Archiwum 2016-09-03 - o. Piotr Hanczaruk nowym proboszczem parafii w Jacznie

  • Foto: Adam Matyszczyk

    Foto: Adam Matyszczyk

2016-09-03
Stało się to, co przed tygodniem zapowiedział zwierzchnik diecezji białostocko - gdańskiej arcybiskup Jakub. Na mocy stosownych dekretów władyka Jakub zwolnił ks. Piotra Omelczuka ze stanowiska proboszcza Parafii Prawosławnej pw. Zmartwychwstnia Pańskiego w Jacznie, powierzając jednocześnie tę funkcję ks. Piotrowi Hanczarukowi. Symboliczne przekazanie obowiązków nastąpiło w minioną niedzielę (02.IX), w obecności dziekana okręgu sokólskiego ks. mitrata Włodzimierza Misiejuka.

Niedzielna Boska Liturgia była ostatnią dla ks. Piotra Omelczuka i pierwszą dla ks. Piotra Hanczaruka, jako byłego i obecnego proboszcza parafii w Jacznie. 

- Pozdrawiam was z niedzielą, niedzielą nieco inną niż zwykle. Baciuszka, do którego w ciągu ostatnich trzech lat już się troszkę przyzwyczailiście i z którym dokonaliście wielu dobrych rzeczy - odchodzi od was. Przychodzi nowy, młodszy (...). Wszystkie sprawy związane z parafią będą później przekazane przy staroście i radzie parafialnej, lecz w tej chwili chciałbym podziękowaćojcu Piotrowi za to, że ten miniony czas nie tylko przeżył z wami ale też starał się wnieść do parafii coś nowego, coś dobrego. Tam, gdzie się sypało i był złamane, tam starał się to naprawić i postawić na swoje miejsce. Zrobił remont i tu i w Siderce i w domu parafialnym. Wszędzie widoczne są jego starania i trud. Daj Boże by ta energia nie osłabła w nowej parafii (...). Ojcowi Piotrowi, który przychodzi chciałbym życzyć wszystkiego dobrego i powierzyć go waszej opiece. W istocie jest tak, że on będzie się opiekował wami a wy nim. Pamiętam, swoją pierwszą parafię, w której byłem jedenaście lat. Była dla mnie takim początkiem niczym topniejące wiosną lody. I gdy wyjechałem na początku do Białegostoku, później do Sokółki, to jeszcze po siedmiu latach gdy mnie pytano o jakies sprawy, zdarzało mi się mówić "u nas w Królowym Moście" - tak się przyzwyczaiłem. Atmosfera jak abyła tam, z tymi ludźmi, nie powtórzyła się już nigdzie. Myślę, że tu także znajdziecie wspólny język i wspólne porozumienie oparte na płaszczyźnie miłości. Na tej nowej drodze, w pierwszej parafii daj Boże siły i wytrwałości (...). I gdy minie dziesięć czy jedenaście lat, ojciec Piotr podobnie wspominał mówiąc "u nas w Jacznie" - powiedział do licznie zebranych parafian o. Włodzimierz. 

Ze wyrazami wdzięczności i ostatnim słowem do parafian zwrócił się też o. Piotr Omelczuk. - Dziękuję wszystkim za wspólne życie, za wspólne przeżywanie każdego dnia. Dziękuję za pomoc w trudach parafii, pomoc w remontach. Trochę tych spraw do załatwienia było, ale dzięki wam udało się - powiedział. Szczególne podziękowania skierował do rady parafialnej i w ramach wdzięczności, byłym i obecnym jej członkom podarował ikony Suprskiej Matki Bożej. - Zobaczyliście ile jest spraw parafialnych, ile jest trudu niewidocznego na codzień dla zwykłego parafianina. Często parafianie widzą dopiero pewien efekt albo brak efektu, nie znając drogi, którą należy pokonać (...). Przepraszam, jeżeli kogoś uraziłem. Na pewno nie było moją intencją by kogoś obrazić, zawsze na pierwszym miejscu stawiałem dobro parafii - dodał.

Swoje pierwsze słowa do parafian skierował też nowy proboszcz. - Witam was bardzo serdecznie. Mam nadzieję, że będę dał radę kontynuować te wszystkie dobrze rzeczy, które rozpoczął ojciec Piotr, z Bożą pomocą i pomocą was tu zebranych. 

Rada parafialna pożegnała odchodzącego proboszcza oraz powitała nowego. - Czcigodny ojcze Piotrze, witamy w naszej parafii (...). Mam nadzieję, że razem będziemy się modlić by w tej parafii był pokój, przyjaźń i miłość. Byśmy mogli kontynuować rozpoczęte już dzieła. By między nami nie było żadnych nieporozumień, by wszystko układało się po woli Bożej.

Ks. Piotr Hanczaruk urodził się 15 lutego 1989 r. w Białymstoku. W latach 2009 – 2012 studiował w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie, które ukończył obroną pracy licencjackiej nt. "Apostoł Piotr w świetle źródeł ewangelicznych". Ks. Piotr przez wiele lat działał w Bractwie Młodzieży Prawosławnej, jako przewodniczący Bractwa przy parafii św. Eliasza w Białymstoku oraz jako członek zarządu Bractwa Diecezji Białostocko - Gdańskiej. 6 czerwca 2014 r. wstąpił w związek małżeński z Anna Szejbut. Święcenia diakońskie otrzymał 4 września 2016 r. z rąk Arcybiskupa Jakuba. 11 września, w dniu święta Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela, JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub udzielił ks. Piotrowi święceń kapłańskich.

FOTO:

http://cerkiew-sokolka.pl/archiwum/?piotr-hanczaruk-nowym-proboszczem-parafii-w-jacznie

Adam Matyszczyk

Script logo