Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Pozytywna weryfikacja grantu "Wokół kultury prawosławia"

  Dziś - 11 grudnia, w parafii św. Mikołaja w Nowym Dworze miała miejsce kontrola realizacji grantu "Wokół kultury prawosławia". Projekt przeszedł pozytywną weryfikację Lokalnej Grupy Działania - Fundusz Biebrzański.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zmiana godziny rozpoczęcia nabożeństw w ostrowskiej parafii

  Proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym - ks. mitrat Aleksander Klimuk pragnie poinformować, iż począwszy od 15 grudnia, niedzielna Boska Liturgia rozpoczynać się będzie o godz. 9.00, a nie jak dotąd o 10.00. W imieniu o. Aleksandra zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 • Foto: Ewa Kuklicz

  Zaproszenie na przedświąteczne rodzinne warsztaty integracyjne

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona serdecznie zaprasza rodziny z dziećmi na cykl przedświątecznych warsztatów integracyjnych. Wszystkich chętnych zapraszamy w piątki 13 i 20 grudnia o godz. 17.00 do sokólskiej świetlicy parafialnej. W ramach rodzinnego spotkania wspólnie przygotujemy świąteczne pocztówki, stroiki na stół wigilijny oraz ozdoby na cerkiewną choinkę, a całość umili wspólne śpiewanie kolęd. Prace naszych podopiecznych będzie można nabyć przed niedzielnymi nabożeństwami, a cały dochód przeznaczony zostanie na zimowy wyjazd integracyjny dla naszych dzieci. Prosimy o przygotowanie nożyczek, kleju i ewentualnie własnych wyjątkowych ozdób, resztę zapewniają organizatorzy. Warsztaty poprowadzi niezastąpiona mistrzyni rękodzieła - Ewa Kuklicz. 

 • Foto: ks. Justyn Jaroszuk

  Bractwo św. Spirydona uczestniczyło w świątecznej zbiórce żywności

  W miniony weekend 29 i 30 listopada, w kilkudziesięciu tysiącach sklepów w Polsce, wolontariusze zachęcali do podzielenia się swoimi zakupami z najbardziej potrzebującymi. Po raz pierwszy w historii swojej działalności, Bractwo św. Spirydona wzięło udział w świątecznej zbiórce żywności, której patronują Banki Żywności. Udział Bractwa był możliwy dzięki pomocy Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia "ELEOS". 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Przygotowania do Narodzenia Chrystusa - początek postu Filipowego

  Dziś, w dzień po cerkiewnym wspomnieniu św. apostoła Filipa, rozpoczynamy post przed świętem Narodzenia Chrystusa. To czas duchowej odnowy przed uroczystym i radosnym uczczeniem tajemnicy wcielenia Syna Bożego. Post to ustanowiony przez Cerkiew okres wstrzemięźliwości, którego celem jest wzmożona troska o zbawienie duszy i oczyszczenie z grzechów. Cielesny - polega na powstrzymaniu się od obfitych, głównie mięsnych posiłków oraz na dobrowolnym wyrzeczeniu się łakomstwa. Duchowy - powinien być okresem wzmożonej pobożności, czasem refleksji, wyciszenia, rozmyślań, walki z grzechem i duchowego doskonalenia się.

 • Foto: ks. Piotr Hanczaruk, ks. Piotr Omelczuk

  Goście z Rosji w jaczeńskiej parafii.

  W dniach 23-24 listopada parafię Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie odwiedzili goście z Klasztoru Świętej Trójcy i Sergiusza w Siergijew Posadzie w Rosji. O. Archimandryta Łukasz - dziekan wydziału ikonograficznego Moskiewskiej Prawosławnej Duchownej Akademii; o. Ihumen Serafin - kanonach Soboru Zaśnięcia NMP w Ławrze oraz Pani Wiera Anatoliewna. Powodem przyjazdu było odwiedzenie miejsca śmierci i pochówku starszego lejtnanta Mikołaja - dziadka Archimandryty i Pani Wiery, który zginą 27 lipca 1944 r. podczas działań wojennych.
   
 • Foto: Adam Matyszczyk

  40-lecie chirotonii biskupiej Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy

  25 listopad 1979 r., Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa został powołany w skład Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławneg. W 40 rocznicę hirotonii, duchowni dekanatu wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Eminencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg chroni Władykę, błogosławi dobrym zdrowiem, umacnia we wszystkich postanowieniach i da siłę do dalszego niesienia posługi zwierzchnika naszej Cerkwi. Mnohaja leta!

 • Foto: O. Piotr Hanczaruk

  Podziękowanie za wsparcie parafii w Jacznie

  Proboszcz parafii w Jacznie wraz z całą wspólnotą, pragnie gorąco podziękować ludziom, którzy chcą swoim dobrym sercem wspomóc funkcjonowanie miejscowej parafii. Szczere słowa wdzięczności przekazują panu Radosławowi Kalinowskiemu (Hurtownia Artykułów Przemysłowych; Mrówka Market Budowlany w Dąbrowie Białostockiej; Mrówka Market Budowlany w Suchowoli; Mrówka Market Budowlany w Sokółce) za transport kilkunastu palet kostki brukowej. Podziękowania składane są także na ręce właścicieli Sklepu i Hurtowni Ogrodniczej "Biatom", za przekazanie używanej kostki. Parafia wykorzysta ją do uporządkowania posadzki w budynku gospodarczym oraz terenu wokół niego.

 • Jaczeńskie "Spotkania w duchu prawosławia"

  Za nami trzecie już spotkanie „W duchu prawosławia". W minioną niedzielę o godz.18.00 odsłużono akatyst przed Jaczeńską Ikoną Matki Bożej, a po nim w świetlicy wiejskiej o. Jarosław Kupryjaniuk opowiedział o prawosławiu w Serbii. Organizatorzy dziękują wszystkim za przybycie. Kolejne spotkanie już 22 grudnia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Charytatywny bal zapustowy

  Do białego rana trwała zabawa podczas charytatywnego balu zapustowego, organizowanego przez parafię Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. Ponad 70 osób, bawiąc się doskonale w sali weselnej "Bona" w Kuźnicy, wsparło niewielką jaczeńską wspólnotę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święcenie grobów i nabożeństwa sprawowane 14 listopada

  14 listopada prawosławni raz jeszcze wyruszą na cmentarze. O tym dniu mówi się powszechnie „Prawosławne Wszystkich Świętych”, zapewne w kontekście dwutygodniowego odstępu po katolickim święcie zmarłych. W istocie jednak sytuacja wygląda nieco inaczej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  O zachowanie w opiece Bożej naszej Ojczyzny - zaproszenie na nabożeństwa

  „Jeszcze módlmy się o zachowanie w opiece Bożej naszej Ojczyzny, za jej władze i wojsko, abyśmy mogli prowadzić ciche i spokojne życie, we wszelakiej pobożności i czystości” - brzmią słowa ektenii usilnej, podczas Boskiej Liturgii sprawowanej w cerkwiach. Słowa tej modlitwy są wygłaszane podczas każdej Liturgii, jednak za kilka dni będą one miały szczególny charakter. 11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Tego dnia także w prawosławnych świątyniach wznoszone będą modlitwy za naszą Ojczyznę. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Imieniny arcybiskupa Jakuba

  Dziś - 5 listopada, przypada dzień modlitewnej pamięci św. Apostoła Jakuba, brata Pańskiego, pierwszego biskupa Jerozolimy. Z tej okazji w Katedrze św. Mikołaja w Białymstoku sprawowana była uroczysta Boska Liturgia św. Jakuba, której przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub. W nabożeństwie uczestniczyli dziekani okręgów Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, kapłani, licznie zgromadzeni wierni i przybyli goście reprezentujący władze samorządowe różnego szczebla, służby i instytucje.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na charytatywny Bal Zapustowy

  Już tylko 2 tygodnie pozostały do charytatywnego balu zapustowego, organizowanego przez parafię Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. Zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona gorąco zapraszają do uczestnictwa. Będzie to doskonała okazja by bliżej się poznać i miło spędzić czas. By powspominać pielgrzymkę i inne wydarzenia mijającego roku i kto wie - może wspólnie zaplanować coś ciekawego na 2020 rok?! Będzie to też support przed balem małankowym, który zbliża się wielkimi krokami. Widzimy się zatem 15 listopada 2019 r., w sali weselnej "Bona" w Kuźnicy - początek o godz. 19.00. Organizatorzy gwarantują wspaniałą zabawę do białego rana przy muzyce DJ Ireckiego, wyśmienite menu, aukcje atrakcyjnych gadżetów oraz wiele innych niespodzianek.

 • Foto: Krzysztof Szeremeta

  Komunikat Kancelarii Świętego Soboru Biskupów PAKP

  Komunikat Kancelarii Świętego Soboru Biskupów Świętego Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
  W dniu 29 października 2019 roku pod przewodnictwem Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski, odbył się Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W pracach soborowych wzięli udział wszyscy arcybiskupi i biskupi.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  40 lecie o. Aleksandra Klimuka

  Mnogaja leta rozbrzmiewało dziś w różnych głosach i tonacjach. Rozbrzmiewało w Ostrowiu Północnym z ust parafian, duchownych i wielu zaproszonych gości. Mnogaja leta o. mitratowi Aleksandrowi Klimukowi, który świętował 40-lecie posługi kapłańskiej. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święcenie grobów i nabożeństwa sprawowane 1 listopada

  Mimo, iż w tradycji prawosławia 1 listopada nie jest dniem wspomnienia zmarłych, to wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych i korzystając z dnia wolnego od pracy, jak co roku, w wielu parafiach na Sokólszczyźnie będzie można poświęcić groby swoich bliskich, złożyć karteczkę z imionami w modlitwie za dusze wszystkich od wieków zmarłych a także uczestniczyć w sprawowanych nabożeństwach.

 • Plakat organizatorów akcji

  Trzy wymazy i do bazy dla Jacka

  „Trzy wymazy i do bazy dla Jacka!” - Parafia prawosławna św. Aleksandra Newskiego w Sokółce włącza się do akcji, która może pomóc wrócić do zdrowia 27-letniemu mieszkańcowi Sokółki. Już w najbliższą niedzielę - 27 Października w godz.: 9.00 - 14.00, w salce parafialnej przy ul. Piłsudskiego 4, będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku. W imieniu proboszcza ks. mitrata Włodzimierza Misiejuka oraz wikariusza ks. prot. Justyna Jaroszuka gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w akcji. Dla nas to kilka minut, dla kogoś może być całym życiem. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Uroczystości święta "Pokrowy" i piękny jubileusz w Nowym Dworze

  Nowy Dwór dziś świętuje! I choć to święto cykliczne, stałe w kalendarzu, to w tym roku ze wszech miar wyjątkowe. Święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy - potocznie nazywane "Pokrową", celebrowane jako najważniejsze po dwunastu wielkich świętach prawosławia, na Sokólszczyźnie szczególnie uroczyście obchodzone jest właśnie w Nowym Dworze, gdzie rokrocznie 14-go października zjeżdżają wierni z najodleglejszych stron województwa. Skąd owa wyjątkowość? Z uwagi na wizytę w parafii arcybiskupa i za sprawą jubileuszu miejscowego proboszcza, który po 40 latach służby w Cerkwi otrzymał z rąk hierarchy jedno z największych wyróżnień dla kapłana - mitrę. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  "Mała Pascha" w dąbrowskiej cerkwi

  Dziś pogoda jakby nie mogła się zdecydować czym ugościć mieszkańców Sokólszczyzny. Słońcem żółtym ogrzać nieco, wiatrem zimnym potargać czy raczej deszczem jesiennym zmoczyć. Zdecydowani natomiast byli parafianie z Dąbrowy Białostockiej - zdecydowani by ów dzień poświęcić na modlitwę. A okazja ku temu nieprzypadkowa, gdyż dziś właśnie świętowano tam pamięć patrona ich cerkwi św. Apostoła Jana Teologa.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy do Nowego Dworu

  Ks. mitrat Józef Sitkiewicz wraz z wiernymi nowodworskiej parafii, serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach święta Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy. Tegoroczne obchody będą miały szczególny charakter, gdyż o. Józef obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia święceń kapłańskich, a uroczystościom przewodniczył będzie abp Jakub. W trakcie nabożeństwa zwierzchnik Diecezji Białostocko - Gdańskiej wręczy o. Józefowi mitrę - nagrodę przyznaną przez Św. Sobór Biskupów naszej Cerkwi. Proboszcz prosi o zgromadzenie się w świątyni kwadrans po godz. dziewiątej. O 9.30 nastąpi powitanie arcypasterza, po czym rozpocznie się świąteczna Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa do Dąbrowy Białostockiej

  Ks. mitrat Mikołaj Dejneko, proboszcz parafii w Dąbrowie Białostockiej, serdecznie zaprasza w najbliższą środę (9 października), na wspólną modlitwę w dzień święta Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa. O godz. 9.00 odsłużony zostanie Akatyst do patrona miejscowej cerkwi, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: ks. Piotr Hanczaruk

  Jaczeńskie "Spotkania w duchu prawosławia"

  Pierwsze „Spotkanie w duchu prawosławia", organizowane przez Parafię Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, już za nami. Ks. Piotr Fiedoruk w bardzo interesujący sposób przedstawił życie św. Jana z Kronsztadu. Dodatkiem do wystąpienia była prezentacja przedstawiająca fotografie z ważnych etapów życia świętego. Organizatorzy wyrażają uznanie o. Piotrowi za poświęcony czas i podzielenie się ze słuchaczami posiadaną wiedzą. Serdeczne podziękowania kierują także do uczestników spotkania i zapraszają na kolejne edycje. Najbliższe już 13 października. Zagadnienia dotyczące stworzenia świata materialnego i duchowego przez Boga, przedstawi Marek Ignaciuk. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 modlitwą przed jaczeńską ikoną Bogurodzicy. Początek wykładu bezpośrednio po nabożeństwie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Kuźnicy

  Na środku każdej cerkwi stoi niewielki stolik - zwany anałojczykiem, na którym znajduje się ikona świętego lub wydarzenia, któremu poświęcona jest dana świątynia. Wraz z biegiem cerkiewnego kalendarza, na owym anałojczyku kładzie się ikony przedstawiające kolejne wielkie i ważne święta. Trzy razy do roku, na środek cerkwi wynoszony jest krzyż. Pierwszy raz - w wielkim poście, drugi raz - w dniu wspomnienia św. męczenników Machabeuszy, rozpoczynającym uspieński post, trzeci zaś raz - 27 września, w święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Jak co roku, w tym dniu prawosławni wierni spotykają się w Kuźnicy, gdzie wybudowana na wzgórzu świątynia, poświęcona jest temu wydarzeniu.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na ognisko z BMP w Jacznie

  Bractwo Młodzieży Prawosławnej, działające przy Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, ma przyjemność zaprosić na ognisko integracyjne, w najbliższą sobotę 28 września o godz. 15.00. Organizatorzy zapraszają młodzież - od podstawówki do liceum. Spotkania bractwa to zarówno doskonała płaszczyzna integracji jak też możliwość poznania bliżej prawosławia.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na cykl spotkań "W duchu prawosławia"

  Jeśli bliskie jest Ci prawosławie lub jeśli chcesz lepiej poznać jego duchowość, weź udział w cyklu spotkań "W duchu prawosławia", organizowanych przez Parafię Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. Każde z nich rozpocznie się modlitwą przed jaczeńską ikoną Bogurodzicy, po której proboszcz o. Piotr Hanczaruk zaprasza do miejscowej świetlicy na spotkania tematyczne.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Narodzenia Bogurodzicy w Krynkach

  Po niedawnym świętowaniu ostatniego z dwunastu wielkich świąt - Zaśnięcia Bogurodzicy, wierni ponownie spotkali się na wspólnej modlitwie, by w ten sposób wspomnieć historię pierwszego z dwunadziesiatych prazników - Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Dzień tego pięknego święta opatrzonego głęboką symboliką, jest też dniem Małej Paschy parafii Krynkach. To właśnie w tamtejszej cerkwi sobotnie przedpołudnie spędzili miejscowi i przyjezdni wierni oraz większość duchowieństwa dekanatu sokólskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Kuźnicy

  Proboszcz parafii w Kuźnicy - ks. prot. Jarosław Grygiewicz, serdecznie zaprasza na nabożeństwa z okazji święta parafialnego Podwyższenia Krzyża Pańskiego. W najbliższy czwartek (26 września), o godz. 17.00 odsłużone będzie nabożeństwo Całonocnego Czuwania z obrzędem wyniesienia św. krzyża na środek cerkwi. 27 września (piątek) o godz. 9.00 odprawiony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Krynek

  Ks. prot. Piotr Charytoniuk, proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości parafialnego święta - Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Świąteczne nabożeństwa rozpoczną się w przeddzień - w piątek (20 września) o godz. 18.00 - Całonocnym Czuwaniem. W dzień święta, czyli w najbliższą sobotę o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Dni kultury chrześcijańskiej - Występ chórów w sokólskiej cerkwi

  Dziś od godz. 16.00, w murach sokólskiej świątyni, rozbrzmiewała piękna muzyka cerkiewna. Występ chórów zorganizowano w ramach sokólskich "Dni kultury chrześcijańskiej". Było to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie od wielu lat.

Script logo