Aktualności

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Transmisja Wielkiego Kanonu Pokutnego Św. Andrzeja z Krety

  Drodzy bracia i siostry, parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie gorąco zaprasza do uczestnictwa w dzisiejszej (1.IV) transmisji on-line z czytania Wielkiego Kanonu Pokutnego Św. Andrzeja z Krety. Z racji tego, iż nasza parafia jest niewielką wspólnotą wiernych, a chór tworzą głównie osoby starsze, jak też w związku z zaleceniami epidemiologicznymi, postanowiliśmy, iż przeczytamy w całości tylko sam Kanon - w języku polskim, bez sprawowania Utrenii. Zapraszamy wszystkich dziś o godz. 19.00 do wspólnej modlitwy i zachęcamy do tego, by składający się z 250 troparionów Kanon, czytać wraz z nami w swoich domach. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Organizacja nabożeństw i posług w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie

  Przedstawiamy komunikat ks. Piotra Hanczaruka, dotyczący organizacji nabożeństw i posług w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Przesłanie JE Najprzewielebniejszego abp Jakuba na V tydzień Wielkiego Postu

  "Bracia i Siostry, Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 24 marca, zabraniające uczestnictwa na nabożeństwach ponad pięciu osobom, nie oznacza przerwania naszej modlitwy i postu. Wręcz przeciwnie, winniśmy poświęcić się wzmożonym wysiłkom i duchowym zmaganiom. Nie mogąc uczestniczyć w nabożeństwach w naszych świątyniach, poświęćmy się w tym czasie na modlitwę w domu, najlepiej wspólną - z domownikami. Pomódlmy się o jak najszybsze zakończenie tego trudnego czasu. Usilmy nasz post, bo jest on najlepszym narzędziem walki z grzechem i złem amen" - Abp Jakub.

  Zachęcamy do wysłuchania przesłania JE Najprzewielebniejszego Jakuba - Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, na V tydzień Wielkiego Postu, które wygłosił za pośrednictwem Radia Orthodoxia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Organizacja nabożeństw i posług w parafii Św. Aleksandra Newskiego w Sokółce

  Przedstawiamy komunikat ks. mitrata Włodzimierza Misiejuka, dotyczący organizacji nabożeństw i posług w parafii Św. Aleksandra Newskiego w Sokółce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Komunikat Kancelarii Arcybiskupiej

  W dalszej części przedstawiamy treść komunikatu ze spotkania JE Najprzewielebniejszego Jakuba - Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, z dziekanami: białostockim, gródeckim i sokólskim oraz proboszczami prawosławnych parafii Miasta Białegostoku.

   

 • Wspólna wieczorna modlitwa - transmisja online z cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie

  "Kto z niezachwianą wiarą wznosi prośby modlitewne do Przenajświętszej Bogarodzicy, nigdy nie bywa zawiedziony, ale zawsze zostaje usłyszany i wynagrodzony zgodnie z pobożnym życzeniem" - św. Dymitr Rostowski. W związku kolejnymi obostrzeniami dotyczącymi zgromadzeń, które wprowadzono by walczyć z rozprzestrzeniającym się wirusem, Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie gorąco zaprasza do wspólnej wieczornej modlitwy. Codziennie o godz. 19.00, w parafialnej cerkwi, transmitowany na żywo będzie akatyst przed Jaczniańską Ikoną Matki Bożej oraz molebien za zdrowie, wraz z prośbami z „modlitwy w czasie morowego powietrza”. Nabożeństwo sprawowane będzie zarówno w języku polskim jak i cerkiewnosłowiańskim.

 • Foto: Adam Matyszczyk, ks Adrian Charytoniuk

  Gdzie dwóch albo trzech zebranych w moje imię... - cerkiew w Samogródzie

  ,,Gdzie dwóch albo trzech zebranych w moje imię, tam jestem wśród nich" (Mt.18,20). Dziękujemy Bogu za kolejny rok, w którym nasza parafialna cerkiew sukcesywnie odzyskiwała swoją niesamowitą piękność. Był to rok bardzo pracowity, a efekty tej pracy można zobaczyć odwiedzając XIX-wieczną samogródzką cerkiew.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kondolencje

  Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy Państwu Urszuli i Zbigniewowi Biegańskim z powodu śmierci ojca i teścia ś.p. Antoniego Henryka Grochowskiego, składają duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!

 • Foto: Krzysztof Szeremeta

  Komunikat Kancelarii Św. Soboru Biskupów

  W dniu 17 marca 2020 r. pod przewodnictwem Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski odbył się Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W pracach soborowych wzięli udział wszyscy arcybiskupi i biskupi.

 • Oficjalny plakat organizatora

  Zgłębiajmy mądrość słów Jezusa Chrystusa

  Zachęcam do wspólnej modlitwy za całą naszą społeczność i świat. Oderwijmy się od uzależniającego Internetu, telewizji, mediów społecznościowych, cudzych opinii i wszechwiedzących ekspertów. Zgłębiajmy mądrość słów Jezusa Chrystusa, które przekazał nam w Ewangelii. Zachęcam również do tego, by poznawać wiarę prawosławną poprzez czytanie książek. Oferuję możliwość wypożyczenia prawosławnej literatury, która znajduję się w prywatnej skromnej biblioteczce. Wszelkie informacje tel.: 660 66 1234. Ks. Piotr Hanczaruk - proboszcz parafii w Jacznie

 • Foto: o. Marek Kozłowski

  Ruszył kolejny etap budowy cerkwi w Augustowie - apel o wsparcie

  Proboszcz parafii w Augustowie - ks. prot. Marek Kozłowski, wraz z całą wspólnotą wiernych, składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy uczestniczyli w akcji "Wspólne Dzieło - 2019". Udało się zebrać kwotę 400 tys. zł., dzięki której wykonano kolejne - ważne etapy wznoszenia Domu Bożego. Po krótkiej zimowej przerwie prace przy budowie nowej cerkwi w Augustowie zostały wznowione. W tym roku planowane jest wykonanie dachu świątyni. Dach, podobnie jak fundament, jest jednym z najbardziej widocznych etapów każdej budowy. Niejako zamyka pewien etap prac, pozwalając tym samym na zabezpieczenie ścian oraz rozpoczęcie prac we wnętrzu budynku. Jest też etapem symbolicznym, który nadaje ostateczny zewnętrzny kształt cerkwi. Wszyscy radujemy się z faktu, iż już niebawem na własne oczy będziemy mogli podziwiać dom naszej modlitwy w pełnej okazałości.

 • Foto: Krzysztof Szeremeta

  Komunikat Soboru Biskupów ws. epidemii koronawirusa

  W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego koronawirusem w naszym kraju i pandemią na świecie, Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zaniepokojony zaistniałą sytuacją, zwraca się do wiernych naszej Cerkwi z wezwaniem do czujności i odpowiedzialności w codziennym życiu i apeluje o usilne modlitwy do Pana Życia – Jezusa Chrystusa o ustanie epidemii i zdrowie wszystkich chorych, jak również tych, którzy niosą im pomoc – lekarzy i całego personelu medycznego. Módlmy się do Wszechmogącego Boga, Źródła życia i Lekarza dusz i ciał naszych, o powstrzymanie tej śmiercionośnej epidemii.
  „Boże! Wspomóż, zbaw, zmiłuj się, ochroń nas łaską Twoją; wybaw nas od choroby, abyśmy wychwalali Ciebie z dziękczynieniem, teraz i zawsze, i na wieki wieków”.

 • Modlitwa o zakończenie pandemii koronawirusa

  W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju oraz wprowadzonymi obostrzeniami, mającymi zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, w tym zakazie zgromadzeń publicznych, informujemy, iż nie odbędą się spotkania wielkopostne planowane w sokólskiej parafii (13.III, 20.III, 27.III i 03.IV). W kwestii harmonogramu nabożeństw należy kontaktować się ze swoim proboszczem. W tych trudnych dla nas chwilach nie zapominajmy o modlitwie za nas i za całą ludzkość, która stanęła w obliczu dużego zagrożenia. 

 • ks. prot. Mirosław Łuciuk

  Życzenia imieninowe dla o. Mirosława Łuciuka

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Mirosława (10 marca), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Mirosławowi Łuciukowi - proboszczowi parafi św. Anny w Kruszynianach i św. Jerzego Zwycięzcy w Jurowlanach. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny www.cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W duchu prawosławia - zaproszenie na spotkanie w Jacznie

  Ks. Piotr Hanczaruk serdecznie zaprasza na kolejną odsłonę spotkań "W duchu prawosławia". W niedzielny wieczór (22 marca), wszyscy chętni będą mogli porozmawiać z Hieromnichem Pantelejmonem z Monasteru w Supraślu, na temat duchowego przeżywania Wielkiego Tygodnia. Przypominamy, iż każde ze spotkań rozpoczyna się o godz. 18.00 - Akatystem przed Jaczeńską Ikoną Matki Bożej. Następnie proboszcz zaprasza do miejscowej świetlicy na spotkanie tematyczne przy herbacie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Sami, własnymi rękami - cerkiew w Wierzchlesiu

  Własnymi siłami, przy niebiańskim patronacie Św. Jerzego, postawiliśmy w Wierzchlesiu kolejny krok przy upiększeniu naszej parafialnej cerkwi. Dzięki zaangażowaniu parafian mogliśmy podczas Boskiej Liturgii cieszyć się owocami naszego wspólnego dzieła. Nowy okład na Prestoł i nowy żyrandol w części ołtarzowej są kolejnymi namacalnymi znakami siły naszej wspólnoty. "Jeśli my tego nie zrobimy, może być tak, że już nikt tego nie zrobi..." – takimi słowami zmobilizowaliśmy się do rozpoczęcia kapitalnego remontu cerkwi.

 • Zaproszenie na "Wielkopostne Piątki"

  Parafia prawosławna św. Aleksandra Newskiego w Sokółce oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona serdecznie zapraszają na cykl spotkań "Wielkopostne Piątki". Co tydzień po Krestnoj Pieśni spotkamy się w świetlicy parafialnej, by porozmawiać z duchownymi, mnichami i działaczmi na różne tematy związane z prawosławiem. W dalszej części harmonogram spotkań.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Rozpoczął się Wielki Post

  "Nie istnieje zło, którego nie przezwyciężyłaby bojaźń Boża. Jak ogień biorąc żelazo, choćby najbardziej zepsute i zardzewiałe, czyni go jasnym i nieskazitelnym, oczyszczając go i zupełnie naprawiając uszkodzenia, tak i bojaźń Boża w krótkim czasie dokonuje wszystkiego i nie dopuszcza, by cokolwiek ludzkiego szkodziło tym, którzy są nim przepełnieni". Święty Jan Złotousty

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wiecznaja Pamiat'

  Proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym ks. mitrat Aleksander Klimuk wraz z matuszką, a także Rada Parafialna oraz cała wspólnota wiernych składają szczere wyrazy współczucia Państwu Krystynie i Dariuszowi Wiszniewskim z powodu śmierci śp. Mikołaja - taty i teścia. Wiecznaja Pamiat'.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Ufność i modlitwa pomaga dbać o cerkiew w Jacznie

  Niewielka wspólnota parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, nieustannie dba o cerkiew wybudowaną rękami swoich poprzedników. W tym roku mija już 35 lat od tragicznego pożaru, który doszczętnie strawił starą drewnianą cerkiew. Szczera modlitwa i głęboka ufność wiernych pozwoliła nie tylko odbudować świątynię, ale codziennie o nią dbać i sukcesywnie wyposażać w nowe piękne elementy.

 • JE Najprzewielebniejszy Warsonofiusz bp Siemiatycki

  Imieniny Biskupa Warsonofiusza

  Dziś Cerkiew wspomina św. Warsonofiusza Wielkiego (Prepodobnyj Warsonofij Wielikij - 19 lutego), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Warsonofiusza, Biskupa Siemiatyckiego. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na mnogaja leta!

 • Foto: o. Piotr Hanczaruk

  Jaczeńskie "Spotkania w duchu prawosławia"

  Wczorajszego wieczora w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, po akatyście przed Jaczeńską Ikoną Matki Bożej, odbyło się kolejne spotkanie "W duchu prawosławia". Tym razem miejscowi parafianie rozmawiali z o. diakonem Wiaczesławem Perkiem o piękne języka cerkiewnosłowiańskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Piękny jubileusz o. Włodzimierza i m. Walentyny Misiejuków

  Dziś mija dokładnie 50 lat odkąd o. Włodzimierz Misiejuk i matuszka Walentyna tworzą wspólnie małą domową cerkiew. To pół wieku wspaniałej historii, wielkiej miłości oraz wspólnej posługi wiernym - najpierw w parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Zabłudowie, potem na krótko w parafii w Wojnowie. W okresie 1971 - 1982 w niedalekiej parafii św. Anny w Królowym Moście, zaś w latach 1982 - 1983 w parafii Wszystkich Świętych w Białymstoku. Od 37 lat o. Włodzimierz jako proboszcz i dziekan okręgu, opiekuje się swoimi parafianami tu na Sokólszczyźnie. U jego boku codziennie stoi matuszka, wspierając i w tych dobrych i gorszych chwilach oraz okraszając nabożeństwa swym pięknym śpiewem. Wspólnie dają przykład jak po chrześcijańsku żyć i wychować dzieci. Za błogosławiony dar małżeństwa dziękowali dziś Bogu w swojej parafialnej świątyni, w otoczeniu rodziny i najbliższych. Ojcze Włodzimierzu, matuszko Walentyno, z okazji tak wspaniałego jubileuszu, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia. Niech wszechmocny Bóg daruje Wam dobre zdrowie i długie lata wspólnego życia!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspaniała zabawa na dorocznym balu karnawałowym

  Dzisiejsze popołudnie i wieczór, dzieci z różnych stron Sokólszczyzny spędziły na dobrej zabawie i wzajemnej integracji. Doroczny Bal Karnawałowy organizowany przez Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu, jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem. Spotkanie w kawiarni "Lira" Sokólskiego Ośrodka Kultury, to prócz zabawy dla najmłodszych także doskonała okazja do wytchnienia dla rodziców i opiekunów. Czas na chwilę rozmowy przy filiżance herbaty i wymianę doświadczeń rodzicielskich.

 • za: ww.facebook.com/cerkiewjaczno

  Niedziele przygotowawcze do Wielkiego Postu

  Na horyzoncie niedalekiej przyszłości widać już pierwsze oznaki zbliżającego się wielkiego postu. Ów 40-dniowy okres o szczególnym znaczeniu dla każdego prawosławnego chrześcijanina, nazywany jest wiosną duchową. By ową wiosnę właściwie przeżyć, Cerkiew przeprowadzi nas już od jutra przez kolejne cztery niedziele przygotowawcze.  

 • JE Najprzewielebniejszy Grzegorz abp Bielski

  Imieniny Arcybiskupa Grzegorza

  Dziś Cerkiew wspomina św. Grzegorza Teologa (Swiatitiel Grigorij Bogosłow, archijepiskop Konstantinopolskij - 7 lutego), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Grzegorza, Arcybiskupa Bielskiego, opiekuna duchowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej z ramienia Świętego Soboru Biskupów PAKP. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na mnogaja leta!

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na doroczny Bal Karnawałowy

  To już w najbliższy piątek Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu ma przyjemność zaprosić na doroczny Bal Karnawałowy. Dzieci wraz z rodzicami, dziadkami i opiekunami zapraszamy 7 lutego o godz. 17.00 do kawiarni "Lira" Sokólskiego Ośrodka Kultury. Zapewniamy dobrą zabawę z animatorem, poczęstunek i drobne upominki dla najmłodszych oraz tradycyjnie świetną atmosferę.

 • Zosia Jurgiel

  Podaruj mi swój 1% - Zosia Jurgiel

  - Zosia ciężko pracuje na swoje zdrowie. Brnie do przodu i walczy o swoją przyszłość. Dzięki rodzinie i Waszemu wsparciu kiedyś wygramy walkę z autyzmem. Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe wsparcie - Ewa i Paweł Jurgiel.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Ferie BMP z Jaczna

  W dniach 27-30 stycznia, Bractwo Młodzieży Prawosławnej działające przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, wraz z opiekunem duchowym o. Piotrem Hanczarukiem, przebywało na wyjeździe integracyjnym na południu Polski. Spotkanie było wyrazem podziękowania proboszcza dla młodych ludzi, za codzienną pomoc i pracę na rzecz parafii i lokalnej społeczności.

 • Oluś Sacharko

  1% dla Olusia - nie czekamy, pomagamy!

  Dobrze znacie naszego dzielnego Olka. Przedwczoraj - 25 stycznia ten dzielny wojownik skończył 3 latka. Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli Oluś już dwukrotnie przebywał na leczeniu w Tajlandii, gdzie przechodził terapię komórkami macierzystymi i specjalistyczną rehabilitację. Ta kosztowna terapia była możliwa dzięki Wam! Bez pomocy ludzi aktywnych, ludzi pełnych wiary i ludzi otwartego serca, nie udało by się uzbierać tak dużej kwoty na leczenie chłopca. Aleksander dzielnie znosi codzienne zabiegi i ciężko pracuje na zajęciach, a rodzice nie szczędzą ni sił ni energii, by podarować chłopcu szansę na samodzielność.  

Script logo