Aktualności

 • Foto: organizatorzy

  Bal, który łączy ludzi otwartych serc

  W ubiegły piątek (2 lutego), w restauracji "Bona" w Kuźnicy, odbył się bal charytatywny na rzecz remontu cerkwi w Jacznie. To już druga odsłona tej imprezy, która łączy ludzi otwartych serc. A wszystko to w duchu chrześcijańskiej jedności osadzonej w pięknych krajobrazach Sokólszczyzny.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspaniała zabawa na balu karnawałowym

  Wczorajsze popołudnie, dzieci z różnych stron dekanatu sokólskiego spędziły na dobrej zabawie i wzajemnej integracji. W kawiarni "Lira" w Sokółce odbyła się kolejna edycja balu karnawałowego. Przedsięwzięcie to, które już na stałe zagościło w kalendarzu działań Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, cieszy się niesłabnącą popularnością. Wspaniałą i różnorodną oprawę artystyczną dla najmłodszych zaprezentowało Studio "Arlekin" z Białegostoku. Gry i zabawy pochłonęły nie tylko dzieci, ochoczo włączli się doń także rodzice i opiekunowie. Pyszny poczęstunek pozwolił zaś na szybką regenerację sił wszystkich uczestników imprezy.

 • Niedziele przygotowawcze do Wielkiego Postu

  W trosce o nas, nasza Matka Cerkiew pomaga nam przygotować się do Wielkiego Postu - tego bardzo ważnego momentu w życiu każdego prawosławnego chrześcijanina, nazywanego Wiosną Duchową.

 • Jak co roku, kolędy i pastorałki - spotkanie na styku kultur

  W niedzielne popołudnie, już przed 16.00, widownia sokólskiego kina wypełniona była do ostatniego miejsca, a i dostawionych krzesełek było bez liku. Cała ta widownia przybyła tu na doroczny koncert kolęd i pastorałek, dobrze znanych zarówno w tradycji katolickiej jak i prawosławnej.

 • Zaproszenie na bal karnawałowy dla dzieci

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona serdecznie zaprasza dzieci wraz z rodzicami na bal karnawałowy. Tym razem spotykamy się w niedzielę 4 lutego o godz. 15.00, w kawiarni "Lira" przu ul. Grodzieńskiej 1 w Sokółce. Gwarantujemy animację zabaw dla dzieci, niezapomniane wrażenia i rodzinną atmosferę. Dla najmłodszych zapewniamy też poczęstunek oraz drobne niespodzianki.

 • Metropolita Sawa

  Imieniny metropolity Sawy

  25 stycznia Cerkiew czciła pamięć św. Sawy Arcybiskupa Serbskiego, niebiańskiego patrona Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Z okazji dnia imienin, zespół rekadcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona składają Władyce najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg chroni Władykę i błogosławi zdrowiem, na mnohaja leta.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na koncert kolęd i pastorałek "Na styku kultur"

  Już w najbliższą niedzielę - 28 stycznia od godz. 16.00, będzie można uczestniczyć w kolejnej już edycji koncertu "Kolędy i Pastorałki. Na styku kultur." Przedsięwzięcie organizowane przez Sokólski Ośrodek Kultury, parafię prawosławną pw. Aleksandra Newskiego oraz po raz pierwszy Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Na scenie kina "Sokół" wystąpią chóry i zespoły prezentujące kolędy dobrze znane zarówno w tradycji katolickiej jak i prawosławnej. Utwory opowiadające o narodzeniu Jezusa Chrystusa będą rozbrzmiewać w językach: polskim, rosyjskim, białoruskim, ukraińskim i starocerkiewnym.

 • Foto: Adam Falkowski (www.orthphoto.net)

  Chrzest Pański - plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Sokółce

  Za nami już okres świąt Narodzenia Chrystusa oraz wspomnienie Obrzezania Pańskiego. Karty kalendarza odkrywają jednak kolejną ważną datę. 19 stycznia obchodzone jest kolejne z dwunastu wielkich świąt - Chrzest Pański, zwany też Świętem Teofanii, czyli Objawienia. Mówi ono o ważnym wydarzeniu, kiedy to Jezus Chrystus, w wieku ok. 30 lat przyjął chrzest w wodach rzeki Jordan, z rąk Jana Chrzciciela. Wtedy też miało miejsce pierwsze objawienie się Trójcy Świętej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Uroczysta Małanka na Sokólszczyźnie

  13 stycznia, według wiekowej już tradycji, w wielu miejscach naszego regionu organizowane są imprezy, bale i potańcówki, nazywane Małanką, Szczodrym Wieczorem, bądź sylwestrem juliańskim. W zdecydowanej większości spotykają się na nich wyznawcy prawosławia, by wspólnie przywitać Nowy Rok według kalendarza juliańskiego. Wydarzenie to ma jednak zdecydowanie świecki charakter, więc wśród bawiącego się tłumu prawosławni nie stanowią 100 procent ogółu. Tegoroczną Małanke uroczyście obchodzono także na Sokólszczyźnie. Bal - jako jedna z inicjatyw Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, przyciągnął nie tylko miejscowych, ale i przyjezdnych, ze wszystkich stron dekanatu.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na drugi bal charytatywny, na rzecz remontu cerkwi w Jacznie

  Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie serdecznie zaprasza na drugi już bal charytatywny, na rzecz remontu miejscowej cerkwi. Bal odbędzie się 2 lutego 2018 r., w restauracji "Bona" przy ul. Sokólskiej 34 w Kuźnicy - początek o godz. 19.00.
  Organizatorzy gwarantują wspaniałą zabawę do białego rana przy muzyce DJ Ireckiego, wyśmienite menu, aukcje atrakcyjnych gadżetów oraz wiele innych atrakcji i niespodzianek.

 • Ikona Narodzenia Pańskiego

  List Bożonarodzeniowy Świętego Soboru Biskupów PAKP

  List Bożonarodzeniowy Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, do Czcigodnego Duchowieństwa, miłujących Boga Mnichów i Mniszek oraz Wszystkich miłujących Boga Prawosławnych Chrześcijan. Chrystus się rodzi!

 • cerkiew-sokolka.pl

  Życzenia noworoczne

  Szczęśliwego Nowego Roku!

 • Archiwum aktualności

  Tu znajdziesz starsze aktualności.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-04-14 - Święto parafialne w Jacznie

  2015-04-14
  Dziś, w trzeci dzień Święta Paschy obchodzony był chramowoj praznik Cerkwi w Jacznie. Jak co roku, do górującej nad wsią świątyni przybyła większość duchownych dekanatu sokólskiego. O godz. 10.00 odprawiona została Boska LIturgia, której przewodniczył ks. mitrat Aleksander Klimuk. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni wzięli udział w uroczystej Paschalnej procesji.

 • Foto: parafia w Wierzchlesiu

  Archiwum 2015-05-06 - Święto w Wierzchlesiu

  2015-05-06
  6 maja, mimo niesprzyjającej pogody, wierni parafii w Wierzchlesiu tłumnie przybyli do świątyni, by w uroczysty sposób wspomnieć patrona swojej Cerkwi, św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcę. Liturgiczne uroczystości rozpoczęły się od molebnu z małym poświęceniem wody, odprawionego przez ks. prot. Piotra Charytoniuka z Krynek. Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Aleksander Klimuk z Ostrowa Północnego w asyście ks. Piotra oraz miejscowego proboszcza, ks. Adriana Charytoniuka. Padający deszcz nie przeszkodził też w modlitwie i oświęceniu grobów na przycerkiewnym cmentarzu.

 • Foto: o. Justyn Jaroszuk

  Archiwum 2015-05-06 - Święto w Jurowlanach

  2015-05-06
  W minioną środę w Jurowlanach, wierni i duchowni uczestniczyli w uroczystych nabożeństwach z okazji wspomnienia św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy. Molebnowi z małym poświęceniem wody oraz Boskiej Liturgii przewodniczył ks. Jarosław Grygiewicz z Kuźnicy, w asyście miejscowego proboszcza ks. Mirosława Łuciuka, ks.Justyna Jaroszuka z Sokółki oraz ks. Marka Kozłowskiego z Augustowa.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-08-11 - Nowa kopuła w Cerkwi w Jacznie

  2017-08-11
  W połowie drogi z Nowego Dworu do Dąbrowy, znad równiny łąk wybija się ku niebu biały budynek z niebieskimi kopułami. To cerkiew w Jacznie. Świątynia dobrze znana nie tylko miejscowym, ale dzięki charyzmie proboszcza, rozpoznawana także w wielu innych miejscach. Od niedawna świątynia ta bardzo się zmieniła, zyskując niespotykany charakter, którego próżno szukać w innych cerkwiach Sokólszczyzny. 

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2015-04-05 - Ofiara na wyposażenie cerkwi w Nowym Dworze

  2015-04-05
  "Nazajutrz wielki tłum, który przybył na święto, usłyszawszy, że Jezus przybywa do Jerozolimy, wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw. Wołali: Hosanna! Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie Król izraelski".
   Ta Ewangelia wg św. ap. Jana czytana jest w każdej prawosławnej świątyni na tydzień przed Zmartwychwstaniem Pańskim. W tym roku szczególnie radośnie obchodzono to święto w Parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Nowym Dworze.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2015-03-22 - Ofiara na rzecz cerkwi w Nowym Dworze

  2015-03-22
  W czwartą niedzielę Wielkiego Postu,  przed Święta Liturgią w parafii p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy w Nowym Dworze, proboszcz ks. prot. Józef Sitkiewicz dokonał poświęcenia trzech nowo zakupionych anałoi i stołu ofiarnego. Odsłużono również molebin za wszystkich ofiarodawców.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-05-22 - Święto parafialne w Nowym Dworze

  2015-05-22
  Święta parafialne są uroczystościami tak podniosłymi i radosnymi, iż bardzo często nazywane są lokalną małą Paschą. Właśnie w takim wydarzeniu uczestniczyli wczoraj wierni parafii w Nowym Dworze. 22 maja Cerkiew wspominała przeniesienie relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy z Miry Licejskiej do miejscowości Bari we Włoszech, a ów święty jest patronem miejscowej świątyni.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2015-05-21 - Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  2015-05-21
  Rok rocznie 21 maja, cerkiewne dzwony zapraszają wiernych dąbrowskiej parafii na liturgiczne uroczystości święta parafialniego. W tym roku, zebrani mieli podwójną okazję do świętowania, gdyż dzień wspomnienia patrona miejscowej Cerkwi, św. ap. Jana Teologa, zbiegł się z innym ważnym świętem - Wniebowstąpieniem Pańskim. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-07-12 - uroczystości Piotra i Pawła w Samogródzie

  2015-07-12
  Wraz ze zbliżającym się końcem postu Piotrowego, myśli i plany wiernych kierują się w stronę świątyń, których patronami są święci Piotr i Paweł. W okręgu sokólskim też jest Cerkiew im poświęcona. Post zakończył się w ubiegłą sobotę (11.07), a następnego ranka wierni ze szystkich stron dekanatu podążali do Samogródu, by w dzień wspomnienia apostołów, wznieść swoje modlitwy.

 • Klatka z filmu pt.: "Jaczniańska Ikona Matki Bożej - kult od wieków niesłabnący"

  Archiwum 2017-11-22 - Premiera filmu pt.: "Jaczniańska Ikona Matki Bożej - kult od wieków niesłabnący"

  2017-11-22
  W minioną niedzielę (19 listopada), w świetlicy OSP w Jacznie, przy okazji wyświetlania obrazu pt.: "Bogurodzica. Szlakiem podlaskich ikon", miała miejsce projekcja jeszcze jednego filmu, pt.: "Jaczniańska Ikona Matki Bożej - kult od wieków niesłabnący". Jest on zapisem szczerych, przepełnionych emocjami relacji wiernych, którzy pamiętają czasy budowy drewnianej jaczeńskiej cerkwi oraz cudownej ikony, która wedle przekazów, wybrała miejsce, w którym została wzniesiona świątynia. Główną ideą powstania obrazu była chęć ocalenia przed zapomnieniem wielowiekowej historii parafii w Jacznie. Film został zrealizowany charytatywnie przez o. Piotra Hanczaruka - proboszcza parafii w Jacznie oraz Halinę Raduchę. Osoby, które nie znają sztuki filmowej, w amatorski sposób postanowiły ukazać siłę wiary poprzez piękno ludzkich wspomnień.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-05-30 - Remont cerkwi w Kruszynianach

  2015-05-30
  Niedawno pisaliśmy o niewielkiej parafii w Augustowie, w której wierni przedsięwzięli budowę Cerkwi z prawdziwego zdarzenia. Nie jest to jednak najmniej liczna parafia w dekanacie sokólskim i nie jedyna, w której czynione są wielkie dzieła. Oddalona od Augustowa o ponad 110 km, wysunięta najbardziej na południe powiatu i granicząca bezpośrednio z okręgiem gródeckim, jest parafia w Kruszynianach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-06-06 - Remonty w parafii w Jacznie

  2015-06-06
  Zakończywszy remont domu parafialnego, probostwo w Jacznie przedsięwzięło kolejne ważne dzieło, jakim jest generalny remont dzwonnicy miejscowej Cerkwi.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-07-07 - Święto parafialne w Siderce

  2015-07-07
  Nikt, kto o poranku 7 lipca jechał gminną drogą z Siderki do Podsutek nie był zdziwiony widokiem zaparkowanych w okolicy cmentarza ponad setki samochodów. Zresztą celem zdecydowanej większości podróży była właśnie miejscowa kaplica i otaczające ją ze wszystkich stron groby. Jak mówi się potocznie, przyjechali na "Jana", aby zapalić znicz na mogile bliskich, wziąć udział w nabożeństwie i porozmawiać ze znajomymi, których często widują tylko raz w roku właśnie tu, na odpuście.

 • Foto: Piotr Filipik

  Archiwum 2015-07-07 - Święto w Starej Grzybowszczyźnie

  2015-07-07
  7-go lipca, w Cerkwi w Starej Grzybowszczyźnie, wchodzącej w skład parafii w Ostrowie Północnym, wierni spotkali się na wspólnej modlitwie, by uczcić w ten sposób dzień wspomnienia narodzin św. Jana Chrzciciela.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-10-17 - Poświęcenie dzwonów w Samogródzie

  2017-10-17 
  Słowo stało się ciałem. To co zostało zapowiedziane, dzięki opatrzności Bożej spełniło się. 12 lipca, podczas święta parafialnego w Samogródzie, proboszcz, ks. Adrian Charytoniuk oznajmił, iż wraz ze wspólnotą wiernych postara się o nowe dzwony, by donośnie i dostojnie wzywały na modlitwę. Trzy miesiące później, w tymże samym Samogródzie dzwony już były, a na uroczystość ich poświęcenia zebrali się wierni niemal tak licznie jak na święcie parafialnym. Nabożeństwu przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Andrzej biskup supraski, w otoczeniu wszystkich duchownych dekanatu sokólskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-11-23 - Zgromadzenie BMP DB-G

  2014-11-23
  Niecodzienne wydarzenie miało miejsce w minioną niedzielę w Ostrowie Północnym. Miejscowa cerkiew wypełniła się młodymi ludźmi, którzy przyjechali niemal z całego województwa, zaś Św. Liturgię, w asyście kilkunastu duchownych, celebrował arcybiskup białostocki i gdański Jakub. A wszystko to w związku z XXX Walnym Zgromadzeniem Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, które w tym roku odbywało się właśnie w Ostrowiu Północnym i Poczopku.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-07-28 - Święto kaplicy w Ostrowiu Północnym

  2015-07-28
  W miniony wtorek (28 lipca), centralnym miejscem modlitwy w dekanacie sokólskim była niewątpliwie niewielka murowana kaplica na cmentarzu w Ostrowie Północnym. Wokół tej pięknej i bardzo zadbanej Cerkiewki zgromadził się tłum wiernych, którzy kultywując chrześcijańską tradycję, przybyli, by pochylić głowę nad grobami swoich bliskich, ale też by prosić o zdrowie i pomyślność patrona świątyni, który jak wspominają, pomógł im odbudować domy i powrócić do normalności po bieżeństwie.

Script logo