Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Krynek

  Ks. prot. Justyn Jaroszuk, proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości parafialnego święta - Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Świąteczne nabożeństwa rozpoczną się w przeddzień - we wtorek (20 września) o godz. 18.00 - całonocnym czuwaniem. W dzień święta, czyli w najbliższą środę (21 września) o godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z małym poświęceniem wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • ks. mitrat Aleksander Klimuk

  Życzenia imieninowe dla o. Aleksandra Klimuka

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Wielkiego Księcia Aleksandra Newskiego (Błagowiernyj wielikij kniaź Aleksandr Niewskij - 12 września), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. mitratowi Aleksandrowi Klimukowi - proboszczowi parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowiu Północnym. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Sokółce

  Ordynariusz Diecezji Białostocko-Gdańskiej - JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Jakub, przewodniczył dzisiejszej Boskiej Liturgii w cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Wizyta hierarchy uświetniła obchody parafialnego święta, w którym wzięli udział nie tylko licznie zgromadzeni parafianie, ale też przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji i stowarzyszeń oraz wierni z różnych stron dekanatu sokólskiego. 

 • ks. prot. Adrian Charytoniuk

  Życzenia imieninowe dla o. Adriana Charytoniuka

  Dziś, w dniu wspomnienia św. męcz. Adriana (Muczenik Adrian Nikomidijskij - 8 września), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Adrianowi Charytoniukowi - proboszczowi parafi śww. ap.ap. Piotra i Pawła w Samogródzie i św. Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w dzień wspomnienia ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela

  11 września Cerkiew wspomina ścięcie głowy św. Jana Chrzciciela. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono wielkie święto i ścisły post, jako wyrażenie smutku z powodu śmierci proroka. W niektórych parafiach praktykuje się w tym dniu nabożeństwa na cmentarzach i święcenie grobów. W tym roku wspomnienie tego wydarzenia przypada w niedzielę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na parafialne święto do Sokółki

  JE Najprzewielebniejszy Jakub - Arcybiskup Białostocki i Gdański, będzie przewodniczył Boskiej Liturgii podczas parafialnego święta w sokólskiej cerkwi. Proboszcz - ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach, w dzień wspomnienia św. Aleksandra Newskiego - patrona miejscowej świątyni. W przeddzień święta - w niedzielę (11 września), o godz. 18.00 odprawione będzie nabożeństwo całonocnego czuwania. W poniedziałek (12 września), o godz. 8.30 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody. Ok. godz. 9.40 wierni procesyjnie udadzą się na spotkanie arcypasterza, po przywitaniu którego rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Na Ratunek - zabawa i nauka w parafii w Krynkach

  Radośnie i gwarno było dzisiejszego popołudnia na placu parafialnym w Krynkach. Tamtejsza wspólnota wiernych - wraz ze swoim proboszczem, przygotowała dzieciom, młodzieży i dorosłym nie lada atrakcje. Symulacja akcji ratowniczej podczas wypadku komunikacyjnego, szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prezentacja sprzętu i wyposażenia służb, tresura psa, stanowisko medyczne, liczne gry i zabawy z animatorem oraz słodki poczęstunek - to wszystko czekało na licznie przybyłych gości, z różnych stron powiatu sokólskiego. Tak - bawiąc się i ucząc jednocześnie, żegnano wakacje i witano nowy rok szkolny.

 • Foto za: www.dabrowa-bial.pl

  Modlitwa w podziękowaniu za plony w Dąbrowie Białostockiej

  W minioną niedzielę, w Dąbrowie Białostockiej odbyły się dożynki gminne. Przedstawiciele władz samorządowych, rolnicy oraz wierni dziękując modlitewnie za plony, zgromadzili się w parafialnej cerkwi św. Jana Teologa. Uroczystej Boskiej Liturgii przewodniczył proboszcz, o. Wiktor Tetiurka.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Ostrowiu Północnym

  Co ma w sobie parafia w Ostrowiu Północnym, że co roku w dniu jej święta, tak wielu pragnie w niej gościć? Czy to piękna zabytkowa cerkiew, w całej swej duchowości oraz wyjątkowej architekturze, przyciąga rzesze wiernych? Czy historia ostrowskiej ziemi oraz przywiązanie obecnie żyjących do domów, pól i lasów swoich rodziców i dziadków, pradziadków - do odziedziczonej i szanowanej wiary, tradycji i kultury? A może gościnność gospodarzy i opiekunów duchowych - ojca Aleksandra i matuszki Ludmiły, którzy już 40 lat tu się modlitwą i tu pracują pracą? Trudno by wskazać tę jedną cechę, gdyż wszystkie będąc niemniej ważnymi, tworzą ten niepowtarzalny rodzinny charakter ostrowskiego święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy i codziennego życia tej wyjątkowej wspólnoty wiernych.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na festyn z okazji zakończenie wakacji i rozpoczęcie roku szkolnego

  Parafia Narodzenia NMP w Krynkach, serdecznie zaprasza na festyn z okazji zakończenie wakacji i rozpoczęcie roku szkolnego. Proboszcz wspólnoty - o. Justyn Jaroszuk, zaprasza wszystkich małych i dużych w sobotę - 3 września, o godz. 14:00 do miejscowej cerkwi, gdzie celebrowana będzie dziękczynna modlitwa. Dalsza część odbędzie się na parafialnym placu. W programie m.in.: symulacja akcji ratowniczej podczas wypadku komunikacyjnego, szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prezentacja sprzętu i wyposażenia służb, stanowisko medyczne. Patronami przedsięwzięcia są: Burmistrz Krynek, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce, Komenda Powiatowa Policji w Sokółce, Placówka Straży Granicznej w Krynkach, Ochotnicza Straż Pożarna w Krynkach oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu. Szczegóły na załączonym plakacie oraz na fanpage parafii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Ostrowia Północnego

  Proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym - ks. mitrat Aleksander Klimuk, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. Tegoroczne uroczystości parafialnego święta będą miały szczególny charakter z uwagi na wizytę w ostrowskiej parafii zwierzchnika Diecezji Białostocko-Gdańskiej JE Najprzewielebniejszego abp Jakuba. W najbliższą niedzielę (28 sierpnia) o godz. 8.45 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody. O godz. 9.40 u bram świątyni nastąpi powitanie hierarchy, zaś o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia wraz ze świąteczną procesją. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień święta

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z w uroczystości ku czci Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 6

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z szóstego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 5

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z piątego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 4

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z czwartego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 3

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z trzeciego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 2

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z drugiego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 1

  Pielgrzymka nie jest wycieczką - choć wyruszamy z domu w nieznane. Pielgrzymka to nie spacer - mimo, iż idziemy niespiesznie razem ze współtowarzyszami. Pielgrzymka to nie rajd - nawet gdy wspinamy się pod górę, przemierzamy lasy, przekraczamy rzeki. Choć napotkani na trasie ludzie goszczą nas całym sercem - pielgrzymka nie ma charakteru pikniku. Jak trudno wytłumaczyć czym jest pielgrzymka wiedzą ci, który próbowali - czym w istocie jest poznają jedynie ci, którzy poszli. Idziemy na Świętą Górę Grabarkę, miejsce niezwykłe dla polskiego prawosławia. Idziemy też na swoją własną Golgotę i swoją indywidualną Górę Tabor. Niesiemy bowiem swój krzyż - ciężar grzechów, prozy życia, problemów, chorób, ale i wysiłku wielokilometrowej drogi. Niesiemy też nadzieję intencji i wierzymy, że wraz z kresem pątniczej wędrówki przemienimy się jak niegdyś Chrystus - tak zwyczajnie, w lepszych ludzi.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Uroczystości ku czci Supraskiej ikony Matki Bożej

  Dziś i jutro, w supraskim monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, mają miejsce uroczystości ku czci Supraskiej Ikony Matki Bożej. Jak co roku, na terenie klasztoru gromadzą się setki wiernych, by pokłonić się cudownej ikonie i prosić Matkę Bożą o pomoc i wstawiennictwo. Uroczystościom przewodniczy zwierzchnik Cerkwi prawosławnej w Polsce - metropolita Sawa, w asyście hierarchów, mnichów oraz licznie przybyłego duchowieństwa. Zarówno w świątyniach jak i na monasterskim placu - przy ołtarzu polowym, we wspólnej modlitwie biorą udział tłumnie zgromadzeni wierni, zarówno z Podlasia jak też odległych części Polski.

 • Foto: o. Marek Kozłowski, Paulina Łuksza

  Święto parafialne w Kruszynianach

  7 sierpnia Cerkiew wspomina wydarzenie zaśnięcia św. Anny. Dzień ów jest parafialnym świętem wspólnoty wiernych w Kruszynianach. Uroczystości Małej Paschy - w pięknej murowanej cerkwi, położonej na miejscowej nekropolii, rozpoczęły się Molebnem z Małym Poświęceniem Wody. Sprawowanej następnie Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Aleksander Klimuk w asyście ks. prot. Jarosława Grygiewicza, ks. prot. Marka Kozłowskiego oraz ks. prot. Adriana Charytoniuka. Nabożeństwa okraszał śpiewem chór pod kierownictwem Jolanty Horosz.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie św. proroka Eliasza w Jacznie

  Jak ważna jest tradycja i jak silne bywa przywiązanie do miejsc i zdarzeń wiedzą wszyscy ci, którzy co roku odwiedzają cerkiew w Jacznie - nie w dzień parafialnego święta Zmartwychwstania Pańskiego, a 2 sierpnia kiedy to modlitewnie wspomina się tam św. proroka Eliasza. Aby i młodemu pokoleniu tę tradycję przekazać, a starszym wzbogacić wspomnienia, nieopodal jaczniańskiej cerkwi powstał mural przedstawiający nieistniejącą już drewnianą świątynię, której patronem był święty Eliasz. I tak historia łączy się z teraźniejszością, wspomnienia z doczesnością, a wszystko dla krzewienia wiary i pamięci - o tym co było, co jest i co miejmy nadzieję pozostanie.

 • Foto: Filip Wołosiuk

  Wspomnienie św. proroka Eliasza w Starej Grzybowszczyźnie

  Dzień św. Proroka Eliasza to czas kiedy do cerkwi w Starej Grzybowszczyźnie dążą ludzie wieloma drogami z bliskich i odległych miejscowości. Tu były dziś sprawowane przez proboszcza o. Aleksandra Klimuka: Akatyst, Boska Liturgia oraz Molebien. Świątynia zapełniła się parafianami, gośćmi przyjezdnymi, a nawet turystami.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Kruszynian

  Ks. prot. Mirosław Łuciuk - proboszcz parafii w Kruszynianach, serdecznie zaprasza wiernych na liturgiczne uroczystości w dzień święta Zaśnięcia św. Anny - matki Przenajświętszej Bogurodzicy. W najbliższą niedzielę (7 sierpnia), o godz. 9.00 odprawiony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, po którym rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do kaplicy w Jurowlanach

  W sobotę (6 sierpnia), wierni parafii w Jurowlanach spotkają się na miejscowym cmentarzu, by wspomnieć patronów tamtejszej kaplicy - śww. męcz. Borysa i Gleba oraz pochylić głowy nad grobami swoich bliskich. Do wspólnej modlitwy zaprasza proboszcz ks. prot. Mirosław Łuciuk. Poświęcić groby będzie można od godz. 8.00, zaś o 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk

  Życzenia imieninowe dla o. Włodzimierza Misiejuka

  Dziś, w dniu wspomnienia św. równego Apostołom Wielkiego Księcia Włodzimierza (Rawnoapostolnyj wielikij kniaź Władimir - 28 lipca), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe proboszczowi parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce i zarazem dziekanowi okręgu sokólskiego - ks. mitratowi Włodzimierzowi Misiejukowi. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie św. Włodzimierza w Ostrowiu Północnym

  Modlitwa za zmarłych jest obowiązkiem oraz powinnością chrześcijan. Jest potrzebna, gdyż jak twierdzą ojcowie duchowi: "Ciągle żywa dusza bez obumarłego ciała nie jest w stanie zrobić czegokolwiek dla swego zbawienia". Modlitwa ta jest też wyrazem miłości, wszak wznoszona jest za tych, dzięki którym żyjemy, którzy nas wychowali, wykształcili, wskazali drogę. Tę piękną tradycję kontynuowano dziś w Ostrowiu Północnym, gdzie wielu pochyliło głowę nad grobami okalającymi kaplicę św. równego apostołom księcia Włodzimierza, zaś doroczną okazją do spotkania na miejscowej nekropolii był dzień wspomnienia patrona świątyni. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto proroka Eliasza do Starej Grzybowszczyzny

  Ks. mitrat Aleksander Klimuk, proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym, serdecznie zaprasza wiernych w zbliżający się wtorek (2 sierpnia), do cerkwi w Starej Grzybowszczyźnie, na wspólną modlitwę w dzień wspomnienia św. proroka Eliasza. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00, akatystem do św. Eliasza. Godzinę później odprawiona zostanie Boska Liturgia.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  XXXI piesza pielgrzymka z Sokółki na Św. Górę Grabarkę - zapowiedź

  Już niebawem dane nam będzie po raz kolejny doświadczyć tej niesamowitej bliskości Boga, kiedy wespół z innymi pątnikami przemierzać będziemy kolejne kilometry modlitewnej wędrówki na świętą dla polskiego prawosławia górę krzyży. XXXI Piesza Pielgrzymka z Sokółki na Świętą Górę Grabarkę wyruszy już za nieco ponad 2 tygodnie - tradycyjnie 12 sierpnia. Niosąc w sercu pokorne modlitwy, żarliwe intencje i szczere podziękowania Najwyższemu Bogu, odwiedzimy m.in.: Wierzchlesie, Królowy Most, Narew, Czyże, Saki i Milejczyce. Wierzymy, iż bezpiecznie pokonawszy 150 km, 17 sierpnia dotrzemy na miejsce, by jak co roku pozostawić wotywne krzyże wśród tysięcy innych oraz wziąć udział w uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto proroka Eliasza do Jaczna

  Proboszcz parafii w Jacznie - ks. Piotr Hanczaruk, serdecznie zaprasza wiernych na wspólną modlitwę w najbliższy wtorek (2 sierpnia), w dzień wspomnienia św. proroka Eliasza. O godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś o 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: www.facebook.com/cerkiewjaczno

  Wakacyjny obóz dla dzieci w Jacznie

  W parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie trwa wakacyjny obóz dla dzieci. Bogaty program wydarzenia zorganizowanego przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej oraz motyw przewodni - fotografia gwarantują, iż uczestnicy nie mogą narzekać na nudę. W miniony piątek, najmłodszych odwiedził Biskup Supraski Andrzej. Hierarcha uczestniczył w porannych modlitwach w miejscowej cerkwi, towarzyszył dzieciom podczas posiłku, przygotował też słodką niespodziankę wszystkim zakwaterowanym w domku Bractwa.

Script logo