Aktualności

 • Bliżej Cerkwi - oficjalne logo

  Bliżej Cerkwi - YouTube, Facebook, Instagram

  Obecny - trudny czas epidemii pokazał, jak ważnym medium jest Internet. Cerkwi w żadnym razie nie zastąpi, ale dobrze wykorzystany może pomóc w wyciszeniu, modlitwie i zbliżeniu się do Boga. Kanał "Bliżej Cerkwi" w serwisie YouTube - stworzony w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, już dawno, zarówno tematyką jak i swoim zasięgiem, wykroczył poza granice macierzystej parafii i dekanatu sokólskiego. Powoli staje się rozpoznawalną marką, pod którą znaleźć można ważne treści związane z Prawosławiem. Podobnie wygląda też fanpage "Parafia Prawosławna pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie" na portalu społecznościowym Facebook, docierający do odbiorców na terenie całej Polski i poza jej granicami.

 • JE Najprzewielebniejszy Abel abp Lubelski i Chełmski

  Imieniny Arcybiskupa Abla

  Dziś - 27 grudnia, przypada dzień modlitewnej pamięci św. Praojców - starotestamentowych świętych. Jest to także dzień imienin Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Abla, Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego. Duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na mnogaja leta!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  List Bożonarodzeniowy Świętego Soboru Biskupów

  List Bożonarodzeniowy Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego - do Czcigodnego Duchowieństwa, Boga miłujących Mnichów i Mniszek oraz Wszystkich Wiernych Dzieci.
  „Chrystus się rodzi, sławcie! Chrystus z niebios, spotykajcie! Chrystus na ziemi, wznieście się na niebiosa!”
  Tymi słowami Święta Cerkiew, nasza Matka, wzywa nas, abyśmy wychwalali przyjście na świat Chrystusa Zbawiciela i wraz ze św. Janem Teologiem obwieszczali, że: Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby nikt wierzący w Niego nie zginął, lecz miał życie wieczne (J 3,16).

 • Foto: Barbara Matyszczyk

  Modlitwa w dzień wspomnienia św. Spirydona z Tremituntu

  Dziś, w dzień wspomnienia św. Spirydona z Tremituntu, w sokólskiej cerkwi wznoszono modlitwę za wszystkich Bratczyków zrzeszonych w działaniach na rzecz Cerkwi - w imię św. Spirydona. Uroczystą Boską Liturgię sprawowali:  ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, ks. prot. Justyn Jaroszuk oraz ks. Łukasz Ławreszuk. W nabożeństwie uczestniczyli miejscowi parafianie oraz członkowie i sympatycy organizacji. Zarząd Bractwa reprezentowali: Przewodniczący Daniel Szczurko, z-cy: m. Joanna Maksymowicz-Jaroszuk i Piotr Kalenik oraz skarbnik m. Elżbieta Kozłowska.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wesołych Świąt

  Wszystkim, którzy po dzisiejszej wieczerzy wigilijnej będą świętowali Narodzenia Chrystusa życzymy, by te dni były wypełnione miłością i ciepłem, które pozostanie na dłużej w Waszych sercach. Dużo zdrowia oraz spełnienia marzeń życzy zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Tomasz Lewko

  Wirtualne pozdrowienia pensjonariuszom dąbrowskiego ZOL-u

  Dzień wigilii w kościele katolickim, dla młodzieży działającej w Bractwie przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, od lat wiązał się z odwiedzinami w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Dąbrowie Białostockiej. Był to czas, gdy najmłodsi mogli pozdrowić pensjonariuszy z Narodzinami Jezusa Chrystusa i sprawić by mury, w których mieszkają, były bardziej wesołe, przyjazne i napełnione radością z nowonarodzonego Chrystusa. Dziś, nie mogąc uczynić tego osobiście, młodzież z Bractwa wraz ze swoim opiekunem duchowym o. Piotrem Hanczarukiem, serdeczne życzenia przesyła wirtualnie, w swych wspomnieniach mając uśmiech starszych osób, które na co dzień przebywają w szpitalu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Gowienija duchowieństwa Dekanatu Sokólskiego

  Dziś, z błogosławieństwa JE Najprzewielebniejszego Jakuba - Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, w cerkwi Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy, duchowni Okręgu Sokólskiego uczestniczyli w gowienijach przed świętem Narodzenia Pańskiego. Rolę spowiednika duchowieństwa przyjął na siebie o. Aleksander Klimuk.

 • ks. mitrat Anatol Konach senior foto: ks. protodiakon Wiaczesław Perek

  Zmarł ks. mitrat Anatol Konach senior - wieloletni proboszcz parafii w Jacznie i Kuźnicy

  Dziś w nocy zmarł ks. mitrat Anatol Konach senior - wieloletni proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie i Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy. Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy rodzinie i bliskim zmarłego kapłana, składają duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!
  Jeszcze dziś, o godz. 18.00, sprawowana będzie Panichida, której przewodniczyć będzie Biskup Supraski Andrzej. Jutrzejszej Boskiej Liturgii, która rozpocznie się o godz. 9.00 oraz obrzędowi pogrzebu zmarłego kapłana, przewodniczyć będzie Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub. Nabożeństwa pogrzebowe sprawowane będą w białostockiej cerkwi Hagia Sophia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Radio Otrhodoxia w Sokółce już oficjalnie - poświęcenie nowego nadajnika

  Dzisiejszego popołudnia, zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej Arcybiskup Jakub, dokonał uroczystego poświęcenia nadajnika Radia Orthodoxia, umiejscowionego na dzwonnicy sokólskiej parafii św. Aleksandra Newskiego. Pierwsza prawosławna rozgłośnia radiowa w Polsce, po trzytygodniowym okresie próbnym, dziś rozpoczęła nadawanie już oficjalnie i odtąd będzie dostępna na częstotliwości 91.3 FM także dla mieszkańców Sokólszczyzny.   

 • Zaproszenie na modlitwę w dzień wspomnienia św. Spirydona z Tremituntu

  W najbliższy piątek (25 grudnia) Cerkiew wspomina pamięć św. Spirydona z Tremituntu. Proboszcz sokólskiej parafii ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk oraz opiekun duchowy ks. prot. Justyn Jaroszuk, serdecznie zapraszają do uczestnictwa w Boskiej Liturgii, w intencji Bractwa Cerkiewnego działającego na terenie naszego dekanatu i którego patronem jest św. Spirydon. Co roku spotykaliśmy się w ten szczególny dzień na wspólnej modlitwie. W tym roku zapraszamy na nią szczególnie, gdyż jest to jedna z niewielu okazji, gdy możemy się spotkać - oczywiście z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa epidemicznego. Początek nabożeństwa o godz. 9.00.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Parafia w Samogródzie przebuduje zabytkowy mur okalający miejscową cerkiew

  Rok 2021, przy pomocy Bożej, będzie kolejnym w pracy na rzecz niewielkiej parafii w Samogródzie. Proboszcz wspólnoty przygotował wniosek na przebudowę zabytkowego muru okalającego świątynię wraz z główną bramą prowadzącą do parafialnej cerkwi.

 • Foto: Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie

  Modlitwa w 9 dzień po śmierci o. Mikołaja Dejneko

  Dziś (9 grudnia) w Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie wznoszono modlitwę za duszę o. Mikołaja Dejneko - w 9 dzień po jego śmierci. Panichidę, która zjednoczyła zarówno żywych jak i umarłych, odsłużyli: o. Justyn Jaroszuk oraz o. Piotr Hanczaruk. Pamięć modlitewna za zmarłego w 9 dzień czyniona jest, aby jego dusza - jako niematerialna i tej samej natury co aniołów, została do nich włączona. Ich liczba sięga 9 zastępów, podzielonych na trzy triady. Aniołowie są od narodzin człowieka aż po wieczność. Wiecznaja Pamiat' Ojcze Mikołaju.

 • ks. kanonik Wacław Dudziuk

  Kondolencje

  Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy rodzinie oraz parafianon, z powodu śmierci ich duchowego opiekuna - ks. kanonika Wacława Dudziuka, proboszcza parafii rzymskokatolickiej pw. św. Wincentego Ferreriusza i św. Bartłomieja Apostoła w Szudziałowie, składają: proboszcz parafii Zaśniecia NMP w Ostrowiu Północnym ks. mitrat Aleksander Klimuk wraz z parafianami, proboszcz parafii św. Anny w Kruszynianach i św. Jerzego w Jurowlanach ks. prot. Mirosław Łuciuk wraz z parafianami, proboszcz parafii śww. Piotra i Pawła w Samogródzie i św. Jerzego w Wierzchlesiu ks. prot. Adrian Charytoniuk wraz z parafianami oraz zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Rozpoczął się remont zabytkowej kaplicy w Jacznie

  Już niebawem będziemy mogli cieszyć się kolejną ważną inwestycją, przywracającą blask zabytkowej świątyni na Sokólszczyźnie. Parafia w Jacznie wyremontuje kaplicę św. Niewiast Niosących Wonności (Żen Mironośnic). Prace rozpoczęły się kilka dni temu. 
  - Z Bożą pomocą do końca czerwca 2021 r. planujemy zakończenie prac budowlanych zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz cerkwi. Następnie chcielibyśmy zamontować nowy ikonostas oraz elementy niezbędne do sprawowania Liturgii, czyli prestoł i żertwiennik. Bardzo byśmy się cieszyli, by w tym samym roku, zwieńczeniem dzieła było poświęcenie kaplicy - powiedział proboszcz ks. Piotr Hanczaruk.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Pogrzeb o. Mikołaja Dejneko

  Dziś, w dąbrowskiej cerkwi św. ap. Jana Teologa odbyły się uroczystości pogrzebowe o. Mikołaja Dejneko. W ostatnią ziemską drogę o. Mikołaj wyruszył ze świątyni, którą sam budował, o którą dbał i w której przez lata sprawował posługę kapłańską. Wyruszył z Domu Bożego, który był także i jego domem. Wyruszył, prowadzony przez abp Jakuba - otoczonego licznym duchowieństwem, przy pięknym śpiewie chóru, donośnym akompaniamencie dzwonów, żegnany przez rodzinę, bliskich, parafian, braci z kościoła rzymskokatolickiego i przedstawicieli władz samorządowych. Wznośmy modlitwy, by na końcu tej drogi, czcigodny o. Mikołaj dostąpił zbawienia i wiecznej szczęśliwości w królestwie niebieskim.

 • ks. mitrat mgr Mikołaj Dejneko

  Wspomnienie o. Mikołaja Dejneko

  Odszedł do Pana nasz duchowy przewodnik. Znaliśmy go jako ciepłego i serdecznego człowieka oraz cichego, wyważonego, oddanego Bogu i Cerkwi kapłana, któremu powierzaliśmy swoje radości i troski oraz z rąk którego przyjmowaliśmy święte sakramenty. Modląc się do Najwyższego na niebiosach za duszę o. Mikołaja, wspomnijmy jego życie tu na ziemi, kiedy będąc z nami na co dzień, celebrował nabożeństwa, służył pomocą, życiową wskazówką czy dobrą radą. Będzie nam Cię brakowało czcigodny Ojcze Mikołaju. Wiecznaja Pamiat'  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Panichida za duszę o. Mikołaja Dejneko

  Dziś wieczorem, w dąbrowskiej cerkwi św. ap. Jana Teologa, sprawowana była Panichida za spokój duszy o. Mikołaja Dejneko. Nabożeństwu przewodniczył JE najprzewielebniejszy Andrzej - Biskup Supraski, w asyście 24 duchownych, w obecności rodziny, bliskich, przyjaciół i wiernych.

 • fot. lektor Andrzej Trochimiuk

  Zmarł ks. mitrat Aleksander Makal

  Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski zawiadamia, że 1 grudnia 2020 roku zmarł ks. mitrat Aleksander Makal, długoletni emerytowany proboszcz i rezydent parafii św. św. apostołów Piotra i Pawła w Wasilkowie. Duchowny pochodził z Sokólszczyzny.
  Boskiej Liturgii oraz obrzędowi pogrzebu zmarłego kapłana, 3 grudnia o godz. 8.00 w supraskim monasterze, przewodniczyć będzie JE Najprzewielebniejszy Andrzej Biskup Supraski. Panichida sprawowana będzie również w monasterskiej świątyni, 2 grudnia o godzinie 18.00.

 • ks. mitrat mgr Mikołaj Dejneko

  Zmarł o. Mikołaj Dejneko - wieloletni proboszcz parafii św. ap. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej

  Dziś (1 grudnia) w godz. porannych, w augustowskim szpitalu zmarł ks. mitrat mgr Mikołaj Dejneko, wieloletni proboszcz parafii św. ap. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej. Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy na ręce matuszki Anny, synów - o. Włodzimierza i Piotra, córki Anny oraz całej dąbrowskiej wspólnoty wiernych, składają duchowni Dekanatu Sokólskiego, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl.

  Rodzina informuje, iż we środę (2 grudnia) o godz. 18.00 w cerkwi św. ap. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej sprawowana będzie Panichida, zaś we czwartek (3 grudnia) także w tej świątyni o godz. 9:00 Boska Liturgia i Otpiewanije. Nabożeństwu oraz obrzędowi pogrzebu przewodniczyć będzie JE Najprzewielebniejszy Jakub - Arcybiskup Białostocki i Gdański. Złożenie ciała o. Mikołaja nastąpi na cmentarzu w Biełkach - parafia Sasiny w gminie Boćki.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Duchowe przygotowanie w oczekiwaniu na Narodzenia Chrystusa - początek postu Filipowego

  Wczoraj, w dzień po cerkiewnym wspomnieniu św. Apostoła Filipa, wierni Cerkwi prawosławnej rozpoczęli post przed świętem Narodzenia Chrystusa. To czas duchowej odnowy przed uroczystym i radosnym uczczeniem tajemnicy wcielenia Syna Bożego. Post to ustanowiony przez Cerkiew okres wstrzemięźliwości, którego celem jest wzmożona troska o zbawienie duszy i oczyszczenie z grzechów. Cielesny - polega na powstrzymaniu się od obfitych, głównie mięsnych posiłków oraz na dobrowolnym wyrzeczeniu się łakomstwa. Duchowy - powinien być okresem wzmożonej pobożności, czasem refleksji, wyciszenia, rozmyślań, walki z grzechem i duchowego doskonalenia się.

 • JE Najprzewielebniejszy Paisjusz abp Przemyski i Gorlicki

  Imieniny Arcybiskupa Paisjusza

  Dziś przypada dzień modlitewnej pamięci św. Paisjusza Wieliczkowskiego (Prepodobnyj Paisij Wieliczkowskij - 28 listopada), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Paisjusza, Arcybiskupa Przemyskiego i Gorlickiego. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na mnogaja leta!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Montaż nadajnika radia Otrhodoxia na sokólskiej dzwonnicy

  Dziś na sokólskiej dzwonnicy prowadzono montaż instalacji anten, nadajnika i osprzętu radia Orthodoxia, które już niebawem usłyszymy na falach 91.3 FM. Postęp prac obserwował zarówno proboszcz ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk jak też dyrektor rozgłośni ks. Mateusz Kiczko.

 • Jego Świątobliwość Patriarcha serbski Ireneusz

  Zmarł Jego Świątobliwość patriarcha serbski Ireneusz

  Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski zawiadamia, że 20 listopada br., w godzinach porannych, w wojskowym szpitalu w Belgradzie zmarł Jego Świątobliwość Arcybiskup Peć, Metropolita Belgradzko-Karłowacki, Patriarcha Serbski Ireneusz.

 • fb/cerkiewjaczno

  Zaproszenie do wspólnej wieczornej modlitwy słowami Akatystu z cerkwi w Jacznie i Mrągowie

  W związku kolejnymi obostrzeniami dotyczącymi zgromadzeń, które wprowadzono, by walczyć z rozprzestrzeniającym się wirusem, Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie wraz z Parafią Przemienienia Pańskiego w Mrągowie, serdecznie zapraszają do wspólnej wieczornej modlitwy słowami Akatystu. Z parafialnej cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego, w niedziele, wtorki i piątki transmitowany na żywo będzie Akatyst przed Jaczniańską Ikoną Matki Bożej oraz Molebien za zdrowie. Nabożeństwo sprawowane będzie zarówno w języku polskim jak i cerkiewnosłowiańskim. Natomiast Parafia Przemienienia Pańskiego, w poniedziałki, środy i czwartki, będzie wznosić modlitwę słowami Akatystu ku czci św. Męczenników Chełmskich i Podlaskich.
  Nabożeństwa będą transmitowane online - od niedzieli do piątku o 19.00.
  Cerkiew w Jacznie - Facebook lub YouTube
  Cerkiew w Mrągowie - Facebook

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Informacja dotycząca nabożeństw i święcenia grobów w sokólskiej parafii

  Proboszcz parafii w Sokółce, ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk informuje, iż z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną i wprowadzone obostrzenia, nabożeństwa w najbliższą sobotę i niedzielę (14 i 15 listopada) sprawowane będą w głównej sokólskiej cerkwi św. Aleksandra Newskiego - początek Boskiej Liturgii w sobotę o godz. 8.00 w niedzielę o godz. 9.00. Święcenie grobów odbywać się zaś będzie według następującego porządku: sobota w godz.: 11.00 - 13.00; niedziela w godz.: 12.00 - 14.00.
  W imieniu proboszcza zapraszamy do wspólnej modlitwy, prosimy też o stosowanie się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święcenie grobów i nabożeństwa sprawowane 14 listopada

  14 listopada, w dniu pamięci śww. Kosmy i Damiana, po raz kolejny wyruszymy na cmentarze, by odwiedzić swoich bliskich i wznieść przed Bogiem modlitwę za ich nieśmiertelne dusze. O tym dniu mówi się powszechnie „Prawosławne Wszystkich Świętych”, zapewne w kontekście dwutygodniowego odstępu po katolickim święcie zmarłych. W istocie jednak sytuacja wygląda nieco inaczej.

 • JE Najprzewielebniejszy Jakub abp Białostocki i Gdański

  Imieniny Arcybiskupa Jakuba

  Dziś przypada dzień modlitewnej pamięci św. Apostoła Jakuba, brata Pańskiego, pierwszego biskupa Jerozolimy (Apostoł Iakow, brat Gospodień po płoti - 5 listopada). Św. Apostoł Jakub jest niebiańskim patronem Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na mnogaja leta!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Informacja dotycząca niedzielnego nabożeństwa w Sokółce

  Proboszcz parafii w Sokółce, ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk informuje, iż z uwagi na decyzję Prezesa Rady Ministrów o zamknięciu cmentarzy, jutrzejsza (1 listopada) niedzielna Boska Liturgia będzie sprawowana w głównej cerkwi Aleksandra Newskiego. Początek nabożeństwa o godz. 9.00. 

 • ks. Łukasz Ławreszuk

  Życzenia imieninowe dla o. Łukasza Ławreszuka

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Łukasza (Apostoł i jewangielist Łuka - 31 października), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. Łukaszowi Ławreszukowi - wikariuszowi parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Święcenie grobów i nabożeństwa sprawowane 1 listopada - AKTUALIZACJA (komunikat KPRM)

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w opublikowanym komunikacie informuje, iż w dniach 31 października - 2 listopada, wszystkie cmentarze w kraju będą zamknięte. Nie dotyczy to uroczystości pogrzebowych i czynności z nimi związanych. Decyzja ma związek z aktualną sytuacją epidemiologiczną.

  Mimo, iż w tradycji prawosławia 1 listopada nie jest dniem wspomnienia zmarłych, to wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych i korzystając z dnia wolnego od pracy, jak co roku, w większości parafii na Sokólszczyźnie będzie można poświęcić groby swoich bliskich, złożyć karteczkę z imionami w modlitwie za dusze wszystkich od wieków zmarłych, a także uczestniczyć w sprawowanych nabożeństwach.
  W dalszej części prezentujemy harmonogram w parafiach okręgu sokólskiego.

Script logo