Aktualności

 • Foto: m. Ludmiła Klimuk

  Święto parafialne w Starej Grzybowszczyźnie

  Stara Grzybowszczyzna to wieś w powiecie sokólskim, w parafii ostrowskiej. Okolica piękna: puszczańskie lasy i urokliwe siedziby ludzkie, gdzie mało już rdzennych mieszkańców, a więcej przyjezdnych. Jednak w dniu 7 lipca do leśnej cerkwi zmierzają wierni z terenów bliższych i dalszych. Odwiedzają cmentarz, a potem udają się do świątyni. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Samogródu

  12 lipca Cerkiew wspomina pamięć śww. app. Piotra i Pawła. Z tej okazji, ks. prot. Adrian Charytoniuk - proboszcz parafii w Samogródzie, której patronami są św. apostołowie, gorąco zaprasza wiernych do wspólnej modlitwy. Tegoroczne uroczystości będą szczególne z uwagi na wizytę w samogródzkiej parafii zwierzchnika Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakuba. W najbliższy poniedziałek, o godz. 9.00 celebrowany będzie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, o godz. 9.45 nastąpi powitanie hierarchy, zaś o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Starej Grzybowszczyzny

  Ks. mitrat Aleksander Klimuk, proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym, serdecznie zaprasza wszystkich wiernych w zbliżającą się środę - 7 lipca, do cerkwi w Starej Grzybowszczyźnie, na wspólna modlitwę w dzień wspomnienia narodzin św. Proroka i Poprzednika Jana Chrzciciela, patrona tamtejszej świątyni. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00, Molebnem z Małym Poświęceniem Wody. Godzinę później odprawiona zostanie Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Siderki

  W najbliższą środę - 7 lipca Cerkiew wspomina narodzenie św. Proroka i Poprzednika Jana Chrzciciela. Jest to parafialne święto w Siderce. Z tej okazji proboszcz ks. Piotr Hanczaruk gorąco zaprasza wiernych do wspólnej modlitwy. Uroczysta Boska Liturgia w cmentarnej kaplicy rozpocznie się o godz. 10.00. Od godz. 7.00 będzie też można poświęcić groby spoczywających na miejscowym cmentarzu.

 • Foto: ks. Piotr Hanczaruk

  Spotkanie bractw parafialnych w Jacznie

  W dniach 27-29 czerwca, w ośrodku wypoczynkowym Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej w Jacznie, odbyło spotkanie integracyjne młodzieży działającej przy parafiach: w Dąbrowie Białostockiej, Jacznie i Fastach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Poświęcenie cerkwi w Supraślu

  Niezbadane wyroki Opatrzności Bożej sprawiły, że odradza się to, co zostało zniszczone i rodzi się nadzieja tam, gdzie jej nie było” - powiedział władyka Sawa - 4 czerwca 1984 r., podczas uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego pod odbudowę i rekonstrukcję cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy. To co wówczas się rozpoczęło, po prawie 40 latach symbolicznie dobiega końca. Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa, w otoczeniu hierarchów, duchowieństwa, przedstawicieli władz lokalnych i państwowych oraz tłumnie przybyłych wiernych, dokonał wczoraj poświęcenia odradzającej się świątyni, w samym centrum supraskiego monasteru.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa i zabawa na zakończenie roku szkolnego

  Dzisiejsze popołudnie, dzieci wraz z rodzicami, spędzili na wspólnej zabawie i integracji. Okazją ku temu był festyn rodzinny "Halo Wakacje", zorganizowany przez Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu wraz z proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy. Przedsięwzięcia, którym patronowało Bractwo od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie inaczej było i tym razem, co cieszy tym bardziej, iż była to pierwsza plenerowa impreza po długiej przerwie spowodowanej pandemią. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto kaplicy w Krynkach

  Tradycją w kryńskiej parafii jest modlitewne spotkanie 26 czerwca, a okazją ku temu jest dzień święta niewielkiej drewnianej cerkiewki, ulokowanej na wzgórzu pośród setek nagrobków i poświęconej w cześć św. Antoniego Wielkiego. Licznie zgromadzeni parafianie pochylili dziś głowę przed ikoną patrona i przed prochami swoich bliskich, od wieków spoczywających na miejscowym cmentarzu. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Dzień wspomnienia św. męcz. Pawły - Sobota Rodzicielska

  Dziś przypada Sobota Rodzicielska przed świętem Trójcy Świętej (Trojczeskaja Rodzicielskaja Subota) - w tradycji prawosławia dzień modlitwy za zmarłych. Z tej okazji wierni spotkali się na sokólskim cmentarzu, by wspomnieć w modlitwie swoich bliskich, a także św. męcz. Pawłę - patronkę miejscowej kaplicy.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na festyn rodzinny "Halo Wakacje"

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu wraz z proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy, serdecznie zapraszają na rodzinny festyn z okazji zakończenia roku szkolnego "Halo Wakacje". To pierwsza impreza plenerowa po długiej przerwie, dlatego nie może Was na niej zabraknąć. Spotykamy się w niedzielę 27 czerwca o godz. 14.30 w tamtejszej parafialnej cerkwi.
  W dalszej części szczegóły dotyczące przedsięwzięcia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Molebien na zakończenie roku szkolnego

  W najbliższą środę (23 czerwca) o godz. 18.00 w sokólskiej cerkwi, odsłużony zostanie molebien na zakończenie roku szkolnego. W imieniu proboszcza ks. mitrata Włodzimierza Misiejuka, serdecznie zapraszamy do modlitewnego uczestnictwa i podziękowania Bogu za kolejny rok nauki. Po nabożeństwie duchowni i katecheci rozdadzą uczniom świadectwa. 

 • ks. prot. Justyn Jaroszuk

  Życzenia imieninowe dla o. Justyna Jaroszuka

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Justyna Filozofa (Muczenik Iustin Fiłosof - 14 czerwca), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Justynowi Jaroszukowi - proboszczowi parafii Narodzenia NMP w Krynkach. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w dzień wspomnienia św. męcz. Pawły - patronki kaplicy na cmentarzu w Sokółce

  Proboszcz parafii w Sokółce ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy - 19 czerwca, w dzień wspomnienia św. męcz. Pawły, patronki kaplicy na miejscowym cmentarzu. Boska Liturgia rozpocznie się o godz. 8.00. Jako że będzie to sobota rodzicielska - w tradycji prawosławnej dzień szczególnej modlitwy za zmarłych, wierni będą mogli poświęcić groby spoczywających na sokólskiej nekropolii. Z modlitwą duchowni będą oczekiwali od godz. 8.00. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Augustowie

  Niewielka liczebnie wspólnota wiernych w Augustowie, gościła dziś w swoich progach braci w Chrystusie z innych parafii oraz liczne duchowieństwo. Gościła w skromnych murach tymczasowej kaplicy, choć z pewnością chciałaby gościć już w nowej, dostojnej i pięknej cerkwi, której ukończenie wyczekiwane jest od lat. Okazją do spotkania i wspólnej modlitwy były uroczystości święta parafialnego - Wniebowstąpienia Pańskiego, które tradycyjnie celebrowane są w Augustowie w następującą świąteczną niedzielę. 

 • Foto: materiały prasowe organizatora

  Międzynarodowy Konkurs “OrthPhoto Awards”

  Portal fotograficzny Orthphoto.net organizuje nowy międzynarodowy konkurs fotograficzny OrthPhoto Awards, który jest skierowany zarówno do fotografów profesjonalnych jak i amatorów. Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie dzielenia z szerszą publicznością pięknem Cerkwi prawosławnej, jej tradycji, obrzędów i życia wiernych.
  W dalszej części prezentujemy szczegóły dotyczące konkursu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Wniebowstąpienia Pańskiego w Krynkach

  Wniebowstąpienie Pańskie - należące do grona dwunastu wielkich świąt, zostało ustanowione jeszcze w czasach apostolskich. Jest to święto ruchome - obchodzone w czterdziesty dzień po Zmartwychwstaniu Chrystusa, a co za tym idzie - zawsze we czwartek. Wniebowstąpienie jest ważnym wydarzeniem w cerkiewnym roku liturgicznym, a jego najbardziej widocznym elementem jest fakt, iż od tego dnia, a w zasadzie od wieczora dnia poprzedzającego, wierni przestają pozdrawiać się słowami Chrystos Woskresie. W dekanacie sokólskim dzień Wniebowstąpienia Pańskiego w sposób szczególny obchodzony jest w parafii Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Krynkach i przez tamtejszą wspólnotę wiernych traktowany jako drugie święto parafialne. Dzisiejszego poranka parafianie przybyli do miejscowej świątyni, by wznieść modlitwy za siebie, za bliskich, za ojczyznę oraz za obfitość płodów ziemi.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Augustowa

  Z okazji święta parafialnego, do wspólnej modlitwy zaprasza ks. prot. Marek Kozłowski. Wniebowstąpienie Pańskie przypada w tym roku 10 czerwca, a uroczystości w Augustowie tradycyjnie już odbędą się w następującą świąteczną niedzielę - 13 czerwca. O godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Wniebowstąpienia Pańskiego do Krynek

  Wniebowstąpienie Pańskie jest ważnym wydarzeniem parafii w Krynkach i określane mianem drugiego święta parafialnego. Proboszcz - ks. prot. Justyn Jaroszuk serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy. W najbliższy czwartek (10 czerwca), o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się Boska Liturgia.

 • ks. prot. Jarosław Grygiewicz

  Życzenia imieninowe dla o. Jarosława Grygiewicza

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Jarosława Księcia Muromskiego (Błagowiernyj Jarosław kniaź Muromskij - 3 czerwca), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Jarosławowi Grygiewiczowi - proboszczowi parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskie - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Dziś mija pół roku od śmierci o. Mikołaja Dejneko

  Dziś mija dokładnie pół roku od śmieci ks. mitrata Mikołaja Dejneko, proboszcza parafii w Dąbrowie Białostockiej. Znaliśmy go jako ciepłego i serdecznego człowieka oraz cichego, wyważonego, oddanego Bogu i Cerkwi kapłana, któremu powierzaliśmy swoje radości i troski oraz z rąk którego przyjmowaliśmy święte sakramenty. Modląc się do Najwyższego na niebiosach za duszę o. Mikołaja, raz jeszcze wspomnijmy jego życie tu na ziemi, kiedy będąc z nami na co dzień, celebrował nabożeństwa, służył pomocą, życiową wskazówką czy dobrą radą. Zapraszamy do obejrzenia filmu zrealizowanego przez Parafię w Jacznie (kanał Bliżej Cerkwi) i TV Sokółka - kliknij by obejrzeć.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  XLII Paschalna Pielgrzymka Młodzieży na Świętej Górze Grabarce

  Miniony weekend upłynął prawosławnej młodzieży ma modlitwie i wzajemnej integracji - a wszystko to w duchu paschalnej radości. Już po raz 42 odbyła się paschalna pielgrzymka na Św. Górze Grabarce. Nie mogło zabraknąć na niej także przedstawicieli z Sokólszczyzny. Wyjazd kilkuosobowej grupy zorganizowały wspólnie parafie w Jacznie i Dąbrowie Białostockiej, a opiekę nad młodzieżą sprawował ks. Piotr Hanczaruk.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Nowym Dworze

  W tegorocznym okresie Paschalnym, duchowni okręgu sokólskiego już kilkakrotnie spotkali się na wspólnej modlitwie. Radosne przesłanie o Zmartwychwstaniu Chrystusa przekazywali sobie w Jacznie, w Jurowlanach i Wierchlesiu wspominali św. Wielkiego Męczennika Jerzego, wczoraj zaś - w Dąbrowie Białostockiej, modlili się do opiekuna tamtejszej parafii - św. Apostoła Jana Teologa. Dziś, w dniu wspomnienia św. Mikołaja Cudotwórcy, centralnym miejscem modlitwy wiernych Cerkwi prawosławnej na Sokólszczyźnie, była świątynia w Nowym Dworze, konsekrowana w cześć Arcybiskupa Myr Licyjskich.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  To nie było pierwsze parafialne święto w Dąbrowie Białostockiej. Choć właściwie to było - pierwsze dla o. Wiktora Tetiurki, nowego proboszcza prawosławnej dąbrowskiej wspólnoty i pierwsze bez wieloletniego opiekuna parafii, zmarłego w zeszłym roku o. Mikołaja Dejneko. W tej atmosferze - i radości i tęsknoty, świętowano dziś, w dzień wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa - patrona miejscowej parafii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowego Dworu

  W sobotę (22 maja), przypada święto przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Myr Licyjskich do Bari. Z tej okazji ks. mitrat Józef Sitkiewicz serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach święta parafialnego. O godz. 9.00, w nowodworskiej cerkwi, której patronem jest św. Mikołaj Cudotwórca, odsłużony będzie Akatyst, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Dąbrowy Białostockiej

  W zbliżający się piątek (21 maja) przypada dzień wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa - patrona cerkwi w Dąbrowie Białostockiej. Z tej okazji proboszcz ks. prot. Wiktor Tetiurka serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości parafialnego święta. O godz. 9.00 odsłużony zostanie Akatyst przed ikoną św. Ewangelisty Jana, zaś o 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • ks. prot. Marek Kozłowski

  Życzenia imieninowe dla o. Marka Kozłowskiego

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Marka (Apostoł i jewangielist Mark - 8 maja), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Markowi Kozłowskiemu - proboszczowi parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Augustowie. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Niedziela Antypaschy

  Tradycyjnie, tydzień po święcie Paschy, spotykamy się na cmentarzach, by pomodlić się nad grobami swoich bliskich. Modlitwa nie ma jednak żałobnego charakteru. Śpiewany nad grobami troparoin święta Zmartwychwstania Pańskiego, daje nam żyjącym nadzieję, iż nasi bliscy także powstaną z martwych i wszyscy razem staniemy przed obliczem Zbawiciela. Na grobach, prócz zapalonych zniczy kładziemy także kolorowe jajka, będące symbolem życia. Właśnie w Niedzielę Antypaschy - zwaną też Niedzielą Przewodnią, w wielu parafiach praktykuje się nabożeństwa połączone ze święceniem grobów. 
  W dalszej części prezentujemy porządek nabożeństw i święcenia grobów w dekanacie sokólskim.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Święto parafialne w Wierzchlesiu i Jurowlanach

  Raz na kilka lat zdarza się, iż wspomnienie św. Jerzego Zwycięzcy przypada w okresie Jasnego Tygodnia. Tym większa jest wówczas radość wiernych ze wspomnienia patrona cerkwi i parafii, gdy przypada ona w najradośniejszym tygodniu całego roku liturgicznego. Taka zbieżność dat przypada właśnie w tym roku, a ów piękny duchowo czas przeżywali dziś wierni z Wierzchlesia i Jurowlan.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Święto parafialne w Jacznie

  Święto parafii w Jacznie nie ma swojej stałej daty, uzależnione jest bowiem od święta Paschy, gdyż to właśnie Zmartwychwstaniu Pańskiemu poświęcona jest dostojna murowana świątynia w centrum wsi. Są jednak elementy, które pozostają niezmienne, niezależnie od daty, pogody i wszelkich innych okoliczności - to wielkanocna radość i spotkanie wiernych oraz większości duchownych okręgu sokólskiego, by wychwalać Tego, który powstał z martwych, śmiercią podeptał śmierć i będącym w grobach darował życie wieczne.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Jurowlan

  W najbliższy czwartek (6 maja), w dzień wspomnienia św. Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięzcy, do wspólnego uczestnictwa w nabożeństwach zaprasza wiernych ks. prot. Mirosław Łuciuk - proboszcz parafii w Jurowlanach. Uroczystości święta parafialnego rozpoczną się o godz. 9.00 Molebnem z Małym Poświęceniem Wody, po którym odsłużona zostanie Uroczysta Boska Liturgia.

Script logo