Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto proroka Eliasza do Jaczna

  Proboszcz parafii w Jacznie, ks. Piotr Hanczaruk, serdecznie i gorąco zaprasza wiernych na wspólną modlitwę w najbliższy piątek (2 sierpnia), w dzień wspomnienia św. proroka Eliasza. O godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś o 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Zaproszenie na święto proroka Eliasza do Starej Grzybowszczyzny

  Ks. mitrat Aleksander Klimuk, proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym, serdecznie zaprasza wiernych w zbliżający się piątek (2 sierpnia), do cerkwi w Starej Grzybowszczyźnie, na wspólną modlitwę w dzień wspomnienia św. Proroka Eliasza. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00, Akatystem do św. Eliasza. Godzinę później odprawiona zostanie Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do kaplicy pw. św. Włodzimierza w Ostrowie Północnym

  Proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym, ks. mitrat Aleksander Klimuk, serdecznie i gorąco zaprasza wiernych na liturgiczne uroczystości w dzień wspomnienia św. równego apostołom, Wielkiego Księcia Włodzimierza. W najbliższą niedzielę (28 lipca) od godz. 9.00 będzie można poświęcić groby swoich bliskich, zaś o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia. Bractwo Cerkiewne św. Spirydona przypomina, iż na miejscu będzie stoisko ze zniczami, zaś uzyskane w ten sposób ofiary zostaną przeznaczone także na miejscową świątynię.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Imieniny bp Andrzeja

  Dziś Cerkiew czci pamięć św. Andrzeja - arcybiskupa Krety. Jest to także dzień imienin Jego Ekscelencji biskupa supraskiego Andrzeja. Duchowieństwo i wierni Dekanatu Sokólskiego, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl składają Władyce najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg chroni Władykę i błogosławi zdrowiem, na mnohaja leta.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Świeto parafialne w Ozieranach Wielkich

  W połowie prostej piaszczystej drogi z Białogorców do Ozieran Wielkich, na porośniętym drzewami wzgórzu, stoi niewielka murowana cerkiewka. Nieco jakby nieśmiało wybijająca się spośród zieleni, może umknąć oczom przypadkowego turysty. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć jej z bliska. Dziś, w dniu parafialnego święta nie było wokół niej tłumu ludzi ani straganów ze słodyczami i zabawkami. Była za to specyficzna, cicha duchowa atmosfera. Wzrok skupionych i modlących się starszych ludzi nie pozostawiał cienia wątpliwości, iż jest to dla nich miejsce niezwykłej wagi.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Ozieran Wielkich

  Już w najbliższy poniedziałek (15 lipca), swoje święto parafialne celebrować będzie cerkiew Położenia Ryzy Matki Bożej w Ozieranach Wielkich. Jest to wyjątkowe i niezwykle piękne wydarzenie, gdyż zakończywszy nabożeństwo, wierni ruszają z procesją pośród malowniczych pól, by prosić Boga o dobry plon. Uroczysta Boska Liturgia rozpocznie się o godz. 9.00. Następnie zgromadzeni wyruszą w procesji z czynem święcenia pól. Po dotarciu do Ozieran odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody. W imieniu proboszcza o. Piotra Charytoniuka oraz Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Uroczystości ku czci św. ap. Piotra i Pawła w Samogródzie

  Parafia w Samogródzie jest niewielka i liczy sobie nieco ponad 190 wiernych, jednak raz do roku jej liczebność się podwaja a nawet potraja. Tym dniem jest oczywiście 12 lipca, kiedy to Cerkiew wspomina św. apostołów Piotra i Pawła, patronów miejscowej świątyni. Mówi się, iż na Sokólszczyźnie to właśnie w Samogródzie święta parafialne są najliczniejsze, no i jeszcze w Ostrowiu Północnym, ale na ten poczekać musimy do końcówki sierpnia. Wracając do Samogródu, to nie inaczej było też w tym roku. Piątkowe przedpołudnie dla setek wiernych nie mogło rozpocząć się inaczej, niż modlitwą w zabytkowej, drewnianej, samogródzkiej cerkwi.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Już niebawem XXIX piesza pielgrzymka Sokółka - Św. Góra Grabarka, zapraszamy

  Dokładnie miesiąc pozostał do jednego z najważniejszych wydarzeń dla prawosławnej społeczności, zarówno tej z sokólskiej parafii, jak też całego dekanatu. Mowa oczywiście o pielgrzymce, która jak co roku 12 sierpnia wyruszy z Sokółki, by już po raz 29 pieszo, nie zważając na upalne słońce, rzęsisty deszcz, czy porywisty wiatr, zanieść na św. Górę Grabarkę pokorne modlitwy, żarliwe intencje, szczere podziękowania i dziesiątki krzyży - będących świadectwem wiary. W tym roku do pokonania jest 158 kilometrów i z całą pewnością dla uczestników będą to najbardziej duchowe i najpiękniejsze kilometry w roku. Warto samemu się o tym przekonać.

 • Foto: Filip Wołosiuk

  Święto parafialne w Starej Grzybowszczyźnie

  Kalendarz cerkiewny każdego dnia czci pamięć wielu świętych. W bieżącym roku 2019, w 3 Niedzielę po Pięćdziesiątnicy - 7 lipca obchodziliśmy Narodziny Św. Jana Chrzciciela, Wasilkowskiej Ikony Bożej Matieri i Świętych Ziemi Białoruskiej. Wszyscy oni czuwają nad całym światem i są obecni w każdym jej zakątku: w chramach, ikonach i domach. W Starej Grzybowszczyźnie, wśród wiekowego lasu jest cmentarz i piękna, murowana cerkiew pod wezwaniem Rożdiestwa Jana Predtieczy. Wiernych w okolicy mało, ale w ten dzień ludzie tak jak ptaki: wracają do swych gniazd, aby się pomodlić.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Samogródu

  12 lipca Cerkiew wspomina pamięć św. ap. Piotra i Pawła. Z tej okazji, ks. Adrian Charytoniuk, proboszcz parafii w Samogródzie, gorąco zaprasza wiernych na wspólną modlitwę. W dzień praznika, czyli najbliższy piątek, o godz. 9.00 celebrowany będzie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Jana w Siderce

  Św. Jan Chrzciciel, który łącząc stary i nowy testament, przygotował drogę samemu Zbawicielowi, po raz kolejny przywołał na spotkanie setki wiernych, starszych i młodszych, miejscowych i przyjezdnych, ludzi różnych wyznań, duchownych, dawnych i obecnych proboszczów. Przywołał ich na modlitwę i zebrawszy w jednym miejscu - na urokliwym siderskim wzgórzu - dał możliwość ponownego spotkania, nie tylko z Bogiem ale i wzajemnie pomiędzy ludźmi. Odpust na Jana w Siderce jest dla lokalnej społeczności jednym z najważniejszych wydarzeń w całym roku. Podniosłym i uroczystym tym bardziej, że już drugi raz w ostatnich latach, niewielką murowaną cerkiewkę odwiedził zwierzchnik diecezji białostocko - gdańskiej abp Jakub.

 • Oluś Sacharko podczas rehabilitacji

  Pomogliśmy Piotrowi, pomóżmy Olusiowi

  Kiermasz słodkości, który podczas minionych Dni Nowego Dworu, wspierał leczenie Piotra Białomyzego, okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców wsi Chilmony, rodziny i przyjaciół Piotra, wójta Andrzeja Humiennego, ludzi dobrej woli, a także dzięki ofiarności wszystkich, którzy odwiedzali przygotowane stoisko, udało się zebrać fundusze na kilka tygodni intensywnej rehabilitacji w otwockim ośrodku.
  Już w najbliższą niedzielę (7 lipca), podobne przedsięwzięcie zostanie zorganizowane w Siderce, podczas święta parafialnego na prawosławnym cmentarzu. Kiermasz słodkości "Na Jana" to inicjatywa rodziców i przyjaciół Olka Sacharko.

 • Foto: Piotr Filipik

  Zaproszenie na święto parafialne do Starej Grzybowszczyzny

  Ks. mitrat Aleksander Klimuk, proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym, serdecznie zaprasza wiernych w zbliżającą się niedzielę (7 lipca), do cerkwi w Starej Grzybowszczyźnie, na wspólna modlitwę w dzień wspomnienia narodzin św. Proroka i Poprzednika Jana Chrzciciela, patrona tamtejszej świątyni. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00, Molebnem z Małym Poświęceniem Wody. Godzinę później odprawiona zostanie Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Siderki

  W niedzielę (7 lipca), Cerkiew wspominać będzie narodzenie św. Proroka i Poprzednika Jana Chrzciciela. Jest to parafialne święto w Siderce, dlatego też proboszcz ks. Piotr Hanczaruk serdecznie zaprasza wiernych do wspólnej modlitwy, której przewodniczył będzie zwierzchnik diecezji białostocko - gdańskiej abp Jakub. O godz. 9.30 nastąpi przywitanie władyki, po czym rozpocznie się Boska Liturgia. Zarówno w przeddzień od godz. 17.00 jak też w dzień święta od godz. 7.00, będzie też można poświęcić groby swoich bliskich. Podczas uroczystości abp Jakub dokona poświęcenia ikon w ikonostasie oraz kopuł na dachu kaplicy.

 • Piotr Białomyzy

  Kiermasz słodkości dla Piotra Białomyzego

  Piotr Białomyzy z Chilmon, o którym pisaliśmy kilka dni temu, jest już w specjalistycznym ośrodku w Otwocku, gdzie przez najbliższy czas będzie przechodził intensywną rechabilitację. Przyjaciele Piotra oraz mieszkańcy wsi Chilmony postanowili wspomóc rodzinę w walce o jego zdrowie, organizując kiermasz słodkości. W akcję zaangażował się także wójt Nowego Dworu Andrzej Humienny.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie św. Antoniego w Krynkach

  Zgodnie z przyjętą już tradycją, 26 czerwca kryńscy parafianie odwiedzają miejscowy cmentarz, by pokłonić się przed ikoną św. Antoniego, patrona miejscowej, drewnianej kaplicy i prosić o wstawiennictwo u Najwyższego Boga. Od pokoleń modlą się też nad grobami swoich przodków o spokój ich dusz.

 • Foto: Paweł Giczan

  Święto parafialne w Nowowoli

  W kaplicy we wsi Nowowola, malowniczo położonej na wzniesieniu - pośród pól i w otoczeniu krzyży nagrobków, nabożeństwa sprawowane są w zasadzie tylko kilka razy w roku. Najważniejszym dniem jest tu pierwsza niedziela po Pięćdziesiątnicy, kiedy to cerkiew Wszystkich Świętych obchodzi swoje święto parafialne. I choć we wsi zostało niewielu parafian, to ludzie, którzy wychowali się w na tych terenach, nie zapominają i co roku przyjeżdżają, aby wspomnieć w modlitwie swoich bliskich spoczywających na miejscowym cmentarzu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do kaplicy w Krynkach

  W najbliższą środę (26 czerwca), Cerkiew wspominać będzie św. Antoniego Wielkiego. Z tej okazji ks. prot. Piotr Charytoniuk, proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie i gorąco zaprasza wiernych do wspólnej modlitwy. Uroczysta Boska Liturgia w cmentarnej kaplicy, której patronem jest św. Antoni, rozpocznie się o godz. 10.00. Od godz. 9.00 będzie też można poświęcić groby swoich bliskich. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Molebien i piknik na zakończenie roku szkolnego

  Wczoraj w sokólskiej cerkwi odsłużony został dziękczynny molebien na zakończenie roku szkolnego. Licznie zebrane dzieci, młodzież, pedagodzy oraz rodzice, dziękowali wspólnie za miniony rok nauki. Nabożeństwo sprawowali: ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk oraz ks. prot. Jarosław Grygiewicz.

 • Foto: Paweł Giczan

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowowoli

  Ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk gorąco zaprasza w najbliższą niedzielę (23 czerwca), na modlitwę do kaplicy w Nowowoli. Dzień wspomnienia Wszystkich Świętych - pierwsza niedziela po Pięćdziesiątnicy - jest naprestolnym praznikiem tej świątyni. Od godz. 8.30 będzie można poświęcić groby swoich bliskich, zaś ok. godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Parafia w Kuźnicy - zmiana godziny rozpoczęcia niedzielnej Boskiej Liturgii

  Proboszcz parafii w Kuźnicy - o. Jarosław Grygiewicz pragnie poinformować, iż począwszy od święta Zesłania Ducha Świętego na Apostołów (niedziela 16 czerwca), zmianie ulega godzina sprawowania Boskiej Liturgii. Od tego dnia w każdą niedzielę Boska Liturgia będzie się rozpoczynała o godzinie 9:00. 

 • Piotr Białomyzy

  Pomóżmy Piotrowi Białomyzemu

  Nie tak dawno pisaliśmy o Piotrze Białomyzym z Chilmon, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku został częściowo sparaliżowany. Bractwo Cerkiewne św. Spirydona postanowiło pomóc Piotrowi, m.in. przygotowując charytatywny bal ostatkowy. Organizacja udostępniła także swój rachunek bankowy, na który można było wpłacać darowizny na dalsze leczenie. Apel o pomoc Piotrowi spotkał się ze zrozumieniem lokalnej społeczności, dzięki czemu udało się zebrać pokaźną kwotę. Wszystkie zgromadzone środki, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, Bractwo przekazało rodzinie Piotra. Zostaną one przeznaczone na opłacenie faktur za rehabilitację. Obecnie zostało też zarejestrowane stowarzyszenie, które wspomoże ten długotrwały, skomplikowany i bardzo kosztowny proces leczenia, który jednak daje dużą nadzieję na powrót Piotra do zdrowia. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Sobota Rodzicielska - dzień wspomnienia św. męcz. Pawły

  Dziś przypada Sobota Rodzicielska przed świętem Trójcy Świętej (Trojczeskaja Rodzicielskaja Subota) - w tradycji prawosławia dzień modlitwy za zmarłych. Z tej okazji wierni spotkali się na sokólskim cmentarzu, by wspomnieć w modlitwie swoich bliskich a także św. męcz. Pawłę - patronkę miejscowej kaplicy, której święto przypada w dniu jutrzejszym.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na molebien z okazji zakończenia roku szkolnego

  Dzieci, młodzież, rodziców i katechetów zapraszamy w przyszłą środę (19 czerwca), do sokólskiej cerkwi, gdzie odprawiony zostanie dziękczynny molebien z okazji zakończenia roku szkolnego. Początek nabożeństwa o godz. 18.00. Warto się zebrać, by podziękować Bogu za kolejny owocny rok nauki. Po nabożeństwie Bractwo św. Spirydona zaprasza na spotkanie integracyjne, które odbędzie się na placu przy plebanii. W programie będą gry i zabawy dla dzieci oraz mały poczęstunek. Wstęp wolny.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w dzień wspomnienia św. męcz. Pawły - patronki kaplicy na cmentarzu w Sokółce

  Proboszcz parafii w Sokółce ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk serdecznie zaprasza wiernych do wspólnej modlitwy w dzień wspomnienia św. męcz. Pawły - patronki kaplicy na cmentarzu w Sokółce. Boska Liturgia w tej świątyni rozpocznie się o godz. 9.00 w najbliższą sobotę (15 czerwca). Jako że będzie to sobota rodzicielska - dzień szczególnej modlitwy za zmarłych, wierni będą mogli poświęcić groby spoczywających na sokólskim cmentarzu. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Augustowie

  Dziś w augustowskiej cerkwi odbyły się uroczystości święta Wniebowstąpienia Pańskiego, które choć przypadające na miniony czwartek, tradycyjnie już celebrowano w następującą świąteczną niedzielę. Jeszcze w niewielkiej kaplicy, z zewnątrz zupełnie nieprzypominającej Domu Bożego, a we wnętrzu mogącej pomieścić ledwie kilkadziesiąt osób, lecz jak co roku uroczyście i z coraz większą nadzieją na rychłe ukończenie budowy nowej, pięknej świątyni.

 • Cerkiew śww Piotra i Pawła w Samogródzie

  Parafia w Samogródzie - zapytanie ofertowe

  Parafia Prawosławna p/w Św. Apostołów Piotra i Pawła w Samogródzie z siedzibą w Suchynicze 80, kol. Samogród, 16-113 Szudziałowo, NIP 5451453634, REGON 050310486 zwana dalej „Zamawiającym”, w związku z realizacją projektu pn.: „Roboty remontowo-konserwatorskie ścian zewnętrznych - podwalin i elewacji z renowacją szalówki zewnętrznej zabytkowej cerkwi p/w Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Samogródzie” nr WND-RPPD.08.06.00-20-0225/18 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa VIII: Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej, działanie: 8.6.Inwestycje na rzecz rozwoju lokalnego, priorytet inwestycyjny: 9.4.Inwestycje dokonywane w kontekście strategii na rzecz rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, umowa o dofinansowanie nr UDA-RPPD.08.06.00-20-0225/18-00 z dn. 08.12.2018 r. zaprasza do składania ofert na: „Wykonanie robót remontowo-konserwatorskich ścian zewnętrznych - podwalin i elewacji z renowacją szalówki zewnętrznej zabytkowej cerkwi p/w Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Samogródzie”
  W dalszej części szczegóły dotyczące przedmiotowego zamówienia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Wniebowstąpienia Pańskiego w Krynkach

  W czterdziesty dzień po Zmartwychwstaniu Chrystusa, zawsze we czwartek, Cerkiew obchodzi jedno z dwunastu Wielkich Świąt - Wniebowstąpienie Pańskie. To ustanowione jeszcze w czasach apostolskich święto kończy okres paschalny. Najbardziej widocznym jego elementem jest fakt, iż od tego dnia, a w zasadzie od wieczora dnia poprzedzającego, wierni przestają pozdrawiać się słowami Chrystos Woskresie. W dekanacie sokólskim dzień Wniebowstąpienia Pańskiego w sposób szczególny obchodzony jest w parafii w Krynkach i traktowany jako drugie święto parafialne. Dzisiejszego poranka wierni przybyli do miejscowej świątyni, by wznieść modlitwy, za siebie, za bliskich, za ojczyznę, a także za to, by zielone pole i kwitnące sady wydały obfite plony.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Augustowa

  Ks. prot. Marek Kozłowski serdecznie zaprasza na uroczystości święta parafialnego. Praznik Wniebowstąpienia Pańskiego przypada w tym roku 6 czerwca, a uroczystości w Augustowie tradycyjnie już odbędą się w następującą świąteczną niedzielę - 9 czerwca. O godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Wniebowstąpienia Pańskiego do Krynek

  Wniebowstąpienie Pańskie jest ważnym wydarzeniem parafii w Krynkach i określane mianem drugiego święta parafialnego. Jak co roku, proboszcz ks. prot. Piotr Charytoniuk serdecznie zaprasza wiernych na wspólną modlitwę. W najbliższy czwartek (6 czerwca), o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się Boska Liturgia.

Script logo