Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Augustowie

  Wniebowstąpienie Pańskie - należące do grona dwunastu wielkich świąt, zostało ustanowione jeszcze w czasach apostolskich. Na pamiątkę tego wydarzenia wznoszono i wyświęcano liczne świątynie, zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Na Sokólszczyźnie poświęcona Wniebowstąpieniu Chrystusa jest niewielka kaplica w Augustowie. Dziś w następującą świąteczną niedzielę, od wczesnych godzin porannych parafianie wznosili w niej modlitwy o zdrowie i pomyślność na kolejny rok, ale też o szybkie ukończenie budowy nowej, pięknej cerkwi.

 • Ks. prot. Jarosław Grygiewicz

  Życzenia imieninowe dla o. Jarosława Grygiewicza

  Dziś Cerkiew czci pamięć św. Jarosława Księcia Muromskiego (Błagowiernyj Jarosław kniaź Muromskij - 3 czerwca), niebiańskiego patrona ks. prot. Jarosława Grygiewicza - proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Wniebowstąpienia Pańskiego w Krynkach

  W cerkiewnym kalendarzu są święta stale powiązane z konkretną datą oraz te, uzależnione od święta Paschy. Jednym z tak zwanych świąt ruchomych jest Wniebowstąpienie Pańskie, celebrowane dokładnie w czterdziesty dzień po Zmartwychwstaniu Chrystusa, a co za tym idzie zawsze we czwartek. Dzień ów - kończący okres paschalny, od lat jest uroczyście obchodzony przez wspólnotę wiernych w Krynkach. Także i w tym roku, w cerkwi Narodzenia NMP, licznie zgromadzili się duchowni, parafianie oraz zaproszeni goście.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Augustowa

  Z okazji święta parafialnego, do wspólnej modlitwy zaprasza ks. prot. Marek Kozłowski. Wniebowstąpienie Pańskie przypada w tym roku 2 czerwca, a uroczystości w Augustowie tradycyjnie już odbędą się w następującą świąteczną niedzielę - 5 czerwca. O godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  XLIII Paschalna Pielgrzymka Młodzieży na Św. Górę Grabarkę

  Ostatni majowy weekend to wielkie święto prawosławnej młodzieży. To już 43 raz młodzi ludzie ze wszystkich stron Polski oraz zza granicy przybyli na Św. Górę Grabarkę, by spotkać się w duchu paschalnej radości. Tradycją był też udział w przedsięwzięciu bractwa z Sokólszczyzny. Wyjazd kilkuosobowej grupy zorganizowały wspólnie parafie w Jacznie i Dąbrowie Białostockiej, a opiekę nad młodzieżą sprawował o. Piotr Hanczaruk.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Wniebowstąpienia Pańskiego do Krynek

  Ks. prot. Justyn Jaroszuk - proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień święta Wniebowstąpienia Pańskiego, które określane jest mianem drugiego święta parafialnego tamtejszej wspólnoty wiernych. W najbliższy czwartek (2 czerwca), w cerkwi Narodzenia NMP o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Nowym Dworze

  Wspólnota wiernych w Nowym Dworze ma dwa święta parafialne. Uroczyście wspomina swojego patrona - św. Mikołaja Cudotwórcę, modlitewnie czci też Przenajświętszą Bogurodzicę - w dzień wspomnienia święta Opieki Matki Bożej. Na obu z nich, przez blisko 40 lat witał wiernych i gości o. Józef Sitkiewicz. Dziś, po raz pierwszy, do wspólnego uczestnictwa w nabożeństwie zapraszał nowy proboszcz parafii - o. Dawid Sulima. Wspomnienie oddanego parafii duchownego pozostało jednak niezmienne, zarówno w modlitwach wiernych, dziesiątkach zapalonych na panichidniku świec, jak też przygotowanej przez o. Dawida i Bractwo Młodzieży okolicznościowej wystawie zdjęć. Jesteśmy też przekonani, iż niezmiennie o. Józef także był dziś z nami.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  Ikona św. Jana Teologa wita wiernych u drzwi cerkwi w Dąbrowie Białostockiej. Jest też wyeksponowana w jej wnętrzu - na stojącym po środku świątyni stoliku. Wierni adorują ją z szacunkiem, powierzając świętemu swoje intencje, troski i radości. Tak jest podczas każdego nabożeństwa w całym roku liturgicznym, tak było i dziś - w dniu parafialnego święta.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowego Dworu

  22 maja Cerkiew czci święto przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry Licejskiej do Bari. Dzień ów jest też parafialnym świętem wspólnoty wiernych w Nowym Dworze. Do wspólnej modlitwy zaprasza proboszcz ks. Dawid Sulima. O godz. 9.00, w miejscowej cerkwi, której patronem jest św. Mikołaj Cudotwórca, odsłużony będzie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Dąbrowy Białostockiej

  W zbliżającą się sobotę (21 maja) przypada dzień wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa - patrona cerkwi w Dąbrowie Białostockiej. Z tej okazji proboszcz ks. prot. Wiktor Tetiurka serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości święta parafialnego. Uroczystości rozpoczną się w przededniu, o godz. 17.00 - całonocnym czuwaniem. W dzień święta o godz. 9.00 odsłużony zostanie Akatyst przed ikoną św. Ewangelisty Jana, zaś o 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • ks. prot. Marek Kozłowski

  Życzenia imieninowe dla o. Marka Kozłowskiego

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Marka (Apostoł i jewangielist Mark - 8 maja), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Markowi Kozłowskiemu - proboszczowi parafii: Wniebowstąpienia Pańskiego w Augustowie oraz Wszystkich Świętych w Suwałkach. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Piąte urodziny Bractwa św. Spirydona

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Niewiast Mirro Niosących (Żen Mironośnic), Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu świętowało swoje piąte urodziny. Dzieci, młodzież, rodzice oraz opiekunowie duchowi, piękne - słoneczne popołudnie spędzili na placu przy plebanii w Dąbrowie Białostockiej, a poprzedzona dziękczynną modlitwą zabawa i integracja, trwały do późnego wieczora.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Wierzchlesiu i Jurowlanach

  Kolejnym majowym świętem, tak ważnym dla lokalnej - nie tylko prawosławnej społeczności, jest dzień wspomnienia św. Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięzcy. Liczne grono duchownych, wiernych oraz zaproszonych gości, poświęciło dziś na ubogacenie duchowe, wznosząc modlitwy w obu cerkwiach na Sokólszczyźnie, których patronem jest św. Jerzy. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Jurowlan

  W najbliższy piątek (6 maja), w dzień wspomnienia św. Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięzcy, do wspólnego uczestnictwa w nabożeństwach zaprasza wiernych ks. prot. Mirosław Łuciuk - proboszcz parafii w Jurowlanach. Uroczystości święta parafialnego rozpoczną się o godz. 9.00 Molebnem z Małym Poświęceniem Wody, po którym odsłużona zostanie Uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Wierzchlesia

  Ks. prot. Adrian Charytoniuk, proboszcz parafii św. Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu, gorąco zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień wspomnienia patrona miejscowej cerkwi. W przededniu święta, czyli w najbliższy czwartek, o godz. 17.00 odsłużony zostanie Akatyst przed ikoną św. Jerzego. Główne uroczystości odbędą się w piątek (6 maja). O godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświeceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się świąteczna Boska Liturgia. Po nabożeństwach wierni będą też mogli też poświęcić groby swoich bliskich.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Podziękowania dla wolontariuszy

  Zarząd Bractwa św. Spirydona pragnie złożyć serdeczne podziękowania wszystkim wolontariuszom, którzy opiekowali się w ostatnich dniach stoiskami ze zniczami. Dzięki zebranym funduszom możliwa jest statutowa działalność Bractwa, a część środków przekażemy Waszym macierzystym parafiom, które także zaangażowały się w to przedsięwzięcie. Wyrazy uznania kierujemy też na ręce duchownych, który w dużym stopniu wspomogli organizację tegorocznej akcji. W ramach podziękowania - już w następną niedzielę (8 maja), wszystkich - młodszych i starszych serdecznie zapraszamy do Dąbrowy Białostockiej, na urodzinowy piknik rodzinny. Rozpoczynamy o godz. 14.00 modlitwą w cerkwi św. Jana Teologa. W programie: zabawa z animatorem dla najmłodszych, dmuchańce, gra terenowa, ognisko z kiełbaską, spotkanie integracyjne dla dorosłych.
  Wstęp wolny!  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Jaczno - wyświęcenie krzyża na cmentarzu

  Dziś, po porannej Boskiej Liturgii, wierni zgromadzeni na cmentarzu w Jacznie, wzięli udział w niecodziennej uroczystości. O. Piotr Hanczaruk oraz o. Wiktor Tetiurka dokonali poświecenia dużego drewnianego krzyża, umiejscowionego na parafialnej nekropolii. Zarówno parafianie jak i przyjezdni, dzieląc się z przodkami radością zmartwychwstania, poznali też nieco historię owego krzyża, który ponad pół wieku temu zwieńczył nową część cmentarza. 

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na urodziny Bractwa św. Spirydona

  W niedzielę (8 maja), w dzień wspomnienia św. Niewiast Mirro Niosących (Żen Mironośnic), Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu serdecznie zaprasza na urodzinowy piknik rodzinny. Tradycyjnie spotkanie rozpoczniemy modlitwą. O godz. 14.00 w cerkwi św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej odsłużony zostanie dziękczynny molebien. Następnie, wraz z proboszczem o. Wiktorem Tetiurką, opiekunami duchowymi: o. Piotrem Hanczarukiem i o. Dawidem Sulimą, a także miejscową wspólnotą wiernych i bractwem młodzieży, zapraszamy wszystkich na plac przy plebanii.
  Będzie to doskonała okazja, by po długim okresie pandemicznej izolacji ponownie się spotkać, bezpośrednio podzielić się paschalną radością oraz umożliwić dzieciom oraz młodzieży spotkanie i zabawę w gronie rówieśników.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Niedziela Antypaschy - harmonogram nabożeństw

  Tradycyjnie, tydzień po święcie Paschy, spotykamy się na cmentarzach, by pomodlić się nad grobami swoich bliskich. Modlitwa nie ma jednak żałobnego charakteru. Śpiewany nad grobami troparoin święta Zmartwychwstania Pańskiego, daje nam żyjącym nadzieję, iż nasi bliscy także powstaną z martwych i wszyscy razem staniemy przed obliczem Zbawiciela. Na grobach, prócz zapalonych zniczy kładziemy także kolorowe jajka, będące symbolem życia. Właśnie w Niedzielę Antypaschy - zwaną też Niedzielą Przewodnią, w wielu parafiach praktykuje się nabożeństwa połączone ze święceniem grobów. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Jacznie

  Wielkanoc, rozpoczynając 40-dniowy okres paschalnej radości, rozpoczyna też czas parafialnych świąt na Sokólszczyźnie. Pierwszym miejscem modlitewnego spotkania duchowieństwa i wiernych okręgu jest jak co roku Jaczno, gdzie w centrum wsi wzniesiona została cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego, a trzeci dzień Paschy jest świętem tamtejszej wspólnoty. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  List Paschalny Świętego Soboru Biskupów

  List Paschalny Świętego Soboru Biskupów Świętej Polskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej, do Czcigodnego Duchowieństwa, Boga miłujących Mnichów i Mniszek, Dzieci i Młodzieży oraz Wszystkich Wiernych Dzieci naszej Cerkwi.
  „A teraz wszystko wypełniło się Światłem i cała ziemia, i otchłań”. 
  Święty Ogień tej radosnej nowiny również w tym roku zapłonął jasnym płomieniem nad Grobem Pańskim i rozprzestrzenił się na cały świat, łącznie z naszym krajem i Cerkwią. Cerkiew Chrystusowa została napełniona światłem tego ognia i obdarza nas radością – Chrystus Zmartwychwstał!
 • Foto: Adam Matyszczyk

  Życzenia dziekana okręgu sokólskiego

  Chrystos Woskresie!
  To radosne paschalne powitanie, każdego roku po Wielkim Poście, przynosi nam otuchę, nadzieję i umacnia wiarę. Wszak św. Apostoł Paweł powiedział, iż gdyby Chrystus nie zmartwychwstał nasza wiara straciłaby sens. W czasach wielkich prześladowań, przed Paschą dokonywano masowych chrztów i Cerkiew napełniała się  nowymi wiernymi, nowym życiem. Z kolei mnisi, po odbyciu postu, wracali z pustelni - do macierzystych wspólnot, przynosząc nowe doświadczenia. Nas, żyjących w błogostanie samowystarczalności, zarówno Wielki Post jak i ostatnie doświadczenia bliskiej wojny, bieżeńców, pobudziły do pewnych przemyśleń i przewartościowań. Oby te doświadczenia dały nam impuls do dalszego działania, co będzie świadczyło zmartwychwstaniu naszej wiary.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Paschalne życzenia od redakcji

  "Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Przypomnijcie sobie, jak wam mówił, będąc jeszcze w Galilei: Syn Człowieczy musi być wydany w ręce grzeszników i ukrzyżowany, lecz trzeciego dnia zmartwychwstanie". (Łk 24, 5-7). Chrystus Zmartwychwstał! Χριστός ἀνέστη! Chrystos Woskresie!
  W to Święto Świąt życzymy wszystkim miłości płynącej z głębi serca i nieskrępowanej radości, której nie zmącą ni żadna złość czy wrogość ani spory i uprzedzenia. Niech Chrystus Zmartwychwstał wypowiadają usta uśmiechnięte, łagodne i szczere a usłyszą serca pełne pokory przebaczenia i wyrozumiałości. Najprzewielebniejszym hierarchom, czcigodnemu duchowieństwu, wiernym okręgu sokólskiego oraz wszystkim odwiedzającym nasz portal, najserdeczniejsze życzenia składa zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zmartwychwstanie Pańskie, święty ogień na Sokólszczyźnie - harmonogram nabożeństw

  "Jeżeli zatem głosi się, że Chrystus zmartwychwstał, to dlaczego twierdzą niektórzy spośród was, że nie ma zmartwychwstania? Jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał. A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara (...) Tymczasem jednak Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli". (1 Kor 15 12-14, 20-21)

  Chrystus Zmartwychwstał! Χριστός ἀνέστη! Chrystos Woskresie!
  W dalszej części prezentujemy krótką fotorelację z Paschalnych nabożeństw w świątyniach okręgu Sokólskiego

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Jaczna

  Ks. Piotr Hanczaruk, proboszcz wspólnoty wiernych w Jacznie, serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości święta parafialnego - Zmartwychwstania Pańskiego. W najbliższy wtorek (26 kwietnia), o godz. 10.00, w miejscowej świątyni odprawiona zostanie uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wielka Sobota

  "Dostojny Józef z drzewa zdjął przeczyste ciało Twoje, całunem czystym owinął i wonnościami namaściwszy w nowym złożył grobie" - troparion Wielkiej Soboty

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wielki Piątek

  "Dzisiaj na drzewie wisi Ten, który na wodach ziemię zawiesił. Na króla aniołów zakładana jest korona cierniowa. W szatę hańby przyobleczony jest Ten, Który niebo przyodziewa obłokami. Policzkowany jest Ten, który w Jordanie uwolnił Adama. Gwoździami przybity jest Oblubieniec Cerkwi. Włócznią przebity jest Syn Dziewicy. Kłaniamy się cierpieniom Twym, Chryste. Okaż nam Twe chwalebne Zmartwychwstanie!"  - antyfona 15 Wielkiego Piątku.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wielki Czwartek

  "Kiedy chwalebni uczniowie na wieczerzy podczas umycia nóg zostali oświeceni, wtedy Judasz niegodny, zamroczony pożądaniem srebra, niesprawiedliwym sędziom wydaje Ciebie, sprawiedliwego Sędziego. Chciwy zbieraczu bogactw! Popatrz na tego, który dla nich się powiesił. Unikaj chciwości, oto na co poważyła się chciwość wobec swego Nauczyciela. O, Panie, dobry we wszystkim, chwała Tobie!" - troparion Wielkiego Czwartku.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wielki Tydzień w Cerkwi Prawosławnej - harmonogram nabożeństw

  We wczorajszą niedzielę, przynosząc do cerkwi zielone, przyozdobione gałązki, przeżywaliśmy duchowo święto Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Radość nie trwała jednak długo, gdyż już tego samego dnia na wieczornych nabożeństwach wspominaliśmy spotkanie i naradę arcykapłanów, podczas której podjęto decyzję o wydaniu Zbawiciela na śmierć. Dzień po dniu - godzina po godzinie, wypełniać się będzie to, co nieuniknione, to, na co przygotowywali ludzkość święci i prorocy, listy, posłania i Stary Testament: pojmanie, zdrada, sąd, męki, ukrzyżowanie i śmierć.
  Cerkiew prawosławna darowała swoim wiernym Wielki Post, by każdy indywidualnie mógł przygotować się na to, co już niebawem nastąpi. Przez 40 minionych dni - bogaciliśmy się duchowo i pokutowaliśmy cieleśnie, by dziś być już gotowymi i co jeszcze ważniejsze - godnymi. Wewnętrzna modlitwa, liczne nabożeństwa, spowiedź i Eucharystia, wyciszenie i wstrzemięźliwość w spożywaniu pokarmów - wśród zgiełku codzienności rysowała się droga, którą mamy iść. Czas tych przygotowań właśnie się zakończył. Przez kolejne siedem dni Wielkiego Tygodnia, wspominać będziemy wydarzenia, które stanowią fundament naszej wiary, a cały okres przygotowań był po to, by teraz przemierzyć wraz z Chrystusem ostatnie dni Jego ziemskiego życia i uczestniczyć w tajemnicy zwycięstwa życia nad śmiercią. 

  Zachęcając do wspólnej modlitwy w naszych świątyniach, w dalszej części przedstawiamy też harmonogram nabożeństw w cerkwiach dekanatu sokólskiego. 

 • Wjazd Chrystusa do Jerozolimy - Niedziela Palmowa

  "Powszechne zmartwychwstanie przed swoją męką uwiarygodniając, z martwych wzbudziłeś Łazarza, Chryste Boże, przeto i my, jak hebrajskie dzieci, niosąc symbole zwycięstwa, śpiewamy Ci, Zwycięzco śmierci: Hosanna na wysokościach! Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie" - troparion święta Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.

Script logo