Aktualności

 • Foto: www.facebook.com/elkcerkiew

  Fanpage parafii w Ełku

  Parafię prawosławną w Ełku erygowano w 1959 r., kiedy to dokonano poświęcenia miejscowej cerkwi. Wspólnota zrzesza mieszkańców powiatów: Ełckiego, Grajewskiego, Oleckiego i Gołdapskiego. Wierni codziennie wznoszą modlitwy ku Bogu i swym patronom - świętym apostołom Piotrowi i Pawłowi. Wspólnota - choć jest nieliczna, to jednak prężnie działająca i wspierająca swojego proboszcza - o. Rafała Łaszczuka, zarówno w kwestiach duszpasterskich jak też organizacyjnych. Ostatnimi czasy wiele się dzieje na jej terenie, toteż serdecznie zapraszamy do śledzenia fanpage parafii, na którym publikowane będą informacje na temat nabożeństw oraz ważniejszych wydarzeń z życia wspólnoty.

 • JE Najprzewielebniejszy Atanazy bp Łódzki i Poznański

  Imieniny JE, Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego

  Dziś Cerkiew wspomina św. Atanazego Brzeskiego (Prepodobnomuczenik Afanasij, igumien Brestskij - 18 września), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Atanazego - Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego. Z okazji imienin, duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na długie i dobre lata!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Krynek

  Ks. prot. Justyn Jaroszuk - proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień parafialnego święta - Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. W przededniu o godz. 18.00 sprawowane będzie nabożeństwo całonocnego czuwania. W dzień święta, czyli w najbliższy czwartek (21 września) o godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z oświęceniem wody, zaś godzinę później rozpocznie się świąteczna Boska Liturgia.

 • ks. mitrat Aleksander Klimuk

  Imieniny o. Aleksandra Klimuka - proboszcza parafii w Ostrowiu Północnym

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Wielkiego Księcia Aleksandra Newskiego (Błagowiernyj wielikij kniaź Aleksandr Niewskij - 12 września), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. mitratowi Aleksandrowi Klimukowi - proboszczowi parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowiu Północnym. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Sokółce

  Tegoroczne święto parafialne w Sokółce upłynęło pod znakiem jubileuszy. 170 rocznicę wyświęcenia miejscowej cerkwi oraz 40-lecie probostwa o. Włodzimierza Misiejuka świętowali nie tylko parafianie ale także wierni licznie przybyli z różnych stron dekanatu, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i służb mundurowych oraz Biskup Supraski Andrzej, który przewodniczył uroczystościom w dzień wspomnienia św. Aleksandra Newskiego. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie ścięcia głowy Jana Chrzciciela w Sokółce i Siderce

  Dziś Cerkiew wspomina ścięcie głowy św. Jana Chrzciciela. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono święto i ścisły post, jako wyrażenie smutku z powodu śmierci wielkiego proroka. W niektórych parafiach praktykuje się w tym dniu nabożeństwa na cmentarzach i święcenie grobów. Wierni spotkali się m.in. na nekropoliach w Sokółce i Siderce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela w Starej Grzybowszczyźnie

  "Wspomnieniu sprawiedliwego towarzyszą pochwały, Tobie zaś, Poprzedniku Pański, wystarczy Jego świadectwo. Ty naprawdę jesteś największym z proroków, bowiem zostałeś uznany godnym ochrzcić w falach Przepowiedzianego. Cierpiałeś więc za prawdę z radością, i będąc w otchłani zwiastowałeś wcielonego Boga, który gładzi grzech świata i okazuje nam wielkie miłosierdzie" - słowa troparionu święta Ścięcia Głowy Św. Jana Chrzciciela, będą wygłaszane jutro w wielu świątyniach na Sokólszczyźnie. Już dziś wybrzmiały w niewielkiej cerkwi w Starej Grzybowszczyźnie, gdzie modlitwy wznosili zarówno parafianie jak też ci, którzy na tej pięknej ziemi już nie mieszkają, ale związani są z nią więzami rodzinnymi, wspomnieniem przodków, wyznaniem wiary i przywiązaniem do tradycji.

 • ks. prot. Adrian Charytoniuk

  Imieniny o. Adriana Charytoniuka - proboszcza parafii w Samogródzie i Wierzchlesiu

  Dziś, w dniu wspomnienia św. męcz. Adriana (Muczenik Adrian Nikomidijskij - 8 września), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Adrianowi Charytoniukowi - proboszczowi parafi śww. ap.ap. Piotra i Pawła w Samogródzie i św. Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w dzień wspomnienia ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela

  11 września Cerkiew wspomina ścięcie głowy św. Jana Chrzciciela. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono święto i ścisły post, jako wyrażenie smutku z powodu śmierci wielkiego proroka. W niektórych parafiach praktykuje się w tym dniu nabożeństwa na cmentarzach i święcenie grobów. W tym roku wspomnienie tego wydarzenia przypada w najbliższy poniedziałek.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Sokółki

  JE Najprzewielebniejszy Andrzej - Biskup Supraski, będzie przewodniczył uroczystościom patronalnego święta w sokólskiej cerkwi. Proboszcz - ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień wspomnienia św. Aleksandra Newskiego - patrona miejscowej świątyni i parafii. W przededniu o godz. 18.00 sprawowane będzie nabożeństwo całonocnego czuwania. We wtorek (12 września), o godz. 8.30 odsłużony zostanie molebien z oświęceniem wody. Ok. godz. 9.30 wierni procesyjnie udadzą się na spotkanie arcypasterza, po przywitaniu którego rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na święto organizacji pozarządowych

  W najbliższą niedzielę - 10 września w godz.: 12.00 - 19:00, na placu przed kinem Sokół w Sokółce, odbędzie się festyn z okazji Święta Organizacji Pozarządowych. Do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu zapraszają: parafia św. Aleksandra Newskiego oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona - partnerzy tegorocznej edycji. Będzie to okazja do spotkania, zabawy i integracji, w nieco szerszej formule niż zazwyczaj miało to miejsce na zakończenie wakacji. W programie wiele atrakcji dla małych i dużych. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Ostrowiu Północnym

  W skład parafii Ostrów Północny wchodzi nie jedna, a trzy świątynie. Są one żywym świadectwem wiary, żyjącej tu od wieków prawosławnej społeczności naszego regionu, gdyż we wszystkich regularnie sprawuje się nabożeństwa i udziela świętych sakramentów. Patronalne święto głównej - Uspieńskiej cerkwi przypada właśnie dziś, a uroczystościom w dzień wspomnienia Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Andrzej Biskup Supraski.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Ostrowia Północnego

  Proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym - ks. mitrat Aleksander Klimuk, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień wspomnienia Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. Tegorocznym uroczystościom parafialnego święta będzie przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Andrzej, Biskup Supraski. W najbliższy poniedziałek (28 sierpnia) o godz. 8.30 odsłużony zostanie molebien z oświęceniem wody. O godz. 9.30 u bram świątyni nastąpi powitanie hierarchy, zaś o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia. Ponadto, we środę (30 sierpnia) o godz. 17:00 sprawowane będzie nabożeństwo z obrzędem pogrzebu Przenajświętszej Bogurodzicy. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  75-lecie cerkwi w Mrągowie

  Podwójną, a w zasadzie potrójną okazję do świętowania miała wczoraj wspólnota wiernych w Mrągowie. Pierwszym były obchody święta patronalnego - Przemienienia Pańskiego, drugim jubileusz miejscowej cerkwi, trzecim zaś wizyta w parafii JE Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 6

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z szóstego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 5

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z piątego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 4

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z czwartego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 3

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z trzeciego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę. 

 • Foto: Adam Matysczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 2

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z drugiego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 1

  Co roku, na półmetku wakacji przekonujemy się, jak nam tęskno do tych kilku wspólnych dni. Dni poświęconych Bogu i sobie nawzajem. 12 sierpnia staje się dla wielu swego rodzaju azymutem, punktem odniesienia, datą która coś kończy i coś zaczyna. Wtedy właśnie wyruszamy w modlitewną podróż, która przemienia ludzi tak bardzo, że dając siłę na kolejny rok, nie pozwala przezeń zapomnieć i każe wracać.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  To już w sobotę - XXXII piesza pielgrzymka na Świętą Górę Grabarkę

  Już niebawem wszystkie drogi prowadzić będą na Spasa. Jedną z nich podążymy my - pielgrzymi z Sokólszczyzny. To już w najbliższą sobotę po raz XXXII wyruszymy w 170 kilometrową podróż ku Świętej Górze Grabarce, ku Bogu i ku zbawieniu. Szykujcie modlitewny nastrój i wygodne buty, pakujcie plecaki, bierzcie rodzinę i znajomych! Widzimy się rankiem - o godz. 7:00 w cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. 
  W dalszej części raz jeszcze przedstawiamy vademecum pielgrzyma oraz plan pierwszego etapu. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Uroczystości ku czci Supraskiej ikony Matki Bożej

  Dziś i jutro, w supraskim monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, mają miejsce uroczystości ku czci Supraskiej Ikony Matki Bożej. Jak co roku, na terenie klasztoru gromadzą się setki wiernych, by pokłonić się cudownej ikonie i prosić Matkę Bożą o pomoc i wstawiennictwo. Uroczystościom przewodniczy JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański, w asyście pozostałych hierarchów, mnichów oraz licznie przybyłego duchowieństwa. W świątyniach i na monasterskim placu - przy ołtarzu polowym, we wspólnej modlitwie biorą udział tłumnie zgromadzeni wierni, zarówno z Podlasia jak też odległych części Polski.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Kruszynianach

  Kiedy Boska Liturgia dobiega końca, a sprawujący ją kapłan zwraca się ku wiernym i dokonując rozesłania, z krzyżem w dłoni wspomina Chrystusa - prawdziwego Boga naszego, Przenajświętszą Bogurodzicę, apostołów, patronów danej parafii i czczonych tego dnia świętych, zawsze na końcu wymienia imiona świętych i sprawiedliwych przodków Pańskich - Joachima i Annę. To świadczy o tym, jak wielką cześć oddaje się prarodzicom. Matce Bogurodzicy poświęcony jest też dzień 7 sierpnia oraz m.in. urokliwa cerkiew w Kruszynianach, dlatego też właśnie tam zgromadzili się dziś duchowni i wierni na wspólnej modlitwie. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne kaplicy w Jurowlanach

  Jak nakazuje wiekowa już tradycja, parafianie z Jurowlan raz do roku wspominają modlitewnie patronów swojej cmentarnej kaplicy - świętych Borysa i Gleba. Tego dnia, całymi rodzinami spotykając się na miejscowej nekropolii, pochylają też głowy nad grobami spoczywających tu przodków. I nie ma znaczenia, czy okolica jest spalona mocnym sierpniowym słońcem, skąpana rzęsistym deszczem czy smagana porywistym wiatrem - tak jak miało to miejsce dzisiaj. Przekazywana między pokoleniami wiara i pamięć zdają się tu być ponad wszystkim co doczesne.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Kruszynian

  Ks. prot. Mirosław Łuciuk - proboszcz parafii w Kruszynianach, serdecznie zaprasza wiernych na liturgiczne uroczystości w dzień święta Zaśnięcia św. Anny - matki Przenajświętszej Bogurodzicy. W najbliższy poniedziałek (7 sierpnia), o godz. 9.00 odprawiony zostanie molebien z oświęceniem wody, po którym rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie św. proroka Eliasza w Jacznie

  Środek tygodnia, normalny dzień pracy, a mimo to w znajdującej się w centrum Jaczna cerkwi zgromadziło się kilkunastu duchownych, liczni goście i tłum wiernych. Cóż tak ważnego sprawiło, iż tak wielu pozostawiło codzienne obowiązki i przybyło dziś do cerkwi? To siła modlitwy i tradycji. Międzypokoleniowy przekaz, który wiarę ojców krzewi wśród dzieci i każe z należytą czcią i szacunkiem wspomnieć świętego, który przez lata opiekował się tą parafią - i czyni to nadal.

 • Foto: Filip Wołosiuk

  Wspomnienie św. proroka Eliasza w Starej Grzybowszczyźnie

  Pośród gęstego lasu w urokliwej świątyni w Starej Grzybowszczyźnie wybrzmiewała dziś świąteczna modlitwa. Miejscowi i przyjezdni wspominali w niej św. proroka Eliasza, prosząc o wstawiennictwo przed ołtarzem najwyższego Boga.

 • Foto: Tomasz Hanczaruk

  Wspaniała zabawa na festynie rodzinnym w Jacznie

  Wczorajszego popołudnia w centrum Jaczna był gwarno i wesoło, a to za sprawą pikniku rodzinnego, na który z bliska i daleka przyjechali rodzice wraz ze swoimi pociechami. Przy pięknej słonecznej pogodzie i dźwiękach muzyki, dobra zabawa trwała do późnego wieczora.

 • ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk

  Imieniny o. Włodzimierza Misiejuka - proboszcza parafii w Sokółce

  Dziś, w dniu wspomnienia św. równego Apostołom Wielkiego Księcia Włodzimierza (Rawnoapostolnyj wielikij kniaź Władimir - 28 lipca), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe proboszczowi parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce i zarazem dziekanowi okręgu sokólskiego - ks. mitratowi Włodzimierzowi Misiejukowi. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Parafia w Samogródzie otrzymała dotację na remont wnętrza cerkwi

  Parafia świętych apostołów Piotra i Pawła w Samogródzie otrzymała dotację z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Miejscowa świątynia to jedna z najstarszych i najbardziej bogatych historycznie cerkwi na Sokólszczyźnie. Ma też wyjątkową architekturę - niespotykaną na tych terenach nigdzie indziej drewnianą konstrukcję i styl. Dzięki wsparciu w wysokości 498.500 zł., możliwe będzie przeprowadzenie długo oczekiwanego remontu jej zabytkowego wnętrza. 

Script logo