Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk, Paweł Wiszniewski

  Na motocyklu - śladami cerkwi, kościołów i meczetów Sokólszczyzny

  Modlić się można na wiele sposobów, w różnych okolicznościach, bez względu na pogodę czy porę dnia. W ubiegłym roku, wśród grupy przyjaciół zrodził się pomysł nietypowej formy modlitwy. Inicjatywę wsparł proboszcz parafii w Jacznie, ks. Piotr Hanczaruk i tak powołano do życia Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe. Sam pomysł jak i wrażenia uczestników były bardzo pozytywne, dlatego też jednorazowa impreza przekształciła się we wspaniałe cykliczne przedsięwzięcie.

 • Zaproszenie na Pielgrzymki do Rosji i na Białoruś

  Proboszcz parafii w Sokółce ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk serdecznie zaprasza do uczestnictwa w pielgrzymkach do Rosji i na Białoruś, organizowanych przez Dom Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim.
  W dalszej części przedstawiamy informacje dotyczące wyjazdów

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Nowym Dworze

  Nie ucichły jeszcze echa dzwonów w Dąbrowie Białostockiej, podczas gdy w nieodległym Nowym Dworze ich dźwięk ponownie wzywał wiernych na modlitwę. Kolejnym majowym świętem, tak ważnym dla miejscowej - nie tylko prawosławnej społeczności, jest dzień wspomnienia św. Mikołaja - biskupa Miry Licejskiej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  W dniu dzisiejszym cerkiew w Dąbrowie Białostockiej obchodziła swoje święto parafialne. Uroczystości ku czci patrona świątyni - Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa, przyciągnęły do miejscowej świątyni licznych wiernych oraz większość duchownych okręgu sokólskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Augustowie

  Dziś w augustowskiej cerkwi odbyły się uroczystości święta Wniebowstąpienia Pańskiego. Jeszcze w niewielkiej kaplicy, z zewnątrz zupełnie nieprzypominającej Domu Bożego, a we wnętrzu mogącej pomieścić ledwie kilkadziesiąt osób, lecz jak co roku uroczyście i z coraz większą nadzieją na rychłe ukończenie budowy nowej świątyni. Uroczystości w Augustowie były też bardzo ważne z innego powodu. Dziś o. Michał Fiedziukiewicz - już jako batiuszka, odprawił swoją pierwszą Boską Liturgię w Dekanacie Sokólskim.

 • Foto: orthodox.bialystok.pl

  Święcenia kapłańskie diakona Michała Fiedziukiewicza

  17 maja, w dzień święta Wniebowstąpienia Pańskiego, JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub, podczas Boskiej Liturgii w białostockiej Katedrze św. Mikołaja, udzielił święceń kapłańskich diakonowi Michałowi Fiedziukiewiczowi, dyrygentowi chóru w parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowego Dworu

  W najbliższy wtorek (22 maja), przypada święto przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry Licejskiej do Bari. Z tej okazji ks. prot. Józef Sitkiewicz serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach święta parafialnego. O godz. 9.00, w nowodworskiej cerkwi, której patronem jest św. Mikołaj Cudotwórca, odsłużony będzie akafist, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Wniebowstąpienia Pańskiego w Krynkach

  W czterdziesty dzień po Zmartwychwstaniu Chrystusa, zawsze we czwartek, Cerkiew obchodzi jedno z dwunastu Wielkich Świąt - Wniebowstąpienie Pańskie. To ustanowione jeszcze w czasach apostolskich święto kończy okres paschalny i od tego dnia, a w zasadzie od dnia poprzedzającego, przestajemy się pozdrawiać słowami Chrystos Woskresie. W dekanacie sokólskim, dzień ów w sposób szczególny obchodzony jest w parafii w Krynkach i traktowany niemal jako drugie święto parafialne. Także w tym roku, wierni przybyli do miejscowej świątyni, by wznieść modlitwy, za siebie, za bliskich, za ojczyznę, a także za to, by zielone pole i kwitnące sady wydały obfite plony.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Dąbrowy Białostockiej

  W zbliżający się poniedziałek (21 maja) przypada dzień wspomnienia św. ap. Jana Teologa - patrona cerkwi w Dąbrowie Białostockiej. Z tej okazji proboszcz ks. prot. Mikołaj Dejneko serdecznie zaprasza wiernych na liturgiczne uroczystości święta. O godz. 9.00 odsłużony zostanie akafist przed ikoną św. Jana, zaś o 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Augustowa

  Ks. prot. Marek Kozłowski serdecznie zaprasza na uroczystości święta parafialnego. Praznik Wniebowstąpienia Pańskiego przypada w tym roku 17 maja, a uroczystości w Augustowie tradycyjnie już zostały przeniesione na najbliższą niedzielę 20 maja. O godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Wniebowstąpienia Pańskiego do Krynek

  Wniebowstąpienie Pańskie, mimo, iż nie jest świętem parafialnym, to od lat jest ważnym wydarzeniem parafii w Krynkach. Jak co roku, proboszcz ks. prot. Piotr Charytoniuk serdecznie zaprasza wszystkich wiernych na wspólną modlitwę. W najbliższy czwartek (17 maja), o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Rocznica chirotonii abp Grzegorza

  20 lat temu miała miejsce chirotonia biskupia archimandryty Grzegorza (Charkiewicza). Z okazji jubileuszu zespół rekadcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona pragną złożyć władyce najlepsze życzenia. Wielu sił duchowych i cielesnych do dalszego pełnienia arcypasterskiej służby naszej Cerkwi, na mnohaja leta.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Rocznica chirotonii abp Jakuba

  Swój jubileusz obchodzi także zwierzchnik naszej diecezji abp Jakub. 11 maja 1998 r. został on powołany w skład Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, zaś od 22 maja 1999 r. pełni też funkcję ordynariusza diecezji białostocko-gdańskiej. Z okazji jubileuszu zespół rekadcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona życzą Władyce, by każdy dzień umacniał władykę i dawał wiele radości, a dobry Bóg darował wiele sił na dalsze lata posługi biskupiej. Mnohaja Leta.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Jubileusz metropolity Sawy

  12 maja 1998 r. Sobór Biskupów naszej Cerkwii wybrał arcybiskupa Sawę na katedrę metropolitalną. Dziś minęło 20 lat od tego wydarzenia. Z tej okazji, zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona składają Władyce najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg chroni Władykę, błogosławi zdrowiem i da siłę do dalszego niesienia posługi zwierzchnika naszej Cerkwi. Mnohaja leta.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na II Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe

  Parafia Prawosławna Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu serdecznie zapraszają na II Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe. Przedsięwzięcie ma na celu integrację, wspólną modlitwę i rozmowę o Bogu oraz zapoznanie się z historią i architekturą obiektów sakralnych na terenie powiatu sokólskiego. To też doskonała okazja do rozmów i wymiany doświadczeń pomiędzy miłośnikami motocykli. Impreza odbędzie się w dniach 26-27.05.2018 r.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Radosne święto w Wierzchlesiu

  "Siałeś we łzach, zbierasz z radością". Te słowa kontakionu św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy towarzyszą wiernym wierzchleskiej parafii podczas każdego celebrowanego nabożeństwa. Słowa dosyć znamienne, jeśli spojrzeć na przeszłość mieszkańców Wierzchlesia. Smutek wojny i Bieżeństwa przeplatał się to z radością pracy na rzecz parafii, wspólnej modlitwy i corocznego spotkania na święcie parafialnym.

 • Foto: o. Piotr Hanczaruk

  Autokarowa pielgrzymka Zwierek

  W minioną środę (2 maja) Parafia Prawosławna Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie wraz z Bractwem Cerkiewnym św. Spirydona z Tremituntu, zorganizowała autokarową pielgrzymkę do Zwierek.
  W dalszej części prezentujemy krótką relację z pielgrzymki.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na XXXIX Ogólnopolską Paschalną Pielgrzymkę Młodzieży Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę

  Już w przyszły piątek rozpocznie się jedno z najważniejszych duchowych wydarzeń w cerkiewnym kalendarzu. Przedsięwzięcie ważne nie tylko dla młodzieży ale całej prawosławnej społeczności. Okresu tak bogatego duchowo, iż uczestniczący w nim młodzi ludzie odkładają na dalszy plan inne kwestie i przemierzają często setki a nawet tysiące kilometrów, by przez ten jeden niesamowity weekend w roku poczuć jedność i braterstwo prawosławnych chrześcijan oraz doznać niespotykanej bliskości Boga, wśród tysięcy krzyży na św. Górze Grabarce. Tym, którzy choć raz w nim uczestniczyli wystarczy tylko jedno słowo - "Majowa".
  Jeśli tam nie byłeś - koniecznie musisz pojechać, jeśli zaś byłeś - nie może cię tam zabraknąć.
  W dalszej części prezentujemy szczegóły dotyczące pielgrzymki.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa w intencji Ojczyzny w sokólskiej cerkwi

  Boską Liturgią w sokólskiej cerkwi rozpoczęły się tegoroczne uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W nabożeństwie w intencji Ojczyzny wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Starosta Sokólski Piotr Rećko.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne w Jurowlanach

  W najbliższą niedzielę (6 maja), w dzień wspomnienia św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy, do wspólnego uczestnictwa w nabożeństwach zaprasza wiernych ks. Mirosław Łuciuk - proboszcz parafii w Jurowlanach. Uroczystości święta parafialnego ropoczną sie o godz. 9.00 Molebnem z Małym Poświęceniem Wody, po którym odsłużona zostanie Uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Wierzchlesia

  Ks. Adrian Charytoniuk, proboszcz parafii pw. św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu, gorąco zaprasza wszystkich na modlitwę w dzień wspomnienia patrona miejscowej cerkwi. W przededniu święta, czyli w najbliższą sobotę, o godz. 17.00 odsłużony zostanie Akafist przed ikoną św. Jerzego. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę (6 maja), o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświeceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia. Wierni będą też mogli poświęcić groby swoich bliskich.

 • Foto: http://www.ciekawepodlasie.pl

  Zaproszenie na pielgrzymkę do monasteru w Zwierkach

  Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu serdecznie zapraszają na autokarową pielgrzymkę na uroczystości ku czci św. męcz. mł. Gabriela.
  W dalszej części prezentujemy szczegóły dotyczące pielgrzymki.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Nabożeństwo w intencji Ojczyzny

  W związku z obchodami 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, we czwartek o godz. 8.00 w sokólskiej cerkwi odprawiona zostanie Boska Liturgia w intencji Ojczyzny. Serdecznie zapraszamy do działu w nabożeństwie. Bezpośrednio po Liturgii odsłużony zostanie też molebien w intencji tegorocznych maturzystów.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Urodziny Bractwa św. Spirydona

  W minioną niedzielę Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu świętowało swoje pierwsze urodziny. Dzieci, młodzież, rodzice oraz opiekunowie duchowi, piękne, słoneczne popołudnie spędzili na placu przy plebanii w Krynkach, a poprzedzona modlitwą zabawa, trwała do późnego wieczora.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Bieżeńcy 1915-1922

  Na wczorajszym wieczornym sensie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Fantom” w Sokółce widzowie mogli obejrzeć film historyczny Bieżeńcy 1915-1922.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na film Bieżeństwo i spotkanie z Jerzym Kaliną

  W najbliższy czwartek (19 kwietnia) o godz. 18.00, w sokólskim kinie "Sokół" - w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Fantom, odbędzie się projekcja filmu Bieżeństwo. Gościem pokazu będzie reżyser Jerzy Kalina. W imieniu organizatora - Sokólskiego Ośrodka Kultury - serdecznie zapraszamy. 

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na urodziny Bractwa św. Spirydona

  W najbliższą niedzielę - 22 kwietnia, w dzień wspomnienia św. Niewiast Mirro Niosących (Żen Mironośnic), Bractwo Cerkiewne św. Spirydona serdecznie zaprasza na uroczystości pierwszych urodzin. O godz. 14.00 w cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach odsłużony zostanie dziękczynny molebien, następnie wraz z proboszczem ks. Piotrem Charytoniukiem i Radą Parafialną zapraszamy wszystkich na plac przy plebanii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Chrystos Woskresie nad grobami bliskich

  W ciągu mijającego weekendu setki osób odwiedziło prawosławne cmentarze na Sokólszczyźnie. To okres szczególny - bardzo radosny, gdyż śpiewany nad grobami troparoin święta Zmartwychwstania Pańskiego, daje nam żyjącym nadzieję, iż nasi bliscy także powstaną z martwych i wszyscy razem staniemy przed obliczem Zbawiciela.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Nabożeństwa w Niedzielę Antypaschy

  Tydzień po święcie Zmartwychwstania Pańskiego, spotykamy się na cmentarzach, by wspomnieć swoich bliskich. Jednak w tych dniach modlitwa nie ma charakteru żałobnego. Wspominając tych, którzy odeszli, dzielimy się z nimi radością Zmartwychwstania, a na grobach prócz zniczy kładziemy także kolorowe jajka, będące symbolem życia. Właśnie w Niedzielę Antypaschy - zwaną też Niedzielą Przewodnią, w wielu parafiach praktykuje się nabożeństwa w kaplicach połączone ze święceniem grobów. 
  W dalszej części prezentujemy harmonogram w dekanacie sokólskim.

 • Foto: ks. Piotr Hanczaruk

  Paschalne pozdrowienia dla pacjentów szpitala

  W dniu Paschy Chrystusowej, po niedzielnym nabożeństwie, Bractwo Młodzieży Prawosławnej działające przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie wraz z opiekunem duchowym o. Piotrem Hanczarukiem, odwiedziło Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i oddział chorób wewnętrznych szpitala w Dąbrowie Białostockiej.

Script logo