Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspaniała zabawa na dorocznym balu karnawałowym

  Dzisiejsze popołudnie i wieczór, dzieci z różnych stron Sokólszczyzny spędziły na dobrej zabawie i wzajemnej integracji. Doroczny Bal Karnawałowy organizowany przez Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu, jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem. Spotkanie w kawiarni "Lira" Sokólskiego Ośrodka Kultury, to prócz zabawy dla najmłodszych także doskonała okazja do wytchnienia dla rodziców i opiekunów. Czas na chwilę rozmowy przy filiżance herbaty i wymianę doświadczeń rodzicielskich.

 • JE Najprzewielebniejszy Grzegorz abp Bielski

  Imieniny Arcybiskupa Grzegorza

  Dziś Cerkiew wspomina św. Grzegorza Teologa (Swiatitiel Grigorij Bogosłow, archijepiskop Konstantinopolskij - 7 lutego), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Grzegorza, Arcybiskupa Bielskiego, opiekuna duchowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej z ramienia Świętego Soboru Biskupów PAKP. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na mnogaja leta!

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na doroczny Bal Karnawałowy

  To już w najbliższy piątek Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu ma przyjemność zaprosić na doroczny Bal Karnawałowy. Dzieci wraz z rodzicami, dziadkami i opiekunami zapraszamy 7 lutego o godz. 17.00 do kawiarni "Lira" Sokólskiego Ośrodka Kultury. Zapewniamy dobrą zabawę z animatorem, poczęstunek i drobne upominki dla najmłodszych oraz tradycyjnie świetną atmosferę.

 • Zosia Jurgiel

  Podaruj mi swój 1% - Zosia Jurgiel

  - Zosia ciężko pracuje na swoje zdrowie. Brnie do przodu i walczy o swoją przyszłość. Dzięki rodzinie i Waszemu wsparciu kiedyś wygramy walkę z autyzmem. Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe wsparcie - Ewa i Paweł Jurgiel.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Ferie BMP z Jaczna

  W dniach 27-30 stycznia, Bractwo Młodzieży Prawosławnej działające przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, wraz z opiekunem duchowym o. Piotrem Hanczarukiem, przebywało na wyjeździe integracyjnym na południu Polski. Spotkanie było wyrazem podziękowania proboszcza dla młodych ludzi, za codzienną pomoc i pracę na rzecz parafii i lokalnej społeczności.

 • Oluś Sacharko

  1% dla Olusia - nie czekamy, pomagamy!

  Dobrze znacie naszego dzielnego Olka. Przedwczoraj - 25 stycznia ten dzielny wojownik skończył 3 latka. Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli Oluś już dwukrotnie przebywał na leczeniu w Tajlandii, gdzie przechodził terapię komórkami macierzystymi i specjalistyczną rehabilitację. Ta kosztowna terapia była możliwa dzięki Wam! Bez pomocy ludzi aktywnych, ludzi pełnych wiary i ludzi otwartego serca, nie udało by się uzbierać tak dużej kwoty na leczenie chłopca. Aleksander dzielnie znosi codzienne zabiegi i ciężko pracuje na zajęciach, a rodzice nie szczędzą ni sił ni energii, by podarować chłopcu szansę na samodzielność.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Koncert kolęd "Na styku kultur"

  Chociaż od powstania najstarszej znanej polskiej kolędy minęło blisko 600 lat, nie zmieniła się forma ani cel wysławiania Narodzenia Pańskiego. Kolędy nadal opowiadają o biblijnych wydarzeniach i przeżyciach ludzi współczesnych Nowonarodzonemu oraz jakby nie patrzeć, także naszych własnych. Śpiew łączy pokolenia, łagodzi obyczaje i wzmacnia modlitwę. Po raz kolejny w sokólskim kinie zebrały się tłumy widzów, aby posłuchać koncertu „Na styku kultur”. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Sokólski Ośrodek Kultury, parafię prawosławną Aleksandra Newskiego oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona.

 • JE Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski

  Imieniny Metropolity Sawy

  Dziś Cerkiew czci pamięć św. Sawy Arcybiskupa Serbskiego (Swiatitiel Sawwa, pierwyj archijepiskop Sierbskij - 25 stycznia), niebiańskiego patrona Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Eminencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg chroni Waszą Eminencję, błogosławi dobrym zdrowiem, umacnia we wszystkich postanowieniach i da siłę do dalszego niesienia posługi zwierzchnika naszej Cerkwi. Mnogaja leta Błażenniejszyj Władyko!

 • JE Najprzewielebniejszy Jerzy abp Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz WP

  Imieniny Arcybiskupa Jerzego

  Dziś Cerkiew wspomina św. Jerzego Chozewitę (Prepodobnyj Gieorgij Choziewit - 21 stycznia), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Jerzego, Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego, Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na mnogaja leta!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na kolejne warsztaty dla najmłodszych

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami - rodzicami i dziadkami, na spotkanie zorganizowane w ramach ferii zimowych. Wydarzenie w formie warsztatów poświęcone będzie przygotowaniom do mającego się odbyć już niebawem balu karnawałowego. Ewa Kuklicz będzie zachęcała i inspirowała najmłodszych do własnoręcznego przygotowania nakryć głowy, masek i kostiumów, które zostaną zaprezentowane właśnie na wspomnianym balu. Widzimy się w najbliższą sobotę (25 stycznia) o godz. 16.00 w sokólskiej świetlicy parafialnej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na koncert kolęd i pastorałek "Na styku kultur"

  Już w najbliższą niedzielę - 26 stycznia o godz. 16.00, odbędzie się kolejna edycji koncertu kolęd i pastorałek "Na styku kultur". Przedsięwzięcie organizowane przez Burmistrz Sokółki, Sokólski Ośrodek Kultury, parafię prawosławną św. Aleksandra Newskiego oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Na scenie kina "Sokół" wystąpią chóry i zespoły prezentujące kolędy dobrze znane zarówno w tradycji katolickiej jak i prawosławnej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Sokółce

  Po radosnym i wzniosłym wspominaniu Narodzenia Chrystusa, przygotowujemy się duchowo na kolejne wielkie święto, jakim jest Objawienie Pańskie. To obchodzone stale 19 stycznia święto jest jednym z dwunastu wielkich i jak każde z nich ma niepowtarzalny charakter i wyrazistą symbolikę. Mówi o podniosłym wydarzeniu, kiedy to Jezus Chrystus w wieku ok. 30 lat przyjął chrzest w wodach rzeki Jordan z rąk Jana Chrzciciela. Wówczas miało też miejsce pierwsze objawienie się Świętej Trójcy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Kuźnicy

  W dalszej części prezentujemy tegoroczny plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską, w parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy.

 • Ikona Chrztu Pańskiego

  Plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Jacznie

  W dalszej części prezentujemy tegoroczny plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską, w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie.

 • ks. mitrat Józef Sitkiewicz

  Życzenia imieninowe dla o. Józefa Sitkiewicza

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Sprawiedliwego Józefa Oblubieńca (Prawiednyj Iosif Obrucznik - niedziela po święcie Narodzenia Chrystusa), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. mitratowi Józefowi Sitkiewiczowi - proboszczowi parafii św. Mikołaja w Nowym Dworze. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny www.cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: o. Piotr Hanczaruk

  Kolędowanie w Jacznie

  W tym roku tradycję kolędowania kontynuowało także Bractwo Młodzieży Prawosławnej działające przy cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. W pierwszy dzień Święta Narodzenia Chrystusa, dwie grupy dzieci i młodzieży odwiedzały domy wiernych, by wysławiać Boga poprzez śpiew kolęd.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Bal Małankowy z Bractwem św. Spirydona

  Ach cóż to był za bal! Do białego rana trwała zabawa w Sali Bankietowej Kalinowski w Sokółce. W jednym miejscu spotkali się młodsi i starsi, ludzie różnych profesji, różnych środowisk i różnych wyznań. Wszyscy symbolicznie witając kolejny rok, podali sobie dłonie i złożyli najserdeczniejsze życzenia. Zabawa była znakomita i trudno słowami opisać panującą atmosferę. Dość powiedzieć, iż wielu z uczestników, zanim opuściło lokal, zawczasu zadeklarowało udział w przyszłorocznej edycji Małanki z Bractwem św. Spirydona. Tradycja po raz kolejny połączyła ludzi i oby łączyła już zawsze.

 • Foto: Aneta Prymaka-Oniszk

  Kolędowanie w Samogródzie

  8 stycznia, dzieci wraz z opiekunami z parafii w Samogródzie, wrócili do wspaniałej tradycji odwiedzania domów i dzielenia się z parafianami radością Narodzenia Chrystusa. 
  - Dopisała nam pogoda, był też zapał i energia kolędników. Wkrótce odwiedzimy może i Was! Do zobaczenia - mówił organizator ks. Adrian Charytoniuk - proboszcz miejscowej parafii.

 • JE Najprzewielebniejszy Jakub abp Białostocki i Gdański

  Bożonarodzeniowe Orędzie JE Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego

  Orędzie Bożonarodzeniowe Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, do Czcigodnego Duchowieństwa, miłujących Boga Braci i Sióstr Zakonnych i wszystkich Wiernych Diecezji Białostocko-Gdańskiej.

 • Ikona Narodzenia Pańskiego

  Świąteczne nabożeństwa w dekanacie sokólskim

  Przed nami Święto Narodzenia Pana i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa. Czas radości, odpoczynku, spotkań z rodziną, niepowtarzalnej atmosfery kolędowania oraz obfitości podarków. Nie wolno nam jednak zapomnieć o istocie tego święta, o Bogu, modlitwie i naszych świątyniach, gdyż przede wszystkim tam, jako prawosławni chrześcijanie, powinniśmy się radować z narodzenia Syna Bożego i wychwalać Jego Imię. W dalszej części przedstawiamy tegoroczny harmonogram świątecznych nabożeństw w dekanacie sokólskim:

 • Życzenia noworoczne

  Szczodrego, zdrowego i Bogiem Błogosławionego 2020 roku wszystkim odwiedzającym nasz portal życz zespół redakcyjny www.cerkiew-sokolka.pl

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na Bal Małankowy z Bractwem św. Spirydona

  Już tylko nieco ponad tydzień pozostał do Balu Małankowego organizowanego przez Bractwo Cerkiewne św. Spirydona. Spotykamy się w piątkowy wieczór - 10 stycznia 2020 r., o godz. 19.00 w Sali Bankietowej Kalinowski w Sokółce - na najlepszej imprezie w regionie. Mamy nadzieję na fantastyczną zabawę i niezapomniane wrażenia. Informujemy ponadto, iż jest możliwość skorzystania z noclegu w hotelu "Kalinowski" ze specjalną zniżką dla uczestników balu. Rezerwacja pod nr tel.: 668 868 515. Szczegóły dotyczące Małanki w dalszej części oraz na załączonym plakacie. Zapraszamy - pozostały już ostatnie wolne miejsca!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Gowienija duchowieństwa dekanatu sokólskiego

  Dziś, z błogosławieństwa JE Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, duchowni okręgu sokólskiego uczestniczyli w gowienijach przed świętem Narodzenia Pańskiego. Rolę spowiednika duchowieństwa przyjął na siebie o. Aleksander Klimuk.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na bożonarodzeniowe rekolekcje duchowieństwa dekanatu sokólskiego

  Już jutro - 30 grudnia, w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, odbędą się bożonarodzeniowe rekolekcje duchowieństwa dekanatu sokólskiego. Boska Liturgia rozpocznie się o godz. 9.00. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa we wspólnej modlitwie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa w pierwszą rocznicę śmierci o. Jarosława Maksimiuka

  Dziś w cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach wznoszono modlitwę w pierwszą rocznicę po śmierci ks. prot. Jarosława Maksimiuka. Na tę okoliczność miejscową parafię odwiedził Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego. Władyka Jerzy, w otoczeniu licznie przybyłego duchowieństwa, przewodniczył sprawowanym tego dnia nabożeństwom. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa i spotkanie w dzień wspomnienia św. Spirydona z Tremituntu

  Dziś Cerkiew wspomina pamięć św. Spirydona z Tremituntu. W sokólskiej świątyni odprawiona została Boska Liturgia w intencji Bractwa Cerkiewnego działającego na terenie naszego dekanatu i którego patronem jest św. Spirydon. Wierni mogli pokłonić się przed ikoną świętego, która od minionej niedzieli na stałe zagościła w sokólskiej parafii jako ofiara. Nabożeństwu przewodniczył ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk w asyście ks. Piotra Charytoniuka oraz ks. Justyna Jaroszuka. Członkowie i sympatycy Bractwa spotkali się następnie w parafialnej świetlicy na wspólnym śniadaniu.

 • Foto: Orthodoxia.pl

  Audycja o Bractwie św. Spirydona w radiu Orthodoxia

  Nic o nas bez nas - czyli o Bractwie św. Spirydona w radiu Orthodoxia. O historii, celach i działalności bractwa a także o wyzwaniach i planach na przyszłość opowiadali: Daniel Szczurko, m. Joanna Maksymowicz-Jaroszuk oraz o. Justyn Jaroszuk. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

 • Foto: Tomasz Lewko

  Młodzi dla starszych - kolędowanie w dąbrowskim ZOL-u

  W okresie oczekiwania na święto Narodzenia Pańskiego, młodzież z bractwa działającego przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, tradycyjnie już odwiedziła Zakład Opiekuńczo - Leczniczy w Dąbrowie Białostockiej. By umilić pensjonariuszom czas i jak powiedział ks. Piotr Hanczaruk, "by mury, w których mieszkają były bardziej wesołe, przyjazne i napełnione radością z nowonarodzonego Chrystusa", młodzież nie tylko zaśpiewała kilka kolęd ale przygotowała też podopiecznym placówki drobne upominki.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w pierwszą rocznicę po śmierci o. Jarosława Maksimiuka

  W sobotę (28 grudnia), o godz. 9.00 w cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach, odprawiona zostanie Boska Liturgia w pierwszą rocznicę po śmierci ks. prot. Jarosława Maksimiuka. Nabożeństwu przewodniczył będzie JE Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego. W imieniu proboszcza kryńskiej parafii oraz rodziny św. pamięci ks. Jarosława, zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na nabożeństwo w dzień wspomnienia św. Spirydona z Tremituntu

  We środę (25 grudnia), Cerkiew wspomina pamięć św. Spirydona z Tremituntu, patrona Bractwa Cerkiewnego działającego na terenie naszego dekanatu. Dziekan okręgu sokólskiego ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, opiekun duchowy ks. Justyn Jaroszuk oraz władze Bractwa pragną gorąco i serdecznie zaprosić duchownych, wiernych oraz członków organizacji, do sokólskiej cerkwi na uroczystą Boską Liturgię, w intencji wszystkich bratczyków. Jako że będzie to dzień wolny do pracy, liczymy na waszą obecność. Będziemy prosić, by za wstawiennictwem św. Spirydona dobry Bóg dał nam wszystkim siłę i pomyślność w działaniu. Będzie też można pokłonić się przed ikoną świętego, podarowaną sokólskiej parafii w ofierze. Początek nabożeństwa o godz. 8.00. Po Liturgii - ok. godz. 9.30, zarząd Bractwa zaprasza do parafialnej świetlicy na spotkanie i wspólne śniadanie.

Script logo