Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święcenie grobów i nabożeństwa sprawowane 1 i 14 listopada

  Mimo, iż w tradycji prawosławia 1 listopada nie jest dniem szczególnej modlitwy za zmarłych, to wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych i korzystając z dnia wolnego od pracy, jak co roku, w większości parafii na Sokólszczyźnie będzie można poświęcić groby swoich bliskich, złożyć karteczkę z imionami w modlitwie za dusze wszystkich, którzy zasnęli z nadzieją na zmartwychwstanie, a także uczestniczyć w sprawowanych nabożeństwach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Ozdobne ornamenty upiększyły wnętrze cerkwi w Jacznie

  Kilka tygodni temu, z wnętrza cerkwi w Jacznie zniknęły ustawione tam wcześniej rusztowania, odsłaniając ozdobne ornamenty, które upiększyły świątynię. Tak nie wiele - chciałoby się powiedzieć, a tak wiele wniosły w jej wystrój. Kolorowe zdobienia doskonale komponują się z freskami i sprawiają, iż ta wysoka i przestronna świątynia stała się jakby przytulniejsza i cieplejsza. Końcowy efekt jest na tyle satysfakcjonujący, iż proboszcz już zapowiedział kontynuację prac na elementach sklepienia, wewnętrznej części łuków i wnęk okiennych. By jednak je przeprowadzić, konieczne jest wsparcie - o co o. Piotr serdecznie prosi wszystkich, którym bliska jest jaczniańska cerkiew i parafia. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy w Nowym Dworze

  Dziś w Nowym Dworze, licznie gromadząc się w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy, wierni prosili o opiekę - nad sobą, swoimi rodzinami, miejscowością w której mieszkają, regionem i Ojczyzną. Modlitewnie zwracali się ku Najświętszej Bogurodzicy w dniu szczególnym dla tej wspólnoty - w święto Opieki Matki Bożej, które jest tu celebrowane jako drugie święto parafialne.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej

  Św. Jan Teolog - najmłodszy z grona dwunastu apostołów, jest patronem wielu prawosławnych świątyń, zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Na Sokólszczyźnie poświęcona jest mu cerkiew w Dąbrowie Białostockiej. Tak jak on był obecny przy wszystkich ważnych wydarzeniach z życia Chrystusa, tak obecni są przy nim wierni - w każdą niedzielę i święta, podczas nabożeństw i w osobistej modlitwie, a także dziś, kiedy to miejscowa wspólnota wiernych wspomina Jego zaśnięcie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy do Nowego Dworu

  Ks. Dawid Sulima - proboszcz parafii w Nowym Dworze, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień święta Opieki Najświętszej Bogurodzicy. W najbliższą sobotę (14 października), o godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z oświęceniem wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Dąbrowy Białostockiej

  Ks. prot. Wiktor Tetiurka - proboszcz parafii w Dąbrowie Białostockiej, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy na okoliczność święta Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa - patrona miejscowej cerkwi. W przededniu o godz. 17:00 sprawowane będzie nabożeństwo całonocnego czuwania. W dzień święta - poniedziałek (9 października), o godz. 9.00 odsłużony zostanie akatyst przed ikoną św. ewangelisty Jana, zaś o 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Kuźnicy

  Jeśli święto z grona 12 wielkich zbiega się z przestrzeganym tego dnia ścisłym postem, a dodatkowo kapłani sprawują nabożeństwa w czerwonych szatach, wiadomym jest, iż Cerkiew wspomina Podwyższenie Czcigodnego i Życiodajnego Krzyża Pańskiego. Symboliczny powrót do wydarzeń Wielkiego Piątku - w świetle późniejszego Zmartwychwstania Pańskiego, był udziałem licznie zgromadzonych wiernych i większości duchownych okręgu sokólskiego, którzy wznosili dziś modlitwy w pięknej cerkwi w Kuźnicy.  

   
 • Foto: Daniel Szczurko

  Spotkanie popielgrzymkowe 2023

  W minioną sobotę Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu, wraz z proboszczem parafii w Jurowlanach o. Mirosławem Łuciukiem, uczestniczyło w spotkaniu popielgrzymkowym. W inicjatywie wzięło udział ok. 20 osób w różnym wieku. Pielgrzymi na Św. Górę Grabarkę i przyjaciele Bractwa oraz starosta cerkiewny, wspólnie posprzątali miejscową cerkiew. Po kilku godzinach wspólnej pracy, w świątyni lśniły wszystkie podłogi i okna od wieży z dzwonami przez ołtarz, aż po przedsionek. Po wspólnej pracy wszyscy kontynuowali integrację przy ognisku oraz przepysznej kiełbasce

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Kuźnicy

  Proboszcz parafii w Kuźnicy - ks. prot. Jarosław Grygiewicz, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy z okazji święta parafialnego Podwyższenia Czcigodnego i Życiodajnego Krzyża Pańskiego. W najbliższy wtorek o godz. 17.00 odsłużone będzie nabożeństwo całonocnego czuwania z obrzędem wyniesienia św. krzyża na środek cerkwi. 27 września (środa) o godz. 9.00 odprawiony zostanie molebien z oświęceniem wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Krynkach

  Dziś wszystkie drogi, jak niegdyś do Rzymu - prowadziły do Krynek. Tam bowiem symbolicznie rozpoczynał się nowy rok cerkiewny - pierwszym z dwunastu wielkich świąt, tam z szacunkiem wznoszono modlitwy ku Bogurodzicy - w Jej Kryńskiej Ikonie i tam miejscowi oraz przyjezdni uczestniczyli w obchodach święta parafialnego - Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na spotkanie popielgrzymkowe

  Bractwo Cerkiewne Św. Spirydona z Tremituntu wraz z o. Mirosławem Łuciukiem, serdecznie zapraszają na spotkanie popielgrzymkowe, które odbędzie się już w najbliższą sobotę - 23 września, w parafii św. Jerzego w Jurowlanach. Zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas pielgrzymki, tegoroczne spotkanie połączone będzie z pomocą parafii w posprzątaniu miejscowej cerkwi. Prace porządkowe będą trwały od godz. 14, później zaś proboszcz zaprasza wszystkich na wspólną integrację, ognisko i poczęstunek. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.

 • Foto: www.facebook.com/elkcerkiew

  Fanpage parafii w Ełku

  Parafię prawosławną w Ełku erygowano w 1959 r., kiedy to dokonano poświęcenia miejscowej cerkwi. Wspólnota zrzesza mieszkańców powiatów: Ełckiego, Grajewskiego, Oleckiego i Gołdapskiego. Wierni codziennie wznoszą modlitwy ku Bogu i swym patronom - świętym apostołom Piotrowi i Pawłowi. Wspólnota - choć jest nieliczna, to jednak prężnie działająca i wspierająca swojego proboszcza - o. Rafała Łaszczuka, zarówno w kwestiach duszpasterskich jak też organizacyjnych. Ostatnimi czasy wiele się dzieje na jej terenie, toteż serdecznie zapraszamy do śledzenia fanpage parafii, na którym publikowane będą informacje na temat nabożeństw oraz ważniejszych wydarzeń z życia wspólnoty.

 • JE Najprzewielebniejszy Atanazy bp Łódzki i Poznański

  Imieniny JE, Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego

  Dziś Cerkiew wspomina św. Atanazego Brzeskiego (Prepodobnomuczenik Afanasij, igumien Brestskij - 18 września), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Atanazego - Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego. Z okazji imienin, duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na długie i dobre lata!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Krynek

  Ks. prot. Justyn Jaroszuk - proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień parafialnego święta - Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. W przededniu o godz. 18.00 sprawowane będzie nabożeństwo całonocnego czuwania. W dzień święta, czyli w najbliższy czwartek (21 września) o godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z oświęceniem wody, zaś godzinę później rozpocznie się świąteczna Boska Liturgia.

 • ks. mitrat Aleksander Klimuk

  Imieniny o. Aleksandra Klimuka - proboszcza parafii w Ostrowiu Północnym

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Wielkiego Księcia Aleksandra Newskiego (Błagowiernyj wielikij kniaź Aleksandr Niewskij - 12 września), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. mitratowi Aleksandrowi Klimukowi - proboszczowi parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowiu Północnym. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Sokółce

  Tegoroczne święto parafialne w Sokółce upłynęło pod znakiem jubileuszy. 170 rocznicę wyświęcenia miejscowej cerkwi oraz 40-lecie probostwa o. Włodzimierza Misiejuka świętowali nie tylko parafianie ale także wierni licznie przybyli z różnych stron dekanatu, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i służb mundurowych oraz Biskup Supraski Andrzej, który przewodniczył uroczystościom w dzień wspomnienia św. Aleksandra Newskiego. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie ścięcia głowy Jana Chrzciciela w Sokółce i Siderce

  Dziś Cerkiew wspomina ścięcie głowy św. Jana Chrzciciela. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono święto i ścisły post, jako wyrażenie smutku z powodu śmierci wielkiego proroka. W niektórych parafiach praktykuje się w tym dniu nabożeństwa na cmentarzach i święcenie grobów. Wierni spotkali się m.in. na nekropoliach w Sokółce i Siderce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela w Starej Grzybowszczyźnie

  "Wspomnieniu sprawiedliwego towarzyszą pochwały, Tobie zaś, Poprzedniku Pański, wystarczy Jego świadectwo. Ty naprawdę jesteś największym z proroków, bowiem zostałeś uznany godnym ochrzcić w falach Przepowiedzianego. Cierpiałeś więc za prawdę z radością, i będąc w otchłani zwiastowałeś wcielonego Boga, który gładzi grzech świata i okazuje nam wielkie miłosierdzie" - słowa troparionu święta Ścięcia Głowy Św. Jana Chrzciciela, będą wygłaszane jutro w wielu świątyniach na Sokólszczyźnie. Już dziś wybrzmiały w niewielkiej cerkwi w Starej Grzybowszczyźnie, gdzie modlitwy wznosili zarówno parafianie jak też ci, którzy na tej pięknej ziemi już nie mieszkają, ale związani są z nią więzami rodzinnymi, wspomnieniem przodków, wyznaniem wiary i przywiązaniem do tradycji.

 • ks. prot. Adrian Charytoniuk

  Imieniny o. Adriana Charytoniuka - proboszcza parafii w Samogródzie i Wierzchlesiu

  Dziś, w dniu wspomnienia św. męcz. Adriana (Muczenik Adrian Nikomidijskij - 8 września), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Adrianowi Charytoniukowi - proboszczowi parafi śww. ap.ap. Piotra i Pawła w Samogródzie i św. Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w dzień wspomnienia ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela

  11 września Cerkiew wspomina ścięcie głowy św. Jana Chrzciciela. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono święto i ścisły post, jako wyrażenie smutku z powodu śmierci wielkiego proroka. W niektórych parafiach praktykuje się w tym dniu nabożeństwa na cmentarzach i święcenie grobów. W tym roku wspomnienie tego wydarzenia przypada w najbliższy poniedziałek.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Sokółki

  JE Najprzewielebniejszy Andrzej - Biskup Supraski, będzie przewodniczył uroczystościom patronalnego święta w sokólskiej cerkwi. Proboszcz - ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień wspomnienia św. Aleksandra Newskiego - patrona miejscowej świątyni i parafii. W przededniu o godz. 18.00 sprawowane będzie nabożeństwo całonocnego czuwania. We wtorek (12 września), o godz. 8.30 odsłużony zostanie molebien z oświęceniem wody. Ok. godz. 9.30 wierni procesyjnie udadzą się na spotkanie arcypasterza, po przywitaniu którego rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na święto organizacji pozarządowych

  W najbliższą niedzielę - 10 września w godz.: 12.00 - 19:00, na placu przed kinem Sokół w Sokółce, odbędzie się festyn z okazji Święta Organizacji Pozarządowych. Do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu zapraszają: parafia św. Aleksandra Newskiego oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona - partnerzy tegorocznej edycji. Będzie to okazja do spotkania, zabawy i integracji, w nieco szerszej formule niż zazwyczaj miało to miejsce na zakończenie wakacji. W programie wiele atrakcji dla małych i dużych. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Ostrowiu Północnym

  W skład parafii Ostrów Północny wchodzi nie jedna, a trzy świątynie. Są one żywym świadectwem wiary, żyjącej tu od wieków prawosławnej społeczności naszego regionu, gdyż we wszystkich regularnie sprawuje się nabożeństwa i udziela świętych sakramentów. Patronalne święto głównej - Uspieńskiej cerkwi przypada właśnie dziś, a uroczystościom w dzień wspomnienia Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Andrzej Biskup Supraski.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Ostrowia Północnego

  Proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym - ks. mitrat Aleksander Klimuk, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień wspomnienia Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. Tegorocznym uroczystościom parafialnego święta będzie przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Andrzej, Biskup Supraski. W najbliższy poniedziałek (28 sierpnia) o godz. 8.30 odsłużony zostanie molebien z oświęceniem wody. O godz. 9.30 u bram świątyni nastąpi powitanie hierarchy, zaś o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia. Ponadto, we środę (30 sierpnia) o godz. 17:00 sprawowane będzie nabożeństwo z obrzędem pogrzebu Przenajświętszej Bogurodzicy. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  75-lecie cerkwi w Mrągowie

  Podwójną, a w zasadzie potrójną okazję do świętowania miała wczoraj wspólnota wiernych w Mrągowie. Pierwszym były obchody święta patronalnego - Przemienienia Pańskiego, drugim jubileusz miejscowej cerkwi, trzecim zaś wizyta w parafii JE Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 6

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z szóstego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 5

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z piątego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 4

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z czwartego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 3

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z trzeciego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę. 

 • Foto: Adam Matysczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 2

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z drugiego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę. 

Script logo