Archiwum 2017-05-21 - Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  • Foto: Igor Dacewicz

    Foto: Igor Dacewicz

2017-05-21
21 maja Cerkiew czci pamięć św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa. Tego dnia Parafia Prawosławna w Dąbrowie Białostockiej uroczyście obchodziła święto parafialne. W tym roku miało ono szczególny charakter i oprawę, gdyż dąbrowską wspólnotę wiernych odwiedził zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakub. Ekscelencja, w otoczeniu duchowieństwa i dzieci oraz przy akompaniamencie orkiestry dętej z miejscowego Zespołu Szkół Samorządowych, przybył do parafialnej cerkwi, gdzie przywitała go młodzież, rada parafialna, wicestarosta powiatu sokólskiego oraz proboszcz. 

Poświęciwszy freski upiększające ściany świątyni, władyka Jakub przewodniczył odsłużonej Boskiej Liturgii.W słowie skierowanym do wiernych hierarcha przybliżył żywot patrona dąbrowskiej cerkwi. Ekscelencja mówił o św. Janie, iż jest on nazywany apostołem miłości i uczy każdego z nas miłości do Boga i bliźniego. Apostoł Jan był obecny przy wszystkich ważnych wydarzeniach z życia Chrystusa. Jest on też autorem pięciu ksiąg Nowego Testamentu (Ewangelii, 3 Listów Powszechnych i Apokalipsy). Modlitwę w cerkwi zakończył molebien z krestnym chodem i wygłoszeniem mnogolectwija.

Na zakończenie abp Jakub raz jeszcze zwrócił się do zebranych, a w szczególności do dzieci i młodzieży, z pouczeniem by czytali Pismo Święte jak najczęściej. Następnie pozdrowił wszystkich ze świętem parafialnym i podziękował proboszczowi oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości. 

Kamień węgielny pod budowę cerkwi w Dąbrowie Białostockiej został położony w 1983 r. Już w 1985 r. została utworzona samodzielna parafia, której proboszczem został ks. Mikołaj Dejneko - pełniący tę funkcję do dnia dzisiejszego. W 1995 r. świątynia została konsekrowana przez abp Sawę. W 2002 r. rozpoczęto pokrywanie ścian freskami. Prace zakończono w 2016 r. W tym roku proboszcz parafii obchodził 60 urodziny oraz 35-lecie posługi kapłańskiej.

Zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl składa o.Mikołajowi najserdeczniejsze życzenia. Niech wszechmocny Bóg błogosławi ojcu zdrowiem i prowadzi w służbie Cerkwi na mnogaja lieta.

FOTO:

http://cerkiew-sokolka.pl/archiwum/?swieto-parafialne-w-dabrowie-bialostockiej,476

Adam Matyszczyk

Script logo