Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Motocyklem przez Sokólszczyznę z wiarą, nadzieją i miłością

  To już trzeci raz motocykliści z różnych zakątków Polski, podziwiali piękno naszego regionu. Rajd urokliwymi drogami Sokólszczyzny i Białostocczyzny, szlakiem podlaskich świątyń - od Supraśla począwszy, poprzez Wierzchlesie, Szudziałowo. Ostrów Północny, Krynki, Bohoniki, Sokółkę, Klimówkę, Kuźnicę, Jaczno i Dąbrowę Białostocką, była doskonałą okazją do poznania zarówno walorów przyrodniczo-turystycznych tych terenów, jak też naszej niepowtarzalnej wielokulturowości. Odwiedzając napotkane po drodze cerkwie, kościoły i meczety, nie tylko podziwialiśmy ich architekturę, poznawaliśmy historię i religijne obyczaje, ale po raz kolejny chcieliśmy dać świadectwo wzorcowego współżycia społecznego różnych środowisk.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Relacja na gorąco z 40 Paschalnej Pielgrzymki Młodzieży Prawosławnej na św. Górę Grabarkę

  Od dziś do niedzieli na św. Górze Grabarce trwa XL Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej. Bierze w niej udział także młodzież z Sokólszczyzny wraz z opiekunem o. Justynem Jaroszukiem. Wyjazd zorganizowało Bractwo Cerkiewne św. Spirydona.
  Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z tego przedsięwzięcia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Nowym Dworze

  932 lat temu, relikwie św. Mikołaja Cudotwórcy - Arcybiskupa Myr Licyjskich w Azji Mniejszej, w obawie przed zbeszczeszczeniem przeniesione zostały do włoskiego miasta Bari. Otoczone kultem i wydzielające leczniczą mirrę moszczy złożono w nowym, srebrnym sarkofagu oraz umieszczono w wybudowanej na cześć świętego bazylice. Św. Mikołaj jest jednym z najbardziej czczonych w Cerkwi prawosławnej. Należny honor oddaje mu również Kościół rzymskokatolicki. Przypisuje się mu orędownictwo przy uzdrowieniach, modlą się doń podróżujący oraz będący w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej. Cudotwórca pomaga również wiernym mającym problemy rodzinne oraz jest patronem wdów i sierot. Na pamiątkę przeniesienia relikwii ustanowiono święto, zaś wiele nowopowstających świątyń konsekrowano poświęcając je właśnie Arcybiskupowi Myr Licyjskich. Na Sokólszczyźnie św. Mikołajowi poświęcona jest cerkiew w Nowym Dworze, dlatego też dziś świątynię tę tłumnie odwiedzali wierni, przedstawiciele władz i służb mundurowych oraz liczne duchowieństwo.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Informacje dotyczące wyjazdu młodzieży na św. Górę Grabarkę

  Już w najbliższy piątek rozpoczyna się 40 Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Św. Górę Grabarkę. Bractwo św. Spirydona organizuje wspólny wyjazd młodzieży z dekanatu sokólskiego. W dalszej części przedstawiamy szczegóły dotyczące pielgrzymki.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  Dziś (21 maja) Cerkiew czci pamięć św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa, jest to też dzień parafialnego święta wspólnoty wiernych w Dąbrowie Białostockiej. Uroczystości ku czci patrona świątyni, tradycyjnie już rozpoczęły się akafistem przed ikoną świętego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Szczęść Boże młodej parze

  Dziś (19 maja), w cerkwi św. Wielkomęczennika Pantelejmona w Zaściankach, w święty związek małżeński wstąpił dyrygent sokólskiego chóru - lektor Rafał Pagór oraz Marta Filimoniuk - dyrygentka chóru Fili. Ślubu młodej parze udzielał abp Wrocławski i Szczeciński Jerzy - Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego, w asyście dwudziestu duchownych. W imieniu zespołu redakcyjnego, Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona oraz całej społeczności dekanatu sokólskiego, życzymy Rafałowi i Marcie błogosławieństwa Bożego oraz samych szczęśliwych dni na mnogaja leta. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowego Dworu

  We środę (22 maja), przypada święto przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry Licejskiej do Bari. Z tej okazji ks. prot. Józef Sitkiewicz serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach święta parafialnego. O godz. 9.00, w nowodworskiej cerkwi, której patronem jest św. Mikołaj Cudotwórca, odsłużony będzie akafist, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Dąbrowy Białostockiej

  W zbliżający się wtorek (21 maja) przypada dzień wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa - patrona cerkwi w Dąbrowie Białostockiej. Z tej okazji proboszcz ks. prot. Mikołaj Dejneko serdecznie zaprasza wiernych na liturgiczne uroczystości święta. O godz. 9.00 odsłużony zostanie akafist przed ikoną św. Ewangelisty Jana, zaś o 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Już niebawem 40 Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Św. Górę Grabarkę

  Zarząd Centralny Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce ma zaszczyt zaprosić na XL Ogólnopolską Paschalną Pielgrzymkę Młodzieży Prawosławnej na Św. Górę Grabarkę, która odbędzie się w dniach 24-26.05.2019 r. To jedno z najważniejszych duchowych wydarzeń w cerkiewnym kalendarzu. Przedsięwzięcie ważne nie tylko dla młodzieży ale całej prawosławnej społeczności w Polsce, jest okresem tak bogatym duchowo, iż uczestniczący w nim młodzi ludzie odkładają na dalszy plan inne kwestie i przemierzają często setki a nawet tysiące kilometrów, by przez ten jeden niesamowity weekend w roku poczuć jedność i braterstwo prawosławnych chrześcijan oraz doznać niespotykanej bliskości Boga, wśród tysięcy krzyży na św. Górze Grabarce. Tym, którzy choć raz w nim uczestniczyli wystarczy tylko jedno słowo - "Majowa".
  Jeśli tam nie byłeś - koniecznie musisz pojechać, jeśli zaś byłeś - nie może cię tam zabraknąć.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na III Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe

  Parafia Prawosławna Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu, mają przyjemność zaprosić na III Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe. Przedsięwzięcie ma na celu integrację, wspólną modlitwę i rozmowę o Bogu oraz zapoznanie się z historią i architekturą obiektów sakralnych na terenie powiatów białostockiego i sokólskiego. To też doskonała okazja do rozmów i wymiany doświadczeń pomiędzy miłośnikami motocykli. Impreza odbędzie się w dniach 25-26.05.2019 r.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Paschalne spotkanie integracyjne w Jacznie

  W miniony piątek (10 maja), Bractwo Młodzieży Prawosławnej działające przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, uczestniczyło w paschalnym spotkaniu integracyjnym. W ośrodku BMP Diecezji Białostocko–Gdańskiej spotkali się nie tylko bratczyki z Jaczna ale też innych parafii dekanatu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Drugie urodziny Bractwa św. Spirydona

  Dziś Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu świętowało swoje drugie urodziny. Dzieci, młodzież, rodzice oraz opiekunowie duchowi, piękne, słoneczne popołudnie spędzili na placu przy plebanii w Ostrowiu Północnym, a poprzedzona modlitwą zabawa, trwała do późnego wieczora.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na drugie urodziny Bractwa św. Spirydona

  W najbliższą niedzielę (12 maja), w dzień wspomnienia św. Niewiast Mirro Niosących (Żen Mironośnic), Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu serdecznie zaprasza na uroczystości drugich urodzin. O godz. 15.00 w cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowiu Północnym odsłużony zostanie dziękczynny molebien, następnie wraz z proboszczem ks. mitratem Aleksandrem Klimukiem i miejscową wspólnotą wiernych, zapraszamy wszystkich na plac przy plebanii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zmarł ks. mitrat Mikołaj Dejneko senior

  Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski zawiadamia, że 7 maja 2019 r. zmarł ks. mitrat Mikołaj Dejneko, rezydent parafii św. Mikołaja w Drohiczynie. 
  Zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć najszczersze kondolencje synowi duchownego, o. Mikołajowi Dejneko, proboszczowi parafii św. ap. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej oraz jego wnukowi ihumenowi Włodzimierzowi z monasteru w sakach. Pogrzeb ks. Mikołaja Dejneko seniora odbędzie się 9 maja br., o godz. 9.00 w cerkwi św. Mikołaja w Drohiczynie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Wierzchlesiu i Jurowlanach

  Dziś, w dzień wspomnienia św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy, wierni parafii w Wierzchlesiu tłumnie przybyli do świątyni, by w okresie Paschy Chrystusowej przeżyć miejscową - małą paschę i wspomnieć patrona swojej cerkwi. Już dzień wcześniej parafianie spotkali się na Akafiście do św. Jerzego, zaś dziś od godz. 9.00, uczestniczyli w Molebnie z Małym Poświęceniem Wody. Rozpoczętej godzinę później Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Aleksander Klimuk, w asyście ks. Piotra Charytoniuka, ks. Marka Kozłowskiego, ks. Jerzego Nieścierowicza oraz miejscowego proboszcza, ks. Adriana Charytoniuka. Radość z modlitwy i parafialnego spotkania była tym większa, gdyż po chłodnej i deszczowej majówce, Bóg błogosławił piękną i słoneczną pogodą. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa nad grobami w Niedzielę Antypaschy

  Chrystus Zmartwychwstał!
  Dziś, wspominając naszych przodków, podzieliliśmy się z nimi radością Zmartwychwstania! Z całego serca dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy poświęcili swój czas i zaopiekowali się stoiskami ze zniczami niemal we wszystkich parafiach dekanatu. Wiernym i wszystkim odwiedzającym nekropolie dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy. To między innymi dzięki temu mamy możliwość organizowania i finansowania innych działań, jak chociażby zbliżających się urodzin Bractwa, gowienii, czy spotkań integracyjnych. Przekazujemy też żertwę na potrzeby poszczególnych parafii. Szczególne podziękowania kierujemy zaś na ręce Daniela Szczurko, który koordynował akcję "Kup znicz - wspomóż Bractwo". Poświęcił on wiele czasu, przejechał dziesiątki kilometrów i tchnął w nas wszystkich dużo pozytywnej energii, by zorganizować logistycznie całe przedsięwzięcie. Spasi Hspodi Danielu!

 • Zaproszenie na paschalne spotkanie integracyjne młodzieży

  Bractwo Młodzieży Prawosławnej działające przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, serdecznie zaprasza młodych ludzi na paschalne spotkanie integracyjne. Będzie to dobra okazja, by spotkać się w gronie rówieśników lub zawrzeć nowe znajomości, ale przede wszystkim, by pozdrowić się paschalnymi słowami Chrystos Woskresie. Zapraszamy młodzież od 12/13 roku życia.
  W dalszej części prezentujemy szczegóły dotyczące spotkania.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na parafialne święto do Jurowlan

  W najbliższy poniedziałek (6 maja), w dzień wspomnienia św. Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięzcy, do wspólnego uczestnictwa w nabożeństwach zaprasza wiernych ks. Mirosław Łuciuk - proboszcz parafii w Jurowlanach. Uroczystości święta parafialnego rozpoczną się o godz. 9.00 Molebnem z Małym Poświęceniem Wody, po którym odsłużona zostanie Uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na parafialne święto do Wierzchlesia

  Ks. Adrian Charytoniuk, proboszcz parafii św. Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu, gorąco zaprasza wszystkich na modlitwę w dzień wspomnienia patrona miejscowej cerkwi. W przededniu święta, czyli w najbliższą niedzielę, o godz. 18.00 odsłużony zostanie Akafist przed ikoną św. Jerzego. Główne uroczystości odbędą się w poniedziałek (6 maja), o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświeceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia. Po nabożeństwach wierni będą też mogli też poświęcić groby swoich bliskich.

 • Bractwo św. Spirydona zaprasza do odwiedzania stoisk ze zniczami

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona pragnie poinformować, iż podobnie jak w ubiegłym roku, przy większości cmentarzy prowadzona będzie dystrybucja zniczy. Stoiska będą oznaczone logo Bractwa. Ofiary uzyskane w ten sposób będą przeznaczone na statutową działalność Bractwa, w tym przekazane jako żertwa na rzecz poszczególnych parafii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Nabożeństwa w Niedzielę Antypaschy

  Tydzień po święcie Zmartwychwstania Pańskiego, spotykamy się na cmentarzach, by wspomnieć swoich bliskich. Jednak w tych dniach modlitwa nie ma charakteru żałobnego. Wspominając tych, którzy odeszli, dzielimy się z nimi radością Zmartwychwstania, a na grobach prócz zniczy kładziemy także kolorowe jajka, będące symbolem życia. Właśnie w Niedzielę Antypaschy - zwaną też Niedzielą Przewodnią, w wielu parafiach praktykuje się nabożeństwa w kaplicach połączone ze święceniem grobów.
  W dalszej części prezentujemy harmonogram w dekanacie sokólskim.

 • Foto: Weronika Klemienia

  Aby ból przerodził się w radość ze Zmartwychwstania - wizyta bractwa młodzieży w dąbrowskim szpitalu

  W niedzielę paschy 28 kwietnia, po świątecznej wieczerni, Bractwo Młodzieży Prawosławnej działające przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie wraz z opiekunem duchowym o. Piotrem Hanczarukiem, po raz kolejny odwiedziło Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i oddział chorób wewnętrznych szpitala w Dąbrowie Białostockiej.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Nabożeństwo w intencji Ojczyzny

  Boską Liturgią w intencji Ojczyzny rozpoczną się miejskie obchody 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w najbliższy piątek o godz. 8.00, do sokólskiej cerkwi. Bezpośrednio po Liturgii odsłużony zostanie też molebien w intencji tegorocznych maturzystów.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Jacznie

  Trzeci dzień Paschy Chrystusowej jest dniem parafialnego święta w Jacznie. W miejscowej cerkwi, górującej nad równinnym terenem okolicy, zebrała się dziś większość duchownych okręgu sokólskiego oraz liczni wierni. Na środku świątyni stała grobnica, na której od Wielkiego Piątku złożona była Płaszczenica - symbolizująca ciało umęczonego Zbawiciela. Dziś grobnica była pusta, okryta jedynie skromnym białym płótnem, na którym leżała ikona Zmartwychwstania. To symbol pustego grobu Pańskiego, jaki zastali uczniowie Chrystusa, w trzeci dzień po Jego śmierci.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Jaczna

  Ks. Piotr Hanczaruk, proboszcz parafii w Jacznie, serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości parafialnego święta - Zmartwychwstania Pańskiego. W najbliższy wtorek o godz. 10.00 odprawiona zostanie uroczysta Boska Liturgia. Podczas nabożeństwa śpiewał będzie chór z białoruskiej cerkwi w cześć Augustowskiej Ikony Bogurodzicy. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy i podzielenia się paschalną radością z miejscową wspólnotą wiernych. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Dekanalny plan nabożeństw Tygodnia Paschalnego

  Chrystos Woskresie!
  Bóg nam błogosławił i po raz kolejny pozwolił przeżywać radość Zmartwychwstania. Radujmy się blaskiem Świętego Ognia i przekazujmy tę nowinę wszystkim wiernym. Chrystos Woskresie! Przed nami okres radości, odpoczynku i spotkań z rodziną. Dziękując Bogu za dar Zmartwychwstania i zapraszając do wspólnej modlitwy, przedstawiamy tegoroczny harmonogram nabożeństw Tygodnia Paschalnego w Dekanacie Sokólskim.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święty ogień w cerkwiach na Sokólszczyźnie

  Chrystus Zmartwychwstał! Χριστός ἀνέστη!  XPICTOC BOCKPECE!
  Pozdrawiamy ze świętem Zmartwychwstania Pańskiego. Jego nieodzownym elementem jest nocne nabożeństwo, na które do wszystkich cerkwi Dekanatu Sokólskiego ściągają rzesze wiernych. Punktualnie o północy, w uroczystej procesji i przy akompaniamencie dzwonów, trzykrotnie okrążaliśmy swoje parafialne świątynie, zaś odziani w białe szaty duchowni, symbolicznie zwyciężając śmierć - krzyżem otwierali drzwi cerkwi, by zgromadzonym wewnątrz wiernym jak też i całemu światu oznajmić, iż Chrystus Zmartwychwstał! Radość z przeżywania wydarzenia, które stanowi fundament chrześcijaństwa jest tym większa, gdyż świątynie, w tym także te na Sokólszczyźnie, znów zajaśniały blaskiem Świętego Ognia. Ogień ów, raz do roku w równie cudowny sposób zstępuje na ziemię w kaplicy nad Grobem Pańskim w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego. Bóg błogosławił światu po raz kolejny. 

 • Orędzie Paschalne JE Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego

  Orędzie Paschalne JE Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, do Czcigodnego Duchowieństwa, miłujących Boga Braci i Sióstr zakonnych i wszystkich wiernych diecezji białostocko-gdańskiej. Zasnąłeś w ciele jako martwy, Królu i Panie, po trzech powstałeś dniach, Adama podniosłeś ze zniszczenia i zniewoliłeś śmierć: Pascha niezniszczalności świata zbawienie (eksapostilarion Paschy).
  Chrystus Zmartwychwstał!

 • Paschalne życzenia do redakcji i Bractwa św. Spirydona

  Niech powstanie Bóg, i rozproszą się Jego wrogowie. Pascha święta nam dziś zajaśniała, Pascha nowa, święta, Pascha mistyczna, Pascha najczcigodniejsza! Pascha – Chrystus Zbawiciel! Pascha nieskalana, Pascha wielka! Pascha wiernych! Pascha otwierająca nam bramy raju! Pascha uświęcająca wszystkich wiernych!
  Radujmy się i przebaczajmy! W to Święto Świąt, fundament Chrześcijaństwa, w sercach niech pozostanie jedynie nieskalana radość. Niech Zmartwychwstanie Pańskie stanie się ponadczasowym przesłaniem łagodzącym uprzedzenia, uciszającym spory i zmieniającym stereotypy. Niech Christos Woskresie wypowiadają usta uśmiechnięte, łagodne i szczere a usłyszą serca pełne pokory przebaczenia i wyrozumiałości. Czcigodnemu duchowieństwu okręgu sokólskiego, wszystkim wiernym oraz odwiedzającym naszą stronę najserdeczniejsze życzenia składa zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo św. Spirydona.

 • List paschalny Świętego Soboru Biskupów

  List paschalny Świętego Soboru Biskupów Świętej Polskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej do czcigodnego Duchowieństwa, Boga miłujących Mnichów i Mniszek oraz wszystkich Wiernych Świętej Polskiej Cerkwi Prawosławnej Chrystus Zmartwychwstał!
  „Dzisiaj pełne jest wszystko jasności, niebo i ziemia, i otchłań cała. Niech więc całe stworzenie radośnie świętuje Zmartwychwstanie Chrystusa, w którym ma swe umocnienie” (kanon paschalnej jutrzni, pieśń 3.).

Script logo