Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na wielkopostne rekolekcje duchowieństwa dekanatu sokólskiego

  We środę 17 kwietnia, z błogosławieństwa JE Najprzewielebniejszego Jakuba - Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Nowym Dworze, odbędą się wielkopostne rekolekcje duchowieństwa okręgu sokólskiego. Boska Liturgia Uprzednio Uświęconych Darów, której przewodniczył będzie JE Najprzewielebniejszy Andrzej - Biskup Supraski, rozpocznie się o godz. 9.00. Rekolekcje są też dobrą sposobnością dla wiernych, by w okresie Wielkiego Postu przystąpić do sakramentów spowiedzi i Eucharystii. W imieniu proboszcza o. Dawida Sulimy serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Sobotnia akcja sprzątania cmentarza

  Proboszcz sokólskiej parafii św. Aleksandra Newskiego oraz Zarząd Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, serdecznie zapraszają parafian na wiosenną akcję sprzątania cmentarza. Spotykamy się w najbliższą sobotę o godz 10:00. Trzeba dokończyć to, co zostało zaczęte jesienią oraz uprzątnąć pozostałości zimy, by przed zbliżającą się Paschą, kiedy to będziemy odwiedzali groby naszych bliskich, miejsce ich spoczynku było schludne i zadbane. Serdecznie zapraszamy wszystkich bez względu na wiek - każda para rąk z pewnością się przyda.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Rekolekcje Bractwa św. Spirydona

  Dzisiejszego popołudnia, w sokólskiej cerkwi św. Aleksandra Newskiego, miały miejsce rekolekcje członków i sympatyków Bractwa św. Spirydona. Wspólna modlitwa, spowiedź oraz zjednoczenie się z Chrystusem w kielichu Eucharystycznym, to element wielkopostnych duchowych przygotowań, które po zakończeniu Boskiej Liturgii Uprzednio Uświęconych Darów, kontynuowano w siedzibie organizacji. Po wspólnym posiłku, licznie przybyłe duchowieństwo okręgu sokólskiego oraz kilkadziesiąt zgromadzonych osób, wysłuchało prelekcji o. Piotra Makala na temat znaczenia postu we współczesnej rodzinie.

 • foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na rekolekcje z Bractwem św. Spirydona

  Zarząd Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona z Tremituntu serdecznie zaprasza na wielkopostne rekolekcje. W najbliższą środę (10 kwietnia), o godz. 17:00 w sokólskiej cerkwi sprawowana będzie Boska Liturgia Uprzednio Uświęconych Darów. Można też będzie przystąpić do sakramentu spowiedzi. Po nabożeństwie, w siedzibie Bractwa przy ul. Piłsudskiego 6, o Piotr Makal wygłosi prelekcję pt.: "Post we współczesnej rodzinie". Serdecznie zapraszamy wszystkich - w szczególności członków i sympatyków Bractwa, do wspólnego zjednoczenia się w kielichu Eucharystycznym oraz uczestnictwa w duchowych wielkopostnych rozważaniach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Jubileusz 25-lecia zwierzchnictwa abp Jakuba na Katedrze Białostocko-Gdańskiej

  Dziś (30 marca) mija 25 lat odkąd Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego podjął decyzje o powołaniu na Katedrę Białostocko-Gdańską JE Arcybiskupa Jakuba. Uroczysty ingres arcypasterza naszej diecezji miał miejsce 22 maja 1999 r. Z okazji tego pięknego jubileuszu pragniemy złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na długie i dobre lata!

 • Foto: o. Łukasz Ławreszuk

  Warsztaty z przygotowania koliwa

  W miniony piątek (22 marca), niecodzienną lekcję religii przygotował swoim podopiecznym o. Łukasz Ławreszuk. Po wcześniejszym uczestnictwie w Boskiej Liturgii Uprzednio Uświęconych Darów, uczniowie klas: IV-VI Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sokółce, udali się do zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Rolniczych. Tam, wraz ze swoim katechetą oraz Panią Anną Malczyk, przygotowywali koliwo - tradycyjną postną potrawę, która poświęcana jest właśnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu na pamiątkę cudu związanego z postacią św. Teodora Tyrona.

 • Foto: Uczestnicy warsztatów

  Warsztaty zdobienia jajek

  W minioną sobotę (23 marca), w sali domu parafialnego w Sokółce, odbyły się warsztaty tworzenia pisanek i kraszanek. Dorośli, młodzież i dzieci z powodzeniem wypróbowali różne metody zdobienia wielkanocnych jajek - zarówno te najnowsze, jak też te wykorzystywane niegdyś przez nasze babcie. Efekt ich pracy można było dziś podziwiać po zakończonej Boskiej Liturgii.

 • Foto: Uczestnicy akcji

  Wielkanocna zbiórka żywności z Bractwem św. Spirydona

  W miniony piątek i sobotę odbyła się kolejna edycja wielkanocnej zbiórki żywności. W tą cykliczną już akcję pomocy najuboższym włączyło się też Bractwo św. Spirydona z Tremituntu, przy współpracy z Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia ELEOS. Dzieci i młodzież - pod opieką dorosłych, prowadziły zbiórkę w sklepie "Biedronka" przy ul. Jana Pawła II w Sokółce. Dzięki dobroczynności mieszkańców miasta i zaangażowaniu wolontariuszy udało się zebrać ok. 450 kg żywności, która trafi do potrzebujących z terenu dekanatu sokólskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wielki Kanon Pokutny św. Andrzeja z Krety

  Zmiłuj się nade mną, Boże, zmiłuj się nade mną. Od czego zacząć mam opłakiwanie czynów Nędznego życia mego? Jakiż początek skargi Żałosnej dzisiaj uczynię, o Chryste? O miłosierny, udziel win moich odpuszczenia! - kanon św. Andrzeja z Krety.

 • foto: Adam Matyszczyk

  Początek Wielkiego Postu

  Post to duchowa wiosna, czas wzmożonego trudu modlitewnego i pokuty. To czas, kiedy Matka - nasza Cerkiew ponownie daje nam możliwość duchowej odnowy w codziennym życiu doczesnym - pisze w liście wielkopostnym do wiernych metropolita Warszawski i całej Polski Sawa. Przed nami okres o szczególnym znaczeniu dla wierzącego człowieka. W najbliższej przyszłości ma on nas przygotować do święta Zmartwychwstania Pańskiego, w dalszej zaś perspektywie powinien doprowadzić nas do swoistej duchowej przemiany - do bycia lepszym człowiekiem.

 • Foto: Weronika Klemienia, Daniel Skomin

  Dąbrowscy parafianie z pielgrzymką w Wojnowie

  Ważnym elementem parafialnego życia niewątpliwie są pielgrzymki. W sobotę przed tygodniem, parafianie z Dąbrowy Białostockiej wraz ze swoim opiekunem duchowym o. Wiktorem Tetiurką, uczestniczyli w takim właśnie wydarzeniu, podczas którego autokarem udali się w podróż do Wojnowa. W drodze na Mazury grupa odwiedziła też cerkwie w Mrągowie i Orzyszu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Niedziela przebaczenia win i otwarcie wystawy "Kolory Prawosławia" w Dąbrowie Białostockiej

  Dziś, w poprzedzającą Wielki Post niedzielę przebaczenia win, do wspólnej modlitwy w dąbrowskiej cerkwi św. Jana Teologa zaprosił proboszcz wspólnoty ks. prot. Wiktor Tetiurka. W Boskiej Liturgii, prócz parafian, uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych szczebla powiatowego i wojewódzkiego. Wizyta związana była z realizacją projektu pod egidą Marszałka Województwa Podlaskiego i otwarciem wystawy "Kolory Prawosławia".

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę i otwarcie wystawy w Dąbrowie Białostockiej

  Ks. Wiktor Tetiurka - proboszcz parafii św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy 17 marca - w niedzielę przebaczenia win. Początek Boskiej Liturgii o godz. 9:00. Po nabożeństwie będzie też miało miejsce otwarcie wystawy fotograficznej "Kolory prawosławia", która w ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, będzie wyeksponowana na ogrodzeniu dąbrowskiej cerkwi.

 • Foto: Ewa Jurgiel

  Zaproszenie na warsztaty tworzenia pisanek

  Jedną z tradycji świąt wielkanocnych jest zdobienie jajek, które są symbolem odradzającego się życia, dlatego też Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu serdecznie zaprasza zarówno dzieci jak i dorosłych na warsztaty tworzenia pisanek i kraszanek. Spotykamy się w sobotę 23 marca o godz. 11:00 w świetlicy parafialnej w Sokółce, gdzie będzie można spróbować swoich sił w zdobieniu techniką batiku oraz metodą decoupage.

 • ks. prot. Mirosław Łuciuk

  Imieniny o. Mirosława Łuciuka - proboszcza parafii w Jurowlanach i Kruszynianach

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Mirosława (10 marca), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Mirosławowi Łuciukowi - proboszczowi parafi św. Anny w Kruszynianach i św. Jerzego Zwycięzcy w Jurowlanach. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona ma nowego przewodniczącego

  Dziś (10 marca), w Sokółce odbyło się pierwsze w nowej kadencji organizacyjno-integracyjne spotkanie Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona z Tremituntu. Członkom i sympatykom organizacji przedstawiono podział zadań nowego Zarządu, zaprezentowano siedzibę oraz omówiono kalendarium i plany na 2024 r. 

 • Foto: z archiwum prywatnego

  Jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich o. Mirosława Łuciuka

  Mija 30 lat odkąd ks. prot. Mirosław Łuciuk pełni zaszczytną i odpowiedzialną rolę duchownego. Otrzymawszy z rąk Biskupa Lubelskiego i Chełmskiego Abla święcenia diakońskie - 27 lutego oraz kapłańskie - 6 marca 1994 r., otrzymał łaskę Ducha Świętego, dzięki czemu stał się godnym sprawowania sakramentów i tym samym wypełnił wolę Bożą i osobiste powołanie we wspólnocie wiary - bo tym w rozumieniu teologicznym jest kapłaństwo. Teraz w parafiach św. Anny w Kruszynianach oraz św. Jerzego Zwycięzcy w Jurowlanach, prowadzi wiernych drogą ku zbawieniu. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na organizacyjno-integracyjne spotkanie Bractwa św. Spirydona z Tremituntu

  W niedzielę - 10 marca o godz. 13:00 w drewnianej plebanii przy ul. Piłsudskiego 6 w Sokółce, odbędzie się pierwsze w nowej kadencji i nowej siedzibie spotkanie Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona z Tremituntu. Do uczestnictwa w nim zapraszamy wszystkich chętnych członków i sympatyków organizacji. Na zebraniu przedstawiony zostanie nowy zarząd Bractwa oraz kalendarium na ten rok. Dyskusję nad przyszłością przyprawimy nowymi pomysłami, a wszystko okrasimy nutką wspólnej integracji. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

 • JE Najprzewielebniejszy Warsonofiusz bp Siemiatycki fot. Adam Matyszczyk

  Imieniny JE, Najprzewielebniejszego Warsonofiusza, Biskupa Siemiatyckiego

  Dziś Cerkiew wspomina św. Warsonofiusza Wielkiego (Prepodobnyj Warsonofij Wielikij - 19 lutego), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Warsonofiusza - Biskupa Siemiatyckiego. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na długie i dobre lata!

 • Podaruj mi swój 1% - Zosia Jurgiel

  - Zosia ciężko pracuje na swoje zdrowie. Brnie do przodu i walczy o swoją przyszłość. Dzięki rodzinie i Waszemu wsparciu kiedyś wygramy walkę z autyzmem. Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe wsparcie - Ewa i Paweł Jurgiel.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Nowy wóz bojowy OSP w Jacznie

  Boską Liturgią w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, rozpoczęła się uroczystość oficjalnego przekazania nowego wozu bojowego miejscowej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej. Licznie przybyłe duchowieństwo, przedstawiciele władz samorządowych, służb i instytucji, parafianie oraz rzecz jasna duchowie OSP modlili się dziś, by sprawnie i szybko wyjeżdżać oraz zawsze bezpiecznie i szczęśliwie wracać - Bogu na chwałę i ludziom na ratunek.

 • JE Najprzewielebniejszy Grzegorz abp Bielski fot. Adam Matyszczyk

  Imieniny JE, Najprzewielebniejszego Grzegorza, Arcybiskupa Bielskiego

  Dziś Cerkiew wspomina św. Grzegorza Teologa (Swiatitiel Grigorij Bogosłow, archijepiskop Konstantinopolskij - 7 lutego), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Grzegorza - Arcybiskupa Bielskiego, opiekuna duchowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej z ramienia Świętego Soboru Biskupów PAKP. Z okazji imienin, duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na długie i dobre lata!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Walne Zgromadzenie Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona

  Już prawie 7 lat na terenie Dekanatu Sokólskiego działa Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu. Dziś członkowie i sympatycy organizacji podsumowali dotychczasowe działania oraz zarysowali plany na przyszłość. Walne Zgromadzenie było też okazją do podziękowania ustępującemu zarządowi oraz wyboru władz Bractwa na kolejną kadencję.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Plenerowe spotkanie integracyjne Poczopek 2024

  Nauka przez zabawę - tak najkrócej można by określić dzisiejsze plenerowe spotkanie, zorganizowane przez Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, w siedzibie Nadleśnictwa Krynki w Poczopku. Choć pogoda nie pozwoliła na uczestnictwo w planowanym wcześniej kuligu, organizatorzy stanęli na wysokości zadania i zapewnili zarówno starszym jak i młodszym szereg innych atrakcji.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kondolencje

  Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy o. Jarosławowi Grygiewiczowi - proboszczowi parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy, bratu Wiesławowi oraz rodzinie i bliskim, z powodu śmierci mamy ś.p. Zofii Grygiewicz, składają duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał. Panichida za duszę zmarłej sprawowana będzie w niedzielę - 4 lutego o godz. 18:00, zaś Boska Liturgia i obrzęd pogrzebu w poniedziałek 5 lutego o godz. 8:30. Nabożeństwa celebrowane będą w cerkwi św. Ducha na osiedlu Antoniuk w Białymstoku. Złożenie ciała nastąpi na cmentarzu parafii Wszystkich Świętych na białostockim osiedlu Wygoda. Rodzina prosi o modlitwę za duszę ś.p. Zofii, a zamiast kwiatów o ofiarę na nabożeństwa w jej intencji.

 • Śp. Agata Dziewiatowska

  Kondolencje

  Wczorajszego wieczora (31.01.2024 r.) odeszła do życia wiecznego Agata Dziewiatowska - założycielka i prezes Fundacja im. księdza Antoniego Dziewiatowskiego. Na swojej ziemskiej drodze w znaczny sposób poświęciła się działalności na rzecz społeczności prawosławnej. Wraz ze swoim mężem, w wyjątkowy - artystyczny a zarazem duchowy sposób, starała się też ukazać piękno "Prawosławia w obiektywie". Wyrazy głębokiego współczucia oraz szczere słowa otuchy rodzinie i bliskim składają duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl. Chrystus Zmartwychwstał!
  Panichida za duszę zmarłej sprawowana będzie we czwartek 1 lutego o godz. 18:00, zaś Boska Liturgia i obrzęd pogrzebu w piątek 2 lutego o godz. 9:00. Nabożeństwa celebrowane będą w cerkwi św. Jana Teologa na Bacieczkach w Białymstoku.

 • Logo Bractwa Św. Spirydona z Tremituntu

  Zaproszenie na Walne Zgromadzenie Bractwa św. Spirydona

  W najbliższą niedzielę - 4 lutego 2024 r., o godz. 13:00, w kawiarni "Lira" Sokólskiego Ośrodka Kultury, odbędzie się Walne Zgromadzenie Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona z Tremiturntu. Do uczestnictwa w tym statutowym gremium zapraszamy przede wszystkim członków Bractwa, by wspólnie wyrazić zdanie w kwestii absolutorium dla ustępującego zarządu oraz wybrać władze na kolejną kadencję. Tego rodzaju spotkania to też doskonała okazja do podsumowań dotychczasowej działalności oraz rozmowy na temat przyszłości organizacji, dlatego też gorąco zapraszamy także ojców duchownych z dekanatu sokólskiego oraz wszystkich sympatyków Bractwa.

 • JE Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski fot. Adam Matyszczyk

  Imieniny JE, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i Całej Polski

  Dziś Cerkiew czci pamięć św. Sawy Arcybiskupa Serbskiego (Swiatitiel Sawwa, pierwyj archijepiskop Sierbskij - 25 stycznia), niebiańskiego patrona Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy - Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Z okazji imienin, duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Eminencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg chroni Waszą Eminencję, błogosławi dobrym zdrowiem, umacnia we wszystkich postanowieniach i da siłę do dalszego niesienia posługi zwierzchnika naszej Cerkwi na długie i dobre lata!

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na integracyjne spotkanie plenerowe

  Jako że w karnawale integracji i zabawy nigdy dość, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona ma przyjemność poinformować o kolejnym spotkaniu - tym razem plenerowym. Dzieci, młodzież, rodziców i dziadków serdecznie zapraszamy w sobotę 3 lutego na godz. 13:00 do Poczopka, gdzie na terenie miejscowego nadleśnictwa odbędzie się ognisko z bigosem i kiełbaską. Jeśli pogoda i okoliczności pozwolą, przewidziana jest też mała niespodzianka - tradycyjny kulig w zaprzęgu konnym. Dla wszystkich chętnych o godz. 12:00, na placu przy cerkwi w Sokółce podstawiony będzie autokar. Organizatorzy zapewniają też poczęstunek i jak zawsze dobrą zabawę oraz niezapomniane wrażenia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Jak co roku, kolędy i pastorałki - spotkanie w Sokółce na styku kultur

  Święto Narodzenia Pańskiego nierozłącznie kojarzy się z piękną tradycją kolędowania, znaną zarówno w Kościele katolickim jak i Cerkwi prawosławnej. Mawia się, iż śpiew łączy pokolenia i łagodzi obyczaje. W istocie tak jest, bo ów śpiew od lat łączy mieszkańców Sokółki, którzy spotykając się na styku kultur, wspólnie - w ten właśnie sposób wychwalają nowonarodztnego Zbawiciela. Karnawałowy koncert kolęd w sokólskim kinie Sokół, jest stałym elementem celebrowania świąt Bożego Narodzenia w naszym mieście.

Script logo