Aktualności

 • Zaproszenie na bal karnawałowy dla dzieci

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona serdecznie zaprasza dzieci wraz z rodzicami na bal karnawałowy. Tym razem spotykamy się w niedzielę 4 lutego o godz. 15.00, w kawiarni "Lira" przu ul. Grodzieńskiej 1 w Sokółce. Gwarantujemy animację zabaw dla dzieci, niezapomniane wrażenia i rodzinną atmosferę. Dla najmłodszych zapewniamy też poczęstunek oraz drobne niespodzianki.

 • Metropolita Sawa

  Imieniny metropolity Sawy

  25 stycznia Cerkiew czciła pamięć św. Sawy Arcybiskupa Serbskiego, niebiańskiego patrona Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Z okazji dnia imienin, zespół rekadcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona składają Władyce najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg chroni Władykę i błogosławi zdrowiem, na mnohaja leta.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na koncert kolęd i pastorałek "Na styku kultur"

  Już w najbliższą niedzielę - 28 stycznia od godz. 16.00, będzie można uczestniczyć w kolejnej już edycji koncertu "Kolędy i Pastorałki. Na styku kultur." Przedsięwzięcie organizowane przez Sokólski Ośrodek Kultury, parafię prawosławną pw. Aleksandra Newskiego oraz po raz pierwszy Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Na scenie kina "Sokół" wystąpią chóry i zespoły prezentujące kolędy dobrze znane zarówno w tradycji katolickiej jak i prawosławnej. Utwory opowiadające o narodzeniu Jezusa Chrystusa będą rozbrzmiewać w językach: polskim, rosyjskim, białoruskim, ukraińskim i starocerkiewnym.

 • Foto: Adam Falkowski (www.orthphoto.net)

  Chrzest Pański - plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Sokółce

  Za nami już okres świąt Narodzenia Chrystusa oraz wspomnienie Obrzezania Pańskiego. Karty kalendarza odkrywają jednak kolejną ważną datę. 19 stycznia obchodzone jest kolejne z dwunastu wielkich świąt - Chrzest Pański, zwany też Świętem Teofanii, czyli Objawienia. Mówi ono o ważnym wydarzeniu, kiedy to Jezus Chrystus, w wieku ok. 30 lat przyjął chrzest w wodach rzeki Jordan, z rąk Jana Chrzciciela. Wtedy też miało miejsce pierwsze objawienie się Trójcy Świętej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Uroczysta Małanka na Sokólszczyźnie

  13 stycznia, według wiekowej już tradycji, w wielu miejscach naszego regionu organizowane są imprezy, bale i potańcówki, nazywane Małanką, Szczodrym Wieczorem, bądź sylwestrem juliańskim. W zdecydowanej większości spotykają się na nich wyznawcy prawosławia, by wspólnie przywitać Nowy Rok według kalendarza juliańskiego. Wydarzenie to ma jednak zdecydowanie świecki charakter, więc wśród bawiącego się tłumu prawosławni nie stanowią 100 procent ogółu. Tegoroczną Małanke uroczyście obchodzono także na Sokólszczyźnie. Bal - jako jedna z inicjatyw Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, przyciągnął nie tylko miejscowych, ale i przyjezdnych, ze wszystkich stron dekanatu.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na drugi bal charytatywny, na rzecz remontu cerkwi w Jacznie

  Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie serdecznie zaprasza na drugi już bal charytatywny, na rzecz remontu miejscowej cerkwi. Bal odbędzie się 2 lutego 2018 r., w restauracji "Bona" przy ul. Sokólskiej 34 w Kuźnicy - początek o godz. 19.00.
  Organizatorzy gwarantują wspaniałą zabawę do białego rana przy muzyce DJ Ireckiego, wyśmienite menu, aukcje atrakcyjnych gadżetów oraz wiele innych atrakcji i niespodzianek.

 • Ikona Narodzenia Pańskiego

  List Bożonarodzeniowy Świętego Soboru Biskupów PAKP

  List Bożonarodzeniowy Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, do Czcigodnego Duchowieństwa, miłujących Boga Mnichów i Mniszek oraz Wszystkich miłujących Boga Prawosławnych Chrześcijan. Chrystus się rodzi!

 • cerkiew-sokolka.pl

  Życzenia noworoczne

  Szczęśliwego Nowego Roku!

 • Archiwum aktualności

  Tu znajdziesz starsze aktualności.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-07-12 - Święto ap. Piotra i Pawła w Samogródzie

  2014-07-12
  Dzień wspomnienia św. ap. Piotra i Pawła był okazją do modlitewnego spotkania w samogródzkiej Cerkwi, której patronami są wspomniani apostołowie. Na to stałe, w kalendarzu liturgicznym, święto, obchodzone zawsze 12-go lipca, jak co roku przybyli liczni wierni, nie tylko z miejscowej parafii ale z całego dekanatu. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-08-02 - Św. Eliasza w Jacznie

  2014-08-02
  Wiele jest na świecie miejsc, gdzie pamięć dawnych wydarzeń i kutl świętego corocznie przyciągają setki wiernych. Takie miejsce mamy też w sokólskim dekanacie. Mowa o cerkiwi w Jacznie i św. Proroku Eliaszu. W tym roku mija 29 lat od tragicznego pożaru, który doszczętnie strawił drewnianą świątynię poświęconą św. Eliaszowi. Na tym miejscu stoi już nowa, murowana cerkiew, pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Teoretycznie więc, dzień wspomnienia proroka mógłby być świętem, jakich wiele w cerkiewnym kalendarzu. Jednak rok w rok, 2 sierpnia, do Jaczna ze wszystkich stron ściągają wierni, by wspomnieć tamte przykre wydarzenia i w sposób szczególny wznieść modlitwy do św. Proroka Eliasza. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-08-11 - Nowa kopuła w Cerkwi w Jacznie

  2017-08-11
  W połowie drogi z Nowego Dworu do Dąbrowy, znad równiny łąk wybija się ku niebu biały budynek z niebieskimi kopułami. To cerkiew w Jacznie. Świątynia dobrze znana nie tylko miejscowym, ale dzięki charyzmie proboszcza, rozpoznawana także w wielu innych miejscach. Od niedawna świątynia ta bardzo się zmieniła, zyskując niespotykany charakter, którego próżno szukać w innych cerkwiach Sokólszczyzny. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-08-28 - Święto w Ostrowiu Północnym

  2014-08-28
  Dobiegł końca dwutygodniowy uspieński post. Nadszedł czas na świętowanie. Cerkiew obchodzi dziś święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, zwane też zielną. Jest to jedno z 12 Wielkich Świąt i zarazem ostatnie w roku liturgicznym. Dzisiejsze uroczystości miały szczególny charakter między innymi w Boćkach, Wojnowie, Bielsku Podlaskim, Czyżach, Zabłubowie, Kleszczelach, Narojkach oraz białostockich Starosielcach, zaś w naszym dekanacie, w cerkwi w Ostrowie Północnym.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-09-01 - piknik Bliżej Cerkwi w Jacznie

  2017-09-01
  Ponad 100 osób uczestniczyło dziś w pierwszym pikniku "Bliżej Cerkwi", inicjatywie nowopowstałego Bractwa cerkiewnego św. Spirydona. Do Jaczna zjechała młodzież i dzieci ze wszystkich stron dekanatu sokólskiego oraz liczni duchowni. Przedsięwzięcie to miało na celu integrację rodzin, dzieci i młodzieży, było też inauguracją nowego roku szkolnego. O godz. 17 w miejscowej świątyni odprawiony został molebien w intencji uczniów. Po nabożeństwie wszyscy udali się na plac przy remizie OSP. Posiliwszy się pieczoną na ognisku kiełbaską, zarówno dzieci jak i dorośli uczestniczyli w przygotowanych przez organizatorów atrakcjach.

 • Foto: dzięki uprzejmości ks. Marka Kozłowskiego

  Archiwum 2014-09-13 - Zaproszenie na uroczystości Augustowskiej Ikony Bogurodzicy

  2014-09-13
  Ks. Marek Kozłowski serdecznie zaprasza w niedzielę 14 września, do Augustowa, na uroczystości Augustowskiej Ikony Bogurodzicy.
  100 lat temu, 14 września 1914 r., w lasach pod Augustowem Przenajświętsza Bogurodzica objawiła się prawosławnym żołnierzom. Z tej okazji, do naszej cerkwi przybędzie ikona napisana w Petersburgu i jako ofiara dla augustowskiej parafii pozostanie z nami. Identyczna ikona była już w naszej cerkwi 12 sierpnia 2012 r. Była ofiarą dla Patriarchy, jechała do Serbii i tam została

 • Foto: m. Elżbieta Kozłowska

  Archiwum 2014-09-16 - Święto Augustowskiej Ikony Matki Bożej

  2014-09-16
  W Niedzielę 14 września 2014 r. obchodziliśmy święto Augustowskiej Ikony Bogurodzicy. Równo 100 lat temu, w nocy z 13 na 14 września 1914 r. w augustowskich lasach, Przenajświętsza Bogurodzica objawiła się prawosławnym żołnierzom. Z tej okazji, do naszej cerkwi przybyła duża (150cm na 90cm) ikona "Augustowskie zwycięstwo", napisana w Petersburgu, a oświęcona w Kronsztadzie, jako ofiara dla naszej parafii. Przywiózł ją ks. Gienadij Biełowołow proboszcz parafii św. Jana Teologa w Petersburgu wraz z grupą 7 pielgrzymów.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-09-27 - Święto w Kuźnicy

  2014-09-27
  Wczorajszy deszczowy i mglisty poranek potwierdził to, co ludzie powiadają. Wozdwiżenije (Podwyższenie Krzyża Pańskiego), to jesienne święto. – Zdarzało się że i przymrozki spore były a zanim się człowiek obejrzy to i śnieg spadnie – słychać było rozmowy wiernych, zgromadzonych na cerkiewnym placu. Już jest po żniwach, po wykopkach a i większość innych prac polowych została zakończona, dlatego rokrocznie, 27 września, na parafialne święto do Kuźnicy przybywa tak wielu ludzi. Tegoroczne uroczystości miały szczególny charakter, gdyż swoją wizytę w kuźnickiej parafii zapowiedział biskup supraski Grzegorz.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-08-28 - Święto w Ostrowiu Północnym

  2017-08-28
  Nie umilkły jeszcze echa dzwonów na św. Górze Grabarce, a wierni po raz kolejny spotkali się, by modlitewnie wspomnieć jedno z dwunastu wielkich świąt, ostatnie w cerkiewnym roku liturgicznym - Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy. Dzień ów, jako parafialne święto w Ostrowie Północnym, jest ważnym wydażeniem, nie tylko dla miejscowej wspólnoty wiernych. Rokrocznie do murowanej świątyni na niewielkim wzgórzu pomiędzy Ostrowem Północnym a Południowym, przyjeżdżają też wierni niemal z całego dekanatu oraz z innych zakątków podlasia, by pokłonić się przed grobem Bogurodzicy. Niesione w dłoniach i oświęcane dziś bukiety z kwiatów, ziół i zbożowych kłosów są podziękowaniem za tegoroczny i nadzieją na przyszły plon.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-08-07 - Święto w Kruszynianach

  2017-08-07
  "Anny - jesiennej panny" - głosi ludowe przesłanie. W miniony poniedziałek Cerkiew czciła pamięć św. Anny, której w dekanacie sokólskim poświęcona jest cerkiew w Kruszynianach. Pogoda w żaden sposób nie przypominała jednak tej jesiennej, z czego niewątpliwie zadowoleni byli wierni uczestniczący w uroczystościach święta parafialnego, zwłaszcza, że gros z nich, nie mieszcząc się w świątyni, modliła się na przycerkiewnym placu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-09-28 - Jubileusz o. Aleksandra Klimuka

  2014-09-28
  Niecodzienne wydarzenie miało miejsce wczoraj w parafii w Ostrowie Północnym. 35-lecie posługi kapłańskiej świętował miejscowy proboszcz ks. mitrat Aleksander Klimuk. Z tej okazji do Ostrowa przyjechało liczne duchowieństwo, rodzina i przyjaciele ojca Aleksandra. Dziękczynne nabożeństwo celebrował Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-10-09 - Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  2017-10-09
  "Małą Paschę" obchodzili dziś parafianie w Dąbrowie Białostockiej. Mimo deszczowej i wietrznej pogody, cerkiew pw. św. Apostoła Jana Teologa wypełniona była ciepłem, życzliwością i miłością. W nabożeństwach uczestniczyli licznie przybyli wierni i większość duchownych okręgu sokólskiego, by swoją obecnością w świątyni i szczerą modlitwą wspomnieć św. ewagnelistę Jana.

 • Foto: Piotr Filipik

  Archiwum 2014-07-07 - Święto w Starej Grzybowszczyźnie

  2014-07-07
  W Dekanacie sokólskim jest jeszcze jedno miejsce, prócz Siderki, w którym szczególnie uroczyście obchodzi się praznik św. Jana Chrzciciela. Miejscem tym jest cerkiew w Starej Grzybowszczyźnie, należąca do parafii w Ostrowie Północnym. Jak co roku, 7-go lipca wierni spotkali się tu na wspólnej modlitwie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-11-23 - Zgromadzenie BMP DB-G

  2014-11-23
  Niecodzienne wydarzenie miało miejsce w minioną niedzielę w Ostrowie Północnym. Miejscowa cerkiew wypełniła się młodymi ludźmi, którzy przyjechali niemal z całego województwa, zaś Św. Liturgię, w asyście kilkunastu duchownych, celebrował arcybiskup białostocki i gdański Jakub. A wszystko to w związku z XXX Walnym Zgromadzeniem Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, które w tym roku odbywało się właśnie w Ostrowiu Północnym i Poczopku.

 • Archiwum 2017-12-25 - BMP z Jaczna odwiedziła ZOL

  2017-12-25
  Bractwo Młodzieży Prawosławnej, działające przy parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, spotkało się 24 grudnia w jaczeńskiej cerkwi, by ubrać choinki i przygotować świątynię do zbliżających się świąt, a także poćwiczyć przy okazji śpiew kolęd. Młodzież odwiedziła też Zakład Opiekuńczo - Leczniczy w Dąbrowie Białostockiej, by w dzień wigilii umilić pensjonariuszom czas i jak powiedział ks. Piotr Hanczaruk, "by mury, w których mieszkają były bardziej wesołe, przyjazne i napełnione radością z nowonarodzonego Chrystusa".

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-12-23 - Gowienija duchowieństwa w Ostrowiu Północnym

  2017-12-23
  Nie tylko wierni czynią starania, by właściwie przygotować się do święta Narodzenia Pańskiego. Także duchowni, służący na co dzień w swoich parafiach, przed tym radosnym świętem spotykają się wszyscy razem, by w godny i dostojny sposób się doń przygotować. Tegoroczne rekolekcje odbyły się wczoraj w Ostrowie Północnym. Z tej okazji, do miejscowej świątyni pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, przybył także zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Władyka Jakub przewodniczył sprawowanej tego dnia Boskiej Liturgii. 

 • Klatka z filmu pt.: "Jaczniańska Ikona Matki Bożej - kult od wieków niesłabnący"

  Archiwum 2017-11-22 - Premiera filmu pt.: "Jaczniańska Ikona Matki Bożej - kult od wieków niesłabnący"

  2017-11-22
  W minioną niedzielę (19 listopada), w świetlicy OSP w Jacznie, przy okazji wyświetlania obrazu pt.: "Bogurodzica. Szlakiem podlaskich ikon", miała miejsce projekcja jeszcze jednego filmu, pt.: "Jaczniańska Ikona Matki Bożej - kult od wieków niesłabnący". Jest on zapisem szczerych, przepełnionych emocjami relacji wiernych, którzy pamiętają czasy budowy drewnianej jaczeńskiej cerkwi oraz cudownej ikony, która wedle przekazów, wybrała miejsce, w którym została wzniesiona świątynia. Główną ideą powstania obrazu była chęć ocalenia przed zapomnieniem wielowiekowej historii parafii w Jacznie. Film został zrealizowany charytatywnie przez o. Piotra Hanczaruka - proboszcza parafii w Jacznie oraz Halinę Raduchę. Osoby, które nie znają sztuki filmowej, w amatorski sposób postanowiły ukazać siłę wiary poprzez piękno ludzkich wspomnień.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-10-17 - Poświęcenie dzwonów w Samogródzie

  2017-10-17 
  Słowo stało się ciałem. To co zostało zapowiedziane, dzięki opatrzności Bożej spełniło się. 12 lipca, podczas święta parafialnego w Samogródzie, proboszcz, ks. Adrian Charytoniuk oznajmił, iż wraz ze wspólnotą wiernych postara się o nowe dzwony, by donośnie i dostojnie wzywały na modlitwę. Trzy miesiące później, w tymże samym Samogródzie dzwony już były, a na uroczystość ich poświęcenia zebrali się wierni niemal tak licznie jak na święcie parafialnym. Nabożeństwu przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Andrzej biskup supraski, w otoczeniu wszystkich duchownych dekanatu sokólskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-10-14 - Święto w Nowym Dworze

  2017-10-14
  Nie zważając na przenikliwy wiatr i rzęsisty deszcz, sobotnie przedpołudnie wierni poświęcili na modlitwę do Matki Bożej, by objęła opieką ich, ich rodziny, domostwa, najbliższe otoczenie, ojczyznę i całą ludzkość. Dziś przypada bowiem święto, celebrowane jako najważniejsze po dwunastu wielkich świętach prawosławia. Na Sokólszczyźnie szczególnie uroczyście obchodzone jest w Nowym Dworze, gdzie rokrocznie 14 października zjeżdżają wierni z najodleglejszych stron województwa.

 • Foto: ks. Marek Kozłowski

  Archiwum 2017-10-10 - Budowa cerkwi w Augustowie

  2017-10-10
  Powoli, krok po kroku, rękoma ludzi dobrej woli, wznoszona jest cerkiew w Augustowie. To był pracowity i owocny rok. Od chwili, gdy na placu przy ul. Mazurskiej odbyły się uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, dużo się zmieniło. 

 • Foto: lektor Daniel Grygiewicz

  Archiwum 2017-09-27 - Święto w Kuźnicy

  2017-09-27
  W dniach 26-27 września 2017 roku parafia prawosławna w Kuźnicy obchodziła swoje święto parafialne - Podwyższenie Czcigodnego i Życiodajnego Krzyża Pańskiego. Świąteczne uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie w przeddzień nabożeństwem całonocnego czuwania, które sprawowali: ks. prot. Józef Sitkiewicz z Nowego Dworu, ks. prot. Jarosław Grygiewicz - proboszcz parafii w Kuźnicy oraz ks. protodiakon Tomasz Cyrkun z Białegostoku. Pod koniec jutrzni miał miejsce obrzęd wyniesienia Świętego Krzyża na środek cerkwi dla adoracji przez wiernych.

Script logo