jacznie

  Dobrą wiadomość dzisiejszego dnia otrzymali wierni i proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, którzy od grudnia ubiegłego roku prowadzą remont miejscowej cmentarnej kaplicy. Prace restauracyjne zabytkowej świątyni wspomogą zarówno samorządowcy z Powiatu sokólskiego, jak też gminy Dąbrowa Białostocka.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kondolencje

  Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy Panu Adamowi Kowalczukowi - Zastępcy Burmistrza Sokółki, a także rodzinie i bliskim, z powodu śmierci brata śp. Krzysztofa Kowalczuka, składają duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na XLII Ogólnopolską Paschalną Pielgrzymkę Młodzieży Prawosławnej na Św. Górę Grabarkę

  W dniach 28-30 maja, już po raz 42 odbędzie się Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Św. Górę Grabarkę. "Wierzymy, iż w tym roku z Bożą pomocą uda nam się wspólnie spotkać, aby cieszyć się ze Zmartwychwstania Pańskiego, pozdrawiając się słowami Christos woskriese! Woistinu woskriesie! Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Szykujcie więc namioty, śpiwory, rezerwujcie termin i wraz z przyjaciółmi przybywajcie na miejsce wydarzenia" - piszą na swoim profilu, w mediach społecznościowych, przedstawiciele Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Nowe dzwony w ostrowskiej parafii

  Często bywa tak, iż od myśli i słów niedaleko jest do czynów. Trzeba jedynie spotkać na swojej drodze ludzi dobrej woli i otwartego serca. Takich właśnie spotkał o. Aleksander Klimuk. Kiedy w jego myślach pojawiała się koncepcja wykonania nowych dzwonów, a duchowny zaczął nieśmiało o niej mówić, ideę tę podchwycili nie tylko miejscowi wierni ale także ludzie, zdawać by się mogło, zupełnie niezwiązani z ostrowską parafią. I tak, po raz kolejny słowo stało się ciałem i już niebawem krystaliczny dźwięk czterech nowych dzwonów, będzie donośnie niósł po okolicy dobrą nowinę - o Zmartwychwstaniu, o modlitwie i o wierze - tej w Boga i tej w ludzi dobrej woli. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kondolencje

  Dziś do Domu Ojca odszedł śp. Piotr Dejneko - syn zmarłego niedawno ks. mitrata Mikołaja Dejneko. Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy, na ręce mamy - m. Anny, brata - o. Włodzimierza oraz siostry - Anny, składają duchowni Dekanatu Sokólskiego, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!
  Panichida za duszę zmarłego sprawowana będzie w poniedziałek (5 kwietnia) o godz. 18:00 w kaplicy centrum pogrzebowego przy ul. św. Kazimierza w Białymstoku. Nabożeństwa pogrzebowe sprawowane będą we środę (7 kwietnia) o godz. 9:00 w Cerkwi w Sasinach. Złożenie ciała śp. Piotra nastąpi na cmentarzu w Biełkach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Komunikat Kancelarii Świętego Soboru Biskupów PAKP

  W dniu 30 marca 2021 roku pod przewodnictwem Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski odbyła się wiosenna sesja Św. Soboru Biskupów PAKP. Prace soborowe dotyczyły problematyki zewnętrznej i wewnętrznej życia naszej Cerkwi:

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kondolencje

  Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy Panu Piotrowi Rećko - Staroście Sokólskiemu, a także rodzinie i bliskim, z powodu śmierci siostry śp. Kamili Tolko, składają duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!

 • Kadr z materiału filmowego na kanale Bliżej Cerkwi

  Zaproszenie na poświęcenie krzyża wieńczącego kopułę kaplicy w Jacznie

  Proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie wraz z Radą Parafialną i wiernymi, serdecznie zaprasza w najbliższą niedzielę - 21 marca, na uroczystość poświęcenia krzyża, który zwieńczy kopułę remontowanej kaplicy św. Niewiast Niosących Wonności (Żen Mironośnic). O godz. 9.00 sprawowana będzie Boska Liturgia, po której dokonany będzie czyn poświęcenia krzyża. O tej historycznej chwili proboszcz - ks. Piotr Hanczaruk opowiada w przygotowanym materiale filmowym.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Jak przygotować koliwo

  Już jutro, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, w naszych cerkwiach oświęcane będzie koliwo. Tradycja ta odnosi się do wspomnienia św. męczennika Teodora Tyrona (spalonego na stosie w 306 r.) i prześladowania chrześcijan za czasów cesarza Juliana Apostaty (362 r.). Władca ten nakazał skrapiać krwią zwierząt ofiarnych żywność, aby uniemożliwić wyznawcom Chrystusa przestrzeganie pierwszego tygodnia Wielkiego Postu. Święty Teodor zjawił się we śnie biskupowi Konstantynopola Eudoksjuszowi i nakazał, żeby chrześcijanie nie kupowali żywności, lecz jedli pszenicę z miodem i jagodami. W 2017 r., na swoiste warsztaty z przygotowania tej potrawy, zaprosił parafian ks. Włodzimierz Misiejuk. Przypomnijmy zatem na czym polega sztuka przygotowania koliwa. 

 • Foto: Bartek Utko

  Czytanie Wielkiego Kanonu Pokutnego w cerkwiach dekanatu sokólskiego

  "Od czego zacząć mam opłakiwanie czynów nieszczęsnego życia mego? Jakiż początek skardze żałosnej teraz poczynię, Chryste? O Miłosierny, udziel win moich odpuszczenia! Zmiłuj się nade mną, Boże, zmiłuj się". Wielki Kanon Pokutny św. Andrzeja z Krety.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Początek Wielkiego Postu

  Dla prawosławnych chrześcijan w naszych złożonych, trudnych czasach, pełnych duchowych rozczarowań, wszelkiego rodzaju pokus i ograniczeń, Wielki Post ma ogromne znaczenie duchowe. To czas specjalnych modlitw, oczyszczenia i wstrzemięźliwości. To one dają człowiekowi impuls w postaci nowych sił do zmagań z pokusami naszych czasów - pisze w liście wielkopostnym do wiernych metropolita Warszawski i całej Polski Sawa.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kondolencje

  Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy Pani Wiesławie Burnos - członkowi Zarządu Województwa Podlaskiego, a także rodzinie i bliskim, z powodu śmierci męża śp. Romualda Burnos, składają duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!

 • Foto: o. Piotr Hanczaruk

  Prośba o wsparcie remontu zabytkowej kaplicy w Jacznie

  Od grudnia ubiegłego roku parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie realizuje remont kaplicy św. Niewiast Niosących Wonności (Żen Mironośnic), zlokalizowanej na miejscowym cmentarzu. To bardzo ważna inwestycja, przywracającą blask zabytkowej świątyni na Sokólszczyźnie. Ważna nie tylko dla ogółu społeczeństwa ale nade wszystko dla miejscowych parafian, którzy właśnie w tej kaplicy ocierali łzy po pożarze głównej parafialnej cerkwi i gdzie wznosili modlitwy o jej rychłą odbudowę. O wsparcie tej inwestycji, w przygotowanym przez TV Sokółka materiale filmowym, zwrócił się zarówno proboszcz wspólnoty, jak też przedstawiciele rady parafialnej. 

 • ks. prot. Mirosław Łuciuk

  Życzenia imieninowe dla o. Mirosława Łuciuka

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Mirosława (10 marca), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Mirosławowi Łuciukowi - proboszczowi parafi św. Anny w Kruszynianach i św. Jerzego Zwycięzcy w Jurowlanach. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  List wielkopostny Jego Eminencji metropolity Sawy

  Nadszedł czas, początek duchowych zmagań i zwycięstwa nad demonami, wszelka broń wstrzemięźliwości, anielska wspaniałość, odwaga wobec Boga. Przez nie Mojżesz został rozmówcą ze Stwórcą i głos niewidzialny przyjął swymi uszami. Panie, jako Przyjaciel człowieka uczyń i nas godnymi pokłonienia się Twoim cierpieniom i świętemu zmartwychwstaniu. (Stichera na Chwalcie. Niedziela seropustna). Tymi słowami nasza Matka - Święta Cerkiew - wzywa nas do spotkania i przejścia przez Wielki Post 2021 roku, przygotowującego nas do święta Zmartwychwstania Chrystusa.

 • Oficjalny plakat organizatora

  Modlitewne Spotkanie Maturzystów na św. Górze Grabarce 2021

  Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce zaprasza na doroczne modlitewne spotkanie maturzystów na Św. Górze Grabarce.
  "Jesteście u progu jednego z najważniejszych egzaminów życia, do którego z pewnością wielu z Was rozpoczęło już dawno przygotowania. Niezwykle istotnym jest, aby w tych przygotowaniach nie zapomnieć o Bożej pomocy w nauce i modlitwie. Dlatego też, wzorem lat ubiegłych, organizujemy dla Was Modlitewne Spotkanie Maturzystów na Świętej Górze Grabarce, które odbędzie się w dniach 26 – 28 marca bieżącego roku. Czas spędzony na rozmowie z Bogiem i opiekunem duchowym, pomoże w spokoju przygotować się do matury oraz dokonać odpowiednich wyborów w obliczu zbliżającego się egzaminu dojrzałości" - piszą na portalu społecznościowym organizatorzy wydarzenia.

 • Piotr Białomyzy arch. rodzinne

  Przekażmy 1% dla Piotra Białomyzego

  "Bardzo Was prosimy, jeżeli możecie, abyście rozliczali 1% podatku na rehabilitację Piotrka. Aby mógł znów stanąć na nogi potrzebuje intensywnej i bardzo kosztownej rehabilitacji. Trzymajcie za niego kciuki, pozdrawiamy Was - pisze na swoim profilu społecznościowym Natalia Białomyza. Do apelu o wsparcie przyłącza się także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl. Piotr jest dzielny i walczy o zdrowie każdego dnia. Potrzebuje jednak naszego małego wsparcia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kondolencje

  Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy o. Sławomirowi Jakimiukowi - proboszczowi parafii w Mostowlanach, byłemu proboszczowi parafii w Jacznie, a także rodzinie i bliskim, z powodu śmierci matki śp. Barbary Jakimiuk, składają duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Cztery pory roku - zima

  W ramach nowopowstałego cyklu pn.: "Cztery pory roku", serdecznie zapraszamy Państwa w podróż zaśnieżonymi drogami Sokólszczyzny, szlakiem cerkwi Dekanatu Sokólskiego. Podczas tej wirtualnej wędrówki będziecie mogli Państwo obejrzeć nasze świątynie w urokliwej zimowej szacie.  

Script logo