Bożonarodzeniowe rekolekcje młodzieży

  • Foto: uczestnicy rekolekcji

    Foto: uczestnicy rekolekcji

W miniony weekend w Sokółce odbyły się bożonarodzeniowe gowienija młodzieży. Wzięli w nich udział członkowie bractw młodzieży prawosławnej, działające przy parafiach: Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, św. Jana Teologa Dąbrowie Białostockiej, św. Aleksandra Newskiego w Sokółce oraz św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku.
 
Pierwszy dzień spotkania upłynął uczestnikom na wzajemnej integracji. Po zakwaterowaniu w sokólskim domu parafialnym i kolacji, młodzież miała okazję lepiej się poznać, grając w planszówki i rozmawiając. Sobota rozpoczęła się Boską Liturgią. Po śniadaniu uczestnicy rekolekcji udali się do Muzeum Ziemi Sokólskiej, gdzie wysłuchali prelekcji dotyczącej historii cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Sokółce oraz innych pobliskich świątyń. Następnie młodzież spędziła czas na własnoręcznym tworzeniu choinkowych ozdób świątecznych. Po krótkim odpoczynku rozpoczęła się część duchowa, której przewodniczył ks. Łukasz Ławreszuk. W swoim wykładzie podjął on temat ważny dla każdego młodego chrześcijanina: Co dzieje się w duszy młodego człowieka, który zszedł na złą drogę? Czy wiara w słowa Jezusa Chrystusa zanika? Grupę młodzieży odwiedzili też o. Wiktor Tetiurka oraz o. Dawid Sulima, wnosząc swój duchowy wkład w przygotowanie młodzieży do spowiedzi. O znaczeniu tego sakramentu opowiadał także dziekan okręgu o. Włodzimierz Misiejuk. Rozważań tak doświadczonego duchownego młodzież słuchała z dużym zainteresowaniem. Pod koniec dnia wszyscy wzięli udział w wieczornym nabożeństwie, podczas którego miała miejsce spowiedź. Po kolacji wspólnie śpiewano kolędy. Zwieńczeniem spotkania było uczestnictwo młodzieży w niedzielnej Boskiej Liturgii i zjednoczenie się w kielichu Eucharystycznym. Na koniec, wszyscy zjedli wspólne śniadanie i razem z duchownymi podsumowali trzy wspólnie spędzone dni.

Uczestniczy składają serdeczne podziękowania o. Włodzimierzowi Misiejukowi za ugoszczenie w domu parafialnym, o. Łukaszowi Ławreszukowi za wspólną rozmowę oraz o. Piotrowi Makalowi i o. Piotrowi Hanczarukowi za opiekę i spowiedź. Organizatorzy dziękują też gorąco wszystkim uczestnikom spotkania.
Do zobaczenia na kolejnych gowienijach!
 
Nikola Kozieja
Script logo