Bliżej Symbolu Wiary - mini serial o modlitwie Wieruju

  • Oficjalna zapowiedź cyklu "Bliżej Symbolu Wiary"

    Oficjalna zapowiedź cyklu "Bliżej Symbolu Wiary"

Symbol wiary - kredo chrześcijaństwa, które powinien znać każdy wierzący. Zbiór podstawowych prawd oraz streszczenie wszystkiego w co wierzymy. Modlitwa, którą oprócz Otcze Nasz i Caru Niebienyj, od małego uczymy nasze dzieci. Czy na pewno jest nam znana? To pytanie zadał sobie o. Piotr Hanczaruk - proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, odpowiedź zaś zaowocowała realizacją projektu, o którym szerzej w dalszej części artykułu.

Choć w literaturze teologicznej można znaleźć wiele szczegółowych opracowań dotyczących Symbolu Wiary, brakowało takiej wiedzy w przysłowiowej „pigułce”, która dodatkowo będzie łatwa do przyswojenia nawet dla dzieci. Jak w obecnych czasach przekazać coś w sposób przystępny, atrakcyjny i skuteczny, wykorzystując dostępne cywilizacyjnie kanały komunikacji? Zdaniem o. Piotra takim medium jest Internet. Postanowił więc zrobić to w postaci filmu. Projekt zakładał przygotowanie 15-odcinkowego mini serialu pt.: „Bliżej Symbolu Wiary”, podczas którego przedstawiona zostanie treść oraz podstawowa wiedza na temat modlitwy, bez zagłębiania się w analizę dogmatyczną.

Dlaczego taki sposób? - Przede wszystkim chciałbym byśmy wszyscy Symbol Wiary znali i rozumieli, gdyż jest on swoistym spisem wszystkiego w co wierzymy, bramą przez którą wchodzimy w drodze do wieczności z Chrystusem. W zamyśle ma to być też ewangeliczne ziarno, które zasiane teraz - mam nadzieję wyda plon w postaci wewnętrznej potrzeby i chęci dalszego zgłębiania, zarówno owej modlitwy jak też szerzej - wiary naszych przodków - powiedział pomysłodawca.

Głównym aktorem produkcji jest jedna z uczennic o. Piotra - Julia Poważa, uczęszczająca do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Różanymstoku. Dziewczynka, oprócz samodzielnego przyswajania wiedzy, z dużym zaangażowaniem stara się też przekazać ją innym. Wartym podkreślenia jest tu wkład dyrektor różanostockiej placówki, Pani Elżbiety Mackiewicz, która zaproponowała, by projekt był realizowany w ramach lekcji religii. Choć za część merytoryczną odpowiadał osobiście o. Piotr, to o pomoc w kwestiach technicznych zwrócił się on do ekspertów w branży - lokalnej telewizji TV Sokółka. Współpraca zaowocowała profesjonalną realizacją audiowizualną, przygotowaną przez Tomasza Lewko.

Efekt ciekawego pomysłu, bezinteresownej pomocy, zaangażowania młodzieży oraz wkładu doświadczonych operatorów i montażystów, można obejrzeć na kanale Bliżej Cerkwi. Premierowe odcinki cyklu „Bliżej Symbolu Wiary” będą emitowane trzy razy w tygodniu - w niedzielę o godz. 12:00 oraz środy i piątki o 19:00. Najnowsza część już dziś! Zapraszamy do oglądania oraz subskrybowania kanału oraz przekazywania tej wiedzy dalej.

 

Adam Matyszczyk

Script logo