Aktualności

 • Foto: Marta Łuksza

  Archiwum 2016-03-08 - Ks. Piotr Omelczuk kapelanem OSP

  2016-03-08
  Ks. Piotr Omelczuk, proboszcz parafii w Jacznie, został mianowany kapelanem gminnym straży pożarnej. Uroczystość odbyła się 3.03 w siedzibie Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Biskup Jerzy mianował łącznie pięciu nowych kapelanów tej formacji mundurowej. Na spotkaniu obecni byli m.in. przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Podlasia i Małopolski oraz ks. ihumen ppor. rez. Sergiusz (Matwiejczuk), Krajowy Kapelan Straży Pożarnej.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2016-02-03 - Ognisko w Nowym Dworze

  2016-02-03
  W minioną niedzielę (31.I), w nowodworskiej parafii p.w. św. Mikołaja miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Grupa kolędnicza, która nie tak dawno sławiła wśród parafian Narodzenie Chrystusa, zorganizowała integracyjne ognisko. Ta skromna inicjatywa była formą podziękowania parafianom za miłe przyjęcie kolędników oraz za ofiarność na rzecz cerkwi.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-07-28 - Święto kaplicy w Ostrowiu Północnym

  2015-07-28
  W miniony wtorek (28 lipca), centralnym miejscem modlitwy w dekanacie sokólskim była niewątpliwie niewielka murowana kaplica na cmentarzu w Ostrowie Północnym. Wokół tej pięknej i bardzo zadbanej Cerkiewki zgromadził się tłum wiernych, którzy kultywując chrześcijańską tradycję, przybyli, by pochylić głowę nad grobami swoich bliskich, ale też by prosić o zdrowie i pomyślność patrona świątyni, który jak wspominają, pomógł im odbudować domy i powrócić do normalności po bieżeństwie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-08-02 - Św. Eliasza w Jacznie

  2015-08-02
  W tym roku przypada okrągła rocznica. Już trzydziesta, choć ludzie wciąż mówią o tym, jakby to było wczoraj. - Łunę było widać nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej, jakby niebo płonęło – wspominają starsi mieszkańcy okolicznych wsi. Ale to płonęła Cerkiew, czyniąc ból w sercach lokalnej społeczności. Piękne, słoneczne przedpołudnie w minioną niedzielę, upłynęło w Jacznie pod znakiem modlitwy i wspomnień. Pamięć drewnianej świątyni i nauka św. proroka Eliasza znów przyciągnęły tu tłumy wiernych.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2016-01-11 - Kolędowanie w Nowym Dworze

  2016-01-11
  7 stycznia, w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, grupa młodzieży z parafii prwosławnej w Nowym Dworze postanowiła podtrzymać starą, barwną i jakże radosną tradycję kolędowania. Niosąc ze sobą własnoręcznie przygotowaną gwiazdę, młodzi ludzie gromkim śpiewem sławili Narodzonego Chrystusa. 8-osobowa grupa odwiedziła wsie: Chilmony, Holaki, Koniuszki, Dubaśno, Nowy Dwór i Synkowce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-10-14 - Święto w Nowym Dworze

  2015-10-14
  Ostatnimi czasy kilkukrotnie pisaliśmy o wspólnocie wiernych w Nowym Dworze, a to za sprawą szlachetnego przedsięwzięcia parafian, które zaowocowało odnowieniem i upiększeniem ich miejscowej świątyni. Swoistym zwięczeniem i podsumowaniem tego przedsięwzięcia było obchodzone wczoraj święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy. Ten praznik zwany lokalnie Pokrową, od lat jest szczególnie podniośle obchodzony właśnie w Nowym Dworze. To jednak nie wszystko. Tegoroczne uroczystości zbiegły się z 60-leciem budowy obecnej świątyni, a to z kolei zaowocowało napisaniem i wydaniem książki opisującej historię tej niewielkiej, nadgranicznej parafii. Nic więc dziwnego, że z tej okazji Sokólszczyznę odwiedził wczoraj arcybiskup białostocki i gdański Jakub, który przewodniczył sprawowanym w Nowym Dworze nabożeństwom. 

 • Foto:Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-07-07 - Święto parafialne w Siderce

  2014-07-07
  Wczoraj (07.VII), Cerkiew wspominała pamięć narodzin św. Jana Chrzciciela. Dzień ten jest szczególnie uroczyście obchodzony przez mieszkańców Siderki i okolicznych miejscowości. Wszyscy spotykają się na cmentarzu, by pomodlić się nad grobami swoich przodków oraz by w miejscowej kaplicy, której patronem jest św. Jan Chrzciciel, prosić Boga o pomyślność na dalsze życie, o zdrowie dla swoich bliskich jak i o obfite plony przed zbliżającymi się żniwami. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-08-07 - Święto w Kruszynianach

  2015-08-07
  30 lat temu, na cmentarzu w Kruszynianach wzniesiono murowaną cerkiew. Powstała ona w miejscu drewnianej świątyni, która zimą 1983 r. doszczętnie spłonęła. I choć czas goi rany i zaciera przykre wspomnienia, odciska też swój ślad na rzeczach doczesnych, w tym na ścianach, tynkach i murach kruszyniańskiej cerkwi. Nadszedł w końcu czas na przywrócenie temu urokliwemu miejscu dawnego blasku. Za sprawą uporu nastojaciela, ofiarności ludzi dobrej woli oraz łaski sił Niebiańskich, rozpoczęte przedsięwzięcie udało się zakończyć, czego zwieńczeniem był czyn obnowlenija chrama (oświęcenia świątyni po generalnym remoncie), którego dokonał w miniony piątek biskup supraski Grzegorz. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-07-07 - Święto parafialne w Siderce

  2016-07-07
  Odpust jest bardzo ważnym wydarzeniem, zwłaszcza dla mieszkańców mniejszych miejscowości. W wymiarze religijnym jest to święto patrona świątyni, czyli czas modlitwy, bardzo często połączony ze święceniem grobów najbliższych. Oprócz tego jest jeszcze aspekt społeczny, czyli możliwość spotkania ludzi, często tylko raz w roku, właśnie na okoliczność odpustu. Ba, odpust stał się w wielu miejscach wyznacznikiem czasu i kalendarza. Przecież niejednokrotnie da się usłyszeć mniej więcej takie rozmowy: "Da Jana pasianujam, truskauki zbiarem nu i zboże trebo papryskać ad ziela, a pa Jani stadołu spraczam nu i da żniwa budziam szykawatsa". Lub też: "Pomni, szto kupatsa możno tolko da Ilja, potym uże da reki ni trebo uchodzić".

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-05-30 - Remont cerkwi w Kruszynianach

  2015-05-30
  Niedawno pisaliśmy o niewielkiej parafii w Augustowie, w której wierni przedsięwzięli budowę Cerkwi z prawdziwego zdarzenia. Nie jest to jednak najmniej liczna parafia w dekanacie sokólskim i nie jedyna, w której czynione są wielkie dzieła. Oddalona od Augustowa o ponad 110 km, wysunięta najbardziej na południe powiatu i granicząca bezpośrednio z okręgiem gródeckim, jest parafia w Kruszynianach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-10-09 - Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  2016-10-09
  W minioną niedzielę, "małą Paschę" obchodzili parafianie w Dąbrowie Białostockiej. Mimo ponurej, wietrznej pogody, cerkiew pw. św. Apostoła Jana Teologa wypełniona był ciepłem i miłością. Do świątyni ściągnęły rzesze wiernych i niemal wszyscy duchowni okręgu sokólskiego, by w modlitewny sposób wspomnieć św. ewagnelistę Jana.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-08-07 - Święto w Kruszynianach

  2016-08-07
  W mijający weekend Kruszyniany były jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości w powiecie sokólskim. Okazją do tego było nie tylko obchodzone po raz dziesiąty tatarskie Święto Pługa – Sabantuj, ale też wielkie święto mieszkającej tam prawosławnej społeczności. W niedzielę cerkiew wspominała św. Annę, patronkę miejscowej świątyni. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-08-28 - Święto w Ostrowiu Północnym

  2014-08-28
  Dobiegł końca dwutygodniowy uspieński post. Nadszedł czas na świętowanie. Cerkiew obchodzi dziś święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, zwane też zielną. Jest to jedno z 12 Wielkich Świąt i zarazem ostatnie w roku liturgicznym. Dzisiejsze uroczystości miały szczególny charakter między innymi w Boćkach, Wojnowie, Bielsku Podlaskim, Czyżach, Zabłubowie, Kleszczelach, Narojkach oraz białostockich Starosielcach, zaś w naszym dekanacie, w cerkwi w Ostrowie Północnym.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-08-02 - Św. Eliasza w Jacznie

  2014-08-02
  Wiele jest na świecie miejsc, gdzie pamięć dawnych wydarzeń i kutl świętego corocznie przyciągają setki wiernych. Takie miejsce mamy też w sokólskim dekanacie. Mowa o cerkiwi w Jacznie i św. Proroku Eliaszu. W tym roku mija 29 lat od tragicznego pożaru, który doszczętnie strawił drewnianą świątynię poświęconą św. Eliaszowi. Na tym miejscu stoi już nowa, murowana cerkiew, pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Teoretycznie więc, dzień wspomnienia proroka mógłby być świętem, jakich wiele w cerkiewnym kalendarzu. Jednak rok w rok, 2 sierpnia, do Jaczna ze wszystkich stron ściągają wierni, by wspomnieć tamte przykre wydarzenia i w sposób szczególny wznieść modlitwy do św. Proroka Eliasza. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-11-23 - Zgromadzenie BMP DB-G

  2014-11-23
  Niecodzienne wydarzenie miało miejsce w minioną niedzielę w Ostrowie Północnym. Miejscowa cerkiew wypełniła się młodymi ludźmi, którzy przyjechali niemal z całego województwa, zaś Św. Liturgię, w asyście kilkunastu duchownych, celebrował arcybiskup białostocki i gdański Jakub. A wszystko to w związku z XXX Walnym Zgromadzeniem Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, które w tym roku odbywało się właśnie w Ostrowiu Północnym i Poczopku.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-01-22 - Nowe dzwony w Jacznie

  2015-01-22
  O trzy nowe, a w zasadzie stare dzwony, wzbogaciła się parafia w Jacznie. Dzwony te przez dziesiątki lat współtworzyły rytm klasztornego życia, wyznaczając swym brzmieniem codzienne nabożeństwa w Stauropigialnym Męskim Monasterze św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-07-12 - Święto ap. Piotra i Pawła w Samogródzie

  2014-07-12
  Dzień wspomnienia św. ap. Piotra i Pawła był okazją do modlitewnego spotkania w samogródzkiej Cerkwi, której patronami są wspomniani apostołowie. Na to stałe, w kalendarzu liturgicznym, święto, obchodzone zawsze 12-go lipca, jak co roku przybyli liczni wierni, nie tylko z miejscowej parafii ale z całego dekanatu. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-09-27 - Święto w Kuźnicy

  2016-09-27
  Na środku każdej cerkwi stoi niewielki anałojczyk, stolik, na którym znajduje się ikona świętego lub wydarzenia, któremu poświęcona jest dana świątynia. Wraz z biegiem cerkiewnego kalendarza, w owe miejsce kładzie się ikony obrazujące kolejne wielkie i ważne święta. Trzy razy do roku, na środek cerkwi wynoszony jest krzyż. Pierwszy raz - w Wielkim Poście, drugi raz - w dzień wspomnienia św. męczenników Machabeuszy, rozpoczynający uspieński post. Trzeci zaś raz, 27 września - w święto nazywane Podwyższeniem Krzyża Pańskiego. Jak co roku, w tym dniu wielu wiernych przyjeżdża do Kuźnicy, gdzie wybudowana jest świątynia na pamiątkę tego wydarzenia. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-09-26 - Uroczystości oświęcenia cerkwi w Siderce

  2016-09-26
  Cerkiew w Siderce już dawno nie widziała tak znamienitych gości! Cerkiew w Siderce już dawno nie słyszała tak pięknego śpiewu! Cerkiew w Siderce jeszcze nigdy nie była taka piękna! 
  Cerkiew w Siderce szczególnie czci dwa dni: narodziny św. Jana Chrzciciela i wspomnienie ucięcia głowy proroka. Od wczoraj wspominać będzie też trzeci - wizytę arcypasterza i oświęcenie po remoncie. Razem napisaliśmy historię, historię cerkwi w Siderce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-09-18 - Wyświęcenie krzyża i placu pod budowę świątyni w Augustowie

  2016-09-18
  Duchowni i wierni symbolicznie dali początek wielkiemu dziełu budowy nowego Domu Bożego. Porośnięty trawą i ogrodzony plac przy ul. Mazurskiej w Augustowie, nie widział jeszcze takiej ilości stojących aut i modlących się ludzi. Oby- tak jak przybywały kolejne osoby, na fundamentach układały się kolejne cegły, rosły ściany i wznosiły kopuły. W piękną, słoneczną wrześniową środę, w dzień święta Augustowskiej Ikony Matki Bożej, tuż po 16.00, zrobiliśmy ku temu pierwszy krok! Przed Bogurodzicą w jej Augustowskiej ikonie odsłużony został akatyst, po czym piętnastu duchownych dokonało czynu poświęcenia pięknego i dostojnego drewnianego krzyża wraz z miejscem, na którym ma stanąć augustowska cerkiew.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-08-28 - Święto w Ostrowiu Północnym

  2015-08-28
  Tylko kilka razy do roku, wzdłuż asfaltowej drogi pomiędzy Ostrowem Północnym a Południowym, ustawionych jest tak wiele samochodów, że nie ma mowy o swobodnym minięciu się czy wyprzedzaniu. To w pobliżu miejscowej cerkwi parkują wierni z okolicznych miejscowości. W miniony piątek było jednak sporo przyjezdnych z różnych zakątków województwa. Co ich tu przywiodło? Niesione w dłoniach bukiety z kwiatów, ziół i zbożowych kłosów oraz niebieskie obłaczenija duchownych wszystko wyjaśniają – to święto Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, czy też po prostu „zielna” - jak mówią. Jedno z dwunastu wielkich świąt – ostatnie w roku liturgicznym i zarazem chramowoj praznik ostrowskiej parafii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-08-28 - Święto w Ostrowiu Północnym

  2016-08-28
  Jeszcze nie tak dawno uczestniczyliśmy w święceniu wody, które zapoczątkowało uspieński post. Wczoraj, w wielu świątyniach, duchowni, z modlitwą, po raz kolejny zanurzali krzyż w naczyniach, by uświęcić życiodajną wodę w dzień, do którego ów post miał nas przygotować. Takim miejscem na sokólszczyźnie była cerkiew w Ostrowie Północnym, gdzie praznik Uspienija Bohorodicy jest świętem parafialnym. Wodochrestny molebien zapoczątkował niedzielne uroczystości, w których udział wzięło większość duchownych dekanatu.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2015-03-22 - Ofiara na rzecz cerkwi w Nowym Dworze

  2015-03-22
  W czwartą niedzielę Wielkiego Postu,  przed Święta Liturgią w parafii p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy w Nowym Dworze, proboszcz ks. prot. Józef Sitkiewicz dokonał poświęcenia trzech nowo zakupionych anałoi i stołu ofiarnego. Odsłużono również molebin za wszystkich ofiarodawców.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-05-22 - Święto parafialne w Nowym Dworze

  2015-05-22
  Święta parafialne są uroczystościami tak podniosłymi i radosnymi, iż bardzo często nazywane są lokalną małą Paschą. Właśnie w takim wydarzeniu uczestniczyli wczoraj wierni parafii w Nowym Dworze. 22 maja Cerkiew wspominała przeniesienie relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy z Miry Licejskiej do miejscowości Bari we Włoszech, a ów święty jest patronem miejscowej świątyni.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2015-04-05 - Ofiara na wyposażenie cerkwi w Nowym Dworze

  2015-04-05
  "Nazajutrz wielki tłum, który przybył na święto, usłyszawszy, że Jezus przybywa do Jerozolimy, wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw. Wołali: Hosanna! Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie Król izraelski".
   Ta Ewangelia wg św. ap. Jana czytana jest w każdej prawosławnej świątyni na tydzień przed Zmartwychwstaniem Pańskim. W tym roku szczególnie radośnie obchodzono to święto w Parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Nowym Dworze.

 • Foto: o. Piotr Hanczaruk

  Archiwum 2016-08-02 - Św. Eliasza w Jacznie

  2016-08-02
  Myśli i modlitwy prawosławnych wiernych były w miniony wtorek skierowane ku św. prorokowi Eliaszowi. Setki z nich odwiedziło w ten dzień Jaczno, gdzie w centralnym punkcie wsi stoi cerkiew poświęcona Zmartwychwstaniu Pańskiemu, lecz w której żywa jest pamięć czczonego tego dnia proroka. Uroczystościom tegorocznego święta parafialnego przewodniczył Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-04-14 - Święto parafialne w Jacznie

  2015-04-14
  Dziś, w trzeci dzień Święta Paschy obchodzony był chramowoj praznik Cerkwi w Jacznie. Jak co roku, do górującej nad wsią świątyni przybyła większość duchownych dekanatu sokólskiego. O godz. 10.00 odprawiona została Boska LIturgia, której przewodniczył ks. mitrat Aleksander Klimuk. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni wzięli udział w uroczystej Paschalnej procesji.

 • Foto: Natalia Klimuk-Szymczuk

  Archiwum 2016-07-28 - Święto kaplicy w Ostrowiu Północnym

  2016-07-28
  28 lipca ostrowska parafia i jej parafianie – żywi i umarli, świętowali. W dniu św. równego apostołom księcia Włodzimierza, patrona ostrowskiej kaplicy cmentarnej, jak co roku, odbyło się święcenie grobów. Wokół mogił bliskich i znajomych zgromadzili się mieszkańcy Ostrowia Północnego, wsi należących do parafii i przyjezdni z Białegostoku, Sokółki, Supraśla i wielu innych miejscowości, nie tylko z województwa podlaskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-07-12 - uroczystości Piotra i Pawła w Samogródzie

  2016-07-12
  Kiedy po wieczornym nabożeństwie, w przeddzień święta Piotra i Pawła, nad Samogródem i całą Sokólszczyzną rozpętała się burza, wielu przewidywało, że głównym aktorem mających się odbyć nazajutrz uroczystości, będą deszcz, wiatr i błyskawice. Mając w pamięci zdarzenia sprzed niespełna miesiąca nie było też pewne, czy nawałnica znów nie połamie drzew, które zatarasują drogi. Jednak głównym aktorem okazał się Bóg, który wczoraj drogi do Samogródu pozostawił przejezdnymi oraz błogosławił bezdeszczowym, choć pochmurnym niebem i lekko tylko wyczuwalnym wiatrem. Jakże inaczej nazwać obecność setek wiernych, jeśli nie wiarą? I kto wie, czy właśnie nie owa wiara sprawiła, że naprestolnyj praznik sakohródzkoho przychoda odbył się bez przeszkód, że wyniesiono ikony i chorągwie na krestnyj chod, a wierni i liczni goście mogli spokojnie zgromadzić się zarówno w świątyni jak i na podwórzu wokół niej, a później szczęśliwie wrócić do swoich domów.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-05-06 - Święto w Wierzchlesiu

  2014-05-06
  6 maja, jak co roku, cerkiew pw. św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu wypełniła się wiernymi. Świąteczne uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00, małym poświęceniem wody. Godzinę później rozpoczęła się Św. Liturgia, której przewodniczył Ks. prot. Piotr Charytoniuk z parafii w Krynkach, w asyście tutejszego proboszcza Ks. Adriana Charytoniuka i sokólskiego wikarego, Ks. Justyna Jaroszuka. Ten ostatni, zwracając się z kazaniem do wiernych, przypomniał historię św. Jerzego Zwycięzcy i odnosząc się do czasów współczesnych nazwał zwyciężcą każdego, komu udaje się walczyć z pokusami i grzechami codzienności. Na zakończenie uroczystości, wszyscy zebrani wzięli udział w krestnym chodzie. Tradycyjnie już, po nabożeństwie, parafianie mogli też poświęcić groby swoich bliskich.

Script logo