Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Parafialne w Krynkach

  Pierwszym z grona 12 wielkich świąt prawosławia i jednocześnie rozpoczynającym cerkiewny rok liturgiczny, jest Narodzenie Przenajświętszej Bogurodzicy. Dziś, w dniu wspomnienia tego ewangelicznego wydarzenia, któremu na Sokólszczyźnie poświęcona jest cerkiew w Krynkach, na wspólnej modlitwie spotkali się nie tylko tamtejsi parafianie, ale też liczne grono wiernych i duchowieństwa okręgu sokólskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Kuźnicy

  Proboszcz parafii w Kuźnicy - ks. prot. Jarosław Grygiewicz, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy na okoliczność święta parafialnego Podwyższenia Krzyża Pańskiego. W najbliższą niedzielę (26 września), o godz. 17.00 odsłużone będzie nabożeństwo Całonocnego Czuwania z obrzędem wyniesienia św. krzyża na środek cerkwi. 27 września (poniedziałek) o godz. 9.00 odprawiony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • JE Najprzewielebniejszy Atanazy bp Łódzki i Poznański

  Imieniny Biskupa Atanazego

  Dziś Cerkiew wspomina św. Atanazego Brzeskiego (Prepodobnomuczenik Afanasij, igumien Brestskij - 18 września), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na mnogaja leta!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Krynek

  Ks. prot. Justyn Jaroszuk, proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości parafialnego święta - Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Świąteczne nabożeństwa rozpoczną się w przeddzień - w poniedziałek (20 września) o godz. 18.00 - Całonocnym Czuwaniem. W dzień święta, czyli w najbliższy wtorek o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Sokółce

  Z całą pewnością Sokólszczyzna była dziś centrum modlitwy na Podlasiu. Rzadko się bowiem zdarza, by w dekanacie sokólskim gościło jednocześnie kilku biskupów. Po raz pierwszy w najnowszej historii zdarzyło się jednak, iż hierarchowie nie tylko gościli, ale i sprawowali nabożeństwa w dwóch różnych cerkwiach okręgu. Podczas gdy w Dąbrowie Białostockiej, zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakub, wraz z przybyłym duchowieństwem, celebrował Boską Liturgię inaugurującą tegoroczne dożynki wojewódzkie, w Sokółce gościł bp Supraski Andrzej, który przewodniczył nabożeństwu w dzień wspomnienia św. Aleksandra Newskiego - patrona sokólskiej cerkwi. 

 • ks. mitrat Aleksander Klimuk

  Życzenia imieninowe dla o. Aleksandra Klimuka

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Wielkiego Księcia Aleksandra Newskiego (Błagowiernyj wielikij kniaź Aleksandr Niewskij - 12 września), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. mitratowi Aleksandrowi Klimukowi - proboszczowi parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowiu Północnym. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • ks. prot. Adrian Charytoniuk

  Życzenia imieninowe dla o. Adriana Charytoniuka

  Dziś, w dniu wspomnienia św. męcz. Adriana (Muczenik Adrian Nikomidijskij - 8 września), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Adrianowi Charytoniukowi - proboszczowi parafi śww. ap.ap. Piotra i Pawła w Samogródzie i św. Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na parafialne święto do Sokółki

  JE Najprzewielebniejszy Andrzej - biskup supraski, będzie przewodniczył Boskiej Liturgii, podczas parafialnego święta w sokólskiej cerkwi. Proboszcz, ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk serdecznie i gorąco zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach, w dzień wspomnienia św. Aleksandra Newskiego - patrona miejscowej świątyni. W przeddzień święta - w sobotę (11 września), o godz. 18.00 odprawione będzie nabożeństwo całonocnego czuwania. W niedzielę (12 września), o godz. 8.30 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody. Ok. godz. 9.30 udamy się na spotkanie władyki Andrzeja, po przywitaniu którego rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na uroczystą Boską Liturgię, inaugurującą Dożynki Wojewódzkie 2021

  12 września w Dąbrowie Białostockiej odbędą się "Dożynki Wojewódzkie 2021". Uroczystości święta plonów rozpoczną się Boską Liturgią w parafialnej cerkwi św. Jana Teologa. Proboszcz wspólnoty - ks. prot. Wiktor Tetiurka, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy. O godz. 9:00 do świątyni przybędą delegacje z wieńcami dożynkowymi, zaś o 9:30 rozpocznie się nabożeństwo, któremu przewodniczył będzie zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakub.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  40-lecie Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce

  W tym roku mija 40 lat działalności Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Organizacja, która w duchu wiary i pracy na rzecz Cerkwi, wychowała już kilka pokoleń, wczoraj świętowała swój jubileusz. Zarówno na modlitwie w Soborze św. Trójcy w Hajnówce, jak też późniejszym programie kulturalno-rekreacyjnym, spotkali hierarchowie - na czele z Metropolitą Warszawskim i całej Polski Sawą, liczne duchowieństwo, a także byli i obecni przewodniczący, członkowie i sympatycy Bractwa. 
  Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z tego wydarzenia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w dzień wspomnienia ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela

  11 września Cerkiew wspomina ewangeliczne wydarzenie - ścięcie głowy św. Jana Chrzciciela, na pamiątkę którego ustanowiono wielkie święto i ścisły post, jako wyrażenie smutku z powodu śmierci proroka i Poprzednika Pańskiego. W wielu parafiach celebruje się w tym dniu nabożeństwa za dusze zmarłych. Wierni spotykają się także na cmentarzach, przy grobach swoich bliskich. W tym roku usieknowienije - jak potocznie nazywane jest to święto, przypada w sobotę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Pożegnanie wakacji z Bractwem św. Spirydona

  Do wieczora trwała dziś zabawa i integracja na pikniku rodzinnym "Pożegnanie wakacji", zorganizowanym przez Bractwo cerkiewne św. Spirydona wraz z parafią św. Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu. Spotkanie rozpoczęło się wspólną dziękczynną modlitwą, podczas której wznoszono też prośby do Najwyższego o pomyślność uczniów w nadchodzącym roku szkolnym. Następnie wszyscy udali się na plac przy miejscowej remizie OSP, gdzie kontynuowano rekreacyjną część spotkania. Miłośnicy aktywności fizycznej mogli wyszaleć się na boisku, amatorów gier objęła opieką wspaniała animatorka, zaś łasuchom nie zabrakło słodkości i kiełbaski z ogniska, słowem - dla każdego coś fajnego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Ostrowiu Północnym

  "Klękając dziś przed grobem Przenajświętszej Bogurodzicy prośmy Ją - jak dzieci swoją matkę, przede wszystkim o nadzieję Zmartwychwstania oraz o miłość, dobro i szacunek, o to wszystko czego uczy nas Bóg" - powiedział o. Justyn Jaroszuk podczas ubiegłorocznego parafialnego święta w Ostrowiu Północnym. Klękali wierni wówczas, klękali i dziś - parafianie i przyjezdni, kobiety i mężczyźni, starsi i młodsi. Klękali, wspominając jedno z dwunastu wielkich świąt - Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy i całując złożoną w symbolicznym grobie płaszczanicę, powierzali Matce Bożej swoje troski, prosząc o wstawiennictwo u Najwyższego i dziękując za doznane w życiu łaski. Radowali się przy tym ze spotkania i możliwości tak licznego uczestnictwa w dorocznym święcie ostrowskiej parafii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na piknik rodzinny "Pożegnanie wakacji"

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu oraz ks. prot. Adrian Charytoniuk, serdecznie zapraszają na piknik rodzinny "Pożegnanie wakacji". W programie gry i zabawy dla małych i dużych oraz ognisko z poczęstunkiem. Rozpoczniemy rzecz jasna wspólną dziękczynną modlitwą. Spotykamy się w najbliższą niedzielę 29 sierpnia o godz. 15:00 w cerkwi św. Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Ostrowia Północnego

  Proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym - ks. mitrat Aleksander Klimuk, serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości w dzień święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. W najbliższą sobotę (28 sierpnia) o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody. Godzinę później rozpocznie się Boska Liturgia. W poniedziałek (30 sierpnia) o godz. 17.00 sprawowane zaś będzie nabożeństwo pogrzebu Przenajświętszej Bogurodzicy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień święta

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z w uroczystości ku czci Przemienienia Pańskiego na Św. Górze Grabarce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 6

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z szóstego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 5

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z piątego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 4

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z czwartego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 3

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z trzeciego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 2

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z drugiego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 1

  "Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje" (Łk 9,23). Minął rok - inny niż wszystkie, które pamiętam. Trochę jakby smutny, niepełny. Jakby nie odbyło się świąteczne rodzinne spotkanie, przy pięknie udekorowanym stole w domu pachnącym chlebem, na które co roku czeka się z utęsknieniem. Nie dane nam było kontynuować rozpoczętej lata temu tradycji pielgrzymowania, które spajało nas w jedną wielką rodzinę. Lecz teraz znów wzięliśmy krzyż w swoje dłonie i ruszyliśmy w drogę. Nie będziemy go jednak nieśli sami i przekażemy - z rąk do rąk. Każdemu - i temu co dziś wyruszył i tym co dołączą, choćby ostatniego dnia. Każdemu, kto tylko zechce go wziąć i iść z nami. Da Bóg zaniesiemy swój krzyż na Świętą Górę, gdzie przyłożywszy ucho do wiekowych murów czy pochylonych sosen, słychać modlitwy wielu pokoleń i wskazówki jak iść chrześcijańską drogą. I ustawimy swój krzyż wśród tysięcy innych, poświęcimy go i ofiarujemy Bogu, wraz ze wszystkimi intencjami zapisanymi w naszych sercach. To już 30 raz wyruszyliśmy pieszo na św. Górę Grabarkę. 

 • ks. mitrat Mikołaj Kiełbaszewski Foto: Adam Matyszczyk

  Zmarł ks. mitrat Mikołaj Kiełbaszewski

  Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski zawiadamia, że 11 sierpnia 2021 roku, zmarł ks. mitrat Mikołaj Kiełbaszewski, wieloletni proboszcz parafii Zaśnięcia Bogurodzicy w Kleszczelach i dziekan okręgu kleszczelowskiego Diecezji Warszawsko - Bielskiej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  XXX piesza pielgrzymka z Sokółki na Św. Górę Grabarkę - zapowiedź

  To już za dwa dni wyrusza kolejna piesza pielgrzymka z Sokółki na św. Górę Grabarkę. Grupka ludzi, ofiarując Bogu swój czas i trud, po raz kolejny z modlitwą na ustach i miłością w sercach podziękuje Najwyższemu za wszystko to, co w życiu otrzymała oraz poprosi o kolejne łaski. Zdecydowanym wyruszyć przypominamy, zaś niezdecydowanych namawiamy do udziału. Tej niesamowitej atmosfery nie da się opisać, ani w żaden inny sposób przekazać i tylko osobiste uczestnictwo może oddać ów niepowtarzalny czas. Zbiórka w sokólskiej cerkwi w najbliższy czwartek o godz. 9.00. Pamiętajcie o niezbędnym ekwipunku pielgrzyma oraz o odpowiednim stroju. Do zobaczenia!

 • Foto:. m. Joanna Maksymowicz-Jaroszuk, Paulina Łuksza, Dawid Łuksza

  Święto parafialne kaplicy w Jurowlanach

  Wczoraj (8 sierpnia), centralnym miejscem modlitwy w dekanacie sokólskim, była niewielka drewniana kaplica w Jurowlanach. Wielu poświęciło ów dzień na modlitewne wspomnienie jej patronów św. męcz. Borysa i Gleba oraz swoich bliskich, spoczywających na miejscowej nekropolii. Boską Liturgię sprawowali ks. mitrat Mirosław Tomaszewski oraz ks. protodiakon Wiaczesław Perek, zaś o.: Aleksander Klimuk, Aleksy Kulik, Justyn Jaroszuk, Jerzy Nieścierowicz oraz proboszcz o. Mirosław Łuciuk, modlili się nad grobami okalającymi świątynię. Podczas nabożeństwa śpiewał chór pod kierownictwem Jarosława Biegluka.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Uroczystości ku czci Supraskiej ikony Matki Bożej

  Jak co roku, 9 i 10 sierpnia, w monasterze w Supraślu odbywają się uroczystości ku czci Supraskiej Ikony Matki Bożej. Na tę okoliczność, na terenie klasztoru gromadzą się setki wiernych, by pokłonić się cudownej ikonie i prosić Bogurodzicę o pomoc i wstawiennictwo.

 • Foto: o. Mirosław Łuciuk i Joanna Kirmuć

  Święto parafialne w Kruszynianach

  W dniu wczorajszym Cerkiew wspominała święto Zaśnięcia św. Anny, której w dekanacie sokólskim poświęcona jest niewielka acz bardzo piękna i zadbana cerkiew w Kruszynianach. Uroczystości parafialnego święta rozpoczął Molebien z Małym Poświęceniem Wody. Sprawowanej następnie Boskiej Liturgii przewodniczył dziekan okręgu sokólskiego ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk w asyście ks. mitrata Aleksandra Klimuka, ks. prot. Jarosława Grygiewicza, ks. prot. Wiktora Tetiurki, ks. prot. Eugeniusza Suszcza, ks. prot. Justyna Jaroszuka oraz miejscowego proboszcza - ks. prot. Mirosława Łuciuka. Nabożeństwa okraszał śpiewem chór pod kierownictwem Jolanty Horosz.

 • Foto: Archiwum parafii w Krynkach

  Zaproszenie na pieszą pielgrzymkę z Krynek do Supraśla

  Ks. prot. Justyn Jaroszuk serdecznie zaprasza na dwudniową pieszą pielgrzymkę z Krynek do Supraśla. Początek już dziś (8 sierpnia) o godz. 14.00 w kryńskiej cerkwi. Po krótkiej modlitwie pątnicy wyruszą do oddalonego o ok. 32 km monasteru, by wziąć udział w uroczystościach ku czci Supraskiej Ikony Matki Bożej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do kaplicy w Jurowlanach

  W niedzielę (8 sierpnia), wierni parafii w Jurowlanach spotkają się na miejscowym cmentarzu, by wspomnieć patronów tamtejszej kaplicy - śww. męcz. Borysa i Gleba oraz pochylić głowy nad grobami swoich bliskich. Do wspólnej modlitwy zaprasza proboszcz ks. prot. Mirosław Łuciuk. Poświęcić groby będzie można od godz. 8.00, zaś o 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie św. proroka Eliasza w Jacznie - 75-lecie miejscowego OSP

  Wierni spotykają się na modlitwie w swoich cerkwiach, w różnych okolicznościach. W każdą niedzielę, w ważne święta, na uroczystości ślubu, żegnając na pogrzebie kogoś bliskiego lub uczestnicząc we wprowadzeniu do świątyni nowonarodzonego dziecka. Szczególnie gorące modlitwy wznoszone są z okazji święto parafialnego, nie bez powodu nazywanego małą Paschą. Dla wiernych wspólnoty w Jacznie jest to oczywiście trzeci dzień święta Zmartwychwstania Pańskiego. Jest jednak jeszcze jeden dzień, na który czekają oni z utęsknieniem. Mowa oczywiście o 2 sierpnia, kiedy to uroczyście wspominają św. proroka Eliasza, a wraz z nim historię swojej parafii.

Script logo