Aktualności

 • Foto: Marta Łuksza

  Archiwum 2016-03-08 - Ks. Piotr Omelczuk kapelanem OSP

  2016-03-08
  Ks. Piotr Omelczuk, proboszcz parafii w Jacznie, został mianowany kapelanem gminnym straży pożarnej. Uroczystość odbyła się 3.03 w siedzibie Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Biskup Jerzy mianował łącznie pięciu nowych kapelanów tej formacji mundurowej. Na spotkaniu obecni byli m.in. przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Podlasia i Małopolski oraz ks. ihumen ppor. rez. Sergiusz (Matwiejczuk), Krajowy Kapelan Straży Pożarnej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-05-03 - Święto parafialne w Jacznie

  2016-05-03
  Trzeci dzień Paschy Chrystusowej to tradycyjnie już dzień parafialnego święta w Jacznie. W tamtejszej okraszonej niebieskimi kopułami, murowanej świątyni p.w. Zmartwychwstania Pańskiego, zebrało się dziś większość duchownych dekanatu sokólskiego oraz liczni wierni. Władze samorządowe reprezentowali: wicestarosta powiatu sokólskiego Jerzy Białomyzy oraz wiceburmistrz Dąbrowy Białostockiej Andrzej Wnukowski. Swoją obecnością zaszczycili zebranych także ihumen o. Sergiusz, kapelan krajowy Straży Pożarnej oraz poczty sztandarowe OSP Jaczno oraz Gimnazjum w Dąbrowie Białostockiej.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-07-10 - Rozpoczął się remont kopuły w Jacznie

  2017-07-10
  Akcje charytatywne, kwesty, bal, licytacje, rajd motocyklowy -  cel, dla którego organizowane były wszystkie te przedsięwzięcia, właśnie się rozpoczął. Mowa o remoncie głównej kopuły cerkwi w Jacznie. Przy świątyni postawiono już rusztowania, a na przycerkiewnym placu oraz na wysokości, wykonywane są przewidziane harmonogramem prace.

 • Foto: Jan Klejbuk

  Archiwum 2016-05-06 - Święto w Jurowlanach

  2016-05-06
  Dzień modlitwy do św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy jest też parafialnym świętem w Jurowlanach. Tamtejsza murowana świątynia już od wczesnych godzin porannych także zapełniła się wiernymi. Odprawionej tam Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Aleksander Klimuk z Ostrowa Północnego. Towarzyszyli mu: ks. prot. Mikołaj Dejneko z Dąbrowy Białostockiej oraz proboszcz jurowlańskiej parafii ks. prot. Mirosław Łuciuk. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-07-07 - Jana w Siderce

  2017-07-07
  Niewielkie wzgórze nieopodal wsi Siderka. Tam łączą się dwa cmentarze, tam też stoi biała, murowana kaplica poświęcona św.Janowi Chrzcicielowi. To jedno z tych miejsc, z którego winny czerpać przykład wszystkie zwaśnione strony wszelakich konfliktów. Tu nie ma granic, tu w okolicznych wsiach prawosławni w symbiozie żyją z katolikami, tu na wspomnianych dwóch cmentarzach wspólnie odwiedzają groby swoich bliskich. Miejscowi, tak jak niegdyś wspólnie pracowali, tak później spoczęli obok siebie, czekają na życie wieczne. 7 lipca siderska prawosławna parafia obchodziła swoje święto. To dla lokalnej społeczności jeden z najważniejszych dni w roku.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-05-06 - Święto w Wierzchlesiu

  2016-05-06
  6 maja, w dzień wspomnienia św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy, wierni parafii w Wierzchlesiu tłumnie przybyli do świątyni, by wspomnieć patrona swojej cerkwi. Uroczystości były o tyle szczególne, gdyż parafialne święto - zwane często Małą Paschą, przypadło w tym roku w Paschalny Piątek.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-09-18 - Wyświęcenie krzyża i placu pod budowę świątyni w Augustowie

  2016-09-18
  Duchowni i wierni symbolicznie dali początek wielkiemu dziełu budowy nowego Domu Bożego. Porośnięty trawą i ogrodzony plac przy ul. Mazurskiej w Augustowie, nie widział jeszcze takiej ilości stojących aut i modlących się ludzi. Oby- tak jak przybywały kolejne osoby, na fundamentach układały się kolejne cegły, rosły ściany i wznosiły kopuły. W piękną, słoneczną wrześniową środę, w dzień święta Augustowskiej Ikony Matki Bożej, tuż po 16.00, zrobiliśmy ku temu pierwszy krok! Przed Bogurodzicą w jej Augustowskiej ikonie odsłużony został akatyst, po czym piętnastu duchownych dokonało czynu poświęcenia pięknego i dostojnego drewnianego krzyża wraz z miejscem, na którym ma stanąć augustowska cerkiew.

Script logo